Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Dozy napisał:

Tak sobie skojarzyłem kilka faktów...
Skoro import ruskiego węgla jest zablokowany, to w tym roku nie będzie tego śmierdzącego chłamu pod nazwą popularny, premium+, czy nawet (o zgrozo) power+. Czyli...
Pomijając kwestię cenową, w tym roku będą same dobre groszki. Nie będzie już tych zlepów od putińca.

Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. Nie wiem skąd i co kupowałeś, ale Sobianek, Sibugol i Mocny którymi paliłem, były jednymi z najlepszych. Na pewno były firmy, które sprowadzały nie wiadomo co, albo domieszały nie wiadomo co. W tym roku pozostaje PGG i Tauron, bo węgiel będzie powtarzalny. Pozostałe to będzie mix i loteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Węglokoks też zaczął sprzedawać " Skarbka", luz i worki. Sam się zastanawiam, bo wyrwać coś z PGG lub Taurona graniczy z cudem. W/g mnie Skarbek jest dużo lepszy od Karlika. Niestety też i droższy: luz 1353 zł/t, wory 1599 zł/t.  Do tego swój transport, który też nie jest tani. Zasady podobne jak w PGG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarbek zawsze był najdroższym węglem. Jak normalnie groszki były po 800, to Skarbek kosztował 1100. Więc ta cena nie jest taka zła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.07.2022 o 21:14, JISKRA59 napisał:

Węglokoks też zaczął sprzedawać " Skarbka", luz i worki. Sam się zastanawiam, bo wyrwać coś z PGG lub Taurona graniczy z cudem. W/g mnie Skarbek jest dużo lepszy od Karlika. Niestety też i droższy: luz 1353 zł/t, wory 1599 zł/t.  Do tego swój transport, który też nie jest tani. Zasady podobne jak w PGG.

Witam,dodzwonić się tam to misja imposible,cały czas połączenie nie może być zrealizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Mam takie pytanie co do Wesołej. Mam w koszyku pgg i mogę zakupić do końca dnia 5t Groszek II Wesoła-Mysłowice luz w  cenie 5700zł/5t. Mam kocioł na ekrogroszek, zawsze paliłem pieklorzem/karlikiem. W obecnej sytuacji sukces, że mam to w koszyku. Ale zastanawiam się czy dam radę to spalić w miarę bezproblemowo. Parametry ze strony pgg

Uziarnienie: 6 - 25 mm

Zawartość wilgoci Wtr: 3.0 - 8.0 %

Wartość opałowa Qir: 28 - 32 MJ/kg

Zawartość siarki: ≤ 0.60 %

Spiekalność RI: 14 - 35

Zawartość popiołu: 3-8 %

 

Kupować czy nie pchać się w to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało Ci się dodać do koszyka, to bierz i nie narzekaj. Najwyżej pomieszasz z jakimiś trocinami i pójdzie.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania, żeby brać. W obecnej sytuacji nie ma co narzekać i wybrzydzać. W najgorszym razie pomieszasz z tym karlikiem czy jak kolega wyżej sugerował trociną/zrębką czy pelletem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Widzę że temat przysechł. Teraz nie ma jak wybrzydzać i pali się tym co jest. No cóż, dziwne czasy nastały.

Niestety palę aktualnie Tauronem (różowy), który bardzo się spieka. Powstaje taki sklejony żużel, który organoleptycznie  wygląda trochę jak niedopalony węgiel. Czy komuś udało się może dobrać parametry sterownika tak, żeby to się porządnie spalało? Jadę na SKZP02+Brager.

Nie wiem czy mam się męczyć dalej, czy sobie darować, bo ten węgiel tak po prostu ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak teraz, ale w tamtym sezonie brat spalił paletę 800 kg i nie było problemów. Potrzebował nieco więcej powietrza niż słaby rusek i dopalał się do końca. Popiół też był nienajgorszy. Dobrze wspominam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2022 o 16:44, mkwapisz napisał(a):

Niestety palę aktualnie Tauronem (różowy), który bardzo się spieka.

Tauron się skleja? No nie gadaj.
Po uporaniu się z karolinką, tauron dla mnie to prawie rarytas - nie śmierdzi jakimś palonym rozcieńczalnikiem, nie zlepia się, popiół fajnie wychodzi, jest sypki, z małą ilością większych uformowań, które łatwo dają się skruszyć w dłoni. 

Screenshot_20221124-211107.thumb.png.d46436b4b41ad952ec2f12c4b8610869.png



Obecnie palę miałem z Piasta i przyznam się, że jestem mile zaskoczony. Jest co prawda tego "piachu", ale jest też dużo frakcji typowej dla groszku. Ogólnie można rzec, że jest to groszek z dużą ilością miału. Jest też trochę orzecha, ale podajnik to gryzie. 😉 
Nie wiem jak on cenowo wychodzi za ogrzewanie, bo ewidentnie widać różnicę kaloryczności w porównaniu do taurona, ale w obecnych czasach tak naprawdę nie ma w czym przebierać.

