Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy na salony zawitał nowy król ?


FAFAŁ

Rekomendowane odpowiedzi

Inne sterowanie. 

Bo jak widać, ten robi coś takiego. 

Screenshot_20210117-193800.jpg

To wszystko robota siłownika zaworu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamretro - wydaje mi się, że za bardzo "zafiksowałeś" się na ten zawór mieszający. U mnie zawór bardzo ładnie się steruje, trzyma temp., jest na prawdę OK. Pomimo tego, modulacja mocy jest dokładnie taka sama jak u Ciebie.

Dlatego pytałem wcześniej, czy u kogoś to w ogóle działa poprawnie? Bo jeśli nie, to znaczy, że na prawdę jest spartolony sterownik i nie jest to wina czyjejś instalacji/braku pompy kotłowej/szalonego zaworu mieszającego. Jak wszyscy się na raz zgłosimy do producenta to może coś z tym zrobi... Jak nie będzie chciał nic zrobić, to wszyscy w ramach rękojmi odsyłamy sterownik jako niezgodny z umową żądając zwrotu kosztów. Obiecywali, że ma modulację mocy, a na prawdę to nie działa, więc nie ma modulacji, tylko płynne przejście ze 100% na 20% (albo podtrzymanie w ekogroszku). Przynajmniej będzie kasa na zakup czegoś co działa.

Edytowane przez boortek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak działa siłownik w trybie kotła stary/stop. Jak ruszy pompa, siłownik bardzo szybko się otwiera i zbija temperaturę kotła, potem się zamyka, jak jest odpowiednia temperatura, to znowu szybko się otwiera i znów zbija temperaturę kotła i znowu się zamyka. I tak kilka razy. 

Serwis mi polecił żebym kupił sobie osobny sterownik do zaworu oczywiście ich ten który pokazał Pieklorz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamretro Jeżeli masz pokojówkę to spróbuj ją wyłączyć, kocioł jak i zawór będzie płynniej pracował  bo będzie stała temperatura powrotu i nie będzie takich spadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem tak na próbę, na poprzedniej wersji, ten sterownik, nie potrafi modulować. Regularnie te przedmuchy na 50%, no i w końcu, wygaszanie. I spalił sporo za te 4 godziny. To nie jest sterownik, do pracy ciągłej i tyle. Obejrzy na Yt, expert ekogroszek, jak na pelecie, pracuje Skzp-02. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamretro - też bym tak zrobił dla testów. Odpiąć pokojowy, a w sterowniku ustawić niższą temp. za zaworem żeby w domu "łaźni" nie robić. Obawiam się tylko, że to nic nie da, zawór może się uspokoi, ale modulacja pewnie dalej będzie skakać od 20 do 100%.

Z drugiej strony... Po co w końcu jest sterownik? Po to, żeby do niego dostosowywać instalację i dokupować jakieś "podsterowniki", czy żeby on się dostosował do instalacji i optymalnie ogrzewał dom? Po co ma zaimplementowanie funkcje, które rozstrajają sterowanie? Gdzie w instrukcji, albo jakimkolwiek dokumencie jest napisane jakie są wymagania wobec instalacji żeby działał poprawnie? Ja takiego wpisu nie widziałem. Za to wyraźnie jest napisane w punkcie 1. Wstęp i opis regulatora: "Sterownik z algorytmem PID załącza kocioł na taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Kocioł grzeje przez cały czas, nie ma przestojów, nie ma również gwałtownych zmian temperatury w kominie oraz w komorze spalania..." To jest niezgodne z prawdą!!!

Mam kocioł od Sekom, podłączony dokładnie wg. schematu z instrukcji kotła ze strony 44. Jedyną różnicą jest to, że dostałem od nich kocioł niezgodny z dokumentacją. I w papierowej instrukcji, i na ich stronie kocioł ma króćce DN32 czyli 5/4", a ten który dostałem ma króćce DN40 czyli 6/4" (przez to przez weekend miałem zimno w domu, bo wszystko miałem pokupowane 5/4, a jak się zorientowałem że kocioł ma 6/4 to już wszystkie sklepy były w sobotę zamknięte). W ostatnim punkcie na tej 44 stronie jest napisane: "W niektórych przypadkach może istnieć konieczność instalacji KOTŁY POMPOWEJ na nitce powrotu między zaworem mieszającym a powrotem do kotła." (pisownia oryginalna - moje powiększenie liter :-)) W dosłownym brzmieniu nie jestem w stanie spełnić tego wymogu :-D Ale dołożę tą "kotłę pompową" i zobaczę czy to coś pomoże. Chciałbym, żeby zakupiony produkt podłączony i obsługiwany wg instrukcji też działał zgodnie z instrukcją. Jeśli nie, będę chodzącą (i piszącą wszędzie gdzie się da) antyreklamą tego sterownika. Bo o ile kocioł i palnik są OK, to sterownik nadaje się do śmietnika. :-( (pomimo kilku świetnych pomysłów i rozwiązań)

