Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ocena ofert na instalacje FV


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ocenę i ew komentarze i propozycje zmiany/negocjacji poniższych ofert:

1. LONGI -  31 603 brutto 

- 22 modulow Longi LR6-60HPH 320M Monokrystaliczny HALF-CUT 320W (Laczna moc: 7.04 kW), sprawnosć 19,3%, , gwarancja DOSTAWCY na 10lat,  roczne osłabienie mocy wynosi mniej niż 2%
w ciągu pierwszego roku od Daty wejścia w życie gwarancji i mniej niż 0,55% od 2 do 25 roku okresu gwarancji mocy szczytowej. Moc wyjściowa może osiągać 84,8% w ostatnim roku 25-letniego okresu gwarancyjnego mocy szczytowej.

- FRONIUS Symo 7.0-3-M WiFi + Przedl. gwar. do 10lat 

 

2. LG - 34 002 brutto

- LG LG340N1C-V5 MONO BLACK – 20 szt. ; 6.8kWp; gwarancja LG 25lat na produkt i na spadek mocy:  po 12 latach 95% i po 25latach 90%

- inwerter Fronius Symo 6.0-3-M

 

3. JA Solar - 28 080 brutto

- JA Solar JAM60S09 325Wp PERC mono – 20 szt.; 6,5kWp;  12 lat gwarancji na produkt; 25 lat gwarancji na wydajność liniową: po 12 latach 90% i po 25 latach 82%

- inwerter Fronius Symo 6.0-3-M;

 

4. Heckert - 26 582 brutto

- Moc modułów fotowoltaicznych: 6,08kWp, Moc nominalna inwerterów: 5,0kW

- HeckertSolar NeMo® 2.0 60 M, 320 Wp - 19szt.; gwarancja produktowa 11lat; gwarancja na spadek mocy 25 lat (bez szczegółów %)

- Falownik: Fronius Symo 5.0-3-M

 

5. Heckert (2) - 33 050 brutto

- Heckert Solar Nemo II 325W - 22szt. moc 7,15kWp; gwarancja na produkt 11lat; gwarancja na moc po 25 latach 80%

- Fronius Symo 7.0- 3-M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to zawsze trochę bawi ale z drugiej strony całkowicie to rozumiem. To typowe podejście na chłopski rozum i źle pojmowana logika, która z logiką oprócz nazwy nie ma nic wspólnego.

Chodzi mi o to jak totalny laik podchodzi do nowego tematu i to bez względu czy to jest nowy samochód czy nowy komputer a może telefon z Androidem.

Jak to robią markety a w ślad za nimi idą mniejsze firemki. Chcesz kupić dobry komputer, z reklamy i forum w internetach wiesz, że najlepszy jest Intel i dżifors albo dla samochodziarzy BMW, kup sobie BMW to żaden Golf nie ma startu na światłach no i na tym sie kończy wiedza laika.

Kupuje BMW a tutaj sie okazuje, że owszem firma znana i dobra ale diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się, że BMW drogie ale wcale nie takie szybkie a już wogóle nie ekonomiczne i całkiem awaryjne, co gorsza kojarzone z dresem ortalion.

Komputer, który kupiłeś na promocji w markecie z procesorem Intel i 32 rdzeniami w pakiecie z kartą Dżifors 32 gigabajty też jakby trochę przycina i przegrywa z AMD somsiada o połowę tańszym z resztą. Ale dlaczego tak się dzieje?

Otóż mój przyjacielu zawiódł cie twój chłopski rozum i logika dziecka w piaskownicy. Może i kupiłeś Intela z dżiforsemm ale za to płyta główna była dupiata a pamięci wolne, HDD szlag trafił bo był tani składany przez ludzi z łapanki bez umowy o pracę w końcu cena skądś się bierze. Serwis? Jaki serwis, gwarancja do bramy a potem spychologia.

