Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy piec


Atka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zaznaczam że jestem laikiem jeżeli chodzi o sprawy związane z ogrzewaniem.

Niestety stoję przed wyborem kupna nowego pieca , stary nadaje się na złom.

Do ogrzania mam ok. 220m2

Dom stary, nieocieplony. Mury grube,prawie na metr. Cegła. 

Podłogówka w części i kaloryfery.

Do tej pory miałam piec Spyra na ekomiał,z podajnikiem. 35 kw. Mieliśmy docelowo ogrzewać 370m2

Ogólnie potrzebuje panów pomocy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek warto by ustalić jakiej mocy powinien być nowy kocioł, jest do tego kalkulator https://cieplowlasciwie.pl/start  ,trzeba w nim podać kilka informacji technicznych dotyczących budynku, w razie wątpliwości co wpisać pytaj. Po wykonaniu obliczeń wklej link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Atka

Tak na powitanie to wspaniale by było też żebyś wypełniła i odesłała wynik ze strony https://cieplowlasciwie.pl/start 

Łatwiej będzie podjąć decyzję jaki ma być ten nowy piec. Ja jestem tu od niedawna,więc doświadczenia jeszcze nie mam,ale doświadczeni koledzy z forum chętnie pomogą.

Pozdrawiam

plasticfun

p.s Nie zdążyłem Ryni byłeś pierwszy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atka 

Ja bym postawił na kocioł Sekom Technix 24 KW maja  bardzo dobre palniki a ten który podałem podołałby jeśli chodzi  o twoje parametrów budynku.

Pozostaje jeszcze pytanie jaki masz komin? tzn.ceglany ,ceramiczny albo masz komin nierdzewny  to też ważne.

Musisz tez wiedzieć,że jeśli planujesz jakąkolwiek termomodernizację lub rozbudowę w przyszłości jak pytał kolega Jamjestcichy powyżej to też będzie miało duże znaczenie w wyborze mocy kotła.

Każdy ci tu napisze,że przewymiarowany kocioł do większe zużycie opału.

Ale mam nadzieje że jeszcze ktoś dołączy do dyskusji i coś dorzuci od siebie.

Kolega o nicku Pieklorz do niego pisz. On ma te kociołki w małym palcu,więc ci doradzi.

Pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Ten kalkulator to zacne arzędzie, tworzone przez świetnego fachowca. Jednak jestem podejrzliwy co do wyniku. Choć kalkulacja łatwa i u nich znajomych kilka razy bardzo się sprawdził.

Przemysł czy będziesz robić adaptacje poddasza bo termomodernizacja ( zmniejszenie wymaganej mocy kotła) nawet przy sporych dotacjach raczej miła się z celem. 

Na twoim miejscu przemyślalbym profesjonalny audyt. U siebie pod Gliwicami 4 telefony i zrobiono mi za 300pln. On jest kluczowy do uzyskania premii modernizacyjnej z kredytem. 

Myślisz o ekogroszku czy gaz też wchodzi w grę. Różnica w kosztach niekoniecznie jest tak duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DzonyZerg napisał:

Ten kalkulator to zacne arzędzie, tworzone przez świetnego fachowca. Jednak jestem podejrzliwy co do wyniku.

To się zgadza.Kalkulator jest ekstra i wyniki wychodzą porównywalne z audytem,ale tutaj coś nie gra.

Podłoga-brak ocieplenia

Strop-ocieplenie słomą 20cm

Ściany-brak ocieplenia

Tutaj z pewnością nie wyjdzie 12kW i audyt jak za 300zł to jak za darmo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jamjestcichy napisał:

Tutaj z pewnością nie wyjdzie 12kW i audyt jak za 300zł to jak za darmo:)

Przecież wyszło że kocioł z podajnikiem 18kw-20kw,celował bym  w 20kw i to jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawekry

Źle interpretujesz wynik.

Wynik wyszedł 12.1kW co z pewnościa się nie zgadza,natomiast proponowany kocioł to 18-20kW co swoją drogą daje 50% przewymiarowania względem wyniku.

Być może przy podajnikowcu jest to dozwolone,nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wyniki są wiarygodne, to jest jednak dom zbudowany w nietypowej jak na dzisiejsze czasy technologii.

Jednak, obliczenia w kalkulatorze oparte są o Polską Normę, która zakłada, że zimy mogą być mroźne (-20; -25°C) i dla takich temperatur minimalnych obliczana jest moc kotła, a zimy teraz ciepłe. Dlatego uważam, że szczególną uwagę przy wyborze kotła trzeba zwrócić na jego moc minimalną, by była jak najniższa i niższa od przeciętnej mocy grzewczej z kalkulatora.

Sugerował bym kocioł o mocy do 17kW lub mniejszy jednak z zastrzeżeniem, że przy mniejszym trzeba będzie zrezygnować z podgrzewania ciepłej wody gdyby zdarzyły się siarczyste mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje 12kw sie nie zgadza ale 20kw podajnik jak najbardziej tak a dlaczego program tak oblicz to nie wiem może ktoś mądrzejszy   ode mnie to  wytłumaczy.Tak czy siak mam bardzo podobny dom troszkę lepiej ocieplony i jak ja robiłem wyliczenia to mi wyszło 11kw a podajnik sugerowany 16-18 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo trzeba doliczyć moc potrzebną do grzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I program chyba dolicza 10% zapasu dlatego wyszło 18-20

 

I program chyba dolicza 10% zapasu dlatego wyszło 18-20.Zakładając że zimy będą takie ja przez ostatnie dwa lata to faktycznie 17kw wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten który jest ,a raczej był bo się rozleciał , miał 35 kw i docelowo miał grzać górę i dół czyli ok 360 m2. 

 

Czyli 20kw wystarczy? A jakiej firmy? Pomimo że idzie wiosna w domu zimno strasznie bez ogrzewania...

 

 

A może gazowe ogrzewanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Atka napisał:

Szczerze mówiąc myślałam o piecu ok 25kw

To nie tak, nie zawsze duży kocioł jest lepszy, węgiel by czysto się spalił (czysto to również ekonomicznie) powinien się spalać intensywnie, a wtedy produkuje dużo energii i nie zawsze jest z tą energią co zrobić i wtedy kocioł powinien ograniczyć moc, jeżeli tego nie zrobi węgiel zacznie kopcić i wypuszczać to co mogło by się spalić i oddać ciepło w powietrze.

Nie chce polecać konkretnego kotła, kotły z podajnikiem nie są moją mocną stroną, w dodatku w tej branży w ostatnim czasie dożo się dzieje.

Gaz na pewno wyjdzie drożej, ale jest zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogrzewaniu gazem jest jeden haczyk, opłata z przesył, łącze itd, do tej pory nie znalazłem kalkulatora który te opłaty uwzględnia, fakt nie drążyłem.

Mam również porównanie ile za ogrzewanie płacą moi sąsiedzi za podobne budynki i za gaz wychodzi drożej 25-50% rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ryni napisał:

za podobne budynki i za gaz wychodzi drożej 25-50% rocznie

Podstawowe pytanie.Za ile kupujesz węgiel i jaki?

Zmierzam do tego,że w Waszych kierunkach to faktycznie może mieć miejsce o czym piszesz bo opał jest stosunkowo tani,natomiast nie każdy tak ma i wtedy gaz naprawdę wychodzi porównywalnie :)

A cena gazu (z opłatami) to jakieś 1.80zł m3=9kW ,ale to zasłyszana/wyczytana kwota,która dość często się pojawia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.