Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet- cenowe szaleństwo


jared45

Rekomendowane odpowiedzi



Ale burzaaaaaa... :)
Jednak mam troszkę inną prośbę, pytanie :  jak się mają wyniki tej tabelki do rzeczywistości zużycia opału.
Tylko Panowie nie na noże:)....
YARO.


Wszystko zależy od zimy i jak bardzo ktoś jest ciepłolubny... ustawień pieca itd. Osobiscie znam ludzi którzy nawet na podajniku przy ocieplonym domu potrafią wykręcić niezły tonaż na sezon...

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, SONY23 napisał:

 Już kiedyś pisałem o porządkach w LP, to mnie zrugali...  Przy drogach zręby pięknie wyczyszczone z gałęzi, żeby w oczy nie kłuło a dalej leży i gnije. Ciekawe co by było w razie pożaru ? Ważne, że kadra i zaprzyjaźnione firmy dobrze zarabiają. Rabunkowa gospodarka trwa w najlepsze.

Witam Kolegę. takie zrębki kolego nie nadają się na pellet gdyż nie kupiłbyś bo byłyby po prostu siwo czarno brązowe. Chodzi o korę a do tego potwornie się spiekają gdyż mnóstwo piasku i pyłów jest w samej korze. Drewno musi być (powinno być) okorowane dopiero dalej przetwarzane, Wyjątek stanowi grubizna z niektórych drzew, ale to są b duże koszty już samego rozdrobnienia. Dopóki pellet robiony jest z odpadów np. z wiórów jest w miarę tani , natomiast jeśli jest celowo surowe drewno rozdrabniane to gwałtownie rosną koszty, a do tego gdzie ekologia??? jeśli trzeba spalić węgiel do  energii elektrycznej, suszenia itd....

pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, SONY23 napisał:

 Już kiedyś pisałem o porządkach w LP, to mnie zrugali...  Przy drogach zręby pięknie wyczyszczone z gałęzi, żeby w oczy nie kłuło a dalej leży i gnije. Ciekawe co by było w razie pożaru ? Ważne, że kadra i zaprzyjaźnione firmy dobrze zarabiają. Rabunkowa gospodarka trwa w najlepsze.

Kolego @SONY23 sęk w tym , że LP  to by robiły z tym porządek , tylko jest inne bardzo silne lobby które to uniemożliwia.

Siak czy tak zachód ogrzewa się naszym drewnem i się śmieje , od czasu do czasu zamieszcza w mediach jak to Polska spowita jest smogiem i Polacy umierają , obrazując przy tym jakie to u nich jest czyste powietrze bez żadnych pyłów PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenowe szaleństwo to dopiero się zacznie jak przyjdą mrozy. Babka u której latem kupowałem pellet mówiła że gościu 2 "patyki" w ubiegłym roku dawał tak go przyszpiliło gdy zabrakło w zimę pelletu. No to chyba musiałbym upaść na głowę żeby za tonę tyle płacić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.YARO

Chodzi mi o samo gospodarowanie przez tą firmę. Kiedyś wyśmiewali prywatnych właścicieli lasów, że tylko potrafią wycinać a teraz sami to robią i nawet nie sprzątają. A swoją drogą, to trochę dziwne, że zrębka z gałęzi nie nadaje się na pellet. U siebie w dolniaku bez problemu spalam "śmieci" z drewutni, bezdymnie. Sąsiedzi takie paliwo wywalają, bo ponoć nie nadaje się do palenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, robin60 napisał:

Kolego @SONY23 sęk w tym , że LP  to by robiły z tym porządek , tylko jest inne bardzo silne lobby które to uniemożliwia.

Siak czy tak zachód ogrzewa się naszym drewnem i się śmieje , od czasu do czasu zamieszcza w mediach jak to Polska spowita jest smogiem i Polacy umierają , obrazując przy tym jakie to u nich jest czyste powietrze bez żadnych pyłów PM.

Wiem, wiem - ekolodzy... Tylko dlaczego przy ruchliwej trasie jest francja- elegancja a tam, gdzie nie widać już drugi rok leży wszystko tak jak po wycinnce, nawet grzyby nie mają gdzie rosnąć. Najmniejsza iskra latem i zapali się jak fabryka prochu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie krótko to ostatni w tym wątku mój post.

Zapraszam do odwiedzenia Puszczy u nas i na Białorusi a wnioski sami wyciągniecie.

Przejedźcie się też po przygranicznych wsiach na Białorusi i zobaczcie czym się ogrzewają, ludzie to nie uwierzycie własnym oczom. Do każdej wsi jest doprowadzony gaz ziemny.

