Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ocena ofert na instalacje FV


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, boru napisał:

aby spiąć klamrą wątek to póki co zdecydowałem się na ofertę:

3. JA Solar - 27 000 brutto (po negocjacji)

- JA Solar JAM60S09 325Wp PERC mono – 20 szt.; 6,5kWp;  12 lat gwarancji na produkt; 25 lat gwarancji na wydajność liniową: po 12 latach 90% i po 25 latach 82%

- inwerter Fronius Symo 6.0-3-M z przedłużoną gwarancją do 7 lat.

Cena wydaje się być ok ale nie masz w umówie zapisu corocznego płatnego serwisu? 
Nie rozważałeś falownika Solar Edge? Masz podglad pracy każdego modułu z osobna a moc instalacji nie jest uzależniona od mocy najsłabszego modułu.Gwarancje podstawową ma na 12 lat i w każdej chwili możesz ją sobie przedłużyć do 20. 
 

65DD0BE8-16E9-4844-9516-A10C46B78EA3.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Agni napisał:

Jaki masz dach w jakiej orientacji? Bo może niepotrzebnie kupujesz taki duży falownik przepłacisz a w dodatku będziesz miał mniejsze uzyski niż na tańszym i mniejszym falowniku. Tutaj trzeba uważać.

Dach mam praktykcznie na południe z odchyleniem 5-10deg na wschód. 

Ciężko mi tutaj polemizować z instalatorem co do doboru falownika. Brakuje mi niestety wiedzy w tym temacie.

Być może taki falownik jest dobrany ponieważ wspominałem o tym,  że będę w przyszłości instalował klimę więc trzeba będzie dorzucić panele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, maniek76 napisał:

Cena wydaje się być ok ale nie masz w umówie zapisu corocznego płatnego serwisu? 
Nie rozważałeś falownika Solar Edge? Masz podglad pracy każdego modułu z osobna a moc instalacji nie jest uzależniona od mocy najsłabszego modułu.Gwarancje podstawową ma na 12 lat i w każdej chwili możesz ją sobie przedłużyć do 20. 
 

 

jeszcze umowy nie mam.. zwrócę uwagę na te płatne serwisy. 

w zasadzie nie rozważałem innego falownika ponieważ Froniusa jako markę znam z zawodowych kwestii i wiem że jest solidny. 

Jeżeli jest podgląd pracy każdego modułu i moc instalacji nie jest uzależniona od pojedynczych paneli to znaczy, że każdy panel jest osobno zarządzany przez falownik, tak? w Przypadku Froniusa jest to spiętę szeregowo czy czemu nie ma zarządzania osobnymi panelami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie a jedynie użytkownikiem pv. Z tego co wiem to w solar edge każdy moduł ma swój optymalizator i nawet jak jeden moduł z jakiś przyczyn przestanie pracować to pozostałe moduły dalej będą pracować.

Wejdz sobie na stronę solar edge i tam masz wszystko fajnie opisane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....czyli przy polozeniu paneli na jednej stronie dachu bez żadnego zacienienia to chyba nie ma sensu,,, ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, boru napisał:

Być może taki falownik jest dobrany ponieważ wspominałem o tym,  że będę w przyszłości instalował klimę więc trzeba będzie dorzucić panele. 

Trzeba tutaj wziąć pod uwagę dwie kwestie:

- jaka odległa będzie ta przyszłość i czy wogóle zaistnieje bo zapłacisz za falownik a nigdy go nie wykorzystasz w dodatku mało obciążony będzie generował straty w wydajności i stracisz podwójnie

- druga kwestia to instalator powinien tak dobrać falownik żeby"rozmiarem" znajdował sie w maksimum swojej wydajności więc musi znać sprzęt, który montuje. Niestety teraz nawet brukarze montują PV a ludzie kierują sie tylko marką paneli i falowników bo tylko takie kryterium znają a to duży błąd. 

To jest taka instalacja, którą nie za bardzo można wziąć "na zapas" system jest zoptymalizowany na dane zużycie/produkcje i nawet panele muszą być identyczne a gdzie ty dostaniesz takie słabe panele za dwa lata kiedy zdecydujesz się dołożyć jak na rynku będą już 400 setki? Taka kwestia do przemyślenia. 

