Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ocena ofert na instalacje FV


Rekomendowane odpowiedzi

Czyli testy robił na tych samych panelach, zdejmował je i zakładał optymalizatory, zamienił falownik i to w tym samym dniu? A ile trwał taki test?

Bo rozumiem, że cała przewaga tkwi w tych optymalizatorach?

Nie ma też modelu Zever, nie ma info o zacienieniach. Może Zever ma słabsze parametry.

Edytowane przez Agni
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej_M_ napisał:

Oczywiście jak sobie zakupisz do każdego panelu fotowoltaicznego optymalizator SolarEdge.

Pewnie za 50% wartości samego panela, czyli kupując np 10kW panela solar edge z optymalizatorem płacisz tyle co za 14-16kW paneli bez optymalizacji .

Jak tak to ja dziękuję za taką "optymalizację kieszeni"

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już przerabiał temat gaszania pożaru dachu, czy ogólnie budynku podczas dnia z zamontowaną instalacją foto? Podobno straż nawet palcem nie kiwnie, żeby gasić taki budynek, bo nie może. Podczas pożaru na dachu nadal będzie kilkaset V napięcia DC jak ładnie będzie słoneczko świecić. Tu nawet Solar Edge nie pomoże, bo skąd straż ma wiedzieć, że tam instalacja pracuje z SE. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Agni napisał:

Czyli testy robił na tych samych panelach, zdejmował je i zakładał optymalizatory, zamienił falownik i to w tym samym dniu? A ile trwał taki test?

Bo rozumiem, że cała przewaga tkwi w tych optymalizatorach?

Nie ma też modelu Zever, nie ma info o zacienieniach. Może Zever ma słabsze parametry.

Z tego co wiem.

Trzy identyczne domy , szeregowo obok siebie. Trzy instalacje montowane w tym samym czasie. Test z całego dnia. 

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, sambor napisał:

Pewnie za 50% wartości samego panela, czyli kupując np 10kW panela solar edge z optymalizatorem płacisz tyle co za 14-16kW paneli bez optymalizacji .

Jak tak to ja dziękuję za taką "optymalizację kieszeni"

Fronius 15kW kosztuje 8000 netto 

Solar Edge 15kW  kosztuje 4800 netto

I 22 optymalizatory duo na 44 panele kosztuje 4000 netto.Czyli fronous wychodzi taniej tylko o 800 zł.No i fronis musi mieć przy takiej mocy 3 łańcuchy a solar edge 2 więc jest oszczędność 400 zł netto na jednym zabezpieczeniu przeciwprzepieciowym DC. Dodatkowo do froniusa trzeba dokupić zabrzpiecznia P.poż wymagane przy instalacjach powyżej 6.5 kwp a solar edge nie potrzebuje. Koszt zabezpieczeń p.poż około 1200 zł na 3 łańcuchy.

Wiec jaką mamy końcową różnice ...?

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze brakuje parametrów zevera i zdjęcia tych domów czy rzeczywiście jest identycznie bez zacienień.

A to szumne zabezpieczenie p.poż, które trzeba dokupić do instalacji powyżej 6,5kWp to nie jest czasem zwykły rozłącznik DC? I czy ten wymóg dotyczy domków jednorodzinnych czy nie czasem dużych obiektów? Bo to chyba jakiś nowy wymóg.

Fronius jest akurat drogi za drogi jak na to co oferuje sa tańsze falowniki i czasem bardziej wydajne.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymóg pepoż powyżej 6,5 kW dotyczy każdego obiektu nieważne czy to dom mieszkalny czy inny obiekt są to przepisy które weszły w listopadzie. Odcięcie DC musi następować przy panelach a nie przy falowniku inaczej rzeczoznawca ppoż się pod tym nie podpisze. Dlatego do falowników innych niż Solar Edge musi być automatyka sterująca oraz styczniki zbierające na dachu przy panelach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, emigrant napisał:

Ktoś już przerabiał temat gaszania pożaru dachu, czy ogólnie budynku podczas dnia z zamontowaną instalacją foto? Podobno straż nawet palcem nie kiwnie, żeby gasić taki budynek, bo nie może. Podczas pożaru na dachu nadal będzie kilkaset V napięcia DC jak ładnie będzie słoneczko świecić. Tu nawet Solar Edge nie pomoże, bo skąd straż ma wiedzieć, że tam instalacja pracuje z SE. 

