Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompy Ciepła Powietrze-Woda Aquarea Panasonic


jackjj

Rekomendowane odpowiedzi

 

Co do Norwegii to Szwedzi nie biorą bo Norwedzy sami maja niedobory.

 

Norwegia jest krajem z  produkcją energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. 

Większość energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych i wiatrowych.

Jest bardzo dużo wodospadów w górach więc maja warunki.

Ilość wytwarzanej energii elektrycznej zmienia się z miesiąca na miesiąc, podobnie jak zużycie energii.

W deszczowych miesiącach prąd jest tańszy a w okresie letnim gdy jest mało opadów cena prądu idzie do góry.


Ogólnie zużywają więcej energii elektrycznej w zimnych i ciemnych miesiącach, 

ponieważ Norwegia zużywa ją do ogrzewania w większym stopniu niż większość innych krajów.

 

Patrząc na mapę StokerCloud to w Norwegii 6 osób ma kocioł na pellet  a o węglu nawet nie wspomnę.

 

Ogrzewanie domów jednorodzinnych jest na prąd tzn.grzejniki elektryczne,olejowe,promienniki,gruntowe pompy ciepła oraz pompy ciepła powietrze-woda.

Bloki i większe budynki użyteczności publicznej maja zewnętrzne kotłownie gazowe.

 

Ostatnie trzy tygodnie dały popalić jeśli chodzi o temperatury. 

Zauważyłem i czułem że odpalono kominki,kozy w domach,żeby dogrzać mieszkanie.


Sam ogrzewam mieszkanie 2 grzejnikami olejowymi i 1 elektrycznym.


 To wycinek z artykułu z Norweskiej gazety Aftenposten:

Gospodarstwa domowe i budynki komercyjne odpowiadają za większość zużycia energii elektrycznej,ale mamy również energochłonne gałęzie przemysłu, które zużywają sporo wyprodukowanej energii elektrycznej.

Część wydobycia ropy naftowej jest również zelektryfikowana i zużywa stosunkowo dużą ilość energii elektrycznej.

Ogólnie Norwegia ma nadwyżkę produkcji, ale nadal importujemy energię elektryczną w okresach.

 
Większość importowanej energii elektrycznej to nadwyżki energii wiatrowej z Danii i Szwecji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co za różnica czy jednofazowa czy wielofazowa np trzy fazowa

praktycznie wszytko idzie po filtrach na mostek prostowniczy ,ale zanim trafi na mostek jest dość mocno kontrolowane  a jak wiesz avr to robi sieczkę na sinusoidzie i z tego prawdopodobnie  wynikaja problemy

natomiast jak podepniesz wojskowego ursusa  z lat 70 to na pewno będzie pompa pracowała

mnie do tej pory nie udało sie aby na agregacie z avr rozpedzic pompę przynajmniej do 50% mimo że agregat niespełna 5kW na jednej fazie a sprężarka ponizej 5kW

zawsze kończyło sie zaduszeniem agregatu

podpinasz 4kW grzałek pod agregat i agregat sie nie dusi

juz kusiło mnie aby wywalić avr

takie są moje doświadczenia

być może agregaty na pełnej przetwornicy jak np kipor sobie poradzą bo nie ma problemu aby pompa pracowała na przetwornicy np sinus S2000 sprawdzone i działa do mocy znamionowej przetwornicy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rozumiem o co chodzi.

Tobie chodzi, że inwerterowe pompy ciepła, źle współpraują z agregatami wyposażonymi w AVR na wyjściu.

Pomijając zasilanie awaryjne to jak wrażliwe są pompy ciepła jedno fazowe na napięcie zasilania?

3-fazowe potrafią się spocić jak pójdzie jedna faza ale nie badałem tematu dokładniej tylko tyle ile na forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mi wpajano i prasie pisze że nie wolno podpinać urządzeń elektronicznych pod agregaty bez AVR-u.

Niestety dobry AVR kosztuje sporo i podbija znacząco cenę agregatu.

Co do pomp to sprężarki on/off były podatne na szybka zmianę napięcia jak i prace na niskim napięciu.

Producenci przy inwenterach chwalą się że te już nie są tak wrażliwe na niskie i wysokie napięcie.

Znam 1 przypadek ze padła sprężarka przez niskie napięcie sieci, ale to było któryś rok do tyłu to prawdopodobnie był on/off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak czytam i czytam i czytam.... ?