Kolego @SONY23 to prawda w tym roku najmniejsza iskra przy takim lecie jak było a z tej puszczy która umiera na oczach  wszystkich , nikt by nie zapanował nad ogniem i nie wiem co by nie robili to i tak by nie ugasili , przecież to jedna wielka połać suchego już lasu.

Najgorsze jest w tym wszystkim to , że na pewno i cała Hajnówka by spłoneła  i nie tylko. Masakra, nikt o tym nie myśli.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże kol. SONY23 nie chciałem w żaden sposób negować stwierdzenia :), a fakt ile się drewna marnuje jest mi znany osobiście, wtrąciłem tylko przy okazji o braku możliwości zagospodarowania drobnicy do produkcji typowego pelletu, natomiast w żaden sposób nie ogranicza to możliwości w innej formie.

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, robin60 napisał:

Panowie krótko to ostatni w tym wątku mój post.

Zapraszam do odwiedzenia Puszczy u nas i na Białorusi a wnioski sami wyciągniecie.

Przejedźcie się też po przygranicznych wsiach na Białorusi i zobaczcie czym się ogrzewają, ludzie to nie uwierzycie własnym oczom. Do każdej wsi jest doprowadzony gaz ziemny.

Kolego @SONY23 to prawda w tym roku najmniejsza iskra przy takim lecie jak było a z tej puszczy która umiera na oczach  wszystkich , nikt by nie zapanował nad ogniem i nie wiem co by nie robili to i tak by nie ugasili , przecież to jedna wielka połać suchego już lasu.

Gaz na Białorusi i cena paliwa to temat na inną dyskusję. Jak wszystko, coś za coś. Czytaj polityka w tle. Co do tamtejszych lasów, to wiem tyle, że u nas drewna już brakuje i zaczynamy sprowadzać od nich. W Suwałkach powstaje a może już powstała ogromna fabryka mebli. Ceny drewna i pelletu już będą tylko szybować w górę, jak wszystko co ma coś wspólnego z ekologią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, robin60 napisał:

Panowie krótko to ostatni w tym wątku mój post.

Zapraszam do odwiedzenia Puszczy u nas i na Białorusi a wnioski sami wyciągniecie.

Przejedźcie się też po przygranicznych wsiach na Białorusi i zobaczcie czym się ogrzewają, ludzie to nie uwierzycie własnym oczom. Do każdej wsi jest doprowadzony gaz ziemny.

Szkoda że ostatni :) bo ciekawy jestem dlaczego?

Ach zapomniałem ...Łukaszenka gazowym szejkiem jest..... i gaz mają najdroższy w Europie i wysyłają nadwyżki do Kremla....

A potem a TVN walnie porównanie że na Białorusi mają na każdej wsi gaz a nas a u nas XIX wiek i znów niemieckie telewizje pojadą zrobić reportaż na Białoruś jak to u nich jest a u nas nie nada.... w Niemczech i w reszcie EU dziwnym trafem wyemitują taki reportaż we wszystkich telewizjach i już natychmiast muszą podnieść na normy emisyjne i będziemy musieli większe kary płacić....

Sorki ... to żadna teoria spiskowa tylko ciąg dalszy tematu ...Pellet- cenowe szaleństwo

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, YaroXylen napisał:

Ale burzaaaaaa... :)

Przed chwilką na stronie producenta LAVY zrobiłem sobie porównanie zużycia różnych opałów.

Wbiłem swoje parametry czyli dom 300metrów standardowy i oto wynik.

1814986569_Screenshot_2018-11-12Kalkulatorkosztw.png.6b8c8fce090d53f3a6475a76250b7995.png

 

Zabrakło mi w tej tabeli czegoś tak oczywistego, jak drewno...

Ile kosztuje tona drewna, która energetycznie odpowiada 0,5 tony węgla?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, heso napisał:

Zabrakło mi w tej tabeli czegoś tak oczywistego, jak drewno...

Ile kosztuje tona drewna, która energetycznie odpowiada 0,5 tony węgla?

 

Wiesz kolego to chyba najtańszy opał, ciekawe dlaczego pominęli je.? Ale racja słuszna uwaga..

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darbatt napisał:

Zgadzam się w stu procentach ale nie musimy przecież kupować lavy czy Barlinka, są inni którzy mają też dobry pellet. Osobiście palilem ekogroszkiem i pomimo obecnych cen nie wrocilbym do niego.