Oczywiście moim faworytem jest sośnica. Ale z racji, że najdroższa, to zostawiam ją "na deser". 😉 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sośnica ma chyba w ciul wysokie RI co nie? Zamierzasz spróbować zjarać solo czy mieszanki?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliłem kilkadziesiąt kg w sezonie letnim, na przepalanie celem odparowania wilgoci z kotła. Spalała się zajebiście czysto i niemalże bezwonnie. Popiół też był super.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale musisz mieć niezły katar ;-)) jak nie czujesz jak pali się tauron. Wali siarą że hej. I to nie jest tylko moja odosobniona opinia. Na zdjęciu jest wiadro popiołu po Tauronie. Jak widać całkiem ok, gdyby nie takie "gluty" co na wierzch wyciągnąłem. Wygląda to jak niedopalony węgiel, ale taki porowaty. I skleja to się w większe bryłki.

Popiol_IMG_20221125_123922.thumb.jpg.d2d75e349276028db5b54403b6d3de25.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozpaliłem mojego zasypowca Tauronem różowym. Wysłałem cały worek 20 kg, a potem pocięte palety na rozpałkę. Proces rozpalania poszedł pięknie. Aczkolwiek te 20 kg obstawiam, że wystarczyło max na 16 godzin palenia, prawdopodobnie od 20:00 do 12:00. W domu o 17:00 było około 20 stopni, o 6:00 rano około 22 stopni.

Tak wygląda popiół z tych 20 kg i drewna. Spieków jak wyżej nie miałem, albo po prostu się wypaliły. Tauron kupowany też jakoś marzec/kwiecień.

IMG_20221125_182238_tigr.thumb.jpg.a476a9de4ed61ee406c7418dcfa6deaf.jpg

 

Przy Karliku z Kwietnia jak już pisałem w innym temacie mialem problem z osiągnięciem zadanej temperatury.

 

Dziś próbuję odtworzyć wczorajszy proces palenia na Karliku. Zobaczymy czy też wzrost temperatury będzie się slimaczył.

Co do smrodu taurona to nie wiem, nie wychodziłem na dwor wąchać XD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mkwapisz napisał(a):

Sorry, ale musisz mieć niezły katar ;-)) jak nie czujesz jak pali się tauron. Wali siarą że hej.

A czy ja pisałem, że tauron pali się bezwonnie? Mówiłem tak o posiadanej Sośnicy.

W tauronie jak to w polskim węglu 32.2 dobrze czuć tą siarkę (akurat zmysł węchu mam bardzo wyostrzony), ale dla porównania z karolinki było momentami czuć smrodliwy i mdły zapach jakiejś palonej farby lub czegoś podobnego, a zlepy wychodziły większe od tych co masz w wiadrze. A ten niezidentyfikowany smród występował również we wszystkich groszkach z energo, czyli ekogroszek popularny, extra premium+ i extra power+, które miałem "okazję" spalać w poprzednim sezonie. 

Weź tego zlepa i podgrzej palnikiem. Jak zacznie dymić to odrobinę zawąchaj i spróbuj ocenić. Być może to faktycznie nie spalone większe bryłki węgla, które z racji swej wielkości spalają się dłużej ino wcześniej zostały zepchnięte z rusztu. 🙂

PS. Jeśli chcecie to ja Wam mogę zapodać zdjęcia "uroczych" spieków. 😁

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolinka czeka u mnie na większe mrozy. Zobaczymy jak pójdzie na retorcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Atex wystawił w swojej ofercie takie cuś za 2200 zł/t

"EKOGROSZEK JOWISZ - to mieszanka energetyczna stworzona w proporcji 1:1 z ekogroszku czeskiego i polskiego. 

Dzięki połączeniu tych dwóch surowców otrzymujemy towar, który sprawdzi się w każdym kotle i zapewni efektywne spalanie. Ekogroszek Jowisz to solidna oszczędność w dzisiejszych czasach. Odpowiednia jakość i parametry sprawią, że ciepła w Twoim domu nie zabraknie. Worki 20 KG ułatwią funkcjonowanie w kotłowni."

I tu pytanie do szanownego grona palaczy, palił ktoś tym czymś, lub podobną mieszanką i jeżeli tak to z jakim skutkiem?

Kiedyś paliłem, co prawda krótko Jowiszem, ale miał 24 MJ i był w całości z węgla kamiennego i na ciepłą zimę był OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego miałoby się nie palić? Skoro ludzie palą solo czeski brunatny to mieszanka z naszym też powinna być dobra. Kwestia proporcji i co tam za gatunek wrzucili z naszego kamiennego. Za taką cenę warto się poważnie zastanowić, bo szkoda zdrowia i czasu na PGG. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dodam jeszcze takie ogłoszenie:

 https://www.olx.pl/d/oferta/wegiel-ekogroszek-workowany-dostawa-gratis-do-4-dni-zaplac-dla-kuriera-CID628-IDRWKvL.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

Parametry podobne do tego z Atexu, a cena dużo niższa, do tego Atex dorzuca do tony cenę transportu, a w tym ogłoszeniu transport gratis na terenie całego kraju. Może komuś się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam to ogłoszenie, to mam wrażenie, że jest z translatora.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę. W opisie zdjęć jest napisane, że z Litwy, kamienny z brunatnym i podziarnem. Trochę ślisko, bo niewiadomo co tam w tych workach rzeczywiście będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje to kolejny wałek, ale ja już przewrażliwiony jestem 😁.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.