Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ocena ofert na instalacje FV


Rekomendowane odpowiedzi

@Visitor1230, @Kordjano, czym grzejecie w zimie?
@Andrzej_M_ orientacja jest Południowa z odchyleniem ~10-15 stopni na wschód
@robert1991 dzięki za obliczenia; czekam na ofertę od instalatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj pelletem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy założenie rolet zewnętrznych opłaca się pod kątem energetycznym znacznie>? Jakiego rzędu mogą to być oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolety założyłem jesienią, zimy póki co nie było. Wobec tego oszczędności nie odnotowałem, a perę tysi poszło na rolety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, boru napisał:

czy założenie rolet zewnętrznych opłaca się pod kątem energetycznym znacznie...

Nie. Natomiest czasem warto ich uzywac latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2020 o 18:26, Andrzej_M_ napisał:

@boru w jakiej orientacji względem stron świata planujesz zamontować panele fotowoltaiczne ?. 

 

W dniu 13.02.2020 o 23:11, boru napisał:

,,,, orientacja jest Południowa z odchyleniem ~10-15 stopni na wschód ,,,,

Pytałem dlatego, ponieważ moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych można przewymiarować w stosunku do mocy inwertera fotowoltaicznego.
Jest sporo publikacji na ten temat, szczególnie dotyczących producenta falowników Fronius.
Więc jak masz zamiar instalować panele fotowoltaiczne o mocy 10 kWp, możesz zainstalować inwerter sieciowy Fronius Symo 8.2-3-M.

Co zyskujesz.
- Mniejsze koszta zakupu.
- Inwerter sieciowy Fronius Symo 8.2-3-M w stosunku do inwertera Fronius Symo 10.0-3-M ma o 50 V mniejsze minimalne napięcie wejściowe pracy falownika, co przełoży się na wyższe uzyski energii elektrycznej.

Możesz także montaż paneli rozłożyć na dwa etapy (wszystko zależy od pracochłonności przygotowania konstrukcji nośnej na dachu).
Zainstalować ogniwo fotowoltaiczne składające się z 15 paneli fotowoltaicznych (moc 5 kWp) uzyskamy wtenczas napięcie ogniwa około 506 V (znamionowe napięcie wejściowe wynosi 595 V).
Po pewnym czasie montujemy drugie ogniwo fotowoltaiczne i podłączamy do drugiego trackera MPP .

 

Na temat paneli fotowoltaicznych wypowiem się wieczorem, lub za tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 13.02.2020 o 21:25, Kordjano napisał:

Dobrze się wstrzeliłeś w te 20 kwh  Panowie chodzi mi po głowie pompa ciepła do grzania cwu w lecie a przy okazji może schłodziło by to trochu pomieszczenie , może coś doradzicie , myślę nad pompą kospel o mocy 4 kw podpięta by była do istniejącego zasobnika 300l .

chart (1).png

chart.png

To sobie kup pompę ciepła typu drops , to najprostrze urządzenie a przy okazji ci schłodzi wnętrze domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, berthold61 napisał:

To sobie kup pompę ciepła typu drops

Mamy tu jakiegos uzytkownika? lub ktos znajacy wady/zalety moglby wiecej napisac o takich lub podobnych pompach... Tez jestem ciekaw opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to zacznij od określenia potrzeb na cwu i przymierz do tego zbiornik pod kątem mocy- jaki ma wymiennik ten zbiornik cwu. Będziesz wiedział ile minimalnie pompa ma mieć. ile dasz to później już Twój dobór. U mnie ludzie kapia się na 4 tury bo tak to u mnie wygląda więc na 4,5 osoby myślę że starczy bojler 130 na grawitacji z bufora plus pompka w zapasie.

Po co Ci 4 kW jak tego nowe przecież bo wymiennik maksymalnie przekazuje np 2,2. Chyba że te 4 kW chcesz na inne cele.

 

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła typu drops to dokładnie to co prezentowałem jako używkę burderusa z zasobnikiem 300l. Bardzo fajne rozwiązanie i ekonomiczne 90kwh/miesięcznie na cwu. Można w lato tym chłodzić chałupę jak ktoś ma za gorąco tylko trzeba zaplanować gdzie urządzenie będzie stało i jak rurę o średnicy 15 cm wprowadzić do domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2020 o 09:47, Andrzej_M_ napisał:

Więc jak masz zamiar instalować panele fotowoltaiczne o mocy 10 kWp, możesz zainstalować inwerter sieciowy Fronius Symo 8.2-3-M.

Chyba zawsze jest taka zasada, że przewymiarowujemy instalację PV względem mocy inwertera o przynajmniej 1 kWp. Przynajmniej tak zalecają inżynierowie z Froniusa. Największa sprawność inwertera jak jest maksymalnie obciążony. Do tego z roku na rok spadek mocy paneli z czego pierwszy rok jest największy i trochę się zatrzymuje. W sumie to ma sens takie przewymiarowanie instalacji względem mocy falownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy doborze falownika nie chodzi o moc tylko procentowe przewymiarowanie i wynosi w naszych warunkach około 20% jeśli chodzi o południowy kierunek przy wschód zachód jest trochę więcej jednak za każdym razem się to oblicza.

