Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ocena ofert na instalacje FV


Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, sambor napisał:

Moc w %  ??

A dlaczego nie? Ale jak widzisz tez zapytalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko masz masz gwarancję że system dobrze dobrany?
O rozwiązanie zapytać producenta czy falownika?
Jak myślicie, poszycie dachowe PV stanieje?
A ogólnie z PV spieszyć się by już teraz czepiać zyski czy czekać? Jak to historycznie się przedstawia?
Założona np 5 czy 3 lata temu jest zyskowna gdyby kupować teraz sprawniejsza? Np zyskownosc netto instalacji założonej 5 lat temu i założonej teraz przy projekcji za 20 lat wraz z amortyzacja. Są takie kalkulację?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Jest fajny wykres, ale co jest na poziomej osi? obciążenie?

Bo rozumiem że na pionowej jest sprawność invertera, zależnie od napięcia zasilania z paneli 

Jest to wykres sprawności falownika zależny od mocy (normatywna moc wyjściowa) i napięcia wejściowego DC.

Kolega @Agni  vel @miki1212 zawsze maił w głębokim poważaniu podawanie źródeł swoich informacji.
Wykres, który zapodał odnosi się do falowników Growatt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Visitor1230 napisał:

To poprosze o ocene paneli ,,,,


,,,, Paneli mialoby byc 10 sztuk plus 8 istniajacych na chwile obecna Polikrystaliczne SV60P.4-280 280Wp,  ktore bylyby sprzezone z jednymi z ponizszych.

JA Solar JAM60S10-340/MR (5BB) 340 Wp

LONGi Solar LR4-60HPH-360M 360 Wp

AXIworldpremium X HC BLK AC-340MH/120S 340 Wp

REC N-Peak REC325 NP. 325 Wp

@Visitor1230 taki string (połączenie szeregowe paneli PV)  nie będzie działał efektywnie.

Tak na szybko by porównać to, do zdarzeń i zjawisk codziennych, proponuje porównanie do drużynowych biegów przełajowych.
O miejscu na podium zawsze decyduje najsłabsze ogniwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na dodatek trzymać się za rączki.

Ale tak na poważnie największa sprawność invertera jest kiedy jest zasilany z napięciem DC równym max amplitudzie napięcia przemiennego

czyli dla 1F 230-240V x 1,41 = 325 - 340V, a dla 3f - 440V x 1,41 = 620V

Oczywiście te wartości napięć zasilających z paneli są przybliżone - należy uwzględnić spadki napięć i straty w samym falowniku + wahania napięcia po stronie prądu przemiennego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Dzieki. Widac ze w sporcie macie duza wiedze. Z tym ze uklad bedzie podlaczone rownolegle. Poli na jednym stringu, mono na drugim. Jeden zestaw na dachu domu, drugi garazu. Takie samo usytuowanie wzgledem poludnia ( prawie idealnie ) i pod takim samym katem. Inewrter  bedzie mial moc o 500W mniejsza niz osiagalny max z PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście dotyczącym poruszanego przez Ciebie zagadnienia, napisałeś:

3 godziny temu, Visitor1230 napisał:

To poprosze o ocene paneli w polaczeniu z inwerterem FRONIUS SYMO 5.0-3-M (3-fazy). Paneli mialoby byc 10 sztuk plus 8 istniajacych na chwile obecna Polikrystaliczne SV60P.4-280 280Wp,  ktore bylyby sprzezone z jednymi z ponizszych.

JA Solar JAM60S10-340/MR (5BB) 340 Wp

LONGi Solar LR4-60HPH-360M 360 Wp

AXIworldpremium X HC BLK AC-340MH/120S 340 Wp

REC N-Peak REC325 NP. 325 Wp

 

W drugim poście, podałeś szczegóły dotyczące instalacji PV .
Należało by o tym wspomnieć w pierwszym poście.    

34 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Dzieki. Widac ze w sporcie macie duza wiedze. Z tym ze uklad bedzie podlaczone rownolegle. Poli na jednym stringu, mono na drugim. Jeden zestaw na dachu domu, drugi garazu. Takie samo usytuowanie wzgledem poludnia ( prawie idealnie ) i pod takim samym katem. Inewrter  bedzie mial moc o 500W mniejsza niz osiagalny max z PV.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

I to na dodatek 3-F.

Przy 1-F napięcia optymalne są mniejsze - 280-300- 350V zależnie od modelu i mocy invertera

Taki wykres ma każdy falownik a znajdziesz to w danych technicznych. Bez znaczenia jest tutaj jaka firma. 3 fazy bo biorąc pod uwagę polskie warunki oraz wymagania OSD większość instalacji podpadać będzie jako 3 fazowe. 1 fazowe nadają się do starszych domów gdzie instalacja składa się w zasadzie tylko z esow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z Tobą.

