Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, speq napisał:

The chimney is 7m high and 180mm in diameter, in the boiler room it is made of a 110mm pipe.

Airflow decreased further? 

IMG-20201107-WA0010.jpg

Very nice :)  Your inside is totally clean?  it is old like mine, i had it since 2018.  

yours seem almost new there. 

Translator:

Bardzo ładnie :) Twoje wnętrze jest całkowicie czyste? jest stary jak mój, mam go od 2018 roku.

twój wydaje się tam prawie nowy.

 

Proszę używać języka forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kocyl napisał:

Sprawdzone empirycznie, przy większym nadmuchu kocioł znacznie dłużej osiąga zadana temperaturę. Ale co tam, doktoratu na ten temat nie robiłem. 

Dłużej pracuje, zużywa więcej pelletu ale sprawność się nie zmienia :)

Może niech się wypowie może ktoś kto ma większe doświadczenie.

No niestety większy przepływ powietrza (przetlenienie) będzie powodowało wychładzanie. Ale zbyt nisko to też źle. 

5 godzin temu, kocyl napisał:

Nie zbadam dokładnie sprawności procentowo, to fakt ale nie trzeba mieć doktoratu aby stwierdzić jak szybko kocioł osiąga zadana temperaturę i ile w tym czasie zużyje pelletu z okreslonym nadmuchem . Co do samego nadmuchu, to się zgodze, ale nie w tym typie kotła. Tu jest jeden wentylator wyciągowy, który podaje powietrze do spalania wytworzajac podciśnienie. A więc, aby więcej powietrza do spalenia podać, musi więcej wyciągnąć spalin do komina. W ten sposób nie zdąży oddać tyle ciepła do wymiennika.  Dlatego uwazam, że idealnie jest kiedy możemy regulować nadmuchem i wyciągiem niezależnie.

Tak, w pid bierze tylko skrajne wartości min i max. Nie dotyczy to cyklicznego przedmuchu/ czyszczenia rusztu. Tutaj bierze pod uwagę każdą ustawiona wartość dla poszczególnej mocy. 

No właśnie nie koniecznie sterowanie nadmuchem i wyciągiem jest bardzo trudne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pulawiak dzięki za udział w temacie. To fakt, że trudno wysterować jedno i drugie. Do tego trzeba dobrego sterowania. Sterowanie samym wentylatorem wyciągowym często nie do końca jest optymalne. Stały stosunek wyciągu spalin do nadmuchu co nie zawsze się sprawdza. Czasem trzeba podać więcej powietrza do spalania ale niekoniecznie wyciągać nadmiar ciepła kominem. Łatwiej chyba sterować samym nadmuchem przy w miarę stałej wartości ciągu grawitacyjnego komina.

Edytowane przez kocyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, collector41 napisał:

Very nice :)  Your inside is totally clean?  it is old like mine, i had it since 2018.  

yours seem almost new there. 

Translator:

Bardzo ładnie :) Twoje wnętrze jest całkowicie czyste? jest stary jak mój, mam go od 2018 roku.

twój wydaje się tam prawie nowy.

 

Proszę używać języka forum. 

Swój mam od czerwca - dostałem kocioł, który nie ma aktualnego softu. 

Dodałem zdjęcia kotła, komory spalania, więc możesz ocenić sam czy jest czysto. 

Na ten moment nie będę nic już kombinować i będę obserwować co się będzie działo. Dochodzę do wniosku, że pellet bukowy będzie trudny do spalenia bez dymu w tym kotle

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kocyl napisał:

@pulawiak dzięki za udział w temacie. To fakt, że trudno wysterować jedno i drugie. Do tego trzeba dobrego sterowania. Sterowanie samym wentylatorem wyciągowym często nie do końca jest optymalne. Stały stosunek wyciągu spalin do nadmuchu co nie zawsze się sprawdza. Czasem trzeba podać więcej powietrza do spalania ale niekoniecznie wyciągać nadmiar ciepła kominem. Łatwiej chyba sterować samym nadmuchem przy w miarę stałej wartości ciągu grawitacyjnego komina.

Jak narazie to zdecydowana większość europejskich urządzeń jest oparta na wentylatorze wyciągowym i to on się najlepiej sprawdza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, speq napisał:

I have mine since June - I got a boiler that does not have a current software. 

I added photos of the boiler, combustion chamber, so you can judge for yourself if it is clean. 