12lutego tegoż roczku nie miałem prądu gdyż była planowana przez ZE przerwa w dostawie (8.00-15.00), ale podczas robót doszło do zerwania sieci i naprawa przeciągnęła się do 17.30 czyli 9,5 godziny. W tym czasie cały dom ciągnął taki zwykły diesel chińczyk i cholera wie ile ma mocy bo piszą 7 czy 8kW , 3faz. AVR

Napędzał całą chatkę : T-Capa12kW, obiegówki, sterowniki, komputery oraz rutery na górze i na dole, telewizory,  na próbę żona włączyła również raz pralkę i później zmywarkę, normalnie ekspres do kawy... Wiadomo nie wszystko było włączone na raz ale w tym czasie pompa ciepła chodziła non stop w zakresie 30-60%, robiła kilka defrostów w tym 2 razy w deice2 czyli gazem.

Ten chinol nawet nie jęknął, wyjątek to jak czajnik elektryczny się włączało słyszalny był przyrost mocy silnika. Trochę paliwa spalił bo do pełnego zbiornika musiałem uzupełnić ok. 14litrów oleju napędowego, ale to nic..... w końcu od tego jest.... ?

A zapomniałem bo 2 lodówki i zamrażarka komorowa też były włączone.... ? 

Pozdrawiam. YARO.

20210219_193739.jpg.20ca55e0ddd706eb6bbed95b88724b07.jpg 20210219_193910.jpg.adbced45249e0772f2dd15e6a3d46325.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo interesuje nas przebieg sinusoidalny, to ma kluczowe znaczenie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, o6483256 napisał:

Bo interesuje nas przebieg sinusoidalny, to ma kluczowe znaczenie.

Kurde. Za głupi jestem w te klocki ... byłem przekonany że agregat się odpala włącza i ma działać.... osobiście myślałem że w domciu jest też parę elektrośmieci na inwerterach...o chociażby moja lodówka czy pralka..... chyba jej wsio rawno czy sinusoida czy coś "sinusoidalnego" przecież inwertery wszystko najpierw prostują, potem filtrują i dopiero sobie na nowo tworzą takie parametry jakie są potrzebne do tych gratów co zasilają ....  co innego kupa zasilaczy impulsowych w komputerach czy w telewizorkach czy Bóg wie w czym jeszcze, bo te ponoć kuleją przy takich anomaliach.... ale na nic tu moje myślenie bo fakultetów nie zrobiłem... a ciekawe czy te same inwertery będące odbiornikami nie śmiecą w sieci bardziej niż te chińskie prądajki???? ?

3 godziny temu, cezar76 napisał:

mógłbyś się podzielić wiedzą na temat tego agregatu na PW

Tak ale w dniu jutrzejszym coś koledze podlinkuję i odpowiem na pytanka.

 

A teraz ja się szanowne grono "zapytowywuje" ?

Płyta pompy TCap podłączony termostat on-off (euroster) o tu tu tu tu(czerwone strzałki) ?      obraz.thumb.png.e3620991aade3cae325ddf158beae648.png     i teraz pytanie .....czy pompa po załączeniu musi iść na maksa goniąc pełną mocą???? czy nie może sobie pracować powoli kilka godzin modulować a dopiero jak nastąpi ocieplenie w pomieszczeniu gdzie jest termostat to ją wyłączy..... czy to normalne?   Ale swem starczem wezrokiem zobaczyłem takie coś (zielone strzałki) co się tutaj podłącza??

Oczywiście ustawiony termostat zewnętrzny w menu.....

Pozdrawiam.YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacze komputerowe bardzo dobrze znoszą kiepską (kwadratową) sinusoidę, dlatego do podtrzymania napięcia w komputerze wystarczy  byle jaki ups. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, YaroXylen napisał:

Kurde. Za głupi jestem w te klocki ... byłem przekonany że agregat się odpala włącza i ma działać.... osobiście myślałem że w domciu jest też parę elektrośmieci na inwerterach...o chociażby moja lodówka czy pralka..... chyba jej wsio rawno czy sinusoida czy coś "sinusoidalnego" przecież inwertery wszystko najpierw prostują, potem filtrują i dopiero sobie na nowo tworzą takie parametry jakie są potrzebne do tych gratów co zasilają ....  co innego kupa zasilaczy impulsowych w komputerach czy w telewizorkach czy Bóg wie w czym jeszcze, bo te ponoć kuleją przy takich anomaliach.... ale na nic tu moje myślenie bo fakultetów nie zrobiłem... a ciekawe czy te same inwertery będące odbiornikami nie śmiecą w sieci bardziej niż te chińskie prądajki???? ?

Tak ale w dniu jutrzejszym coś koledze podlinkuję i odpowiem na pytanka.

