Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Kroitzman napisał:

Tam gdzie zworka najpewniej jest wyjście na termostat

 Dzięki za zainteresowanie. Kotła jeszcze nie używam, przygotowuję komin, miejsce na kocioł itp.  Staram się poznać/ zrozumieć co można z niego wycisnąć.

Rozumiem że w/w wyjście na termostat jest przygotowane pod właśnie taki termostat typu 0-1 ? Rozwarcie spowoduje wyłączenie kotła, wejście w podtrzymanie? 

  Na razie użytkuję starożytne Camino, więc przepaść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

od kiedy masz piec ? Serwisu nie miałeś ?
Czyścisz praktycznie wszystko. Zaczynając od palnika a kończąc na wyczystce w kominie. Otwierasz od góry pokolei czyszczonko, sonda , rura ... no wszystko...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od góry odkręca się pokrywa. Poczekaj na serwis. Wszystko ładnie pokażą i omówią podczas roboty a i nie będziesz sobie łapek brudził 🙂 Jak sami się nie odezwali to przypomnij się i zaplanuj taką akcję serwisową przed sezonem grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydawało mi się że można to było ustawić w pogodówce. Ale teraz to już zgłupiałem powiem szczerze , a nie lepiej jak piec moduluje mocą (3 parametr w "temperatura" w pogodówce) ... ja osobiście tak ustawiałem , że jak się temp miała zbliżać do zadanej temp to zmniejszałem mu moc ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Właśnie próbuję palić  owsem w BS1016. Ciężko to idzie.  Rozpala się normalnie, wygląda ładnie ale z czasem płomień przechodzi na koniec palnika razem z żarem i wygasa. Palnik zawalony owsem do pełna. Zwiększenie wiatru ( max na pellecie mam 26 przy 10kW) do 28-30 powoduje szybsze spychanie żaru na koniec palnika i szybszy koniec palenia- to czysty owies. 

Na ok 50/50 pellet/owies pali się w miarę stabilnie, ale do pełnej mocy sporo brakuje, tak szacuję z 50%. Nie pomaga wiele zmiana wiatru w górę i w dół. Na teście 6 minutowym wychodzi 940g ale również zapycha palnik, w ciągu kilku minut. Przy oszukaniu sterownika  na 2000-2500g można coś tam grzać, ale moc jak pisałem to z 50%. 

Tak, że ten...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

przymierzam się do wymiany kotła na BS+ 10. Nie wiem, który z trzech załączonych schematów (z instrukcji BS+) będzie najlepszy dla mojej instalacji? Opisy przy nich pozostawiają wiele pytań. Schemat nr 3 bez solarów, których nie posiadam.

Mam jeden obieg CO (tylko grzejniki), podłogówki brak, CWU (dwupłaszczowy zbiornik 140 l, 2-3 osoby w domu).

Komin we wnętrzu domu, z wkładem ceramicznym, nieocieplony w przestrzeni mieszkalnej, odcinek na strychu ocieplony.

Priorytety to oczywiście możliwie niskie zużycie pelletu i utrzymywanie możliwie najlepszych warunków dla kotła i komina (także w lecie, kiedy będę tylko grzać tylko CWU).

BS schemat 1.jpg

BS schemat 2.jpg

BS schemat 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wiem, że z RTB i BS+ raczej nie ma problemów i stąd częściowo ruch w tym wątku zamarł, ale żeby umarł całkiem? Instalatorzy i dystrybutorzy też zajęli się czymś innym ze względu na chory rynek pelletu w zeszłym roku?

No, nic przeczytałem cały wątek dokładnie i rozumiem, że schemat nr 3 (z mieszaczem) daje jakby dwa niezależne temperaturowo obiegi co ze względu na zalecane wysokie temperatury kotła daje istotną możliwość niezależnego sterowania temperaturą kaloryferów (czy podłogówki). I taką zrobię.

Mam jeszcze dodatkowe pytania (łudzę się, że ktoś tu jednak zagląda :). Co daje przepływomierz na powrocie i czy jest konieczny? W duńskiej instrukcji go tam nie ma.

Przeglądałem stockercloud, kotłów masa, ale bardzo niewiele opisanych powierzchnią domu co istotne dla porównań.

Czy możecie polecić jakieś wg Was modelowo ustawione kotły? Pod pogodówkę, ale też jakieś pod czujnik wewnętrzny (ktoś pisał, że na nim spalanie jest bardziej ekonomiczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2023 o 12:35, BST napisał(a):

Mam jeszcze dodatkowe pytania (łudzę się, że ktoś tu jednak zagląda :). Co daje przepływomierz na powrocie i czy jest konieczny? W duńskiej instrukcji go tam nie ma.

Witam użytkuje BS+ od 2 lat i już trochę go poznałem.

Co do przepływomierza na powrocie kotła faktycznie jest zbędny sam go nie mam. Wydaje mi się, że w połączeniu z czujnikami Tkotła i T3 (powrotu) służy do zliczania energii cieplenej (taki ciepłomierz).