Te "przedmuchy na 50%" jak już wyjaśnili, że to jest test płomienia przy za niskiej temp. spalin to uważam, że jest to jedno z tych sprytnych rozwiązań. Niestety porada jak je uniknąć (przeniesienie czujnika temp. spalin na drzwiczki) spowodowała u mnie powódź skroplin. I to dosłownie, przez wyczystkę w komorze czopucha wylewała mi się woda. Poza kałużą na 1,5m średnicy na podłodze, wybrałem z komory jeszcze ze 2 litry skroplin. Sterownik owszem przestał przedmuchiwać, ale temp spalin spadła i zaczęło się skraplanie. Dopiero jak podniosłem temp. w kotle na 65 stopni to się uspokoiło.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boortek to ja wyszedłem, na przeciw oczekiwaniom i pompę i sprzęgło założyłem i co z tego mam. Poza poborem prądu i straratam ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie rozumiem jednego - wypowiadałem się też gdzieś tutaj o sterownikach jak rozbebeszyłem Argos Blacka.
Czemu nie poszli do Bragera? Nowa firemka, mają gamę niedrogich, fajnych, GOTOWYCH sterowników i chcieli zaistnieć na rynku (bo poza heiztechnik nie mają raczej dużych odbiorców).

Z techem się nie dogadasz, z Plumem pewnie też, ale taki Brager łyknąłby to jak pelikan... Podejrzewam, że Timel tak samo. Wystarczyło podszprycować leciwe SKZP-02 o 3 kable.

Ale to jest Polska - trzeba wymyśleć koło na nowo - w końcu może kształt przetestowany przez miliardy ludzi przez wieki jest zły i zrobimy to lepiej.
No i powstały takie ulepy jak Argos Black i Argos Max (ster od Boleckiego po dołożeniu pogodówki może się jakoś obroni, brak pogodówki w starym to strzał w stope).
Nie miałbym może i nic do tego, ale te sterowniki kosztują krocie! A działają jak działają.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Black jest prostszy, na mniej urządzeń.

Zadaniem sterownika jest zapewnienie ciepła w domu. Przy termostacie i rozłączaniu pomp nigdy nie będzie prostej kreski. Co do samej temperatury kotła to moim zdaniem jest mniej istotna. Dla mnie ważna jest komfortowa temperatura za zaworem.

Dariusz Expert pracuje w trybie ciągłym, niczego nie rozłącza. Jak nagrywa filmy, to ustawia najczęściej stały odbiór ciepła i goni kocioł na maxa.

 

Ja aktualnie palę pelletem na SKZP 02

I gdy CWU ustawię, aby rozlaczalo, to wykres się rozjeżdża i faluje temperatura kotła. Gdy mam stała pracę pompy CWU to są proste kreski.

 

IMG_20210115_073135716.jpg

received_154942429755238.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamretro - w opisie masz napisane, że na wszystkich grzejnikach masz głowice termostatyczne. Dlaczego w takiej konfiguracji używasz termostatu pokojowego? Możesz mi wyjaśnić swoją wizję działania instalacji? Bo ja właśnie dlatego, że wszędzie mam głowice nie zakładałem (nie podłączałem, bo zamontowany posiadam) termostatu pokojowego. Ja wyszedłem z założenia, że praca ciągła i płynna że "kocioł ma taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury" jest bardziej ekonomiczna niż ciągłe rozgrzewanie i schładzanie całego zładu wody w trybie pracy z termostatem pokojowym. Wg. mnie trzeba nastawić temperaturę wody idącej na grzejniki tak, żeby ok 3/4 grzejnika było gorące, a sam dół chłodniejszy. Głowice doregulują to tak, żeby w każdym pomieszczeniu była nastawiona temp. W tym czasie kocioł sobie ciągle pracuje z "taką mocą, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury". Niska temp. wody w instalacji to mniejsze straty ciepła i mniejsza szansa na odkładanie się kamienia kotłowego i trochę większe zużycie prądu przez pompę CO ze względu na większy strumień chłodniejszej wody (ale moja chodzi na 4-6W w porównaniu z 30W w starej nie elektronicznej) .Jak Ty to widzisz?

