darjot Opublikowano 26 Kwietnia #1 Opublikowano 26 Kwietnia Jako że 1 post - Witam serdecznie. Proszę o weryfikację powstałej w zeszłym tygodniu instalacji. Piec to hybryda pelet/ drewno. Wczoraj po rozpaleniu na drewnie pierwszy raz osobiście, bo instalatorzy uruchomili na pelecie. Instalatorzy chcieli już odebrać instalację jednak wymusiłem, że za takie pieniądze w tych czasach to raczej zawór mieszający powinien być:) Po rozmowie z technikiem zgodził się ale tylko na montaż zaworu 3D, bez siłownika. Nie jestem znawcą, więc przy odbiorze będąc zapewnianym, że jest wszystko ok, podpisałem. Jednak podczas wczorajszego odpalenia pieca, w trakcie wygrzewania bufora pojawił się problem z tym, że w momencie załączenia pompy CO na grzejniki sterowanej termostatem pokojowym, nie mogłem manualnie wysterować mieszacza i wtedy dopiero zauważyłem, że chyba podłączenie z nawrotu z instalacji powinno być z innego miejsca... tzn z powrotu z grzejników? Czy mam rację? Po wychłodzeniu dołu bufora, zapewne bym był w stanie ustawić 55, ale to nie na tym chyba polega? Cytuj
Kordjano Opublikowano 26 Kwietnia #2 Opublikowano 26 Kwietnia Dobrze zauważyłeś , zimno do 3d z powrotu z grzejników powinno być dodatkowo zz przed buforem na powrocie z grzejników . A siłownik na 3d pewnie prędzej czy później i tak założysz . Cytuj
darjot Opublikowano 26 Kwietnia Autor #3 Opublikowano 26 Kwietnia (edytowane) Czyli wg tego schematu. Domyślam się, że zrobili to albo z nie wiedzy albo z premedytacją, bo musieliby spuszczać wodę z grzejników... Będzie jutro dzwonione Słyszałem, że te 3D to też dobiera się pod jakiś kvs a zamontowali pewnie to co mieli na pace... Siłownik na pewno będzie kupiony, ale już na następny sezon grzewczy i połączony z tym sterownikiem Edytowane 26 Kwietnia przez darjot Cytuj
Rozwiązanie Kordjano Opublikowano 26 Kwietnia Rozwiązanie #4 Opublikowano 26 Kwietnia A siłownik na 3d pewnie prędzej czy później i tak założysz . Tak , według tego schematu będzie ok. Cytuj
Gonzo19 Opublikowano 27 Kwietnia #5 Opublikowano 27 Kwietnia ZZ z za pompy cwu przenieś na powrót pomiędzy zbiornikiem a kotlem. ZZ przy pompie CO usuń, wystarczy ten na powrocie. Ogólnie unikaj montowania zaworów zwrotnych przy pompach, tylko na powrocie w odpowiednim miejscu. Cytuj
darjot Opublikowano 27 Kwietnia Autor #6 Opublikowano 27 Kwietnia Właśnie ten ZZ przy pompie kotłowej dzwonił, gdy instalator zostawił ustawienie proporcjonalne 3 bieg. Gdy zmieniłem na stałoobrotowe 2 bieg to przestało. Ja sam tego nie zrobię teraz, może w przyszłości - rurki nierdzewki zaciskane. Czy to co piszesz to jest mus? Może jak mi będą poprawiać co spartolili to i te ZZ zmienią? Cytuj
Gonzo19 Opublikowano 27 Kwietnia #7 Opublikowano 27 Kwietnia Przy pompie kotlowej P1 jest prawidłowo, inaczej sie nie da. Pisałem o pompach P2 i P3. Ogolnie zasada jest taka aby ZZ były tam gdzie jest zimniej czyli na powrocie. A przy pompie P3 to już w ogóle jest w złym miejscu. Na rysunku drugim post #3 masz dwa ZZ przy CO. Ten przy pompie P3 nie dość że jest przy pompie to jeszcze tak jakby go nie było. Nic nie daje. Dopiero ten drugi ZZ w tym obiegu co jest na powrocie przy buforze spełnia swoje zadanie i jest w prawidłowym miejscu Cytuj
tsa78 Opublikowano 29 Kwietnia #8 Opublikowano 29 Kwietnia tak z ciekawości ?instalacja otwarta czy zamknięta i jakiej wielkości masz naczynie wzbiorcze czy przeponowe do tego bufora? Cytuj
darjot Opublikowano 29 Kwietnia Autor #9 Opublikowano 29 Kwietnia Mam uklad zamknięty, do bufora podłączony 80l zb. I dodatkowo 1 zb. pod bojler cwu i 1 pod CO - 20litrowe. A co do ZZ to tak zrobię. Orientujecie się czy do dotacji czyste powietrze komin musi byc podbity przez kominiarza i nalezycie przystosowany do tego typu pieców. Z firma nic nie bylo ustalane, bo nikt nic nie mówił. 1 Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.