 

A teraz ja się szanowne grono "zapytowywuje" ?

Płyta pompy TCap podłączony termostat on-off (euroster) o tu tu tu tu(czerwone strzałki) ?      obraz.thumb.png.e3620991aade3cae325ddf158beae648.png     i teraz pytanie .....czy pompa po załączeniu musi iść na maksa goniąc pełną mocą???? czy nie może sobie pracować powoli kilka godzin modulować a dopiero jak nastąpi ocieplenie w pomieszczeniu gdzie jest termostat to ją wyłączy..... czy to normalne?   Ale swem starczem wezrokiem zobaczyłem takie coś (zielone strzałki) co się tutaj podłącza??

Oczywiście ustawiony termostat zewnętrzny w menu.....

Pozdrawiam.YARO

No tak

sterownie termostatem to najgorsze z mozliwych dla ekonomi i dla pompy

tak jak napisałeś pompa pójdzie wg algorytmu założonego dla max mocy wynikającej z temp zewnętrznej i będzie czekać na sygnał kiedy ma przestać pracować

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, automatyk napisał:

sterownie termostatem to najgorsze z mozliwych dla ekonomi i dla pompy

Cześć,

od 2 dni ogrzewam dom pompą ciepła T-CAP 9kW z termostatem pokojowym (PAW-A2W-RTWIRELESS).

Wcześniej grzałem węglem. Wiem, że teoretycznie lepsza jest krzywa grzewcza, ale ona chyba lepiej się sprawdza przy podłogówce.

A przy termostacie też grzanie opiera się o krzywą grzewczą (a przynajmniej mogę sobie ją ustawić). Chciałem poeksperymentować, ale chyba nie ma sensu zmieniać ustawień co dwa dni, bo nie zdążę odczuć zmian. Dlatego zapytam tutaj.

Mam instalację grzejnikową (taką na max 40 stopni) i trochę podłogówki. Do tego bufor CO 100L. Czy mogę ustawić grzanie według krzywej i poskręcać termostaty na grzejnikach, tak jak przy grzaniu węglem?

Jeśli zostawię wszystkie otwarte, to mi ogrzewa pomieszczenia, które już są ciepłe.Z kolei termostat pokojowy wyłączył pompę ciepła na cały dzień i podłoga w łazience wystygła na amen.

Zastanawiam się, co się stanie jak pompa będzie dawać ciepło, a termostaty przy grzejnikach się zamkną. W buforze będzie ciepła woda na odmrażanie, ale nie wiem, czy pompa ciepła się zorientuje i zmniejszy moc (na podstawie temperatury powrotu) albo się wyłączy. A jak się wyłączy, to kiedy ponownie się włączy? Czy może będzie cały czas grzać, zgodnie z krzywą grzewczą, nawet jak termostaty na grzejnikach będą pozamykane?

Czemu o to pytam? Bo część mieszkalną mam od południa i łapę dużo energii przez okna, a pompa jest od strony północno zachodniej, gdzie zawsze jest zimniej. Pompa może "myśleć", że jest zimno i trzeba grzać. A w domu jest ciepło i ludziom  nie trzeba więcej ciepła. Dlatego wybrałem wersję z termostatem pokojowym. Ale nie wiem, czy nie taniej by było go wywalić. Oczywiście będę testował różne ustawienia, ale to wymaga czasu, więc jeśli ktoś poradzi, co najlepiej przetestować w pierwszej kolejności, to będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak możesz zrobić

ale instalator powinie ustawić krzywą tak aby zapewnić min minimalną temperature zasilania na grzewczej  abyś miał komfort w domu

z resztą sobie pompa poradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

powoli zaczynam się przyzwyczajać to tego, że pompa sobie sama radzi. I to wcale nie "jakoś", tylko całkiem sensownie.

Początkowo miałem głowę nabitą myślą, że wszystkie termostaty przy grzejnikach mam mieć otwarte. Po kilku dniach chyba wiem trochę więcej.

Instalator ustawił krzywą, którą już kilka razy zmieniałem, bo przy aktualnej pogodzie było za ciepło.

Poza tym instalator ustawił mi włączenie grzałki przy temperaturze na zewnątrz 0*

Wiem, że ustawienie krzywej grzewczej jest w "Ustawieniach instalatora", ale jakoś sobie nie mogę wyobrazić instalatora, który jeździ po domach i zmienia krzywą i inne opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie wiadomo o zdalnym sterowaniu. Instalator też nic nie mówił. Myślałem, że to jest opcja, za którą trzeba dopłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.