Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ocena ofert na instalacje FV


Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej nie rozumiem. Chodzi ci o pomiar zuzycia pradu do ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2020 o 22:09, boru napisał:

Druga kwestia to malo miejsca w kotłowni  - raczej nie wejdzie tam pompa bez wywalenia pieca na ekogroszek. A trochę sie obawiam wywalenia całkowicie ekogroszku. 

Są pompy mono block wtedy cała jednostka główna jest na zewnątrz a w kotłowni tylko bufor, zazwyczaj dają takie 300 do 500 litrów.

W dniu 6.02.2020 o 22:09, boru napisał:

W większosci pomieszxczeń są grzejniki oprocz łazienek i otwrtej kuchni gdzie jest podlogowka. W salonie jest też koza. 

To zależy jaką masz teraz sytuację bo jeśli musisz wymienić kocioł to i tak musi być 5ta klasa a więc albo zasypowiec z buforem albo podajnikowiec i drogie paliwo do niego. Musiał byś kupić pompę, która współpracuje z grzejnikami czyli tzw. wysoko temperaturowa ale jak sobie to skredytujesz to się okaże, że raty za kocioł plus paliwo do niego są bardzo podobne do rat za pompę ciepła w podobnym okresie.

Jak już policzysz wszystko to niech ci policzą zapotrzebowanie takiej pompy na energię z doświadczenia wiem, że taka pompa wymaga średnio 3kWp z instalacji PV a więc doliczysz sobie do fotowoltaiki 10 paneli więcej i masz z głowy prąd i ogrzewanie. To całkiem sensowne rozwiązanie i całościowe, które zapewni ci spokój na co najmniej 15 lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Agni napisał:

z doświadczenia wiem, że taka pompa wymaga średnio 3kWp z instalacji PV

Doświadczenie w biurze zdobywałeś siedząc na krześle jak w temacie PV? I masz doświadczenie z pompami ciepła, z filmów youtube? Twoje doświadczenie wskazuje na to jak bardzo ograniczoną głowę masz. 3kWp starczy na prąd BYTOWY i na kompletnie nic innego, o ogrzewaniu nie ma nawet mowy. Wiemy już że to twój kolejny nick na tym forum, wiemy że wszystko masz najlepsze, przechodzisz wszystkie kontrole, i robisz wszystko aby ludzie zapłacili jak najmniej - ale oficjalnej nazwy firmy nam nie podasz bo wyjdą niewygodne fakty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2020 o 20:13, PioBin napisał:

,,,, Chodzi ci o pomiar zuzycia pradu do ogrzewania?

TAK.

W ten prosty i niekonwencjonalny sposób możemy sobie sprawdzić ilość energii jaką musimy dostarczyć do obwodów grzewczych budynku, by uzupełnić straty ciepła. 
Oczywiście wskazany jest jakiś większy interwał czasowy (np. tygodniowy).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No trochę do bani te obliczenia bo skoro pompa ma pracować cały czas i niech przy dobrych układach konsumuje ok 2kw bo tak średnioroczny cop wychodzi ok 2 to jakies 4kw z pompy , 2kw razy 24/godz wychodzi niespełna 50kwh to co dają te 3 kw od paneli ? nic nie dają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, berthold61 napisał:

,,,, to co dają te 3 kw od paneli ? nic nie dają .

Należy jeszcze wziąć pod rozwagę pewien aspekt socjologiczny
Otóż mając "coś za darmo", to po pewnym czasie przestajemy to racjonalnie użytkować (zużywać).

Wiec zużycie energii elektrycznej na cele bytowe, nieuchronnie nam po pewnym czasie wzrośnie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, berthold61 napisał:

No trochę do bani te obliczenia bo skoro pompa ma pracować cały czas i niech przy dobrych układach konsumuje ok 2kw bo tak średnioroczny cop wychodzi ok 2 to jakies 4kw z pompy , 2kw razy 24/godz wychodzi niespełna 50kwh to co dają te 3 kw od paneli ? nic nie dają .

