Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy na salony zawitał nowy król ?


FAFAŁ

Rekomendowane odpowiedzi

@Pieklorz - Ja mam wersję  v6.21 PLC v2.35. Orientujesz się może czy poprawili sterowanie pogodowe? Bo u mnie zamiast krzywych jest sterowanie z 3 progami. I to tak losowo załączanymi, np. nastawa dla -10stC jest już od -1stC, nastawa dla 0stC jest w przedziale -1 do 8stC a nastawa dla 10stC jest powyżej 8stC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boortek-jak chcesz to Argos Max Pid v2 mog ci sprzedać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to będę dzwonił w celach aktualizacyjnych... Jak to się załatwia? Trzeba się jakoś gimnastykować, czy wystarczy poprosić o aktualizację i robią bez problemu?

@adamretro - :-) ale ja na prawdę nie chcę kupić... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2021 o 11:05, boortek napisał:

@nightwatch - dzięki za link i za motywację ? jeśli miałbyś trochę czasu to proszę opracuj schemat - nawet niezbyt szczegółowy (chyba,  że faktycznie "Lucjan" jest taki sam sprzętowo to może się uda wykorzystać te schematy).

Dodałem link do 'schematu' a właściwie tabelki połączeń, no bo tam specjalnie schematu nie ma, łączymy ze sobą odpowiednie pin-y Arduino oraz wejścia poszczególnych komponentów. A już szczegóły typu gniazdka, złączki itp zostawiam inwencji konstruktora. W razie czego można doczytać o Lucjanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj kolejny większy krok, firmowy soft z całą masą zmian i dodatków.

* Zmiana tempa reakcji algorytmu

* Ustawiana histereza górna algorytmu

* Zawór mieszający 2 w domyśle podłogowy z opcją obsługi grzejników i nastawą max do 60

* Przy termostacie pokojowym dla obu zaworów opcja wyboru obniżki za zaworem

* Wykresy pracy opcja godzinowa, dobowa, 7dni, miesiąc, rok.. wybór danego parametru kocioł, zawór 1, zawór 2, cwu, podajnik, pogodowy, spaliny, bufor wykres rysowany danym kolorem z odpowiednią skalą 

* Wyświetlanie na ekranie temperatury spalin w trybie węgiel

* Wyświetlanie na ekranie głównym pogodowego 

* Wyświetlanie na ekranie nastawy termostatu ale też temperatury termostatu

* Wyświetlanie zamiennie kocioł/zaworu2 gdy drugi zawór aktywny.

 

Jeszcze dwie rzeczy w najbliższym czasie chcemy dopisać i dalej testy.

Aktualnie w skrócie wygląda to tak 

IMG_20210428_143945892~2.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super to wygląda, jak dla mnie to półroku za późno. Ale może dla innych będzie akurat na czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy zobaczymy czy tak zostanie czy jeszcze jakaś korekcja wyjdzie. To co pewne, to na górze wykresu chcemy dodać opisy, teraz pod wykresem są ikony z kreską danego koloru i symbolem. Na górze na belce jest napis historia pracy i to chcę zamienić na napisy słowne np. kocioł, zawór 1, podajnik, spaliny czy termostat itd.

Wszystkiego na wykres nie cpamy, bo się robi misz-masz. Wybiera się np. spaliny i wchodzi po lewej skala spalin, wybiera się zawór wchodzi skala temperatury wody, dla termostatu skala temperatury powietrza...

 

Wykres albo godzinowy albo dobowy albo 7dni albo miesiąc i na koniec roczny.

 

Zużycie paliwa podane jest teraz całkowite, ale też osobno  z ostatniej doby. 

Przesyp z deklaracją dziesiętnych dla licznika spalania.

 

Natomiast nie chcę deklaracji zasypu, tu za dużo telefonów mam przy tym w innym sterowniku ,jak ktoś mniej rozgarnięty. 

 

IMG_20210428_140439233~2.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnie dni to większe prace i dłubanie w sofcie oraz grafice.

Dużo zrobione a jednocześnie jeszcze dalsze rzeczy do rozwinięcia.

Udało się przygotować dwa filmy, jeden z samą procedurą aktualizacji panelu z pendrive (proste zmiany nie wpływające na komunikację i wymianę danych z płytą główną)

Dzisiaj parę minut temu uszykowałem też filmik- poradnik z aktualizacji płyty głównej plus panelu.

