Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, pospisz napisał:

Ustaw krzywa grzewcza w pogodowce pod temperatury zewnętrzne np. - 5 to 40 w grzejniki i do tego odpowiednie moce. Wyłącz on/off. 

Hmm ciekawa teoria znaczy kocioł się nadaje tylko do niskich temperatur zasilania ? I do tego musi pracować w pogodówce ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszecie znowu rozprawy doktorskie - przecież pisał że stary dom z  głowicami na kaloryferach i termostat pokojowy on/off - nie każdy musi mieć mieszacze- kol. ADRIAN949 puszcza chyba 70 st w kaloryfery.

Szkoda że nie opisał instalacji + zdjęcia.

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam instalację bez mieszaczy z jedną pompą, i to że mam na kotle 68-69* to nie znaczy że tyle idzie na grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, seles napisał:

Ale chyba nie 40-50 ? Momentami na kotle ma 80st to ile idzie w rury do kaloryferów ?

Ja mam w domu 23*, nie mam kaloryferów w których mogę dogrzać do tej temperatury puszczając 40*. Nie mam również 80* na kotle. Instalacja jest prosta, jedna pompa na powrocie i zawór stalotemperaturowy 55*. 

Generalnie zasada jest bardzo prosta, instalację regulujesz przepływem wody przez kaloryfery i kocioł. Przykład: pełne otwarcie VTC u mnie ma powyżej 57*, zaczyna puszczać przy 53*. Zajmie to trochę czasu ale znając te parametry możesz wykorzystać temperature kotła, bieg pompy, temperature otwarcia zaworu być/atv i skryzowanie grzejników tak, aby np. przy zadanej 65*, na kaloryfery puszczało Ci 55*, gdzie kaloryfer będzie działał na połowie mocy bo będzie z niego wychodzić np. 38*. Woda która powraca do kotła jest mieszana przez VTC/ATV który nie puści tak chłodnej wody do kotła, tylko ja pomiesza, dając nam kolejny element blokujący przepływ. 

Reasumując, jeśli ustawisz sobie przepływy na grzejnikach i pompie, to potem regulujesz sobie temperaturę zasilania samą temperaturą kotła. W razie siarczystego mrozu jak będzie za chłodno, to podwyższając zadana na kotle, automatycznie zmuszasz VTC/ATV do pełniejszego otwarcia co powoduje zwiększenie przepływu i mniejszą deltę (różnica zasilania i powrotu kaloryfera) i zwiększenie mocy grzejnika. 

Jak ktoś to opanuje to kocioł może działać w mrozy nawet kilkanaście godzin bez wygaszania zanim dogrzeje chatę. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę To już nic nie rozumiem.. Korekcje dmuchawy robi kocioł na podstawie O2. W V16 nie reguluje się dmuchawy jak w V13.Jedyną regulacją możliwą  (poza zważeniem pelletu) jest ustawienie wymaganego O2 - dmuchawę ustawia Fumus. Może faktycznie jestem za "cienki"

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ADRIAN949 napisał:

Ponoć też jest nowa aktualizacja. 

Fenix sam sciąga aktualizację i tylko potem Cię pyta czy chcesz ja instalować czy nie. Podobno jeżeli odmówisz to potem trzeba ją wymuszać ręcznie... zgaduję więc, że masz najnowszy soft bo byś widział ekran powitalny z pytaniem?

 

5 godzin temu, seles napisał:

3.Po czyszczeniu możesz wprowadzić zalecane wartości O2 wg:

Seles chyba podesłałeś zły plik bo to jest do starego modelu RTB.. niedość że do v13 to jeszcze bez technologii Fumus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o którym pliku piszesz ? i w którym miejscu dotycz V13.Obawiam się że plik jest dobry i dotyczy regulacji sondy lambda w kotłach NBE z sondą z oficjalnej strony NBE. To jakie inne wartości  O2 należy przyjmować do nowego modelu RTB ?

12 minut temu, ŁukAsh napisał:

Podobno jeżeli odmówisz to potem trzeba ją wymuszać ręcznie... zgaduję więc, że masz najnowszy soft bo byś widział ekran powitalny z pytaniem?

Wystarczyło wejść na stokercloud i sprawdzić a nie zgadywać - ma stary soft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ten sarkazm zadałem pytanie serwisantowi ,który zarzucił mi wprowadzanie w błąd, jakie mają być wartości wymaganego O2 dla poszczególnych mocy .Widzę  zgromadzonych serwisantów i instlalatorów i naprawdę interesuje mnie i chyba innych użytkowników zasada regulacji V16 - ktoś wyjaśni ?

Edytowane przez seles
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 13:49, Puławiak napisał:

Przyjmij też takie warunki że z niewiadomych przyczyn nie masz prądu przez 2 -3 dni kocioł nie pracuje dom sie wychładza dość mocno i teraz musisz go dogrzać do komfortowej temperatury w miarę szybko i wtedy może się okazać że tej 10 zabraknie kW.  

Inaczej to wszystko funkcjonuje gdy grzejesz Ciagle a inaczej gdy grzejesz cyklicznie i tu też należy takie coś brać pod uwagę. Moi znajomi mając dom w górach wpadli na pomysł żeby się wstrzymać z ogrzewaniem i wychłodzili sobie chatkę do jakiś takich 5 stopni i później pojechali na weekend odpalili kocioł w piątek po południu to w niedzielę wieczorem już złapali komfortową temperaturę 14 stopni. A przecież nie powinno być problemu bo jak normalnie grzał to jechał ledwo na 30% mocy. 

No właśnie z tym prądem. Rozważam i to już nie teoretycznie, zakup agregatu i podpięcie go do domowej instalacji tak aby załączał się samoczynnie. 

W dniu 18.01.2021 o 15:16, seles napisał:

To weź obniż w sterowaniu moc max. do 10 kW i sam zobaczysz z jakim procentem mocy będzie pracował i czy będzie grzał na grzejniki i równocześnie CWU.

Dlaczego podniosłeś moc max do 17 kW jak masz 16 ?

No ale u mnie tak to nie działa. Albo grzanie CWU albo CO. Mam zawór strefowy. seles dlatego przestawiłem parametr zmiany mocy na min. U Ciebie faktycznie maksymalny przyrost mocy można ograniczyć, i kociołek działa płynnie. U mnie ze względu na zawór strefowy te ograniczenie jest mało komfortowe. Ponieważ dłużej ładuje bojler. W tym czasie ogrzewanie, jest wyłączone.

22 godziny temu, seles napisał:

I jak wpuści te 40 w grzejniki ?

Wpuści. U mnie jeszcze niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.