Zgadza się Darbatt znalazłem inny tańszy pellet. Stelmetu przy tych cenach nie zasypię, a mój przydługi wywód napisałem lekko wkurzony bo przez ostatni rok nie działo się nic takiego co mogłoby usprawiedliwić taki wzrost cen. No chyba że ktoś zbiera na Ferrari.Jak będziemy milczeć to niedługo paleta pelletu będzie kosztować 2000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie jest taki tani: piszę o zakupie gotowego drewna do kominka za kosz 1x1x1m liczą sobie na składzie Mazowsze 150- 200 zł . Żeby to był sort do kantu układany i suchy to trzeba takie dwa na tonę,( zależy od gatunku ). Jeśli kupisz w lesie m3 opałowego zapłacisz w granicach 120 zł a tego masz 1,4 mp drewna i spokojnie napełnisz dwa takie kosze jednak po wyschnięciu tony nie będzie. Wszędobylski ocean powietrza działa na korzyść układającego. O pracy fizycznej nie napisałem celowo. Trzeba było odjąć jej wartość od ceny przeliczając za bilety na siłownię. poz Hermogenes 

W innych regionach mogą być inne przeliczniki jeśli chodzi o ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LAVA przynajmniej uczciwie to liczy, bo pojawia się już jakaś demagogia, że zużycie pelletu jest mniejsze niż węgla.

A grzałek w buforach jest masa,tyle że nie ma o czym pisać na forum,bo to po prostu działa. Do tego nikt nie dosypie do prądu wody ani kamieni,nie oszuka na tonach/ kWh itd... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Visitor1230 napisał:

To, ze ceny i pelletu i wegla beda szly w gore to fakt. Jedenascie sezonow palilem ekogrochem. I nie wracam do tego. Jeden syf. Teraz w kotlowni robie sobie suszarnie. Poczytaj na forum wszystkich swierzakow nie mogacych poradzic sobie z prowadzeniem retorty. Mi zajelo trzy-cztery sezony zanim zszedlem ze spalaniam z 25 do 9,5 kg na dobe. 

Tak, ze zycze powodzenia, wytrwalosci, zelaznych nerwow i wyrozumialosci zony po przejsciu ne wegiel.

Słyszałem o problemach o których piszesz. Mój sąsiad nie. Od lat pali w piecu Webera (też miałem taki zakładać) w tym czasie 3 zerwane zawleczki i jedna wymiana ślimaka. Bez względu jaki węgiel wsypie piec dopasuje się do niego. Niedawno w drugim swoim domu też założył ekogroszek choć instalatorzy namawiali go na pellet. Bywa różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, heso napisał:

Zabrakło mi w tej tabeli czegoś tak oczywistego, jak drewno...

Ile kosztuje tona drewna, która energetycznie odpowiada 0,5 tony węgla?

 

Po lekturze netu odpowiem sam sobie.

Jak wiadomo, drewno kupuje się na metry przestrzenne (mp).

Gdyby wyobrazić sobie kubik drewna sosnowego w postaci litego kloca o objętości 1m3 to ważyłby ok.550kg, mówimy tu o drewnie powietrzno- suchym - 15% wilgotności.

A że kupuje się na mp. to mnoży się to przez 0,7 co daje ok.385 kg

Żeby już skończyć temat, to takie drewno narzucone byle jak do klatki 1 m3 ważyłoby około 225 kg.

Z tego, co namierzyłem, drewno sosnowe suche sprzedaje się po 130 zł za mp. Krótkie mnożenie daje 338 zl za tonę

Jak to się ma do węgla? Trzeba 2 tony drewna, aby uzyskać tyle samo energii, co z drewna, czyli zapłacić ok.680 zł. Ciągle taniej, niż węgiel, pomijając wkład pracy przy cięciu, rąbaniu itp.

Dlaczego tak mendzę? Chciałem zobaczyć, jak to się ma do cen pelletu. Pewnie niektórych obrażę, nazywając pellet drewnem, ale trudno.

Jak widać, może ten pellet nie jest tak potwornie drogi? 680 vs. 990... tak wychodzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno opalowe to grab buk dab brzoza i inne lisciaste...iglaste ze wzgledu na gęstość wlasna i zywice nie jest drewnem opalowym.
Kubik grabu czy debu bedzie przynajmniej o 30% ciezszy niż iglaste i ta wlasnie gestosc da mu wieksza wartosc opalowa... Tu w porownaniu do wegla stosunek jest inny okolo 1.5 co przy aktualnej cenie "w metrach w lesie okolo 160 zl za mp" da duzo lepszy stosunek cenowy do pelletu...
Ale w procesie pelletyzacji gęstość surowca ma mniejsze znaczenie...pellet iglasty z tej samej maszyny co lisciasty moze mieć wieksza kalorycznosc.
Trociny iglastej na tone pelletu może pojsc nawet 1.6 raza wiecej niż np trociny z debiny.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gural86 napisał:


Kubik grabu czy debu bedzie przynajmniej o 30% ciezszy niż iglaste i ta wlasnie gestosc da mu wieksza wartosc opalowa...
 