Tak to wygląda w ostatnich dniach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmian cała masa. Wcześniej wklejałem wykres z 24h, zawór idzie jak po sznureczku. Pogodowy łagodnie koryguje a gdy złapie termostat wchodzi dodatkowa obniżka, którą również szybko stabilizuje. Teraz dałem twarzy u siebie, bo mi się zapomniało start nacisnąć po aktualizacji hahaha.

 

Myślę, że bardzo dużą zmianą było dodanie obniżenia za zaworem zamiast rozłączania pompy. Moim zdaniem cykanie pompą za dużo zamieszania robi.

 

Na filmikach widać co doszło i na ostatnich dwóch na końcu dałem spis najważniejszych zmian.

 

Teraz mam na tapecie poprawę pogodowego gdy oba zawory są aktywne pod pogodowy.

Dalej chcę zmienić grafikę na pierwszym filmie widać pierwszy pomysł,gdy drugi zawór aktywny ekran miga zamiennie ikona kotła/zawór 2. Coś innego dzisiaj wymyśliłem i musi to teraz programista opracować.

 

Plus jeszcze małe rzeczy z którymi można żyć, ale chciałbym to rozwiązać inaczej m.in. kwestia kasowania alarmów czy jak ktoś pomyli się z procedurą pierwszego rozpalania. 

Ogólnie fajnie się to rozwinęło.

U znajomego chodzi teraz dobę w górach i ani razu się nie odstawił, pyka jak trzeba u niego. Tam jednak dość specyficzne, bo dupny wymiennik a zasadzony palnik 10kW.

 

Pokażę Ci teraz nieco posprzątany ekran graficznie. Prosty układ, gdy ktoś nie ma siłowników i instalacja to tylko grzejniki oraz CWU.

Drugi schemat, to aktywny mieszacz, gdzie także grafika pompy cyrkulacyjnej została przeniesiona na rysunek bojlera, co jest moim zdaniem bardziej logiczne.

Ps. Fotki jeszcze na świeżo z symulatora do testowania.

IMG_20210506_134339378.jpg

IMG_20210506_134358399.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem zainteresowany skamp 15 pel. Napisz jak ci idzie aktualizacja tego sterownika. Jest poprawa w spalaniu bo w tym wątku koledzy z rozpaczy zmieniali sterowniki?. Potrzebuję coś na 200m2. Taki skamp powinien to ogarnąć tylko nie chciałbym się męczyć z tym sterem. Pytanie jak wygląda czyszczenie takiego palnika? Coś trzeba przegarniać co dzień czy raczej podczas zasypu. Raz wrzucę gorszy pellet a raz lepszy tak sąsiad pali na sasie. Nastawiony jestem na pellet. Jakbyś go porównał do slimko 12 kw?

Edytowane przez Pepa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie to już bardzo fajny sterownik.

Wcześniej brakowało rozwiązań programowych.

Pogodowe jest zrobione tak jak prosiłem i co uważam za lepsze, prostsze i logiczne dla laika.

Teraz jeszcze sprzątamy nieco menu, wyswietlacz, myślę że w tym tygodniu zamkniemy temat pelletu, a później chciałbym parę korekt do trybu węglowego wprowadzić. 

Co do palnika to niczego nie przegarniam co 2-3dni.

Wymiennik mam prototypowy poziomy, z półek przy pelecie zgarniam raz na miesiąc. Pod palnikiem komorę powietrzną czyściłem po spalaniu ok 4ton (przy ekogroszku robiłem to co spalenie tony).

 

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj porządki graficzne.

Na dole menu po lewej ikona od stref 

Zmieniona ikona na symbol kotła do nastawy jego temperatury

Zmieniona ikona Termostat teraz jest tu widoczna nastawa, odczyt z termostatu T1000 i symbol styk zwarty/rozwarty

Poprawa grafiki ekranu gdy aktywne dwa obiegi grzewcze

Na dole pod wykresem odczyt powrotu i symbol pompy kotłowej kiedy pracuje 

Doszły łącznie 4strefy wyłączenia pompy cyrkulacyjnej cwu 

Poprawa menu czujnika pogodowego. Ekran 1 aktywacja, ekran 2 krzywa grzejniki , ekran 3 krzywa drugi zawórspacer.png

 

 

 

