Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła woda-woda


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Youtube ostatnio zaproponował mi filmy z kanału Piotr Niemczyk. Obejrzałem kilka filmów. Youtuber pokazuje, że ma cop sięgający 6 (łącznie z cwu) używając jako dolnego źródła wody ze studni. W tym filmiku chyba najpełniej opisał budowę swojego układu (tytuł może click-baitowy ale zawartość całego kanału wydaje się całkiem ok).

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że należy mieć własne legalne ujęcie wody (studnia ma za małą wydajność) i rzutu tejże wody schłodzonej.  Leganie z studni możemy pobrać do 5 m3 na dobę. 

ps.
Należało by jeszcze tę wodę w jakiś sposób "uszlachetnić", by wymiennik ciepła w pompie nie uległ przedwcześnie uszkodzeniu.

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Leganie z studni możemy pobrać do 5 m3 na dobę. 

Właśnie zastanawia mnie jaki przepływ tej wody musi być w tego typy pompie. Znalazłem tutaj taki parametr "Minimalny przepływ objętościowy" wynoszący dla pmpy o mocy grzewczej 13kW (Viesmann Vitocal 200-G) 1900 l/h - jeżeli o to chodzi to faktycznie z tą studnią może być problem.

Zainteresowało mnie to, gdyż akurat mam studnię, w której jest dość dużo wody i dość szybko ona się tam uzupełnia - ale 2m3 na godzinę to raczej nie. Poza tym jak piszesz jeżeli jest taki limit dzienny to "zwykła" studnia nie będzie wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody wystarczy ok 1 kubika na godziną , jest kilka rozwiązań i jednym z nich jest wężownica miedziana wrzucana do np mauzera i zwykłą pompką obiegową do co która bierze ok 30 watt starczy tą wodę pompować pod warunkiem że ktoś ma głęboką studnię a zgody na studnię trzeba poniżej 30 metrów , wywiercenie studni do 5 metrów to 1 dzień roboty a wiem bo sam wierciłem i mogę czerpać z niej nawet 4 kubiki na godzinę bez przerwy , też chciałem robić gruntówkę w ten sposób ale kupiłem haiera i pochodził pół roku i teraz chodzi następna przerobiona z klimatyzatora gree amber prestige z 3 gwiazdkami wydajna bestia i koszt całkowity to ok 8 tys zł tymi ręcoma oczywiście ma się rozumieć ale kto wie czy za jakiś czas nie poczynię odpowiednich kroków jak gdzieś dorwę klimatyzator przenośny na czynnik R407C wtedy można nabijać zwykłym LPG bez ceregieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nightwatch napisał:

@berthold 

Żeby samemu przerabiać pompy ciepła tak jak Ty robisz - gdzie i jaką wiedzę trzeba nabyć? Sam się nauczyłeś czy pracujesz w chłodnictwie?

 

Ja tam żadnym specjalistą nie estem ale fakt miałem styczność  z klimatyzacjami przemysłowymi takimi do 2 MW mocy chłodniczej i coś tam zostało a reszta to wyobraźnia i net w sumie to proste sprawy tylko wyglądają na skomplikowane .

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold napisał:

,,, przerobiona z klimatyzatora gree amber prestige z 3 gwiazdkami wydajna bestia ,,,


Kamracie @berthold,  je żech stary tak jak i Ty, niykej przeczytōm coś i potym gupoty ôzprawiōm.

Pokŏż mi, kaj sōm te trzi gwiŏzdy na tym Gree Amber Prestige.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Witek-z-Ulicy napisał:


Kamracie @berthold,  je żech stary tak jak i Ty, niykej przeczytōm coś i potym gupoty ôzprawiōm.

Pokŏż mi, kaj sōm te trzi gwiŏzdy na tym Gree Amber Prestige.

 

Pierwszy lepszy link 1 sek szukania Gree Amber Prestige - klimatyzator ścienny SPLIT | Aero7.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@marcin dziś znalazłem w sieci, inne podejście do tematu pompa ciepła woda-woda.

By było jeszcze ciekawiej, to eksperymentu dokonał kolega @Juzef.
,,,Jest zimowy rachunek za prąd. Ogrzewanie pompą ciepła kosztowało ok. 1500zł wobec ~1800zł jakie normalnie wydawałem na ~2t czarnych kamieni. Podlicznik (czynny od listopada) odnotował zużycie 3000kWh z kawałkiem. ,,,

źródło:
Hybrydowy chłopski pomysł na gruntową pompę ciepła.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367780-Hybrydowy-chłopski-pomysł-na-gruntową-pompę-ciepła

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja zapytam w jakiej odległości od siebie są obie te studnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz jak zrobiony jest wymiennik, bo masz sporej wielkości tubę. Ja chciałbym wsadzić spiralę gazową do wnętrza studni i bezpośrednio odbierać ciepło z ominięciem wymiennika woda-gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2023 o 16:50, carinus napisał(a):

Opisz jak zrobiony jest wymiennik, bo masz sporej wielkości tubę. Ja chciałbym wsadzić spiralę gazową do wnętrza studni i bezpośrednio odbierać ciepło z ominięciem wymiennika woda-gaz.

Wymiennik to fabryczna konstrukcja, z kwasiaka, kiedyś wyciągnąłem ze złomu za kilka złotych. Jest to wymiennik pośredni, żeby wody ze studni nie kierować bezpośrednio do pompy ciepła. Jeśli masz czystą wodę z gruntu to można go pominąć ale ja wolałem nie ryzykować. Na pewno sprawność trochę przez niego spada ale za to nie martwię się o p.c. Jest dość duży na moją instalację, myślę że pociągnąłby spokojnie pompę 10kW.

IMG_20230108_170120.jpg

IMG_20230108_170113.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jaki wychodzi Ci  COP uwzględniając energie na przepompowanie wody ze studni do studni ?

