Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ocena ofert na instalacje FV


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Agni napisał:

Ee tam wystarczy kilka technicznych pytań i już wiesz z kim masz do czynienia. 

2 godziny temu, Agni napisał:

Ee tam wystarczy kilka technicznych pytań i już wiesz z kim masz do czynienia. 

No tak, zgadza się. Najtańsza oferta już została odrzucona po krótkiej rozmowie, choć tak jak pisałem nie mam w tym temacie dużo do powiedzenia. 

Jeśli chodzi o sklepy internetowe, szukałem i miałem kilka gotowych zestawow, ale z vatem 23% + elektryk, dokumentacja średnio mi się to opłaca. A tak jak pisałem sam tego nie podłącze. Na chwilę obecną z kilkunastu ofert pozostał mi jeden sensowny gość. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agni masz jakieś komkretne modele na myśli? o  ilu pomieszczeniach mówisz? 

Też chodiz mi po głowie klima i pomysł z dogrzewaniem w zimie. Czy takie rozwiązanie mocno osusza powietrze przy grzaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom na razie parter około 150m2 i wymyśliłem sobie oglądając karty katalogowe takich klimatyzatorów, że w sumie przy lekkich zimach mogę wykorzystać je jako pompę ciepła i zużyć nadprodukcje prądu z paneli. Jednostka centralna na zewnątrz i kilka modułów (nie wiem jak to fachowo nazwać) w salonie, pokoju, sypialni. Poddasze nie ma jeszcze wylewki więc łatwo będzie połączyć moduły w pokojach z jednostką centralną przewiercając strop.

Pozbyłbym sie kupowania opału a przy większych zimach pewnie palenie w kominku drewnem by wystarczyło jako dopełnienie klimatyzatora jako pompy ciepła.

Czy ma to jakiś sens to wie tylko ten kto ma takie rozwiązanie. Z tego co widzę to jest to sporo tańsze rozwiązanie niż typowa pompa powietrzna.

Jeśli chodzi o konkretne rozwiązanie to nie mam jeszcze nic na oku za to widzę, że niektóre klimatyzatory mogą mieć COP nawet 3 więc w zasadzie to by mi chyba wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klimę Midea Blank 3,5kW. W okresach przejściowych kiedy temperatura zewnętrzna oscyluje w granicach +5*C klima bierze 400W, kiedy jest już 0*C jest to 700W. Generalnie jeśli ktoś lubi ciepłe powietrze, ale zimną podłogę sprawdza się doskonale.

ALE... jeśli myślicie o dogrzewaniu nawet kiedy temperatura spada do -10*C z bierzcie już jakąś klimę typu Midea Extreem moja poniżej 0*C spada dość znacznie z wydajnością i daje radę dogrzać wysoki na 7m salon o powierzchni około 35m2 do temperatury 21*C więcej nie dawała rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimna podłoga jest chyba najbardziej naturalna bo w naturze nie występuje ogrzewanie podłogowe dlatego myślę o nadmuchu z multi splita, przy moim dociepleniu powinno dać radę większość sezonu grzewczego. W taką zimę jak mamy teraz to za ogrzewanie zapłacił bym zero złotych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykła klima więc jak mogę klimą grzać wodę? Grzeje nadmuchem bo tylko taka opcja wchodzi w grę. Odnośnie zimnej podłogi, w naturze to występowało ognisko więc dlaczego nie ogrzewamy się przy ognisku a kombinujemy z kotłami, pompami ciepła? Jeśli jakieś rozwiązanie jest złe to należy od niego odchodzić. Tym samym nie wyobrażam sobie aby podłoga w moim domu była zimna.

A co do multisplita. Słabe to rozwiązanie, wolę oddzielne klimy a nie multi-kulti, to drogie rozwiązanie trzeba kombinować z rurami itp. Ja zastosowałem rekuperację wraz z grzejnikiem kanałowym więc w okresach przejściowych można odpalić czy klimę czy grzałkę za reku i ciepło już leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kto lubi, ja lubię kominek czyli ognisko a inni fruwający wszędzie kurz z podłogowki i zgodzę się, że od złych rozwiązań trzeba odchodzić. Rekuperacja to też średnie i drogie rozwiązanie, rurki, filtry, grzałki itd. jak dla mnie split jest najbardziej optymalny ale o gustach się nie dyskutuje więc nie zamierzam. Każdy ma też inne warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wydaje na ogrzewanie właściwie to nic. Czasami kupię tonę węgla na PGGsklep, a czasami nie generalnie palę pelletem ale ja go mam za darmo w dowolnych ilościach, jadę pakuję i wychodzę.

