Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PIEC NA EKO GROSZEK JAKI PRODUCENT


Krzysztof1982

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie piec najlepiej kupować?? bezpośrednio u producenta czy w jakimś polecanym sklepie oraz jak wygląda serwis??

Natomiast moje najważniejsze pytanie jest takie :

Wysokość mojej piwnicy to 180cm mój stary piec ma 134 jesli chodzi o szerokość to ma 104 ale zapasu po lewej stronie jest sporo bo po prawej nie bardzo z powodu drugiego pieca teścia ale on ma swój komin.

Wysokość do wlotu do komina mam 105cm i pytanie jest takie: czy te wymiary pasują do kotła Skamp-PV 13kW no i jak wygląda sprawa ze średnicą do komina ile powinna mieć bo na tym to ja się w ogóle nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie lepiej jak napiszesz do @Pieklorz. On ci powie ile, za ile i czy pasuje

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, eliks napisał:

No sorry ile trwa odkręcenie 2 śrub, wyjęcie rusztu i wciągnięcie tego odkurzaczem? Myślę że nawet laik wyrobi się w 5 minut. Prościej chyba nie można

Można - w retorcie nie trzeba było przy dobrych wiatrach schylać się do samego palnika w ogóle.
Może to i proste, bo patrzysz swoją miarą, ale jest wiele starszych, samotnie mieszkających ludzi, którzy obsługę kotła ograniczają do wrzucenia 10kg worka węgla i od czasu do czasu zebrania sadzy z półek. Ingerencja w gorący palnik - bo przecież przestudzić go też trzeba umieć to już dodatkowy problem.

Nikt nie mówi, że to ciężkie, niemożliwe czy złe - ale nie mówmy, że SV200 to ideał bez wad. Jak każdy palnik ma wady i zalety. Ogólnie bardzo na plus - zwłaszcza z zapalarką i możliwością modyfikacji pod pellet w przyszłości.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2020 o 16:00, Krzysztof1982 napisał:

Raz w miesiącu czyszczenie to ja z uśmiechem na twarzy będę czyścił teraz muszę raz w tygodniu. A w jakim sklepie najlepiej zamówić?? 

I jeszcze jedno pytanie wejście do komina musi być wyżej niż wyjście do komina z pieca tak?? 

Raz w miesiącu to przy dużym spalaniu - u siebie wajchami macham co 2 miesiące bo częściej nie ma sensu [brak zmian temperatury spalin], kanał powietrzny palnika 2 razy w roku i od razu płytkę wyjąłem i ostukałem młotkiem plus niektóre dziurki gwoździem przepchałem.

Jak chcesz taniej z VAT 8% to u dystrybutora bo producent tylko z 23% może sprzedawać.

Tak wejście do komina musi być wyżej niż wylot z kotła lub na tym samym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem tę uwagę o czyszczeniu tylko dlatego by kupujący miał pełen obraz. Dla mnie obsługa serwisowa tego palnika nie była by problemem ale jak wcześniej napisano nie każdemu może pasować.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej czyszczenia to miałem w kopciuchu. Tu jak @SUSPENSER pisał - palnik 2 razy w roku i czasem czyszczakami poruszać. Aczkolwiek jak sobie szczotką czyszczę...

Edytowane przez janosh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła wymiary zrobione ale nie daje mi spać jeden problem 13kw czy większy ??? moja żona oczywiście że najlepiej 20kw bo tak jej ktoś powiedział no ale my mamy do ogrzania 100m2 plus woda ocieplone ściany tylko piwnica bez ogrzewania ale chyba ta 13kw wystarczy?? co myślicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Krzysztof1982 napisał:

Decyzja zapadła wymiary zrobione ale nie daje mi spać jeden problem 13kw czy większy ??? moja żona oczywiście że najlepiej 20kw bo tak jej ktoś powiedział no ale my mamy do ogrzania 100m2 plus woda ocieplone ściany tylko piwnica bez ogrzewania ale chyba ta 13kw wystarczy?? co myślicie??

10 kW spokojnie by wystarczyło. W 20 kW kotle utylizowałbyś opał produkując sadzę, smołę wylewając przy przy okazji wode wiadrami z komina. Kocioł żeby pracował ekonomicznie i możliwie najczyściej musi pracować na swojej mocy nominalnej. Taki 13 kW spali na godzinę ok 1,9 kg wegla. To jest jakieś 45 kg na dobę. Zakładasz takie zapotrzebowanie? Pewnie chciałbyś spalać max 15 kg na dobe. Prawda? Czyli potrzebujesz ok 4,3 kW mocy grzewczej kotła. Spytaj żonę jeszcze raz czy koniecznie chce te 20 kW.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Outsider napisał:

10 kW spokojnie by wystarczyło. W 20 kW kotle utylizowałbyś opał produkując sadzę, smołę wylewając przy przy okazji wode wiadrami z komina. Kocioł żeby pracował ekonomicznie i możliwie najczyściej musi pracować na swojej mocy nominalnej. Taki 13 kW spali na godzinę ok 1,9 kg wegla. To jest jakieś 45 kg na dobę. Zakładasz takie zapotrzebowanie? Pewnie chciałbyś spalać max 15 kg na dobe. Prawda? Czyli potrzebujesz ok 4,3 kW mocy grzewczej kotła. Spytaj żonę jeszcze raz czy koniecznie chce te 20 kW.