Jeśli do 3 kW falownika założysz o przynajmniej 1 kW więcej paneli to juz jest 35% czyli 4kWp  to nie dosyć, że przekroczysz max większości tańszych falowników  na rynku (włącznie z ryzykiem upalenia) to jeszcze wygenerujesz straty w uzysku. Na prawdę nie chciał bym takiej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Froniusy mają ograniczniki mocy, więc nie ma większego znaczenia o ile przewymiarujesz instalację. To tylko kwestie logiki i sensowności - bo po co dla falownika 3 kW dawać instalację 8 kWp - bez sensu. 
Ważne, aby nie przekroczyć 1000 VDC dla napięcia układu otwartego, które i tak jest teoretycznym, bo w żadnych warunkach "napięcia obwodu otwartego panela" się nie uzyska. Dla celów projektowych, obliczeniowych zawsze bierze się napięcie obwodu otwartego. 

Kto chce może sobie pokilkać konfigurator doboru falownika + instalacja PV - https://fronius.solarconfigurator.de/solar.configurator/Quick#  To akurat tylko Froniusowy, ale daje obraz jak prawidłowo dobrać instalację do falownika z raportem parametrów elektrycznych. Trzeba klilnąć na jedną z proponowanych konfguracji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2020 o 17:37, robert1991 napisał:

Inwerter Symo 6KW kosztuje Cena netto 5 300 zł

Inwerter Symo 10KW kosztuje 7 560 zł

Moduł fotowoltaiczny 320W JAM60S09-320/PR - 466zł netto 

21*466= 9786 + 5300 = 15086   27000/1,08= 25000 25000-15086 =9914*1,5= 14871+7560+(466*32) = 27772*1,08= 37343 *1,08= 40330
Tyle moim zdaniem powinna maksymalnie kosztować ta 10KW - 40k brutto

czemu liczysz 32 panele? To wychodzi  10240W - można mieć powyżej 10kW? (pomijając fakt, że ja mam w ofercie 325)

czemu dwa razy pomnożyłeś *1,08 i skąd Ci się wzięło 27772 ?

 

Ja to policzyłem sobie tak jak poniżej, biorąc ceny z ekotechnologia:

panel 325 netto = 507pln
fronius 6kW netto = 5426pln
fronius 8kW netto = 7040pln

20*507=10140 +5426 = 15566
27000/1,08= 25000 -15566 =9434*1,5= 14623+7040+(507*30) = 36873*1,08= 39823
                                                                       14623+7040+(507*31) = 37380*1,08= 40370

 

Lepiej jest wziąć 10075W czy 9750W ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ograniczenie ustawowe do 10kW na dachu. Czyli to znaczy, że nie można na dachu mieć paneli o wyższej mocy czy może w jakiś sposób można to ograniczyć falownikiem lub umową z Tauronem?

Z tych paneli 325W wychodzi 9,75 - trochę szkoda tego 0,25kW ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można patrzeć na moce max. modułów gdyż takich parametrów zazwyczaj nie wyciśniemy.Producent podaje moce nominalne i raczej takich trzeba się spodziewać,plus coroczne spadki sprawności,zabrudzenia itp.Mniejszy falownik z większym dopuszczalnym przewymiarowaniem szybciej wstanie i dłużej popracuje w ciągu doby.Sam kupiłem Froniusa 6kW i panele 9kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pytam czy można na dach wrzucić 31paneli 325W co da łączną moc 10,075kW - czy muszę dac ich 30 sztuk  i mięc ta całkowitą moc mniejszą 9,750

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2020 o 08:50, boru napisał:

Ja pytam czy można na dach wrzucić 31paneli 325W co da łączną moc 10,075kW - czy muszę dac ich 30 sztuk  i mięc ta całkowitą moc mniejszą 9,750

Nie przekraczaj do zgłoszenia 10kWp,bo jak pisał @szari bedziesz odbierał tylko 70% wprowadzonej do sieci energii.Po odbiorze instalacji wepniesz sobie ten dodatkowy panel do łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie ew. negatywne konsekwencje mogą być przez takie zakombinowanie z dodatkowym panelem? Czy oprócz wścibskiego sąsiada Tauron może w jakiś sposób wykminić taką akcję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się zdarzyć,lecz nie musi,sytuacja że pracownik energetyki wymieniając licznik,spojrzy na dach i mając Twoje dokumenty zgłoszenia instalacji stwierdzi nieprawidłowości i to zgłosi.Innej możliwości nie ma,jak nie bedziesz na lewo i prawo o tym opowiadał.Nikt nie sprawdzi jaka ilość energi spływa Ci z dachu a jaka powinna.Ograniczeniam jest sam falownik który nawet jak nawalisz 40 paneli to odetnie prąd do wartości swojej mocy maksymalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.