Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Kazdy moze miec inne zdanie. Napewno strata postojowa da odczuc sie tym wszystkim, ktorzy ogrzewaja po zlodziejsku. W nocy 17 a wdzien 22. Grzejniki zamiast szybko nagrzac powietrze beda uzupelnialy nocna strate akumulacyjna scian.

No nie to to już jest absurd totalny. Staram sie trzymać w miarę stałą temperaturę w domu przez całą dobę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Puławiak napisał:

A widzisz. Pisałem wcześniej że tam nie ma podtrzymania jako takiego jest praca ciągła kotła ze zmniejszoną mocą 3,1 kW niezależna od temperatury wody w kotle. Tam nie ma kopcenia wędzenia jest normalne spalanie efektywne z obniżoną mocą i tyle 

Tylko, że te 3,1 kW, w przypadku ogrzewania płaszczyznowego, często będzie i tak zbyt dużą mocą. Przy niskim zapotrzebowaniu na energię oraz przy  ciągłej pracy palnika, który już nie może zejść z mocą niżej, pracując z nadwyżką mocy w stosunku do potrzeb instalacji.
Więc nawet taka ciągła praca palnika, nie powstrzyma przed jego wygaszaniem. Więc start/stop i tak nastąpi. A w przypadku zasilania instalacji z bufora, taki tryb pracy palnika nie ma zastosowania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popadam w wielka przesade. Sam kiedys obnizalem nocna temp. do 18 stopni. Bo myslalem ze tak bedzie taniej. A generalnie pomijamy jeszcze jedna wazna kwestie. Przy stalej niskiej mocy mamy bardzo chlodne spaliny. Wiadomo co to oznacza dla komina ceglanego albo z wkladem. Nie kazdy ma komin ceramiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Puławiak napisał:

No nie to to już jest absurd totalny. Staram sie trzymać w miarę stałą temperaturę w domu przez całą dobę. 

Jesli caly czas w tym domku siedzisz to tak trzymaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dracogo napisał:

Tylko, że te 3,1 kW, w przypadku ogrzewania płaszczyznowego, często będzie i tak zbyt dużą mocą. Przy niskim zapotrzebowaniu na energię oraz przy  ciągłej pracy palnika, który już nie może zejść z mocą niżej, pracując z nadwyżką mocy w stosunku do potrzeb instalacji.
Więc nawet taka ciągła praca palnika, nie powstrzyma przed jego wygaszaniem. Więc start/stop i tak nastąpi. A w przypadku zasilania instalacji z bufora, taki tryb pracy palnika nie ma zastosowania.

 

 

No ok spoko - tylko jakoś tak mi się trafia niestety że kotłownie są na tyle duże że kocioł się z ledwością mieści ( z zachowaniem dostępu serwisowego i miejsca na prawidłową eksploatację kotła) i gdzie tak wcisnąć bufor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Visitor1230 napisał:

Nie popadam w wielka przesade. Sam kiedys obnizalem nocna temp. do 18 stopni. Bo myslalem ze tak bedzie taniej. A generalnie pomijamy jeszcze jedna wazna kwestie. Przy stalej niskiej mocy mamy bardzo chlodne spaliny. Wiadomo co to oznacza dla komina ceglanego albo z wkladem. Nie kazdy ma komin ceramiczny.

Jesli chatka ci sie wychlodzila w ciagu pol dnia/nocy z 22 do 18C to pomysl dlaczego...

Spaliny tez rzecz wazna, ale przy peleciaku jak bys nie palil to wklad obowiazkowy.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Benton661 napisał:

W sumie kto bogatemu zabroni spalać 30% pelletu więcej ponad normę :). A taki bufor wędrujący na złom chętnie bym przygarnął heheh. Pewnie nie tylko ja, co nie @robin60 ?

Bardzo jestem ciekawy ale zapewne i nie tylko ja takowego wykładu łopatologicznego jest on nawet wskazany na tym forum by każdy miał jakieś odniesienie do swej instalacji.

Powiem Tak @Benton661 szukam i szukam bufora o jak najniższej stracie  ciepła i znalazłem taki bym kupił http://bojlersklep.pl/pl/p/Bufor-Alpha-Thermotec-PSS-800l-1w-IZOLOWANY/1054 ma on najwyższe ocieplenie z polecanych nawet przewyższa lemerta polskiego ale na stronie producenta niemieckiego ten sam bufor jest tańszy o ponad 1000 zł https://alphathermotec.de/detail/index/sArticle/9/sCategory/133?number=PS-0800O.