Obliczenia są oparte na doświadczeniu oraz danych technicznych danego urządzenia. Pompa nie pracuje cały czas tylko w optymalnie dobranym czasie tak aby uzysk energii był maksymalny. A obliczenia robione tak jak powyżej byle jak średnia arytmetyczna i już mamy dowód matematyczny tylko nie wiadomo na co, to sobie można krzywdę zrobić bo sam wprowadzasz się w błąd.

Stąd trudno tutaj porównać dwa produkty bezpośrednio bo jak widać na efekt końcowy wpływ ma wiele warunków włącznie z tym wspomnianym powyżej czyli jeśli coś jest tańsze używamy tego inaczej ten efekt widać wyraźnie także w instalacjach LPG po przejściu z benzyny, sumarycznie jeździmy więcej.

Skoro obliczenia były by do bani to pomp zakładało by się coraz mniej a jednak tendencja jest inna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja tam prosty człowiek jestem i wiem że aby mój dom był ciepły całą dobę to całą dobę muszę mu podać ok 4kw energi ale całą dobę i teraz zakładajmy że cop pompy ma ok 2 do 2,5 bo więcej to tylko grubo na plusie więc aby było tak samo dobrze tzn ciepło to pompa powinna konsumować  bez przerwy ok 1,5 do 2kw i teraz 24x2kw to ok  48 i niech będzie 40kwh x0,68 gr robi się 27zł/doba x 30 dób to wychodzi jak wół 800 zł z hakiem x 7 miesięcy robi się 5700 zł i niech mi ktos wytłumaczy też po chłopsku o co kaman ? za ekogroszek płacę niecałe 1600 zł na sezon czyli te 7 miesięcy , kociołek kupiłem za 3 tys zł dony po testach , niech mnie teraz ktoś przekona do założenia PC przez firmę za 30 tys zł a do tego PV za następne 40 tys aby jako tako zmniejszyć rachunki , dlatego będę palił aż padnę nawet do podziemia zejdę jak zakażą .  trzeba tylko za 3 tiry groszku kupić i zakopać , hehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

berthold61 , a na bufor z grzałką w taryfie nocnej + PV dałbyś się namowić? 4KW x 720h x 5 miesięcy = 14400KWh, Instalacja 10KW wyprodukuje spokojnie 12000KWh, na potrzeby domu zużyjesz 2500KWh, resztę pójdzie na ogrzewanie - bedziesz musiał zapłacić za jakieś 5000KWh w nocnej czyli 1250zł - myślę że jest to ciekawa alternatywa dla siedzenia w podziemiu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie tak najeżdzacie na @Agni,w tym co pisze jest trochę racji,nawet więcej niż trochę.Wszystko rozbija się o koszty nabycia instalacji PV i zrobienia PC z prostych układów klimatyzatora.Do niedawna miałem zamiar kupić spory zapas węgla,jednak po kalkulacjach wyszło że przy moim zapotrzebowaniu na ciepło czyli stałe 2-3kWh,plus zmiany klimatyczne,wychodzi taniej wstawienie 10kWp na dach,wprowadzanie nadmiaru do sieci i korzystanie z PC ile tylko się da.Moje roczne rachunki za energię nie przekraczają 1600zł/2200kWh,zostaje więc sporo zapasu do wykorzystania na grzanie.W razie większego ochłodzenia do pracy włączy sie kociołek zasypowy.Montaż będzie własnoręczny,sąsiad z uprawnieniami wszystko zweryfikuje,koszt spooooro niższy niż w przypadku korzystania z firmy montażowej.Dwa tygodnie rozgryzałem wszystkie problemy z instalowaniem PV i zachęcam innych zainteresowanych tym tematem żeby mając warunki i wolną gotówkę pomyśleli nad takim rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Czy niepotrzebnie? Typ wszystkich obraza. 

