Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czujnik temperatury zewnętrznej


mik90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na zewnątrz po północnej stronie chcę zamontować czujnik temperatury zewnętrznej od Defro. Mam dwie opcje:

1. Czujnik chce zamontować pod parapetem(wys. około 155cm)- czerwone kółko. Parapet wystaje około 6cm.

2. Instalator nie polecał tego miejsca ze względu na mogące wystąpić zakłócenia w pomiarze właśnie przez parapet i poleca miejsce gdzie kółko niebieskie(wys.około 170cm).

Jak radzicie żeby było najlepiej?

IMG_20200831_125424.jpg

Edytowane przez mik90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc będzie ok pod tym parapetem? Czy faktycznie może to negatywnie wpływać? Jak to wygląda u Was w praktyce? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mik90 napisał:

Jak to wygląda u Was w praktyce? 

W praktyce to mam zamontowane  na ~2 metrach od gruntu w zacienionym i zadaszonym miejscu na północnej elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze mieć zadaszenie bo warunki atmosferyczne śnieg, mocne opady deszczu będą negatywnie wpływać na czujnik..

Nie wiem czy montować pod parapetem, czy może wyżej i zrobić jakiś daszek z blachy? Jak radzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest okno "fix" (nieotwierane) ? To daj  na górnej szpalecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koło okna będzie ze dwa stopnie przekłamania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kordjano napisał:

koło okna będzie ze dwa stopnie przekłamania .

Można skalibrować. Po za tym  to nie apteka. Podkreślam: pod warunkiem, że to okno fix i szpalety ocieplone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

To jest okno "fix" (nieotwierane) ? To daj  na górnej szpalecie.

Tam ocieplenia nie ma. Okno jest otwieralne, ale nie mam potrzeby otwierania go, więc w sezonie mogę mieć zamknięte. 

W sumie nie myślałem o tym miejscu. Czy brak ocieplenia w jakiś sposób dyskwalifikuje montaż w tym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Z wielu postów na forum tak zamontowałem czujnik temperatury zewnętrznej. Pudełko nie powinno dotykać, ale żadnych powierzchni, ponieważ na odczyt ma wpływ ich temperatura. W ten sposób jest chroniony przed bezpośrednim ciepłem słonecznym, deszczem i śniegiem oraz silnymi wiatrami.

IMG_20200901_084835.jpg

IMG_20200901_084853.jpg

IMG_20200901_084904.jpg

IMG_20200901_084927.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuję.
Jeśli pudełko zostanie umieszczone na ścianie, na odczyty wpłynie jego temperatura i nie pokażą rzeczywistej temperatury powietrza. Powierzchnia ściany nagrzewa się wolniej niż powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie po budowie mojego czujnika widzę że on po prostu jest montowany do ściany. Instalator nic też nie mówił o tym żeby czujnik nie był na ścianie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pudełko to tylko obudowa czujnika - nie mylić z samym czujnikiem. Duży wpływ ma już sama kondtrukcja i materiał wykonania tego "pudełka". Nie może być szczelne/hermetyczne, ani też zamontowane w miejscu o bezpośrednim nasłonecznieniu.  Wskazany niewielki dystans od powierzchni, ponieważ od spodu  oraz na tylnej sciance są szczeliny umożliwiajace swobodny dostęp powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam czujnik ten ze zdjęć. Generalnie po uchwytach widać że powinien być normalnie do ściany.. Ale idąc za Waszymi radami dobrze dać mu kilka mm odstępu od ściany. Czyli po prostu nie będę dokręcać na max? Czy może jakieś inne rozwiązanie. Tak myślę żeby dostosować się do tego co pisał gmaj22 i zamontować go na górnej szpalecie tyle że ma do niej nie dolegać tylko być podwieszonym? To byłoby ok? 

IMG_20200901_125925.jpg

IMG_20200901_125931.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mik90 napisał:

tyle że ma do niej nie dolegać tylko być podwieszonym? To byłoby ok? 

A to już musisz zapytać jakiegoś fizyka/konstruktora. Wiesz, bo wszystko zależy od szczeliny, kąta, warunków pogodowych, właściwości fizyczno-termicznych podłoża, same wkręty muszą mieć odpowiednie parametry w zakresie przewodzenia ciepła. To wszystko nie takie proste.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sam czujnik i Defro Sigmę E. Przykleiłem go na taśmie dwustronnej (nie zaklejając otworów) do kawałka styropianu o grubości 2cm, który to z kolei przykleiłem również taśmą dwustronną do klinkierki na zewnątrz budynku pod krawędzią styropianu 5cm (na klinkierce na około piwnicy nie mam styropianu). Sam czujnik pokazuje dobrze temperaturę dodatnią. Poniżej zera i w jego okolicy musiałem wprowadzić korekcję -2 bo mniej więcej o tyle mi zawyża w stosunku do rzeczywistej temperatury na około budynku (mierzyłem innym czujnikiem z PT100 skalibrowanym).

Edytowane przez Wello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gonzo19 napisał:

A to już musisz zapytać jakiegoś fizyka/konstruktora. Wiesz, bo wszystko zależy od szczeliny, kąta, warunków pogodowych, właściwości fizyczno-termicznych podłoża, same wkręty muszą mieć odpowiednie parametry w zakresie przewodzenia ciepła. To wszystko nie takie proste.

:) :) :)

Ludzie, wieszać  na ścianie i aby słońce cały czas na niego nie świeciło i gitara. Nie ma co wnikać

 Pozdrawiam

Edytowane przez gilal
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Chodziło mi głównie o to czy ma być pod zadaszeniem czy nie. Wnioskuję, że dobrze kiedy jest pod zadaszeniem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.