Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ferroli biopellet pro + mieszana instalacja


arturwin87

Rekomendowane odpowiedzi

Przy kotle na pellet można tak zrobić, gdyż temp czynnika masz wysoką, ale np przy kotle gazowym zasilającym wprost podłogówkę tego nie wykonasz.

Wg mnie lepszym rozwiązaniem zamiast zaw 2-D jest osobna pompa na potrzeby grzejników, przy takich grzejnikach to wystarczy pompa cyrkulacyjna pracująca non stop sterowana wyłącznikiem ręcznym, załączana raz do roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej tak, ale czy to będzie tanie w użytkowaniu... 

200L to sporo, ale też wszystko zależy jak są izolowane rury pomiędzy drabinkami, a zasobnikiem ( strata przesyłowa). Zależy też kto i jak korzysta z cieplej wody, bo to też ważne... Jeden idzie na chwilę do toalety i czeka minute aż mu ciepła woda poleci, bo rączki w ciepłej musi umyć, a do zasobnika dobija kolejne litry zimnej wody ( w zimie ok 8do 10st ma woda) zasobnik będzie schładzał się szybciej. Zależy też jaką temp potrzebujesz aby drabinki dogrzały pomieszczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, sambor napisał:

Wg mnie lepszym rozwiązaniem zamiast zaw 2-D jest osobna pompa na potrzeby grzejników, przy takich grzejnikach to wystarczy pompa cyrkulacyjna pracująca non stop sterowana wyłącznikiem ręcznym, załączana raz do roku.

Może i lepsze rozwiązanie pompę byle jaką z ferroli przekładamy na cwu i kupujemy porządną do kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Trener40 napisał:

Najprościej tak, ale czy to będzie tanie w użytkowaniu... 

200L to sporo, ale też wszystko zależy jak są izolowane rury pomiędzy drabinkami, a zasobnikiem ( strata przesyłowa). Zależy też kto i jak korzysta z cieplej wody, bo to też ważne... Jeden idzie na chwilę do toalety i czeka minute aż mu ciepła woda poleci, bo rączki w ciepłej musi umyć, a do zasobnika dobija kolejne litry zimnej wody ( w zimie ok 8do 10st ma woda) zasobnik będzie schładzał się szybciej. Zależy też jaką temp potrzebujesz aby drabinki dogrzały pomieszczenia. 

Rurki ida w posadzce, leżą na 5cm styro i nad nimi jest jeszcze 8cm. W łazienkach jest gęsto podłogówka. Drabinki mają bardziej pełnić funkcję suszarki no i dodatkowo trochę ogrzewać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Panie ja bym właśnie tak zrobił... Na drabinki nie potrzebujesz wysokich temp, bo podłogówka załatwia sprawę. 

Jeżeli zasobnik CWU będziesz grzał do ok 65 st ( wiem, wiem dość sporo), a na drabinki będzie szło niecałe 40 st, to spokojnie kilka godzin wytrzyma zasobnik o ile nie będzie dodatkowego poboru CWU.  

Edit :

Dodatkowym plusem jest to, że jak jeszcze nie będziesz grzał podłogówki w okresach przejściowych , to możesz włączyć pompę i dogrzać sobie same łazienki drabinkami... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy za historię chcecie tworzyć .Przy braku odbioru na podłogówce i zamknietym elektrozaworze 2d bedą grzały drabinki ale wystarczy na drabinki załozyć termostaty i zakręcić na sezon letni i będzie po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie jaki sens kupowania bojlera z dwoma wężownicami. Lepiej zbiornik w zbiorniku o większej wydajności skoro nie ma drugiego źródła ciepła w tej chwili chyba że przyszłościowo jest to planowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz Czasem ludzie lubią se komplikować i udziwniać instalacje , Ja bym założył elektrozawór na zasobnik a na drabinki termostaty pompa niech kręci jak zasobnik dogrzeje to zawór się zamknie , jak w łazience za gorąco to termostaty się przymkną i tyle .Wężownica jedna jeśli nie planowane grzanie z innego źródła ciepła wymagającego wężownice .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drabinkach na 3-3,5 też będą mało ciepła odbierały tylko spełniały formę suszarki. Dogrzany powrót z pionu łazienkowego dogrzeje powrót z podłogowki nie licząc podmieszania na jakimś 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Trener40 napisał:

 

Dodatkowym plusem jest to, że jak jeszcze nie będziesz grzał podłogówki w okresach przejściowych , to możesz włączyć pompę i dogrzać sobie same łazienki drabinkami... 

 

No właśnie taki jest zamysł, żeby one mogły grzać niezależnie od c.o. A wiadomo co się stanie jeśli kocioł odpalił by się tylko na dwie drabinki jeśli by były podłączone bezpośrednio. 

Ale widzę, że chyba cały misterny plan w piz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drabinki będą grzane w trakcie podania sygnału z cwu jak i z co. Cwu tylko w momencie sygnału cwu. Podłogowka za to będzie miała podana ciepło w obu przypadkach. Czy będzie grzała lub nie zadecyduje sterownik zewnętrzny sterujący mieszaczem i pompą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic powiem jak mój hydraulik "Coś się wykombinuje" :)

20 godzin temu, pospisz napisał:

Drabinki będą grzane w trakcie podania sygnału z cwu jak i z co. Cwu tylko w momencie sygnału cwu. Podłogowka za to będzie miała podana ciepło w obu przypadkach. Czy będzie grzała lub nie zadecyduje sterownik zewnętrzny sterujący mieszaczem i pompą. 

Jakiś schemat by się przydał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kliper Nie mam talentu do rysunków. Żeby nie było nie wstawiłem Atv czy Vtc na zabezpieczenie bo uważam że sprzęgło i zaprogramowana praca pompy w ferroli poradzi sobie z powrotem 

IMG_20200811_215655.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.