Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ocena ofert na instalacje FV


Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, szari napisał:

Rekuperacja to nie kwestia oszczędności energii elektrycznej ale komfortu Twojego i twojej rodziny.

hmmm.. z tego co rozumiem, to reku odzyskuje ciepło z wydalanego powietrza i przekazuje je do wewnątrz domu spowrotem. Czy nie jest to więc oszczędność energii (pośrednio elektrycznej) w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, gdzie tego ciepła jednak trochę ucieka? DO tego codzienne wietrzenie przynajmniej sypialnii.. włączanie się wentylacji mechanicznej po kąpieli w łazience. 

Jak to obliczyć?

Edytowane przez boru
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, boru napisał:

,,,, Jak to obliczyć?

Kolega @tankredus z forum.murator.pl  ponad dziesięć lat temu stworzył narzędzie, które  za pomocą arkusza kalkulacyjnego prezentacje dane  parametrów oraz koszty różnych wariantów wentylacji.

Nie pytałem kolegi @tankredus o pozwolenie publikacji źródła programu.

źródło:  (najnowsza wersja)
https://mega.nz/#!FU0kBQwI!HA6Vv1d4bIy2z14nGElbNFmn3fp2GBZwxGdgcc9FTzI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=2761]boru[/mention]

Co chcesz liczyć? Zyski z rekuperacji?

Liczyłem to ale mnie się nie będzie opłacać z faktu bardzo taniego drewna, choć instalacje liczyłem robiona samemu i tylko dla piętra domu by kanały prowadzić po ścianach kolankowych na strychu. Bardzo tanio wychodzi ta opcja z instalacją. Ja wychodziłem delikatnie na minusie.

Jednak będę robił. Bo dostaje filtrację powietrza, chyba klimę mogę od to podpiąć czy wziąć centrale z klima no i... Będę robił PV za kilka lat i wtedy już będzie to dla mnie fibra inwestycja.

Drewno liczyłem 100PLN za 25MJ. Więc raczej Ci się opłaci, chyba że Agni zamontuje Ci magiczna pompę ciepła to nie ale nie bierz od niego magicznych DSow z Czech;) Murze te za Litwy istnieją;)

Liczyłem zużycie prądu przez centrale i zyski cieplne [kWh] dla m3 powierza co jest podane przez producenta, liczbe m3 powierza na kubaturę znajdziesz w normach czy w Muratorach.

 

Nie muszę chyba mówić że różnica zysków cieplnych [kwh] *koszt kawh dla twojego źródła ciepła i koszty pradu powiększone o cenę centrali / 12 lat z ewentualnymi kosztami obsługi dług, plus 5% na serwis to twój zysk.

To chyba tyle, bo nie pamiętam. Jak będę jutro na bazie to murze znajdę notatki.

 

 

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od użytego sprzętu można kupić centralę Mistrala za z dodatkowymi modułami za 7000 PLN, tylko po co? Ja mam Dospela Luna kupiłem używkę za 1000 PLN odzysk bardzo podobny. Do rekuperacji nie podłączysz klimy można zamiast tego zrobić klimatyzację kanałową koszt będzie podobny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na OLX bardzo często można znaleźć coś interesującego, ale trzeba polować ja upolowałem używkę którą ktoś kupił jako nową do za dużego domu. W gratisie dostałem sterownik bezprzewodowy, 2 rury spiro 15m, i 2 zewnętrzne filtry.

Klimatyzacja kanałowa to zupełnie inna para kaloszy więc albo rybki albo akwarium, robota bardzo podobna koszty. Klimę a właściwie jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną musi Ci podłączyć ktoś kto ma uprawnienia F-gaz, resztę lecisz samemu rurkami rozprowadzając do poszczególnych pomieszczeń. Tak wygląda klimatyzacja kanałowa.

Rekuperacja odzyskuje ciepło od wywiewanego powietrza i ogrzewa to które wpada do chałupy. Dopiero będę montował ponieważ w dobudówce jestem w trakcie układania 1 warstwy izolacji w suficie. A właśnie między 1 a drugą warstwę izolacji wsadzę rury od reku aby były zaizolowane. Nie jestem fanem Czystego powietrza bo sztucznie zawyżają ceny. Gdy wysłałem zapytanie do jednej z firm za sprzedaż i montaż reku chcieli prawie 20k PLN, co jest chore. Nie raz przebywałem w chałupie z rekuperacją powietrze zawsze jest świeże, nie trzeba otwierać okien aby wywietrzeć, wszelkie zapachy wyprowadzane są praktycznie natychmiast. Można za rekuperatorem po stronie nawiewu założyć za 150 PLN nagrzewnicę kanałową i dodatkowo ogrzewać powietrze wwiewane do pomieszczeń. Koszty reku w zależności jaki znajdziesz, rura 50m to koszt 350 PLN, skrzynie rozprężne 2 x 350 PLN, amenostaty i elementy do ich zamontowania powiedzmy 1000 PLN dla 8 pomieszczeń, rura spiro 2 x 10m do czerpni i wyrzutni 2 x 150 PLN, jakieś mocowania do rur groszowe sprawy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.
Nie znam kompletnie tematu.
U mnie się skończyło na pobieżnej sanepidzie - zyski/straty i rentowność inwestycji. Nawet nie arcydzieł w szczególy kosztów obsługi w czasie.

