Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła woda-woda


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Patrzę na wskazania pompy, tam nie ma wliczanego prądu do napędu wentylatora i pompki obiegowej, ale to już wyjaśnialiśmy, że podajnikowiec też chwali sie że spalił tylko 2 tony węgla i trochę prądu do napędu. Mieszkam w najcieplejszej części kraju i trzymam na wyjściu 30-35*.

Domek to bliźniek, więc potrzebuję 25% mniej ciepła niż typowy wolnostojący. Sąsiad na szczęście jest ciepłolubny i chyba mnie dogrzewa. Izolacji pomiędzy ścianą graniczną nie ma.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazania pompy są szacunkowe , u mnie akaurat dość sporo przekłamują dlatego mam podliczniki .

Pompa jest zasilana 3 fazami ,  sprężarka L1 , elektronika L2 , elektronika  wewnętrzna pompa obiegowa  , 3d przełączający L3 . Zespół 3 grzałek L1,L2,L3. Oczywiście pompa wykorzystuje napięcie 240V .

Cała instalacje napędza jedna pompa obiegowa która kręci się cały  czas w zalezności od zapotrzebowania z różną mocą PWM   ,  miesięczne zużycie osprzętu i pompy obiegowej to  20kW 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ameno25 napisał(a):

Wskazania pompy są szacunkowe , u mnie akaurat dość sporo przekłamują dlatego mam podliczniki .

Pompa jest zasilana 3 fazami ,  sprężarka L1 , elektronika L2 , elektronika  wewnętrzna pompa obiegowa  , 3d przełączający L3 . Zespół 3 grzałek L1,L2,L3. Oczywiście pompa wykorzystuje napięcie 240V .

Cała instalacje napędza jedna pompa obiegowa która kręci się cały  czas w zalezności od zapotrzebowania z różną mocą PWM   ,  miesięczne zużycie osprzętu i pompy obiegowej to  20kW 

Ja mam sprężarkę 3f, pompę wody w studni zasilaną z falownika też 3f, żeby zredukować moc do ok. 160W, 2 pompy obiegowe. Razem ok. 1,8kW.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ameno25 napisał(a):

Wskazania pompy są szacunkowe , u mnie akaurat dość sporo przekłamują dlatego mam podliczniki .

Pompa jest zasilana 3 fazami ,  sprężarka L1 , elektronika L2 , elektronika  wewnętrzna pompa obiegowa  , 3d przełączający L3 . Zespół 3 grzałek L1,L2,L3. Oczywiście pompa wykorzystuje napięcie 240V .

Cała instalacje napędza jedna pompa obiegowa która kręci się cały  czas w zalezności od zapotrzebowania z różną mocą PWM   ,  miesięczne zużycie osprzętu i pompy obiegowej to  20kW 

Moja pompa na samo czuwanie pobiera 30kWh miesięcznie.

15 minut temu, duzyhary napisał(a):

Ja mam sprężarkę 3f, pompę wody w studni zasilaną z falownika też 3f, żeby zredukować moc do ok. 160W, 2 pompy obiegowe. Razem ok. 1,8kW.