Ja zakładałem PV w zeszłym roku i teraz chciałem dołożyć jeszcze jeden panel i nie za bardzo mam gdzie kupić. To się szybko zmienia jak sprzęt komputerowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Agni napisał:

Jak nie masz zacienień to nie ma żadnego sensu po co przepłacać? A nawet jakbyś miał to wystarczy w zupełności TIGO

Ja np wolałem „ przepłacić” choćby dlatego ze planuje rozbudować instalacje bo solar edge pozwala przewymiarować z tego co pamietam o 120% a dokładając nowe moduły , będą pracowały nie z mocą najsłabszego modułu instalacji. I właśnie dlatego dopłaciłem do solar edge że panele nie muszą być identyczne. Będę chciał to dołożę modul mocy 320W pomino że instalacje mam na modułach 275W. Poza tym dla mnie tez istotne było to że po wyłączeniu falownika, napięcie instalacji pv spada do bezpiecznych 14V. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się, że instalacja powinna być przewymiarowana o 120% (20% więcej niż max falownika) a nie, że może być. Wynika to wprost z charakterystyki paneli i środowiska pracy. Poza tym jak się zepsuje optymalizator i to zazwyczaj ten na środku to weź i rozbieraj pół instalacji na dachu żeby się do niego dostać. Zasada jest taka żeby sobie nie komplikować za dużo. 

Napięcie też nie decyduje o bezpieczeństwie bo i 14V może być zabójcze/niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Agni napisał:

Przyjmuje się, że instalacja powinna być przewymiarowana o 120% (20% więcej niż max falownika) a nie, że może być. Wynika to wprost z charakterystyki paneli i środowiska pracy. Poza tym jak się zepsuje optymalizator i to zazwyczaj ten na środku to weź i rozbieraj pół instalacji na dachu żeby się do niego dostać. Zasada jest taka żeby sobie nie komplikować za dużo. 

Napięcie też nie decyduje o bezpieczeństwie bo i 14V może być zabójcze.

Jakbym miał tak podchodzić do wszystkiego że ma się zepsuć to chyba nic bym sobie nie kupił. 
Na optymalizatory mam 12lat gwarancji wiec przez 12 lat ja nie będę musiał tym się zajmować gdy któryś nawali. Poza tym falownik solar edge ma większą sprawność od np froniusa i tez dlatego chciałem „przepłacić” 

Tak , 14V może być zabójcze ale już nie dla strażaka któremu przyszłoby gasić pożar z instalacją solar edge 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał zakładać, że mi się instalacja zapali to bym jej nie zakładał po to są różne normy i wymagania żeby je spełniać.

Sprawność masz tylko teoretycznie większą jeśli system nie jest optymalnie dobrany przecież była o tym mowa kilka stron wcześniej. 

Liczy sie sprawność Europejska oraz szybkość i precyzja MPPT a tutaj jednak jest co robić żeby zebrać info ze wszystkich optymalizatorów i dostosować MPPT i to kilka razy na sekundę. Ciekawe jak by to wypadło w bezpośrednim porównaniu falownik vs falownik na tej samej instalacji bo papier to wszystko przyjmie. Ale liczy sie dobre samopoczucie właściciela :)

Który masz ten falownik bo sprawności europejskie bez szału widzę, że jak wszędzie podobne, teraz tylko jak sprawny jest algorytm MPPT. No i widzę, że dosyć głośne są te falowniki teraz standard to 30dBA a tutaj widzę, że jest <40. Nie piszczy za głośno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam za bardzo tych falowników przyznaje ale sugeruje się twoją nomenklaturą skoro piszesz o optymalizatorach to rozumiem, że są to optymalizatory a NIE mikro inwertery wtedy bez sensu było by ograniczenie 120% oraz istnienie centralnego falownika bo po co skoro są mikro inwertery.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz czytam, że to są jednak optymalizatory każdy ma sprawność ważoną 98,6% czyli są straty już na optymalizatorach i jeszcze dodatkowo falownik ma koło 97% sprawności ważonej a więc jeśli by policzyć te straty to ciekawe jakby wyszło. 

Przyjęło się, że solar edga daje się tam gdzie mamy do czynienia z 3ma połaciami dachu i z zacienieniami wtedy się zgodzę, że uzysk będzie lepszy ale obawiam się, że jeśli ktoś ma południowy dach bez zacienień to solar edge chyba wypadł by gorzej niż normalny falownik z centralnym MPPT. W dodatku jest wiecej elektroniki narażonej na letnie temperatury panujące na dachu.

Może ktoś zrobi kiedyś taki test i się tego dowiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.