Nie da się do tych kajakowe dołączyć klime by tłoczyć nimi zimno? Gdzieś to właściwie wyczytałem. Z technicznego punktu widzenia to nie problem. Odcinam ręcznie czy mechanicznie raz klimę raz centrale rekuperacji.

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2020 o 10:44, DzonyZerg napisał:

Ja patrzyłem za nowymi pod Czyste Powietrze. Alter wybije limity. Gdziei i jak szukać takich używek?

Podlaczyc czyli wpiac w infrastrukturę rekuperacji. O tym mówimy?

Jak wrażenia z użytkowania? Proszę powietrze?

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka
 

@DzonyZerg zmień sobie słownik w telefonie albo zwracaj uwagę na autokorektę, bo nie da się Ciebie czytać, a szkoda bo widać, że Twoje rady są ciekawe

 

dzis rozmawialem z polecanym instalatorem.. 

zaproponowal pompę  powietrzną 9 lub 11kW. za całość instalacji mowił, ze wyjdzie 30-35kPLN + 8%VAT...  może coś tam zejdzie na samej pompie.
Co do rekuperatora to mowil ze to koszt 20-25kPLN... w tym ~7kPLN wymiennik. 
Oprócz tego rozmawialiśmy też o kupnie pieca elektrycznego z bufforem zamiast pompy (nawet używanego na pare lat) i jak będą jakieś dotacje, przypływ gotówki lub potanieją koszty pompy to wtedy dopiero wymienić na pompe.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedno co wiem to że robię teraz panele na 10kW. 
Powiedzcie czy mając ofertę na 6,5kW proporcjonalnie oferta na 10kW będzie taka sama, czy powinna być tansza czy może droższa i o ile procent? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boru
Sorki. To przez to ze słownika właśnie szukam:) testuje różne po kolei. Ten już dużo lepszy ale wychodzi pospiech i automatyczne robienie rzeczy.
Ten co używałem stracił support, update i edit.

Jedne wyświetlają wyrzucane słowo po środku one po lewej a inne wcale. Przez 4 lata pisałem na jedynym i jak włączy mi się automat to co ja piszę;)
Dziękuję za komplement.

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, robert1991 napisał:

Powiedz na jakim inwerterze i panelach masz to ci powiem jaka jest różnica w sprzęcie.

oferte na 6,5kW mam na panelach JA Solar JAM60S09 325Wp PERC mono i inwerter Fronius Symo 6.0-3-M - 27kPLN brutto

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter Symo 6KW kosztuje Cena netto 5 300 zł

Inwerter Symo 10KW kosztuje 7 560 zł

Moduł fotowoltaiczny 320W JAM60S09-320/PR - 466zł netto 

21*466= 9786 + 5300 = 15086   27000/1,08= 25000 25000-15086 =9914*1,5= 14871+7560+(466*32) = 27772*1,08= 37343 *1,08= 40330
Tyle moim zdaniem powinna maksymalnie kosztować ta 10KW - 40k brutto

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z dachów spadło jakoś 20kWh, słońce od rana do około 12:30 później niebo zaszło chmurami. Słońca będzie coraz więcej więc będą dni że 45kWh wpadnie, na zimę jak znalazł. W tym roku wpadło coś koło 380kWh a 1.12.19r miałem do odebrania jeszcze 1200kWh teraz pewnie już tylko 400 bo średnio miesięcznie schodzi 350-400kWh wraz z okresowym grzaniem klimą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się wstrzeliłeś w te 20 kwh  Panowie chodzi mi po głowie pompa ciepła do grzania cwu w lecie a przy okazji może schłodziło by to trochu pomieszczenie , może coś doradzicie , myślę nad pompą kospel o mocy 4 kw podpięta by była do istniejącego zasobnika 300l .

chart (1).png

chart.png

Edytowane przez Kordjano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
19 minut temu, Kordjano napisał:

Panowie chodzi mi po głowie pompa ciepła do grzania cwu w lecie

Mi tez to chodzi po glowie :) Z tym ze u mnie mam male zuzycie i mysle nad Aristonem 80L. Wyladuje w kotlowni gdzie jest cieplo i ma to szanse dzialac na swoim max COPie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działać powinno , nie chciał bym depnąć w jakieś chińskie g...o co by się stale psuło, interesuję mnie bez zasobnika szukam opini na ten temat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodźcie po głowie tylko weźcie sobie Burderusa 300l na olx za 2000PLN. Bierzew zimę 90kWh.miesiąc w nieogrzewanym garażu na podgrzanie cwu do 50*C.U kupla ja mam solary ale mają 8 lat więc wtedy były inne czasy

O taki: https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-300l-bojler-300-cwu-CID628-IDC2glX.html

Edytowane przez szari
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No było by ,tylko  nie ma jeszcze roku jak wstawiłem nowy zasobnik do kotłowni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.