Bez obrazy, celowo przeliczyłem na tonę. więc gęstość drewna nie ma tu znaczenia- tona jest toną a wartości opałowe różnych gatunków drewna (w kg) są do siebie zbliżone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy.

Na gaz na razie nie mogę liczyć mimo że gmina zgazyfikowana, ale tu się kłania również aspekt ekonomiczny (np. z tabeli) jak i z autopsji u siostry niedaleko mieszkającej i zagazowanej, której również podobne koszty wychodzą co zamieszczone w tabeli za poprzednie sezony, bo teraz ma nowy kocioł gazowy..

Ja również przymierzałem się do pelletu ... no może tak tylko delikatnie jednak z moich własnych przeliczeń tylko kosztów groszku do pelletu rocznie w tym sezonie wyszło by mi nie mniej jak 2500zł różnicy. A że wiek już swój posiadam nie na tyle aby nie przywieźć parę worków grochu do kotłowni i wsypać, na razie pozostaję przy czarnym złocie. A druga połowa nawet nie wchodzi do kotłowni na rewizję i mam ciszę a i 2500zł ot tak można sobie na inne cele ... przyjemności wydać.

Ciekawy jestem jak inni porównają siebie do tej tabelki.

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej link do kaloryczności drewna w przeliczeniu na kg a nie na mp , czy m3 - pellet jest sprzedawany na wagę a nie na objętość  - więc pellet z czystej sosny jest najbardziej kaloryczny.ponadto pellet iglasty daje najmniej popiołu.

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/kalorycznosc-gatunkow-drewna/

Jak w pellecie nie ma dodatków to można przyjmować ustawienia kaloryczności nastaw paliwa wg tego co jest na tej stronie.

Niestety czysta sosna w pellecie to tylko Olczyk, Lava i Olimp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Kubik popularnego , suchego buka wazy 580 kg. Wartosc opalowa to 4 kWh z jednego kilograma. Tona takiego drewna bezposrednio z lasu bedzie kosztowala 550 PLN. Takie drewno nalezy jeszcze posezonowac jakies dwa lata. Bo prosto z lasu mokre to wartosc opalaowa ma  pewnie o polowe nizsza. 

A pytanie brzmi z jaka srednia sprawnoscia jest takie drewno naszym PRLu spalane? Kto ma wysokowydajne kotly zgazowujace z buforami? Kotla pelletowego zwykly drewniak nie przebije w wydajnosci ze spalania. Druga sprawa ze u nas w wiekszosci domow palenie drewnem polega na chajcowaniu do 25 stopni w dzien i marzniecia przy 19 stopniach nad ranem. 

EDIT: do tego jeszcze dochodzi koszt transportu, sprzet do pilowania o wlasnej pracy nie wspominam

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Gural86 napisał:

Drewno opalowe to grab buk dab brzoza i inne lisciaste...iglaste ze wzgledu na gęstość wlasna i zywice nie jest drewnem opalowym.
 

Za to produkuje się z niego najlepszy pellet....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ok ale drewna nie kupujemy w kg tylko w metrach szesciennych

W skrocie 1 m3 grabu wazy 800 kg a 1 m3 świerku 500 kg.

 

1 tona grabu to 1.25 m3

1 tona swierku 2 m3

 

Cena 1 m3 swierku okolo 54 zl za m3 (samowyrob) grubizna

Cena 1 m3 grabu (lisciaste) okolo 64.8 zl (samowyrob) grubizna

 

Czyli cena tony grabu:

1.25 x 64.8zl = 81 zl

Cena 1 tony swierku:

2 x 54 zl = 108zl

 

Wyliczenia dotycza samowyrobu. Przy zakupie w walkach proporcje zostaja tylko ceny razy 2.5.

 

Oczywiscie tak jak wspomnialem wyzej proces pelletyzacji wyrownuje gęstość dlatego wtedy drewno iglaste ma przewagę

 

Zrodlo:

 

http://www.zlotow.pila.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna#.W-nowRjTmyU

 

http://www.drewnoopalowe.suwalki.pl/cms/index.php/wartosc-opalowa

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.