Z kurzem od podłogówki to większej bzdury nie słyszałem kaloryfer i podłogówka to konwekcja w kaloryferze masz wyższą temperaturę tym samym większa konwekcja, kurzu nie zauważyłem.

EDIT: generalnie spalam jakieś 2t opału rocznie. Pellet/mix eko z pelletem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

To taki maly zarcik byl z mojej strony. Ale sa tu glosy na forum zatwardzialych tradycjonalistow. Ze pellet jest be, ze fotovoltaika tez, i po co to komu. Tylko idioci montuja sobie pompy ciepla. Nawet podajnikowce sa do d...y. A najlepszy jest dolniak na wegiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie że młodsi nie będziemy. A najpierw nosić opał do kotłowni, składować go, później wrzucać do pieca, a następnie czyścisz kocioł i wynosisz popiół do kontenera. Przesiadłem się z kopciucha, zmieniłem na ekogroszek mniej przy tym roboty ale też dużo kotłownie bym sobie zmienił na saunę.

Dolniak na wungiel jest OK do czasu kiedy mamy bufor jakieś 1500-2000 litrów, a na to potrzebne jest miejsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Agni napisał:

Co kto lubi, ja lubię kominek czyli ognisko a inni fruwający wszędzie kurz z podłogowki i zgodzę się, że od złych rozwiązań trzeba odchodzić. Rekuperacja to też średnie i drogie rozwiązanie, rurki, filtry, grzałki itd. jak dla mnie split jest najbardziej optymalny ale o gustach się nie dyskutuje więc nie zamierzam. Każdy ma też inne warunki.

Polecam kanał na YouTubie,, karol klimatyzacja katowice "ciekawy temat i warty przemyślenia. Do pv idealny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Agni napisał:

Oglądam to czasem, są tam też pokazane te multisplity. Montaż prosty tylko czy to działa tak jak tam zachwala? 

Kumpel jest na etapie zakupu, za jakiś czas będziemy więcej wiedzieć. Ma mu właśnie montować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby spiąć klamrą wątek to póki co zdecydowałem się na ofertę:

3. JA Solar - 27 000 brutto (po negocjacji)

- JA Solar JAM60S09 325Wp PERC mono – 20 szt.; 6,5kWp;  12 lat gwarancji na produkt; 25 lat gwarancji na wydajność liniową: po 12 latach 90% i po 25 latach 82%

- inwerter Fronius Symo 6.0-3-M z przedłużoną gwarancją do 7 lat. 

piszę "póki co", ponieważ jeszcze będę zwiększał moc ze względu właśnie na klimę. Zastanawiam się też co do wykorzystania PV do grzania CO/CUW - tutaj musiałbym chyba wstawić dodatkowy zbiornik z grzałką i wpiąć do instalacji.

Klima byłaby w salonie + kominek oraz w pokoju córki na 1p. Pozostałe pomieszczenia ogrzewane są tylko grzejnikami  i łazienki z kuchnią podłogówką. We wszystkich pomieszczeniach póki co są grzejniki CO. 

Jak to wszystko podobierać? Jak obliczyć moc klimy, moc grzałki itp. Jaki duży zbiornik do podgrzewania CO przez PV ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podgrzewania CWU grzałką to byś musiał lekko doliczyć z 5 paneli opłaca ci się to? Może za 10 lat jak będą panele po 500Wat, masz taki duży dach żeby to pomieścić?

Grzanie prądem czegokolwiek to moim zdaniem bardzo niewydajna i nadal droga metoda nawet jak masz PV dlatego sam rozglądam się za czymś w rodzaju pompy ciepła bo zamiast 1:1 to masz 3:1 lub 4:1 czyli  3 razy mniejszą instalację PV i inwestycję zarazem.

Jaki masz dach w jakiej orientacji? Bo może niepotrzebnie kupujesz taki duży falownik przepłacisz a w dodatku będziesz miał mniejsze uzyski niż na tańszym i mniejszym falowniku. Tutaj trzeba uważać.

To samo z gwarancjami, wszystko fajnie wygląda ale jak się wczytasz w warunki to w zasadzie gwarancji nie masz na nic zwłaszcza kiedy montujesz to sam. Uważajcie na to.

 

10 godzin temu, berthold61 napisał:

A co ma niedziałać toć to do tego zrobione.

Ja już sporo rzeczy miałem, które miały działać bo były do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.