Ja cie rozumiem ale ona wychodzi z założenia że jesli 10 lat temu kupili piec "Termika" który ma około 22kW i rocznie schodzi nam około 7ton ekogroszku gdy tak naprawdę działa przez 9 miesięcy a w sezonie grzewczym tygodniowo odpadów jest jedna wielka taczka nie mówiąc o mokrej sadzy którą muszę wyciągać zdrapywać itd to teraz tez ma być 20kW.

Jeden jej kolega zaproponował piece "Malina" albo "Biedała" teraz przyszedł jakiś Kaziu który zna się perfekto na remontach domu i tez montuje piece i mówi że najlepiej to "Perco" albo "Ogniwo" albo "Defro" a żona od razu że mam szukać własnie z tych i tak w kółko a więc podjąłem męska decyzje tym bardziej że są to moje pieniądze że sam zdecyduję i sam kupię taki jaki ja chcę no i wybrałem Skamp-PV 13kW no i ok ale łazi i gada czy to wystarczy czy czasem zimno w domu nie będzie czy 7 ton ekogroszku wystarczy itd itd dla tego was pytam czy na pewno wystarczy.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam 170 m2, kotlem 25 kw, ktory jest skrecony na moc maksymalna 15 kw, ocieplony dach i sciany,

A i pale weglem 21 mj, na caly rok 6 ton, w lato grzanie cwu,

Jak bede wymieniac to maks 15 kw


Wiec te 13 kw + wegiel 28 mj da rade, no chyba ze w srodku zimy planujesz plac ogrzewac :-)

Zadbaj o ochrone powrotu, glowice termostatyczne na kaloryferach i zjedziesz do 5 ton, no chyba ze planujesz w domu 28 stopni :-)



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Krzysztof1982 napisał:

rocznie schodzi nam około 7ton ekogroszku

na 100m² ??? !!! Przy ocieplonym domu? Tu najskromniej mówiąc polowa opału jest wyrzucana w komin. 

13 minut temu, Krzysztof1982 napisał:

Jeden jej kolega

Moze niezrecznie jest pytac ale twoja zona to jest twoja czy kolegi?

18 minut temu, Krzysztof1982 napisał:

że sam zdecyduję i sam kupię taki jaki ja chcę no i wybrałem Skamp-PV 13kW

I tego się trzymaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spokojnie żona jest moja ale ona cały czas myśli że ja miastowy na wsi mieszkam już 5 lat i faktycznie ciemny jestem w wielu kwestiach ale ja muszę sam coś zrobić żeby się nauczyć no i moja żona myśli że ja sie nie znam i kupię byle co dla tego każdy gdy coś powie o jakiejś firmie to od razu mi mówi i prosi bym sprawdził. 

Oczywiście każdy mądrzejszy od kolejnego dla tego stwierdziłem że sam się dowiem co jest ważne w kotłach na co patrzeć itd itd i dzięki też wam wybrałem kocioł jaki pisałem wcześniej.

Jesli chodzi o spalanie tylu ton węgla to korzystaliśmy cały czas z ekogroszku "biały niedźwiedź" on miał bodajże 23-24kj moja żona lubi ciepło standardowa temperatura w domu to 25-27 stopni (ja wiem że to strasznie dużo) no ale tak ma moja rodzina że lubimy ciepło. Mój stary piec w sezonie chodził max na 42 stopnie więcej chyba nigdy jak zrobiło się troszkę cieplej to obniżałem maksymalnie a więc do 34 bo musieliśmy mieć ciepłe kaloryfery żeby pranie schło szczególnie przy dziecku 2 letnim i tak to wyglądało do tej pory. Nie ukrywam że bardzo mi zależy na zmniejszeniu ilości węgla do grzania ale też zniwelować do minimum czyszczenie kotła bo mam go serdecznie dość mało że cały byłem czarny od sadzy to w dodatku taczka co tydzień szła do wyrzucenia nie tyle co miału ale posklejanego gówna i ta sadza po prostu katorga. Dla tego tak zależy mi na dobrym piecu i ekonomicznym, mam nadzieje że skamp-pv 13kW będzie dobrym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz. I to są podstawowe błędy. Kaloryczność wegla to rzecz wtórna. 42 stopnie na kotle to dla niego śmierć powolna. Stąd też sadza i syf. Na kotle utrzymuj niezależnie do pogody zadaną 65-70 stopni. Zastosuj mieszacz 3 albo 4d. Najlepiej z siłownikiem podpiętym do pogodówki. I tym będziesz sterował temp. na grzejniki. Im zimniej na dworze tym wyższa temp na obiegu. Upewnij się, że sterownik tego skampa obsłuży pogodowke . Dla przykładu u mnie pogodówka przy 5 stopniach na dworze na grzejniki puszcza  jakieś 34 stopnie. A w domu mam całą dobę 22 stopnie. 