 

received_1139908573102472.jpeg

received_529346905103720.jpeg

received_490125828861055.jpeg

received_456887492073439.jpeg

received_3913160878760157.jpeg

received_398747547776536.jpeg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to już zaczyna wyglądać. Tam mała lterowka się wkradła w menu czujnik zewnętrzny niżej jest napisane czunik zamiast czujnik.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArgosMax dzisiaj jeszcze drobne poprawki. Zmiana w trybie węglowym, przy aktywacji zapalarki palnik odpali się automatucznie na ekogroszku, ale tak długo, jak aktywne będą obiegi grzewcze oraz bojler w przypadku zbyt małego odbioru mocy przejdzie w podtrzymanie. Wygaszanie i rozpalanie będzie tylko,gdy wszystkie obiegi i bojler nieaktywne (np. pogodowy wyłączy obiegi a bojler dobije do nastawy).

 

Dodana została informacja, że po spaleniu danej ilości paliwa (wyjściowo 1500kg) należy wyczyścić komorę palnika i ruszt w palniku. Alarm ma na celu przypomnienie, będzie z aktywnym kasowaniem.

Tymczasem pracujemy nad prostszym Argos PLUS pellet , chcemy nim zastąpić podstawowy Argos Black.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shogunzlasa

W kwestii Maxa robiłem to z moja grupą i mimo,że sterownik jest bardziej rozbudowany, to uważam, że w obsłudze jest prościej.

Posprzątałem z programistą belkę menu a w samym menu rozłożyliśmy wszystko moim zdaniem logicznie, tzn

dmuchawa- sprawy związane z powietrzem, podajnik - sprawy związane z podawaniem. Pompy - kwestie związane z pompami w tym kotłową, zawór - tutaj jest wybór zwór1, zawór2 i czujnik pogodowy. Pogodowy chciałem mieć tak zrobiony, aby dla humanisty były to jasne i przejrzyste. Dana temperatura na zewnątrz - nastawa za zaworem plus temperatura wyłączenia i wybór na który obieg działa pogodowe

 

Plus był w międzyczasie opracowywany i tu wyszli ze szkieletu wczesniejszego modelu, za dużo zrobili, aby to zmienić jak wyżej, wyszli z założenia krzywej pogodowej podobnej jak przy modelach gazowych czy olejowych.

Podobnie jest w modelu Timel i skzp02 czy skzp05 tutaj producent też swojego pogodowego nie chce zmienić. W SKZP korekcja pogodowa działa <10st.C i wybiera się sztywne korekty KP1, KP2, KP3, KP4, KP5. To wprowadza podnoszenie temperatur przy spadku zewnętrznej

 

Jak to jest w Plus:

1. Nie chcę pogodowego i nie korzystam z termostatu, to mam strefy czasowe.

Strefy są w skali doby oraz osobno ustawiane pon-pt, sob, niedz. tu wybór między dzienną a nocną

2. Nie chcę pogodowego, nie chcę stref, ale mam termostat. Tutaj aktywacja korekcji termostatu za zaworem powoduje,że gdy termostat każe grzać, to jest nastawa dzienna, gdy każe chłodzić zawór przejdzie na nocną i po programowanym czasie może zawór zamknąć i wyłączyć pompę, zakres jest do 48h do parkowania

3. Chcę pogodowy, to mam opcje:

- nie korzystam z korekty, ale chcę tryb autolato, ustawiam zewnętrzną temperaturę wyłączenia i sterownik przejdzie do samego grzania bojlera

- korzystam z autolato, ale też chcę korektę pogodową, tu wówczas działą ona od +8st.C na zewnątrz i jest to ustawiane. Pogodowo mogę korygować krzywą grzewczą kociol, zawór lub obie rzeczy

Dla przykładu normalna zadana kotła 60, normalna zadana zaworu 43st.C

Korekcja pogodowa ustawiona kocioł 0,3st.C a korekcja zaworu 0,8st.C

8st.C na zewnątrz - 60kocioł, 43zawór

7st.C na zewnątrz - 60,3kocioł, 43,8zawór

6st.C na zewnątrz - 60,6kocioł, 44,6zawór

5st.C na zewnątrz - 60,9kocioł, 45,4zawór

4st.C na zewnątrz - 61,2kocioł, 46,2zawór

3st.C na zewnątrz - 61,5kocioł, 47zawór

2st.C  - 61,8kocioł, 47,8zawór

1st.C - 62,1kocioł, 48,6zawór

0st.C - 62,4kocioł, 49,4zawór

-1st.C - 62,7kocioł, 50,2zawór

-2st.C - 63kocioł, 51zawór

-3st.C - 63,3kocioł, 51,8zawór

-4st.C - 63,6kocioł, 52,6zawór

itd.