Straż tego nie wie ale instalację fotowoltaiczną gasi się jak każde inne urządzenie elektryczne czyli strumień rozproszony wody z odległości minimum 5m. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że instalację elektryczną pod napięciem gasi się wodą? BTW, ciekawy temat jest ochrony przeciwporażeniowej mając instalację PV. Polecam przeczytać całe 6 stron z tego linku https://ise.pl/forum/pomiary-elektryczne/fotowoltaika-a-ochrona-przeciwporazeniowa-20137

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agni pisząc o tym, że w przyszłości chcę zainstalować klimę miałem na myśli ten rok lub najpóźniej następny. Generalnie jak będę już finalizował umowę z instalatorem PV to wtedy chcę już być pewien, że zamontuje klimę i ew. jakieś inne rozwiązania (np. to co ty wspominałeś związane z pompą ciepła czy możę jeszcze coś przyjdzie do głowy). 

Teraz tak se myślę po Waszych wpisach, że jak już przewymiarowywać falownik ze względu na przyszłość to to trzeba odrazu przewymiarować ilość paneli na docelową moc (chyba ze wchodizmy w solar edge i optymalizatory). I w tym momencie chyba to jest pierwszy krok.

 

z innej beczki: mam teraz umowę kompleksową z Plusem na sprzedaż i dostarczanie energii za pośrednictwem Tauron. 

Wstepnie pytalem w Tauronie jak można w takim przypadku podejść do umowy prosumenckiej i twierdzą, że muszę rozwiązać umowę z Plusem i podpisać kompleksową z Tauron. Oczywiście warunki (cena za kWh) są gorsze. NO ale chyba w założeniu, że prawie nie będę płacił za prąd to chyba nie ma co tu kombinować?

 

Edytowane przez Ryszard
Posty zostały połączone - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz ten zestaw pv póki co i nie zamartwiaj się że za mało wyprodukuje. Ja mam falownik 4kW a moduły 3,85 gdzie leżą praktycznie na płaskim dachu. Instalacja była dobierana do rocznego zapotrzebowania domu na prąd z możliwością rozbudowy. I co , po niespelna roku po montażu pv założyłem klime która to tez ogrzewa pokój 26m2 , zaczęliśmy korzystać z czajnika elektrycznego i doszedł prądożerny tv. Prądu w magazynie mam 670kWh a lato raczej nie było rekordowe w słońce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, maniek76 napisał:

" Ja mam falownik 4kW a moduły 3,85 gdzie leżą praktycznie na płaskim dachu. "

@maniek76 mam wrażenie, że mędzisz.
OK rozumiem, że chciałeś zaprezentować na forum system fotowoltaiczny z autonomicznymi optymizatorami MPPT dla każdego panelu fotowoltaicznego.
Tylko czy to miało jakiś sens, w przypadku gdy "moduły 3,85 gdzie leżą praktycznie na płaskim dachu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że miało sens. Nie musze chyba mówić jaki jest optymalny kąt dla najlepszego rocznego uzysku i akurat nie miałem zamiaru wywyższać opty że to dzięki nim tego prądu mi wystarcza. Na zwykłej instalacji bez opty tez by nie brakowało. Zwyczajnie nie zrozumiałeś tego co wyżej napisałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maniek76 napisał:

Prądu w magazynie mam 670kWh a lato raczej nie było rekordowe w słońce.

Przecież 19 rok był jednym z lepszych wystarczy zobaczyć na uzyski. W grudniu było sporo słońca. PV nawet od północy miała by dobry uzysk w takim roku :))

Poza tym mam takie wrażenie, że masz stosunek do tego jakbyś kupił Mercedesa i woził nim mięso na targ, drogi był ale jeździ i jestem zadowolony. Chyba nie o to chodzi w PV.

2 godziny temu, boru napisał:

Wstepnie pytalem w Tauronie jak można w takim przypadku podejść do umowy prosumenckiej i twierdzą, że muszę rozwiązać umowę z Plusem i podpisać kompleksową z Tauron. Oczywiście warunki (cena za kWh) są gorsze. NO ale chyba w założeniu, że prawie nie będę płacił za prąd to chyba nie ma co tu kombinować?