Jaka jest temperatura wody wchodzącej i wychodzącej z wymiennika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda woda studzienna będzie zanieczyszczona chemicznie i fizycznie różnymi mętami, na bank zapchają lub pokryją powierzchnie jakimś szlamem. Dlatego myślę żeby wody w żaden sposób nie wprowadzać do wymiennika a wymieniać ciepło bezpośrednio w niecce studni, zalewanej nieustannie świeżą wodą. Zostało mi tylko sprawdzenie czy można zamiennie w kotłach Viesman-a zamiast izobutanu zastosować propan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ameno25 napisał(a):

to jaki wychodzi Ci  COP uwzględniając energie na przepompowanie wody ze studni do studni ?

Jaka jest temperatura wody wchodzącej i wychodzącej z wymiennika ?

Powiem tak - nie wiem i nie chcę wymyślać. Pompa sama oblicza nie COP, ale SPF. Teraz pokazuje mi 4,2 ale pompę kupiłem używaną i już miała zapisane parametry pracy na starej instalacji. Jak ją kupiłem to był SPF 3,6. Także myślę że może być min. 4,5. Dom mam 170metrów, zużycie prądu pompy i wszystkich pompek, sterowników itp na co+cwu dla 5 osób to ok. 2500kWh rocznie. 

Temp. wody ze studni na początku sezonu 2022 13,5 stopnia C., na końcu sezonu w zeszłym roku było ok. 9 stopni. Teraz jest 12,4 stopnia. To jest wody z gruntu, po wymienniku pośrednim jest strata i temperatura jest ok. 0,8 stopnia niższa niż bezpośrednio z ziemi.

15 minut temu, carinus napisał(a):

Każda woda studzienna będzie zanieczyszczona chemicznie i fizycznie różnymi mętami, na bank zapchają lub pokryją powierzchnie jakimś szlamem. Dlatego myślę żeby wody w żaden sposób nie wprowadzać do wymiennika a wymieniać ciepło bezpośrednio w niecce studni, zalewanej nieustannie świeżą wodą. Zostało mi tylko sprawdzenie czy można zamiennie w kotłach Viesman-a zamiast izobutanu zastosować propan.

Trzeba zobaczyć w dokumentacji sprężarki. U mnie jest copeland. Może być konieczna wymiana oleju i też trudno powiedzieć jak zareaguje sterownik pompy. Ogólnie instalacja z bezpośrednim odparowaniem wydaje mi się trudna. Dużo czynnika, nie wiem jak z powrotem oleju do sprężarki. Czy zawór rozprężny nie powinien być blisko parownika żeby ograniczyć zamarzanie rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wypompowanie wody z głębszych pokładów zapewni wyższą temperaturę na dłuższy czas, zanim zostanie wychłodzona górna warstwa ziemi.

Na bank sprawność tej pompy będzie wyższa niż COP 5-6, masz jednak jednostkę fabryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dolne żródło ma sednio 10* , a górne ile ? masz OP czy gzejniki . Wątpie żeby COP miałby być wyższy niż 5 bo dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ameno25 napisał(a):

Czyli dolne żródło ma sednio 10* , a górne ile ? masz OP czy gzejniki . Wątpie żeby COP miałby być wyższy niż 5 bo dlaczego ?

Podłogówka 100 procent. Temperatura zasilania podczas pracy pompy to ok. 32-33 stopnie, w ciągu 4 lat jak mieszkamy raz było 35 stopni jak kilka dni utrzymywały się naprawdę konkretne mrozy. Delta T na zasilaniu na początku sezonu 5,8 stopnia, na koniec 5. Moc cieplna pompy spada podczas sezonu bo temperatura wody z ziemi maleje. COP nie wiem jaki, nie będę wymyślać. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ja na powietrznej osiągam COP na grzaniu pow, 4, to pompa pracująca stale na temp dolnego źródła w okolicach 10* raczej gorszego wyniku nie wyrobi. Martwi mnie jedynie problem ze zrzutem wody, nie mam za bardzo gdzie w znacznym oddaleniu transportować zimą takiej ilości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa powietrzna za grudzień pociągła 600kWh , takze 100 podłoga max na zasilaniu 32* z delta 4* więc pompa obiegowa kreci z taką mocą aby powrót  zawsze był chłodniejszy o 4* . W grudniu było  około 2 tygodnie srednia dobowa -5 , w tym ze 4 noce nawet do -15 , największe zuzycie przy sredniej dobowej -10 miałem 30kWh .

W obecnych warunkach gdzie temp  jest od 0* w nocy do 10* w dzień mam zużycie prądu dziennie od 8kWh  do 14kWh.

CWU 3 osoby głownie prysznice , kilka razy wanna w miesiącu . 

Oczywiście  Twoje dolne zródło i metoda pozyskiwania ciepła z wody jest duzo wydajniejsza i stabilniejsza niż z powietrza , jednak ja nie mam nawet możliwości zrobienia takiej studni , a nawet jakbym miał to  nie ma wody  

2 minuty temu, carinus napisał(a):

Skoro ja na powietrznej osiągam COP na grzaniu pow, 4, to pompa pracująca stale na temp dolnego źródła w okolicach 10* raczej gorszego wyniku nie wyrobi. Martwi mnie jedynie problem ze zrzutem wody, nie mam za bardzo gdzie w znacznym oddaleniu transportować zimą takiej ilości wody.

Na powietrznej osiagasz COP 4 przy jakiej temperaturze A i W ? i skąd masz te dane ? masz założony podlicznik i ciepłościomierz ? czy opierasz się na wskazaniach z pompy ?

Dla przykładu w mojej pompie wskazania zuzycia prądu są około 20% nizsze niz na podliczniku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.