Jaką pompę stosujesz do pobierania wody studziennej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy czuwanie ? czy w tym trybie kręci się pompa obiegowa , odpalana jest sprężarka l do potrzymania minimalnej temp wody w obiegu ? bo chyba nie chcesz powiedzieć że elektronika pobiera 30kWh miesięcznie  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ameno25Tylko sama elektronika z modułem Wifi. Jak pompa stoi nieużywana dziennie daje prawie 1kWh, czyli moc pobierana to ok. 30W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przeglądając kolejny raz na FM wątek pompy woda-woda, ktoś nadmieniał o pomyśle tworzenia wymiennika hybrydowego powietrzno-wodnego. Tak chwilę pomyślałem dlaczego by nie spróbować w temperaturach okolicy zera, zrobić co godzinę omycie wymiennika w monobloku ciepłą wodą ze studni. Na początek wystarczy podejść z wężem ogrodowym lub konewką i zlać wymiennik. Problemem jest programowe zatrzymanie wentylatora, żeby nie robił mi mgły wodnej w okolicy pompy. Najlepszym wyjściem jest zabudowanie wymiennika i zalanie tego wodą, ale takie przeróbki nie mają sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię próbę w następnym tygodniu. Ja podejrzewam że odpowiednia ilość wody na delikatnych lamelkach zrobi robotę. To będzie czysta zabawa z czystej ciekawości. Już nastawiłem się na zakup używanej pompy woda-woda i pozostaje tylko kwestia doboru rozwiązania wymiennika bezpośrednio lub pośrednio korzystającego w wody studziennej. Na razie biję się z wyborem pomysłu na wymiennik DZ, zrobiony z kilkudziesięciu metrów rurki zamiast fabrycznego wymiennika płytowego w formie spirali umieszczonej w zbiorniku 200-300l przepływającej wody. Druga wersja to podobny układ tyle że rura miedziana o większym przekroju w tymże zbiorniku i podłączona do oryginalnych wyprowadzeń pompy. Nie ruszamy w tym momencie niczego w samej pompie i można dowolnie zmieniać/wymieniać pompy a wymiennik pozostaje ten sam. Problem widzę z mniejszą sprawnością podwójnej wymiany ciepła na dwóch wymiennikach, ale za to mniejsza ingerencja w samą pompę i mniej roboty z gazami.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @carinus takie rozmyślania nad pozyskiwaniem ciepła i (chłodu) w czasie przemiany fazowej wody były podejmowane od dawna. 

SolarEis, nie jestem pewien czy to prekursor badań nad wykorzystaniem energii zawartej w przemianie fazowej wody, ale w mojej okolicy jedna z firm przy wsparciu Politechniki Opolskiej takie wdrożenia technologiczne przeprowadziła.

Czas oraz wzrost sprawności pomp ciepła powietrze-woda a także radykalna obniżka cen tego segmentu pomp ciepła sprawiły, że temat został zapomniany.

źródło:
https://www.viessmann.edu.pl/wp-content/uploads/PC_Zalacznik__Ogrzewanie_lodem__.pdf

http://www.schematy.info/pliki/PARTNER_W_BRANZY/001_Dolne_zrodla_ciepla/04_SolarEis/02_Solar_Eis_Prezentacja.pdf 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zagłębić się w specyfikację pracy sprężarek pomp wodnych Viessmanna. Ciekawi mnie problem warunków pracy takiej sprężarki z wymiennikiem innym niż fabryczny płytowy. Nie wiem jeszcze czy są jakieś różnice w sterowaniu pomp na czystą wodę i tych solankowych. Coś trzeba już określić i szukać okazji do kupna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość który pokazuje sprawność pompy ciepła woda/woda( ten sam który jest w pierwszym poście tej dyskusji), właśnie dodał film że COP ma 7 na ogrzewaniu w inwerterowej pompie ciepła, Nie chce mi się w to wierzyć ale pokazuje wskazania licznika i ciepłomierza, twierdząc że urządzenie viessmana zakłamuje bo pokazuje że wg pompy ten współczynnik 7,6.

Wszystko jest jakieś dziwne bo producenci prześcigają się i chwalą że ich pompa ma sprawność np 4, 4,5. Ogłaszają wszem i wobec że zastosowali innowacyjne rozwiązanie i ich pompa ma sprawność o 3% lepsze od poprzedniego modelu.