Co do ustawień zarówno krzywą grzewczą zależną od Tzew jak i Twew najlepiej dobierzesz sam metodą prób i błędów a to przez to że każdy budynek jest inny. Osobiście po roku użytkowania Tzew przeszedłem na sterowanie Twew dla obiegu podłogówki (układ otwarty parteru) gwarantuje to może trochę niższe spalanie ale główną zaletą jest stabilna stałą temperatura niezależnie od warunków zewnętrznych. W mroźny bez wietrzny ale słoneczny dzień zdarzały się przegrzewy a za to w ciepły ale deszczowy i wietrzny bywało chłodnawo przy sterowaniu Tzew (zarówno sterowanie z www jak i własny czujnik na elewacji).

 

@BSplus

To nie koniecznie ustawienia, sprawdź jakoś spalanego pelletu sam w tym roku mam pełno spieków "zaufany" produkt mnie zawiódł. Przez ciężkie czasy jakoś pogorszyła się tragicznie. Obecnie widać zdecydowaną poprawę na rynku i nauczka dla mnie jest taka aby nie popadać w panikę i nie towarować się na całą zimę na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MiloszW napisał(a):

Co do ustawień zarówno krzywą grzewczą zależną od Tzew jak i Twew najlepiej dobierzesz sam metodą prób i błędów a to przez to że każdy budynek jest inny. Osobiście po roku użytkowania Tzew przeszedłem na sterowanie Twew dla obiegu podłogówki (układ otwarty parteru) gwarantuje to może trochę niższe spalanie ale główną zaletą jest stabilna stałą temperatura niezależnie od warunków zewnętrznych. W mroźny bez wietrzny ale słoneczny dzień zdarzały się przegrzewy a za to w ciepły ale deszczowy i wietrzny bywało chłodnawo przy sterowaniu Tzew (zarówno sterowanie z www jak i własny czujnik na elewacji).

Dzięki za odpowiedź. Wydawałoby się, że info ze stacji pogodowej uwzględniając wilgotność, prędkość wiatru, zachmurzenie powinno być precyzyjne, ale pewnie trzeba brać pod uwagę odległość od stacji pomiarowej czy lokalność warunków pogodowych.

Czy czujnik Twew musi być jakiś konkretny? Bo mam dobrze działający od aktualnego kotła na groszek.

I jeszcze jedno pytanie: czy przy poniższym schemacie (bez solarów i przepływomierza) z BS v16 (Fumus) potrzebuję modułu rozszerzeń czy nie? 

schemat-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BST "trzeba brać pod uwagę odległość od stacji pomiarowej czy lokalność warunków pogodowych."

Myślę, że oba te czynniki u mnie zadziały na niekorzyść tego rozwiązania.

Twew u mnie to NTC10K w wersji 103AT tego typu czujnik pozwala precyzyjnie mierzyć temp w pomieszczeniu i regulować nim temp w obiegu poprzez zawór mieszający. Ale przy grzejnikach to nie będzie Ci potrzebne jeśli masz na nich zawory termostatyczne. U Ciebie pewni wystarczy zastosować termostat pomieszczeniowy podłączony pod K1. Po przekroczeniu temp zadanej w pomieszczeniu wygasi palnik i wznowi jego pracę gdy temp spadnie. Byle nie robił to zbyt często na dobę.

Mam sterownik V13 i bez modułu rozszerzeń obsługuję schemat z 2 grupami pompowymi (dwa obiegi grzewcze grzejniki i podłoga) w tym jedna z mieszaczem bez solarów. Sprawdź ile masz wyjść w V16 ale z tego co pamiętam jest ich jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MiloszW napisał(a):

Po przekroczeniu temp zadanej w pomieszczeniu wygasi palnik i wznowi jego pracę gdy temp spadnie. Byle nie robił to zbyt często na dobę.

Też mam otwartą całą dolną kondygnację i tam jest czujnik Twew. Zależy mi na możliwie ciągłym grzaniu z minimalną mocą. Jak przykładowo ustawić temperatury "pogodówki" pod czujnik Twew, mógłym podejrzeć twoje ustawienia? No i żeby nie mieszać sterownikowi chwilowymi wahaniami temperatury (np. wietrzeniem) jak masz ustawioną "średnia temp. w okresie godz" bo rozumiem, że do tego to ustawienie jest.

Termostaty ew. w pomieszczeniach na piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jak ja to robię kocioł ma temp zatrzymania od Tzew np z www u mnie >16*C = OFF, start z histerezą 1K czyli przy 15*C znów ON i to jest priorytet dla pracy kotła.

Dodatkowo jeśli dasz czujnik Twew. ale musi być to dedykowany wi-fi lub po przewodzie NTC to będziesz mógł korygować Tco przez mieszacz 3D. Zatem chce mieć w domu 22*C ustawiasz np 20*Cwew=60*C Tco 100%moc, 21*Cwew = 55*C Tco 100%moc, 22*C = 50*C Tco 100%moc, 22,5*C = 40*C Tco 100%moc, 23*C = 20*C Tco 0%moc to też spowoduje wyłączenie kotła i jest przydatne w dni zimne lecz słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik to termistor na przewodzie.

Zasadę z przypisywaniem temp z czujników do temp w obiegach ogólnie już rozumiem. Widzę dwie pogodówki u Ciebie. Nie rozumiem co steruje czym, jedna dla podłogówki, druga dla kaloryferów czy dla kotła??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.