Następna sprawa to nie stosuj obniżeń nocnych temp w domu. To nie oszczędność a strata opału. O komforcie cieplnym już nie wspominając. W sypialni dla lepszego snu skręć termostat na stałe. Obniżenia nocne temp warto stosować tylko w boilerze cieplej wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Outsider napisał:

Widzisz. I to są podstawowe błędy. Kaloryczność wegla to rzecz wtórna. 42 stopnie na kotle to dla niego śmierć powolna. Stąd też sadza i syf. Na kotle utrzymuj niezależnie do pogody zadaną 65-70 stopni. Zastosuj mieszacz 3 albo 4d. Najlepiej z siłownikiem podpiętym do pogodówki. I tym będziesz sterował temp. na grzejniki. Im zimniej na dworze tym wyższa temp na obiegu. Upewnij się, że sterownik tego skampa obsłuży pogodowke . Dla przykładu u mnie pogodówka przy 5 stopniach na dworze na grzejniki puszcza  jakieś 34 stopnie. A w domu mam całą dobę 22 stopnie. 

Następna sprawa to nie stosuj obniżeń nocnych temp w domu. To nie oszczędność a strata opału. O komforcie cieplnym już nie wspominając. W sypialni dla lepszego snu skręć termostat na stałe. Obniżenia nocne temp warto stosować tylko w boilerze cieplej wody. 

A widzisz. Tylko skąd mam wiedzieć że to wszystko co napisałeś ma Skamp-PV napisane jest na stronie coś takiego :

"Kocioł SKAMP-PV wyposażony jest w automatyczny zespół podawania paliwa montowany z boku konstrukcji, zasobnik opału oraz mikroprocesorowy regulator  w cenie nowy, kolorowy, dotykowy Argos PID Plus z czujnikiem otwarcia klapy kosza oraz STB zgodnym z normą, sterownik obsługuje 3pompy, siłownik zaworu, posiada licznik spalanego paliwa i wskaźnik paliwa, wbudowany moduł internetowy z obsługa przez www.ekotlownia.pl "

"Za dopłatą istnieje możliwość wyboru palnika SV200n wyposażonego w automatyczną zapalarkę z dodatkową funkcją obsługi zapalarki w dedykowanym sterowniku.

250zł podstawowe wyposażenie z zapalarką z czujnikiem spalin lub

400zł sterownik obsługuje wówczas czujnik powrotu, zaworu, spalin, pogodowy oraz pokojowy"

 

Więc rozumiem że dopłacić 400zł i będę miał to o czym ty piszesz tak??

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Krzysztof1982 napisał:

dotykowy Argos PID Plus

Wystarczy w necie poszukać instrukcji obsługi i sobie poczytać co ten ster ma. Jeżeli obsługuje sterownik zaworu to najprawdopodobniej też pogodówke. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DTR kotła SKAMP-PV na samym końcu znajduje się taki uproszczony schemat instalacji.

Zrób w ten sposób, aby kocioł posłuży , będzie można na kotle mieć zadane 60st.C a za zaworem puścisz ile trzeba 35 czy 41 na grzejniki.

Na grzejniki załóż termostaty i będzie komfortowo, wygodnie oraz ekonomicznie.

 

Dodatkowo fotka po wymianie kotła w starszym domu i kotłowni. Zamontowany Regulator Ciągu Kominowego, zawór mieszający 4d z pompą na powrocie. Instalacja to praca kolegi z forum.

Screenshot_20200518-225220.png

FB_IMG_1589741123438.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2020 o 22:45, Krzysztof1982 napisał:

moja żona lubi ciepło standardowa temperatura w domu to 25-27 stopni (ja wiem że to strasznie dużo) no ale tak ma moja rodzina że lubimy ciepło.

@Krzysztof1982 z tą temperaturą to Ty tak na serio czy trochę żartem, no chyba, że lubicie na golaska  po domu latać ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie dużo do 30 st brakuje , może w końcu trafi się ktoś kto będzie twierdził że takie temperatury utrzymuje hehe ,jak pamiętam z dawien dawna to temperatura pokojowa 21st wynosi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w blokach albo jak się gazem pali, ja wiem że taka temp. jest zdrowa itd. ale u mnie w salonie jest 25st, a sypialnia 23 i niżej nie udało mi się wywalczyć.

Edytowane przez janklos12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wszyscy w domach mieli kaflaki które jak oddawały temperaturę to było przez kilka godzin 28* w pokojach i nikt od tego nie umarł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w lecie, mieszkałem w wielu kamienicach z piecami kaflowymi, nawet moja wrocławska podstawówka miała takie, ale na pewno nie było 28C. Może ze 2-3C podbijały i tyle. Wrażenie ciepła wynikało z promieniowania IR, nawet w 15C wydawało się, że jest już ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.