Tu nagle gość stosuje rozwiązanie, może niezalecane przez producentów, ale zużyć prądu 5000kwh rocznie, a zużyć 2500-3000 kwh to soory ale mnie to przekonuje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 1.02.2023 o 07:12, znojek napisał(a):

Gość który pokazuje sprawność pompy ciepła woda/woda( ten sam który jest w pierwszym poście tej dyskusji), właśnie dodał film że COP ma 7 na ogrzewaniu w inwerterowej pompie ciepła, Nie chce mi się w to wierzyć ale pokazuje wskazania licznika i ciepłomierza, twierdząc że urządzenie viessmana zakłamuje bo pokazuje że wg pompy ten współczynnik 7,6.

Wszystko jest jakieś dziwne bo producenci prześcigają się i chwalą że ich pompa ma sprawność np 4, 4,5. Ogłaszają wszem i wobec że zastosowali innowacyjne rozwiązanie i ich pompa ma sprawność o 3% lepsze od poprzedniego modelu.

Tu nagle gość stosuje rozwiązanie, może niezalecane przez producentów, ale zużyć prądu 5000kwh rocznie, a zużyć 2500-3000 kwh to soory ale mnie to przekonuje

 

z tym COP 7 to może być trochę naciągane, ale 6 jest wg producenta do osiągnięcia. Wykres jest też dla pompy na R407c, a na filmie ma R410a. Może rzeczywiście ma 7?IMG_20230220_133202.thumb.jpg.afcc18dab67ea8b2a87b313db128bd26.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2023 o 07:12, znojek napisał(a):

Gość który pokazuje sprawność pompy ciepła woda/woda( ten sam który jest w pierwszym poście tej dyskusji), właśnie dodał film że COP ma 7 na ogrzewaniu w inwerterowej pompie ciepła, Nie chce mi się w to wierzyć ale pokazuje wskazania licznika i ciepłomierza, twierdząc że urządzenie viessmana zakłamuje bo pokazuje że wg pompy ten współczynnik 7,6.

Wszystko jest jakieś dziwne bo producenci prześcigają się i chwalą że ich pompa ma sprawność np 4, 4,5. Ogłaszają wszem i wobec że zastosowali innowacyjne rozwiązanie i ich pompa ma sprawność o 3% lepsze od poprzedniego modelu.

Tu nagle gość stosuje rozwiązanie, może niezalecane przez producentów, ale zużyć prądu 5000kwh rocznie, a zużyć 2500-3000 kwh to soory ale mnie to przekonuje

 

Jedno musisz wiedzieć i zapamiętać że to pompa zasilana woda ze studni a ta woda ze studnima od 8-12 stopni więc ten cop jest jak najbardziej oczywisty ba nawet haier powietrzny przy plus 10 ma cop chyba z 6 więc tożaden wyczyn i nie myl pomp gruntowych na odwiertach nawet 100 metrówych za trylion złotych bo one faktycznie takiego cop nie osiągną ale juz zasilane wodą ze studni do studni jak najbardziej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zrobiłem niedawno nowy odwietr studzienny na ogródku do podlewania roślin i jak to w życiu bywa, od razu dostałem pomysła czy aby nie dostawić już teraz drugiej pompy ciepła wodnej zamiast kociołka. Kociołek z buforem mógłby odszukać nowego właściciela. W wolną przestrzeń mógłby wskoczyć nowy wynalazek. Słowo wynalazek nie jest przypadkowe, gdyż myślę czy włożenie całego wymiennika z PC split lub monoblok, do pojemnika 200-300l z przepływającą wodą nie bedzie lepszym rozwiązaniem niż kupno używanej PC woda-woda i też wymiana wymiennika płytowego na coś mniej zajebliwego syfem z wody studziennej. Nie chcę robić wymienników rura w rurze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeżre ci to. Miedź się utleni, woda się przedostanie do wymiennika, zabijesz sprężarkę i układ. Te wymienniki są robione z papieru, grubość ścianek rurek żenująca.

Zewnętrzne wymienniki pomp LG wytrzymują góra 5 lat. A z wodą mają tyle wspólnego co na nie popada i lodem zajdzie. A ty to chcesz trzymać stale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc trzeba będzie zrobić tradycyjną spiralkę i jeszcze trochę poszperać w sieci, może coś ciekawego się trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pompie woda-woda przerażająca jest dzienna objętość zrzutu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

Jestem w trakcie budowy domu 85mkw. p.u.