Po co ci znane, mocne i drogie panele skoro sercem instalacji i równocześnie najdroższą jej częścią jest falownik? Źle dobrane i policzone panele nawet najlepsze będą tylko kupą krzemu jeśli falownik nie będzie miał swojej sprawności bliskiej 100% i nie będzie wykorzystywał potencjału paneli.

Kupno najdroższych części tylko po to żeby somsiad widział to czysta głupota. Jeszcze trzeba dobrze dobrać system żeby uzyski czyli kasa się zgadzała, ciebie interesuje jak największa ilość kWh za jak najniższą cenę przy zakładanym czasie użytkowania plus sprawny serwis żebyś potem nie musiał udowadniać, że nie jesteś żyrafą i żebyś nie czekał na naprawę falownika miesiąc czy dwa bo rok wtedy dla ciebie będzie trwał 10 miesięcy zamiast 12stu.

Po co ci panele 330W skoro falownik będzie na nich miał słabe uzyski bo owszem moc będzie bliska maksymalnej ale woltaż będzie niski i MPPT zamiast pracować w optymalnym punkcie będzie na granicy pracy. Zaoszczędzisz miejsca na dwa panele na dachu a uzyski spadną ci o 20% przy jednoczesnym przepłaceniu za instalację. Montaż uziemienia zabezpieczenia estetyka to tylko niektóre składowe instalacji jako całości.

Dane typu panele 330W falownik fronius 4kW i 25 lat gwarancji za 25674 złote totalnie nic mi nie mówią o tej instalacji tak jak Intel z dżiforsem w markecie nie jest gwarancją, że komputer będzie na prawdę dobry.

Trochę długie mi wyszło ale chcę wam uświadomić złożoność tego problemu, że wybór instalacji nie sprowadza się do paneli X z falownikiem Y za cenę Z.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oooo super elaborat..... Tylko żadnego szczegółu.

Widać wyższość profesjonalisty nad laikiem.

Dlatego kolega i ja również jako laicy zadaliśmy podobne pytania o pomoc w podjeciu decyzji........ a tu masz babobo placek......

6 godzin temu, Agni napisał:

Mnie to zawsze trochę bawi ale z drugiej strony całkowicie to rozumiem

po takiej lekturze jest gotów zrezygnować bo w końcu nie wie który wariant jest przez innych polecany.... Albo każdy jest odradzany...

A jeszcze zapomniałeś napisać o sytemie mocowań paneli coraba, czy zwykle profile alu kupione na metry w markecie.

A dla laika nic nie mowi nazwa inwertera czy panela ..... I dlatego prosi o opinię o uzyskanych ofertach.

To w/g Ciebie ktora ofrta wygląda najekonomiczniej czy optymalnie?

Napisz jako fachman....konkretnie... która?

Napisz konkretnie na co zwracac uwagę przy wyborze oferty, jakich informacji żądać od oferenta....

Pozdrawiam YARO.

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa jakies rzetelne strony internetowe aby porownac rozne panele i falowniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie a przydało by się bo sam widziałem bezpośrednie porównanie falowników i na papierze jest inaczej a rzeczywistość skrzeczy. Niestety jak zwykle na młodym rynku jest pole minowe. Po prostu jest zbyt dużo zmiennych i niewiadomych aby było możliwe porównanie na zasadzie BMW jest lepsze od Audi. Nawet najlepszy produkt źle zamontowany nie będzie dobrze działał do tego dochodzi serwis a wiadomo jak w tym kraju traktuje się klienta a klient też olewa serwis aż do momentu kiedy musi z niego skorzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Agni napisał:

Jak ci się nie podoba to weź panele najlepiej 360 bo dobre, falownik Solar Edge no ponoć najlepszy w internetach tak piszo i to wszystko za 28634 złote somsiad będzie zazdrościł heh.