@Pieklorz - Jako osoba z dużym doświadczeniem, jak to wg. Ciebie powinno działać? Ja mam histerezę na CWU ustawioną na 1stC. Przy temp. na kotle 62 stC, a na bojlerze 45 dogrzewa mi w ciągu minuty. Pokojówki nie mam... A modulację mam ciągle jak u Ciebie na ostatnim zdjęciu.

Edytowane przez boortek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz wyżej, jak tylko pozwolę na rozłączenie CWU to cały wykres szlag trafia i jedzie od mocy max do czuwania.

Jak stały przepływ wody przez bojler, to kocioł nadąża, za zaworem stabilnie a jedyne co faluje to zmiana dobieranej mocy przez sterownik.

O tej porze roku nie preferuje pracy z termostatem pokojowym, używam tego trybu ciepłą wiosną i na początku jesieni, wówczas potrafi kocioł zgasić na cały dzień a odpala wieczorem i grzeje do rana.

Teraz wolę bez szarpania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie na pelecie, pali się start/stop.No chyba że ktoś ma możliwości palić w pid i podtrzymanie. Sasy i defro tak mają. Jak mi się uda Timela dostosować to będę próbował inaczej. Ciągłej pracy. 

/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiecie pracuje w tej chwili na SKZP 02 z zapalarką. Kocioł jest tak jak w wersji ekogroszkowej. 

Nie jest to zgodne ze sztuką, palę tak na własną odpowiedzialność.

Natomiast, mam stały i wysoki odbiór ciepła, szczelny kosz oraz kompensacje ciśnień, więc śpię spokojnie. Czujnik kosza wskazuje 27-30.

Tak pellet testuje Dariusz Expert ale też Kamil Miernik. Darek akurat w pellet mocno dmucha, ma też wysoko dołem mocy dmuchawę.

 

Nie rozlaczam o tej porze roku termostatem i wolę dać 55na kotle i stały przepływ przez bojler jak 60-65 i na bojler 48. Mam duży baniak CWU 250L o rozwala on u mnie cała modulację. Instalacja lekko kulejąca. Jak jest ciepło i zaczynam z termostatem, to wówczas robię też daną nastawę CWU z histerezą 8st.C (tak na węglu robiłem) nie wiem jak będzie teraz wiosną.

@boortek

Póki jest tak bardzo zimno nie będę przerabiał mojego kosza, wkładał separacji. Mam też brak czasu na zarzucenie sterownika.

Mogę Ci pożyczyć na test na 3-4tygodnie Argos Plus pod pellet. Ja zamierzam ten sterownik mieć jako podstawowy. Dla mnie jego praca jest fajniejsza, bo mogę dostosować PIDa, mogę ograniczyć moc na dole i mogę dobrać min i max dmuchawy.

Na wiosnę pójdzie na stałe u mnie w domu. Wolę jego sposób pracy i sterowania nadmuchem. Jak masz T1000rth, to przy nim jest też inaczej napisana histereza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umnie te wachlowanie temperatury kotła to tylko i wyłącznie przez szybko otwirający zawór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umnie, za wczoraj spalanie pelletu wyszło 46.8kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki pellet 6 czy 8mm?z normą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak przyzwoicie, u mnie poszło 30-35kg groszku, a mniej ogrzewam. Zrobiłem test, wczoraj wieczorem załączyłem na stałe pompę CWU (bo kotłowa czeka na założenie). I zaczęły się cuda... temp. na bojlerze pokazuje mi wyższą o 8 stC niż nastawiona na kotle :-) (64 ma bojler w czasie gdy na piecu jest 56) Zmieniłem też tryb pracy sterownika na pelletowy, pomimo, że palę groszkiem. Trochę lepiej się zachowuje, temp. zadaną przekracza tak o 0,5stC, za to w dół spada o 2,5-3stC. Co i tak jest dużo lepiej niż poprzednio. Niestety modulacja mocą jest nadal ogromna. Przeważnie idzie od 30 do 100% kilka razy dał radę zawęzić do zakresu 30-70% ale potem i tak się rozbiegł. Słabo.  Podejrzewam, że obieg przez CWU pomógł, ale chyba bardziej pomógł duży odbiór. Dzięki mrozom sztucznie zwiększyła się "dynamika" kotła i wstrzeliłem się w zakres akceptowalny przez sterownik. Jeszcze go tak potrzymam i zobaczę co się będzie działo jak się ociepli. Aaaa... zapomniałbym, jeszcze jeden cud, na powrocie termometr pokazuje o 2 stC więcej niż jest na zasilaniu. Albo bojler mi dogrzewa powrót, albo... a raczej na pewno mam nieskalibrowane pomiary temperatury :-)