Mam w projekcie pc powietrze-woda, z ozc wyliczone zapotrzebowanie na CO i CWU w granicach 7500 kWh/rok. Zakładając, że z 1m. sześc. wody gruntowej mogę uzyskać 5kWh energii cieplnej mieściłbym się średniorocznym poborze wody gruntowej do 5m. sześc./dobę na własne cele.

Dodam, że mam już jedną studnię głębinową 15m głębokości, woda jest na 3m. Wydajność ujęcia przekracza 70-100l/min.

Z racji, że jest dopłata 21 tys. do pomp gruntowych, zamierzam w pełni legalnie taką woda-woda wykonać u siebie.

Warunki terenowe są u mnie korzystne (gleba piaszczysta, bardzo chłonna), więc zrzut wody chciałem wykonać poprzez zakopanie w ziemii rury drenarskiej (podłączyłbym również do niej rynny) i zakończył jakaś rurą trzonową.

Nową studnię dla pompy chciałbym wykonać blisko domu, może nieco głębiej (20m?), aby pompa była trochę niżej (zakładam, że na przestrzeni lat poziom wody może się obniżyć). Wydajność pompy chciałbym wyregulować falownikiem, jaki byłby tutaj najlepszy? Czy do każdego potrzebne jest naczynie przeponowe?

Jeżeli oglądam pompy ciepła solanka-woda, to nie koniecznie mogą być one wykorzystane jako woda-woda? Najtańsza woda-woda jaką widziałem to koszt ok. 20k, średnio 30k+ taka maszynka. A przecież to jest zbiór komponentów które są prostsze w budowie niż np. samochód... Macie coś sprawdzonego i nie kosztującego miliony. Ze względu na dotację, interesują mnie nowe urządzenia...

Czy może jednak walić to i iść w Panasa Aquaerę? (Wtedy 7k wyciągam z dotacji).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fejsboku jest taka grupa i jeden z gostków robi na zamówienie gruntówki inwerterowe zagadaj być może taniej wyjdzie niż z dotacją a sądzę że dużo taniej co do studni to muszą być dwie i najlepiej jak by końce węży były zanurzone w wodzie wtedy robisz próżnię u samej góry i wystarczy pompka cyrkulacyjna do czerpania wody a jak wiadomo COP się liczy od poboru prądu więc każdy watt się liczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@omama czy wtedy pompa cyrkulacyjna chodzi cały czas? Zatrzymanie pompki chyba nie jest wtedy wskazane, a na zawór zwrotny na dnie rury taka pompka chyba za małe ciśnienie wytworzy.

Latem zbiornik CWU chciałbym dobijać grzałką elektryczną (skolerowaną z nadprodukcją z PV), więc dobijanie temperatury poprzez PC przez pół roku będzie doraźne. Nie chciałbym przekroczyć ustawowych limitów poboru i zrzutu wody gruntowej, zresztą dla swojego spokoju chciałem (i statystyk) chciałbym założyć na wyjściu d.n. założyć wodomierz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto Ciebie będzie rozliczał z ilości czerpanej wody? Wodę przelewasz z jednego miejsca w inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to zrobić Przedsiębiorstwo Wody Polskie. Pobór i zrzut wód gruntowych powyżej 5m. sześc. / dobę (średnia roczna) wymaga decyzji wodnoprawnej.

Może jestem nadgorliwy, nieżyciowy, ale na pewno przezorny i wolę działać w granicach prawa. Generalnie ustawodawstwo dąży do tego, abyśmy z własnych spraw jak najdokładniej rozliczali się przed Państwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy na swojej pompie nie uzyskasz takiego wyniku i nikt nie będzie się czepiał takich drobiazgów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.