I to jest super merytoryczna odpowiedź ..... oby jak najwięcej takich na forum ...dziękuję

A w podzięce od młodego szczura i somsiata masz lika

YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co bym wziął to Excel, wzrost ceny prądu o 7%/r i policzył czy przypadkiem panele o łagodniejszej krzywej straty sprawności nie opłacają się dużo bardziej przez okres w jakim kalkulujemy te inwestycje.
Brutto to wycena na 23% VAT?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj kolejna pułapka bo jeśli ci nawali falownik czyli najdroższa część systemu to gwarancji nie masz bo polski serwis zażąda uprawnień do montażu inaczej odmówi ci gwarancji. No i oszczędności psu w zad. 

Teraz kwestia który producent falowników uznaje samodzielny montaż jak na razie znam jednego, który NIE uznaje samodzielnego montażu i odmawia gwarancji. Na razie nie ujawnię który to bo sprawa jest w toku zobaczymy jak się odniosą ale juz widać, że robią wszystko żeby nawet zgłoszenia nie przyjąć. Znajomy sie z nimi szarpie. Sprawa ciekawa więc może kiedyś opiszę co i jak.

Samodzielny montaż w sensie, że klocki kupujesz sam a podłącza to uprawniony elektryk bo i tak bez uprawnień Tauron tego nie zaakceptuje.

Edytowane przez Agni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wraca człowiek z pracy.. widzi całą stronę odpowiedzi więc myśli "oo super szybko chłopaki doradzili coś na forum".. 

ale niestety po lekturze wiem tylko tyle, że BMW jest dla dresiarzy.. ;/  

W sumie jest może jeden wątek, który w całej tej sieczce mnie zaciekawił:
"Po co ci panele 330W skoro falownik będzie na nich miał słabe uzyski bo owszem moc będzie bliska maksymalnej ale woltaż będzie niski i MPPT zamiast pracować w optymalnym punkcie będzie na granicy pracy. Zaoszczędzisz miejsca na dwa panele na dachu a uzyski spadną ci o 20% przy jednoczesnym przepłaceniu za instalac."
@Agni - możesz to rozwinąć? Tak jak zauważyłeś jestem laikiem w tym temacie i potrzebuje pomocy. Dlaczego falownik ma tu mieć słabe uzyski? skąd ten niski woltaż? Tu nie chodzi o miejsce na dachu bo mam go sporo.

Większość producentów sprzedaje teraz panele w okolicy ~330W więc chyba jest do tego odpowiedni falownik?

poniżej porównanie ceny za 1kWp ponieważ oferty są różne od 5 do 7.08 kWp. Widać, że LG tutaj mocno się wybija ceną. Plusem jest niższy spadek mocy i gwarancja na 25lat - można założyć, że LG nie zbankrutuje. Mniejsze firmy nie oniecznie przetrwają 5,10 lat. ALe czy jest sens tyle przepłacać? Raczej skłaniam się do odrzucenia tej opcji LG.

1. 4.489 pln/kWp

2. 5.000 pln/kWp 

3. 4.320 pln/kWp

4. 4.372 pln/kWp

5. 4.622 pln/kWp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nie wiem o co to spinanie się. Przecierz jasne jest, ze zestaw PV nigdy nie wyprodukuje tyle energii ile wynosi jego moc nominalna. Tym bardziej w stosunku rocznym.  Pomijając już sprawność układu wszystko zależy od nasłonecznienia. Na PC monitorze w necie jest wiele instalacji gdzie można podpatrzeć  uzyski z zestawów o różnych mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ci sie tylko wydaje to własnie jest podejście laika dla którego samochód to samochód przecież każdy ma 4 koła.

A wystarczy zobaczyć na sprawność europejską falowników Fronius na przykład ma to ładnie rozpisane. I teraz jak źle dobierzesz panele do łańcucha to może sie zdarzyć tak, że falownik będzie pracować w swoim optimum bardzo rzadko a to da ci straty rocznie powiedzmy 10%

A więc zamiast 4000 kWh uzyskasz 3600 laik powie no dobra słońca było mało ale w tym samym okresie na tej samej instalacji mógłbyś mieć 400 kWh więcej co daje przez 10 lat 4 MWh czyli przez 10 lat tracisz cały rok tylko dlatego, że ktoś popełnił błąd w obliczeniach.