@Pieklorz - dziękuję za propozycję wypożyczenia sterownika. Była by to dla mnie duża pomoc w "diagnostyce" mojej instalacji. Na razie jeszcze zamontuję tę pompę kotłową i zobaczę jak się będzie zachowywał Black przy paleniu groszkiem i peletem. Jeśli nie da rady prowadzić rozsądnie kotła to zgłoszę się do Ciebie w sprawie pożyczki. Kuszące jest to co piszesz, że można tam ustawiać parametry PID (teoretycznie powinno się go dać dostosować prawie do każdej instalacji).

ps. u mnie było "tylko" -19 najniżej...

Edytowane przez boortek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boortek  Ja wczoraj dla testu też włączyłem pompe CWU na stałe na trybie groszku i na trybie pelletu ale modulacja nie polepszyła się, praca jest do 20% do 100%. Nie wiem jaką trzeba mieć instalacje żeby ten sterownik zacząć modulować w jakiś sposób. Ja już próbowałem wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na sterowniku Skzp02 pompa CWU też chodzi cały czas  bo nie mam pompy kotłowej na powrocie.Temp na piecu 60 na grzejniki 48 a temp CWU 62.Powrót 52-55 st tak się Wacha.Modulacja nie skacze tak jak skakała bez pompy CWU ale po sezonie będzie montaż pompy kotłowej.

Podejrzewam że przy pompie CWU chodzącej cały czas to i spalanie też jest dużo większe.Zresztą każdy sterownik inaczej działa i inaczej też kocioł moduluje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem, to bojler musi się "wygrzać". Tzn musi to kilka godzin pochodzić w takiej konfiguracji, żeby coś zaczęło modulować mocą. Zauważyłem, że sterownik oczekuje układu reagującego dużo szybciej na zmiany mocy palnika niż moja instalacja. Tak jakby pisany soft sterownika był badany na grzałce elektrycznej, albo ostatecznie na kotle z podpiętą chłodnicą z wentylatorem (i zładem 5l wody), a nie rzeczywistą instalacją w ocieplonym domu. Dlatego ciągle mam nadzieję, że u mnie pompa kotłowa pomoże... (ale wiadomo czyją matką jest nadzieja). U mnie modulacja działała jak przykleiłem (i zaizolowałem) czujnik temp. kotła do wystającej ramy drzwiczek górnej wyczystki. Temperatura od spalin szybciej przenosiła się przez stal płaszcza niż przez wodę w kotle. Zdarzało się kilka godzin stabilnej pracy, ale i tak potrafił się rozbiegać do 20-100%. Uważam, że jest tu niedopracowany algorytm. Pisałem o tym w poscie #130.

@Stempos1980 - nie jestem tak przekonany, że spalanie będzie dużo większe. Gdybyś trzymał CWU załączaną histerezą ale tak wysoko z temperaturą jak masz teraz to ilość energii do podgrzania byłaby taka sama. Straty na bojlerze były by prawie takie same, przy stałej pompie CWU mogą być nieco większe straty na rurach, ale wydaje mi się, że to kwestia różnicy 2-3%. Prądu pewnie pójdzie więcej - ale to nie spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CWU chodzi już od świąt Bożego Narodzenia bo wcześniej chodziło bez pompy i włączyłem na próbę i tak chodzi sobie do dzis.

Bez pompy powrót oscylował 12-15 st różnicy jak zasilanie zależało jak mieszacz był otwarty

Edytowane przez Stempos1980
Dopisanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik kotla zawsze liepiej dac na rure wychodzacej goracej z kotla-na styk i oizolowac.Nie wachla z temperature bezwladnosc masy kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 18:46, adamretro napisał:

Umnie, za wczoraj spalanie pelletu wyszło 46.8kg.

Witam, strasznie dużo! Przecież to jest przeszło 3 worki pelletu i jakieś 50 zł. To chyba więcej niż gazem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy po ile kupisz pellet. I jakie worki, bo napewno nie przeszło 3.

Edytowane przez adamretro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.