Jeśli twój obecny sprzedawca nie oferuje usługi "magazynowania" to jest podstawa do zerwania umowy z nim nie ponosząc kary umownej. Ja mam wszystko w Tauronie natomiast wiem, że te firemki, które sprzedają prąd to z nimi różnie bywa. Poza tym skoro będziesz miał swój prąd to w zasadzie potrzebny ci jest tylko właściciel kabla a nie sprzedawca więc po co ci pośrednik przejdź do Tauronu i po problemie.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 rok był jednym z lepszych ale nie rekordowy. A co do grudnia to pv wyprodukowało u mnie 36kWh a taka ilość prądu wystarcza mi w zimowym okresie na max 4 dni. 
Co do mercedesa , właśnie ja odnoszę wrażenie że to Ty masz najlepszą instalacje i lepszej od Twojej już po prostu nie ma. Podważasz wszystko co napisze.  Miałem do wyboru instalacje na froniusie lub solar edge w tej samej cenie i nie wiem czy solar edge to mercedes ale nie zapłaciłem za nią jak za mercedesa a przy moim wyborze zadecydowała dużo dłuższa gwarancja z możliwością przedłużenia do 20lat , żaden inny producent nie oferuje tak długiej gwarancji. 

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zgadzam się że @Agni musi mieć wszystko najlepsze w swoim mniemaniu. Niestety tylko w swoim.

A pisanie o tym że SE wybiera się na dach 3 spadowy to już w ogóle teoria wyssana z palca lub jego instalacji, prawda jest taka że SE + Opti wybiera się jak niektóre panele są zacienione bo dach 3 spadowy to zbyt mała definicja wyboru SE + OPti.

Dalej pisze że falowniki 30dBA są głośne... ciekawe jak producenci oznaczają falowniki z pasywnym chłodzeniem? tak dokładnie 30dBA a to tylko dlatego że podczas startu i wyłączania pstrykają sobie przekaźniki a nie że coś tam piszczy. Mam 4 falowniki i żaden z nich nie piszczy, może jego falownik piszczy ale nie przecież on ma najlepszy.

Edytowane przez szari
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maniek76 napisał:

A co do grudnia to pv wyprodukowało u mnie 36kWh

I o tym mówię wydałeś większe pieniądze na system, który nie wykorzystujesz albo inaczej kupiłeś droższy system żeby go nieprofesjonalnie zamontować gdzie tutaj logika? Ja mam zwykły falownik i miałem sporo większe uzyski przy niższym koszcie instalacji ale przyłożyłem się do montażu i obliczeń.

Godzinę temu, maniek76 napisał:

Co do mercedesa , właśnie ja odnoszę wrażenie że to Ty masz najlepszą instalacje i lepszej od Twojej już po prostu nie ma. Podważasz wszystko co napisze.  Miałem do wyboru instalacje na froniusie lub solar edge w tej samej cenie i nie wiem czy solar edge to mercedes ale nie zapłaciłem za nią jak za mercedesa a przy moim wyborze zadecydowała dużo dłuższa gwarancja z możliwością przedłużenia do 20lat , żaden inny producent nie oferuje tak długiej gwarancji. 

Przestań płakać i się użalać tylko spójrz na efekty.

@szari to już wogóle skupia się tylko na płaczu i żalach ale ten może mieć wyłącznie do siebie lub firmy, która mu to montowała. Odnoszę wrażenie, że po prostu niewiedza jest tutaj przyczyną. Poczytaj chłopie o różnych instalacjach i dopiero zabieraj głos bo tacy właśnie jak ty montują zwykłe falowniki na 3 połaciach o różnych pochyleniach a potem problem, że uzyski słabe a cudze pieniądze wydane.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to większe pieniądze wydałem ? O czym ty mówisz? 3900 za 1kwp na solar edge przy tak małej instalacji to są duże pieniądze ? Powtórzę raz jeszcze, na froniusie miałem taką samą wycenę. Jestem właśnie mega zadowolony bo sądziłem że tego prądu będzie mi brakować z racji lokalizacji modułów na płaskim dachu. 

Edytowane przez maniek76
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maniek76 napisał:

Jakie to większe pieniądze wydałem ? O czym ty mówisz? 3900 za 1kwp na solar edge przy tak małej instalacji to są duże pieniądze ? Jestem właśnie mega zadowolony bo sądziłem że tego prądu będzie mi brakować z racji lokalizacji modułów na płaskim dachu. 

No i tak trzymaj skoro miarą wydanych pieniędzy jest twoje zadowolenie a nie uzysk no to jesteśmy w domu :) I w zasadzie każdy argument tutaj nie trafi bo przecież mówimy nie o kategoriach technicznych tylko o zadowoleniu a jak wiadomo zadowolenie każdy ma swoje :)

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.