Z reguły napięcie po stronie DC jest kilkukrotnie większe i od napięcia wyjściowego AC.
Zadaniem falownika, oprócz przekształcenia prądu stałego na zmienny o określonym napięciu i częstotliwości (synchronizowanej z częstotliwością sieci energetycznej),  jest wyznaczanie maksymalnego punktu mocy (układ śledzenia MPPT) z zespołu paneli fotowoltaicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę na początku tematu, a temat staje się polem do popisu kto co wie i czego nie wie ktos inny. 

W jaki sposob powiniennem więc wybrać propozycje któe otrzymalem (są w pierwszym poscie) ?

Z powyższej dyskusji można odczuć wrażenie, że bardzo istotna jest całkowita moc paneli + ich sprawność, a z drugiej strony napięcia optymalne falownika + jego sprawność. Natomiast laik taki jak ja nie jest w stanie tego wszystkiego na tyle ogarnąć aby samemu zaprojektować taką instalację. 

Z tego wynika, że mniej istotne jest czy to bedzie Longi, czy Q.Cells czy JA Solar, natomiast bardzo istotne jest aby ta instalacja była właściwie zaprojektowana.  Niestety ja nie zweryfikuję czy firma X czy Y zaprojektowała to wlasciwie bez konkretnych porad.  

Nie mając wiedzy w temacie nie będę też w stanie stwierdzić już po uruchomieniu czy instalacja jest ok czy nie.

Jak mam to ugryźć aby zweryfikowac kompetencje danej firmy w temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boru odpowiedzi na niektóre z Twoich pytan sa tutaj zawarte. Byc moze pokretnie ale decydyjac sie na taka instalacje bedziesz musial sie wiecej nia zainteresowac niz na zasadzie "pokazcie mi ktora".

Wczesniej kolega @szari bodajże odpowiedzial ze (1) ale jego post usunieto z przyczyn regulaminu forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xD ... liczyłem jednak na to, że nie będę musiał wracać do technikum i odkopywać zeszytów z elektrotechniki ;/

hmm.. może przynajmniej ktoś zbierze to w jakiś poradnik? Zacząć można od zdefiniowania kilku podstawowych punktów na które trzeba zwrócic uwagę.. chodzi o to, że te porady są bardzo zagmatwane i tak naprawde nie wiadomo od czego zacząć.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Visitor1230 napisał:

,,,, juz chyba uzyskalem odpowiedz na swoje pytanie- Mozna. Ilosc paneli moze byc nawet rozna.

To ja tylko wtrącę jedna uwagę.

Producent falowników Fronius informuje że:
"falowniki rodziny SYMO o zakresie mocy do 8.2kWAC oferują przewymiarowanie aż o 100%"  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewymiarowac możesz o 100 procent ale nadal obowiązują cię zasady oraz ograniczenia falownika. Skoro już powołujesz się na Froniusa to zobacz co dzieje się z wydajnością powyżej 20 procent.

No to teraz wracamy do tematu. Skoro już znacie podstawy to proszę obliczyć który wariant najlepiej się opłaca obliczenia mają być opatrzone komentarzem, karty katalogowe znajdziecie w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Visitor1230 napisał:

@Andrzej_M_ zawsze odpowiadasz w sposob bardzo zawoalowany. ,,,,

Po pierwsze:
Moim zdaniem wypowiedź domyślna, czy też dwuznaczna, wymusza na czytającym zaangażowanie. 

Po drugie:
Czas. Mój czas.

Po trzecie:
Praktycznie do każdego postu na forum, muszę się przygotować.
To wymaga czasu.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
12 minut temu, Agni napisał:

 to proszę obliczyć który wariant najlepiej się opłaca obliczenia mają być opatrzone komentarzem, karty katalogowe znajdziecie w sieci.

Kolego. Jak na razie w swoich wywodach nie podales zadnych konkretow. Z tej racji nie wymagaj tego tez od innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Visitor1230 napisał:

@Andrzej_M_ zawsze odpowiadasz w sposob bardzo zawoalowany. Tez dotarlem do tych informacji. No ale przecierz nie wstawie sobie inwertera 2,5 kW bo hardware na to pozwala. 

Po prostu nie wie do końca czy dobrze pisze jak sam przyznaje szuka info zanim coś napisze a skoro się nie zna na rzeczy to niedopowiada sprawia wrażenie że wie ale nie powie taka dziecinada.

 

12 minut temu, Visitor1230 napisał:

Kolego. Jak na razie w swoich wywodach nie podales zadnych konkretow. Z tej racji nie wymagaj tego tez od innych.

Po prostu nie umiesz tego zrobić a nikt tutaj nie straci godziny czasu żeby za darmo coś komuś  policzyć, a tym co nie mają pojęcia o temacie to zajmie kilka dni na szukanie więc z oczywistych względów nawet się nie spodziewałem że ktoś podejmie rękawice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.