Mało tego nie dosyć, że stracisz cały rok w skali 10 lat (to tak jakbyś miał wyłączoną instalację cały rok) to jeszcze będziesz zadowolony bo nie masz punktu odniesienia ani świadomości, że masz instalację spartoloną. 

Zamieściłem wykres sprawności wcześniej ale ktoś skasował. Teraz policz sobie jak zmienia sie zachowanie panela w zależności od temperatury i nałóż na to sprawność europejską falownika no to się możesz zdziwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykres był bez wyzywania od "cepów" to by nie trzeba było go kasować.

 

1122.jpg.d0f6943723c2cbdc2ef213d22226e062.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a to tylko jedna ze składowych. Teraz znajdź sobie tabele sprawności europejskiej bo ta mówi o rzeczywistej sprawności bo przecież nie masz cały czas warunków idealnych, sprawność dostosowania MPPT no i co istotne jego szybkość. 

I co sie dzieje, załóżmy, że falownik ma MPPT, który pracuje w zakresie 150-1000V ale tylko zakres 300-800 jest użyteczny z czego najbardziej optymalne jest napięcie 650V. Kupujesz mocne panele 340W albo mocniejsze, 14 sztuk daje ci 4760W falownik jest 4kW możesz przewymiarować 20% więc już jesteś na granicy a woltaż przy obciążeniu to zaledwie 540 Volt czyli mimo max obciążenia falownika i tak nie pracujesz w jego optymalnym punkcie.

Teraz przychodzi lato czyli okres żniw, napięcie jeszcze bardziej spada od temperatury i już masz załóżmy poniżej 500V czyli ta najniższa krecha na wykresie powyżej, sprawność leci na pysk. No i najlepsze masz 2 lub 3 połacie czyli dzielisz na dwa trackery i napięcie masz na granicy wydajności.  Teraz pytanie ile godzin stracisz z rano zanim nastąpi napięcie startu i falownik podejmie pracę  :)

To tylko taki przykład ale widziałem już kilka ciekawych przypadków :) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupujesz PV to kupujesz cały system a nie składowe czyli panele dobre to biore, falownik znanej firmy to też będzie spoko bo jak widać firma i moc paneli to nie wszystko. Jeśli robisz sam to musisz umieć to policzyć i poskładać.

A następnym razem jak wiszą na dachu srebrne panele poli czy mono 300tki to się nie śmiejcie bo się może okazać, że ta instalacja jest sprawniejsza niż nowe halfcuty mono za 45 tysięcy no i oczywiście koniecznie FullBlacki żeby w lato sie bardziej nagrzewały. Czasami warto kupić tańsze panele i więcej ze względu własnie na własności elektryczne niż dać się naganiać marketingowi na najnowsze i najdroższe ale nie zawsze wydajne rozwiązania. 

Edytowane przez Agni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, sambor napisał:

ale co jest na poziomej osi?

Moc paneli? Skladowa napiecia i natezenia?

Jesli nie to mnie @Agni poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

To poprosze o ocene paneli w polaczeniu z inwerterem FRONIUS SYMO 5.0-3-M (3-fazy). Paneli mialoby byc 10 sztuk plus 8 istniajacych na chwile obecna Polikrystaliczne SV60P.4-280 280Wp,  ktore bylyby sprzezone z jednymi z ponizszych.

JA Solar JAM60S10-340/MR (5BB) 340 Wp

LONGi Solar LR4-60HPH-360M 360 Wp

AXIworldpremium X HC BLK AC-340MH/120S 340 Wp

REC N-Peak REC325 NP. 325 Wp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.