 

zatem odpowiednie dostosowanie płynne korekty pozwoli na komfort cieplny w danym domu.

Nie jest to jednopunktowe ani sztywne (w skzp masz takie 5gotowych schematów korekcji , tu ustawiasz wg siebie)

 

Musi to byc dobrze ujęte w instrukcji z przykładem i bez problemu, jak do tego dodasz termostat pokojowy, to będzie korekta od danego stanu dzienna/nocna

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do MAXa:

Pisałem o tym dawno - grupowanie. To jest prawidłowe podejście!

U Boleckiego w Plusie w menu głównym było 5 pozycji strefy co do menu nie wnosiło nic oprócz zaśmiecania.

Widzę, że jest też obniżka po termostatach - super.

Pytania:

1. Czy można w MAXie wybrać 2 zawory podłogowe, lub 2 zawory grzejnikowe?

2. Ustawiasz parametry dla czujnika pogodowego czy dla zaworów? (W sensie czy można mieć 2 różne temp. dla zawotu 1 i zaworu 2?).

Zaczyna to wyglądać całkiem nieźle - przydałby się termostat jakiś uczciwy z możliwością jeszcze płynnej regulacji, albo korekta po czujniku na bieżąco, ale to kwestia przyszłościowa i da się bez tego żyć.

Co do PLUSa:

Krzywa grzewcza z cyferkami nie jest zła, da się z tym żyć, chociaż dla Kowalskiego jest to mało czytelne.

Wow - temp. przejścia w tryb letni MOŻNA USTAWIĆ - sukces :D

Jest obniżka na termostacie chociaż nazwy dzienna nocna są mylące trochę.

Wyeliminowali główny problem tego sterownika - brak pogodówki.

Menu jest rozwalone czy też możesz kogoś namówić na zgrupowanie tego w jakimś porządku? (Np. folder strefy zamiast 5 pozycji w menu).

W PLUSie brakowało jeszcze odnośników z głównego menu - np. pozycji bojler (nie każdy dziadek widzi że ten dymek w głównym to bojler i woli wejść w menu, przeczytać BOJLER i tam to ustawić). Nie wiem jak jest w Maxie - ale ludzie mało zaznajomieni ze sterownikami wolą czytać niż klikać w hieroglify.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shogunzlasa

Co do Maxa, to widać na prezentacji oraz fotkach wyżej

Ad.1 Tak, domyślnie zawór 1 ma wstępne nastawy temperatur na grzejniki a zawór 2 ma wstępne nastawy na podłogowe.

Oba jednak w tej chwili mogą robić za grzejnikowe czy podłogowe, kwestia nastaw.

Ad.2 Tak, krzywe grzewcze dla zaworów sa osobno ustawiane, osobne dla zawór 1  oraz osobne dla zawór2

 

********************************************************************************************************************

Termostat pokojowy też dawno poprawiony. Można 0/1 czyli wyłącz pompę (gdy obniżka zaworu 0st.C)

albo dajesz płynna obniżkę za zaworem, ja mam w domu dla przykładu 3st.C. Ta obniżka działa gdy masz samą nastawę jednej temperatury zaworu lub koryguje od aktualnie wyliczonej krzywej pogodowej.

Histereza termostatu pokojowego jest ustawiana od 0,1st.C do 5st.C, więc każdy dobierze pod siebie

Dla zaworu 1 może być T1000, wówczas więcej info na ekranie, na dole czyta jego nastawę, jego odczyt oraz stan zwarcia styku i można dowolnie dobrac obniżkę i histerezę dla niego albo jakiś zwykły Auraton a dla zaworu 2 osobny, zwykły termostat Auraton czy Euroster czy Salus.

**********************************************************************************************************************

 

 

Co do Plusa, to nie bardzo mam już wpływ a też bym tam menu posprzątał.

Menu zawory.jpg

Menu zawór 1.jpg

czujnik zewn ekran 1.jpg

czujnik zewnętrzny ekran2.jpg

Max ekran główny 1 zawór.jpg

obniżenie termostat podłogowe.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.