At the moment, I will not think about anything anymore and I will observe what will happen. I come to the conclusion that beech pellets will be difficult to burn without smoke in this boiler

 

:) your photos look great   (sorry for the english but google translate works quite ok)

My software is 2.0.136 i think, so very old compared to your release.
I am getting the wifi installation soon, and i am told i need more recent software to have it working.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie starajmy się pisać po polsku. Google translator działa w obie strony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, collector41 napisał:

:) your photos look great   (sorry for the english but google translate works quite ok)

My software is 2.0.136 i think, so very old compared to your release.
I am getting the wifi installation soon, and i am told i need more recent software to have it working.

 

Where are you from? Where are you bought your Lidia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie stosunek powietrza do ilości spalanego opału powinien być taki przy którym osiągamy jak najwyższe temp spalin bo wtedy jest najwyższa sprawność spalania ,co innego odbiór tego ciepła przez wymiennik ,ale wtedy jeśli komuś jest za dużo 150 spaliny ,to powinien ograniczyć moc kotła do poziomu przy którym spaliny są dla niego odpowiednie a powietrza powinno być tyle ile przy danej mocy osiąga najwyższą możliwą dla danej mocy temp spalin,trochę to zawile opisałem ale co bystrzejszy zrozumie o co mi chodzi

Edytowane przez maronka
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też pisałem żeby się nie podniecać że ktoś ma 30* więcej na kotle niż u sąsiada. 

Czy może ktoś podrzucić certyfikat badań Lidki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2020 o 11:36, kocyl napisał:

Za wymiennikiem przy wyjściu czopucha.

@walczak1974, a jak tam u Ciebie? Nadal masz problemy z Lidką? Jak wygląda Twoja komora spalania?

Mam też prośbę do użytkowników Lidki z nową wersja oprogramowania o zamieszczenie fotek ustawień. Chciałbym zobaczyć czy coś zostało zmienione w kwestii ustawień domyślnych (głównie ustawienia kotła i ustawienia spalania.)

 

W dniu 6.11.2020 o 11:36, kocyl napisał:

Za wymiennikiem przy wyjściu czopucha.

@walczak1974, a jak tam u Ciebie? Nadal masz problemy z Lidką? Jak wygląda Twoja komora spalania?

Mam też prośbę do użytkowników Lidki z nową wersja oprogramowania o zamieszczenie fotek ustawień. Chciałbym zobaczyć czy coś zostało zmienione w kwestii ustawień domyślnych (głównie ustawienia kotła i ustawienia spalania.)

Witam, już nie mam problemu z lidką teraz mam Beatę i jestem szczęśliwy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, speq napisał:

Dzięki, a badania 5 klasy? Tam gdzie masz temperaturę spalin itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie ze strony Wentor-a https://www.wentor.pl/sklep/kotly-na-pellet/lidia-compact/ napisane jest że dla 15 99 stopni a dla 25 110 stopni.

 

38 minut temu, walczak1974 napisał:

 

Witam, już nie mam problemu z lidką teraz mam Beatę i jestem szczęśliwy 

Rozumiem że Beata bardziej gorąca i lepiej grzeje ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ale ja chcę badania, nie opinie Wentora. Chyba macie takowe certyfikaty prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak? Kupujecie kocioł bez badań? Napisać to ja sobie też mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jest użytkownikiem, który ma małą klitkę za kotłownie i chce pozbyc się gorniaka i syfu, to wybiera na co go stać i co ma serwis (przeciwieństwie do ferroli) i zbiera papieru jakie chce fundusz ochrony środowiska. 

Jeśli wentor chwali się, że kocioł ma taki certyfikat to zakładam, że ma. Jeśli ma papier ecodesign i przechodzi w funduszu to zakładam, że tak jest. Tylko promil użytkowników trafi tu i w ogóle będzie to analizować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o czym wy rozmawiacie? Mówimy o gwarancji, potwierdzeniu że kocioł spełnia normy 5 klasy. Przecież to jest podstawa do okazania przy kontroli. Naklejki kosztują na Allegro 5zl a słowo to w dzisiejszych czasach można sobie schować tam gdzie świata nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież dostałeś wyniki badań Eco design które jest bardziej restrykcyjne niż 5 klasa, więc nie rozumiem w czym problem. Poza tym jest na liście referencyjnej  urządzeń dotowanych w programie czyste powietrze, który to wymaga takich badań, wiec posiadać je musi.

Nie napisałeś czy otrzymałeś taki certyfikat kupując swoją Lagunę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że otrzymałem. 5 klasa i Ecodesign to 2 różne papiery. Ten drugi mówi nam o sprawności sezonowej. W 5 klasie masz całą resztę, wraz z temperaturą spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.