Co do reszty @carinus to sie zgadzam. Termin mam  na kwiecien - maj. Co prawda nie bedzie PC ani 10 kWp. Kociol dopiero co wstawilem a na dachu biedzie niecale 6 kWp. Mala zintegrowana z boilerem pompa ciepla bedzie grzala CWU, ktore bedzie calkowicie odseparowane od CO. PV beda dogrzewaly bufor. 

Edit: Sumowane koszty ogrzewania i zuzycia pradu mysle ze obnize o min 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem kolego,mi też czasami ciśnienie podnosił.

Z czasem można sobie w miarę możliwości finansowych dołożyć trochę paneli,niekoniecznie nowych,jeżeli potrzeby niespodziewanie wzrosną.Niektóre falowniki znoszą spore przewymiarowanie.Na razie nie mam PC,zamontowałem jedynie dwa klimatyzatory na chłodzenie w okresie letnim i dogrzewanie w okresach przejściowych,choć teraz widzę że cała zima to jeden taki okres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, carinus napisał:

,,,, Z czasem można sobie w miarę możliwości finansowych dołożyć trochę paneli,niekoniecznie nowych,jeżeli potrzeby niespodziewanie wzrosną.

Błąd.
W jeżeli dołożysz do stringu panele o gorszych parametrach fotoelektrycznych, to cały szereg dostosuje się tych autsajderów (napisałem prosto i obrazowo). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dobrze że możesz dołożyć równolegle drugi łańcuch o podobnych wartościach napięcia,niekoniecznie identyczne panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robert1991 napisał:

4KW x 720h

Kolego, tymi 4KW to se możesz bojler zagrzać albo akwarium dla rybek a nie bufor. Do bufora to co napisałeś pomnóż przez 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Jak już policzysz wszystko to niech ci policzą zapotrzebowanie takiej pompy na energię z doświadczenia wiem, że taka pompa wymaga średnio 3kWp

 

Jak Bill Gates pójdzie do jakiejś mordowni na piwko to z wielką dozą prawdopodobieństwa ta jest w tym momencie miejscem gdzie piją ŚREDNIO najbogatsi ludzie ludzie na świecie.

Ludzie ogarnięci a moze poprostu cywilizowani jeśli już to używają w tym miejscu mediany.

@carinus

JKM ma bardzo dużo racji w tym co mówi a popada co wychodzi;)

By mylić się po całości cały czas to trzeba się do starać lub mieć talent

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, robert1991 napisał:

Nawiązałem do posta berthold, pisze on o zapotrzebowaniu 4kw, podaję ile energii potrzebuje rocznie do ogrzania domu, to nie jest moc grzałki... 

A to przepraszam, myślałem że mówisz o mocy grzałek które zdążą naładować bufor w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówię nawiązałem do posta kolegi który mówi że potrzebuje 4kw energii aby ogrzać swój dom, policzyłem z dużą górką zapotrzebowanie na 5 miesięcy. Choć pisze że wydaje 1600zł na ekogroszekm więc 2000kg*8kw/kg*0,9=14400kwh, wychodzi podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wielkosc bufora dobrac do potrzeb cieplnych budynku (strat ciepla). Moze byc to 500l a moze i 2000l. Grzalke(i) (lub inne zrodlo ciepla) dobrac do wielkosci bufora aby ladowac go tylko w II taryfie. Wziasc pod uwage godziny nocne i dwie w ciągu dnia. Grzalka moze być 4kW a moze i 16kW.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, DzonyZerg napisał:

 

 

 

 

 

@carinus

JKM ma bardzo dużo racji w tym co mówi a popada co wychodzi;)

By mylić się po całości cały czas to trzeba się do starać lub mieć talent

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Co Ty do mnie mówisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

, u mnie na 300m2 po podłogach wychodzi 13000-14000 kWh/ sezon

U mnie do dzisiaj (od wrzesnia) jest na CO ~5000kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.