Wiadomo mi , że Polski przedsiębiorca jak kupuje od zagranicznego kontrahenta i bierze jakąś większą ilość to ma jeszcze zniżkę na produkcie.

Pakuje ich 40 sztuk na tira gdzie transport taki wynosi dla przewoźnika 1000 zł. Ni jak się to ma do ceny podanej w Polsce. 

Już gołym okiem widać cwaniactwo Polskich przedsiębiorców , a w dodatku iż produkt ten zawiera w cenie w (euro) podatek w Niemczech, za który ja mam płacić podwójnie.

Do tego jeszcze Polski przedsiębiorca nic nie robi i na gotowym produkcie zarabia takie pieniądze. Mi to się nie mieści w głowie.

Wysłałem zapytanie do producenta Niemieckiego zobaczę jak nie to mam możliwości by go kupić w Niemczech i przywieźć jak się zdecyduję. Zawsze to mniej niż 1000 zł jakie mam przepłacić niech mi zostanie 500 zł , a to już u nas dużo.

Cały czas myślę intensywnie , ale przeraża mnie ta strata bufora na postoju jak traci KW jak nie ma odbioru do układu. 

Pozdrawiam

Wężownicę podepnę pod solary jak mi nagrzeje bojler CWU 240 to przełączy na  bufor. i dogrzeje. Nie głupie rozwiązanie kolegi @Tomek0407

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci wężownica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem na olx można znaleźć bufory z nierdzewki, praktycznie niezniszczalne, w dobrej cenie, a ocieplenie można zrobić samemu

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam 50 km od znanej niemieckiej fabryki buforów, mieszkając we Wrocławiu. Inna niemiecka fabryka ok. 30 km dalej produkuje pianki ocieplajace.  To nigdy nie bedą tanie rzeczy, zważywszy cenę materiału i gabaryty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, robin60 napisał:

Bardzo jestem ciekawy ale zapewne i nie tylko ja takowego wykładu łopatologicznego jest on nawet wskazany na tym forum by każdy miał jakieś odniesienie do swej instalacji.

Powiem Tak @Benton661 szukam i szukam bufora o jak najniższej stracie  ciepła i znalazłem taki bym kupił http://bojlersklep.pl/pl/p/Bufor-Alpha-Thermotec-PSS-800l-1w-IZOLOWANY/1054 ma on najwyższe ocieplenie z polecanych nawet przewyższa lemerta polskiego ale na stronie producenta niemieckiego ten sam bufor jest tańszy o ponad 1000 zł https://alphathermotec.de/detail/index/sArticle/9/sCategory/133?number=PS-0800O.

Wiadomo mi , że Polski przedsiębiorca jak kupuje od zagranicznego kontrahenta i bierze jakąś większą ilość to ma jeszcze zniżkę na produkcie.

Pakuje ich 40 sztuk na tira gdzie transport taki wynosi dla przewoźnika 1000 zł. Ni jak się to ma do ceny podanej w Polsce. 

Już gołym okiem widać cwaniactwo Polskich przedsiębiorców , a w dodatku iż produkt ten zawiera w cenie w (euro) podatek w Niemczech, za który ja mam płacić podwójnie.

Do tego jeszcze Polski przedsiębiorca nic nie robi i na gotowym produkcie zarabia takie pieniądze. Mi to się nie mieści w głowie.

Wysłałem zapytanie do producenta Niemieckiego zobaczę jak nie to mam możliwości by go kupić w Niemczech i przywieźć jak się zdecyduję. Zawsze to mniej niż 1000 zł jakie mam przepłacić niech mi zostanie 500 zł , a to już u nas dużo.

Cały czas myślę intensywnie , ale przeraża mnie ta strata bufora na postoju jak traci KW jak nie ma odbioru do układu. 

Pozdrawiam

Nic prostszego założyć działalność dogadać się z producentem i sprowadzać takie urządzenia do kraju założysz sobie marże która cię satysfakcjonuje i będzie ok. Ja tak robię z kotłami Edilkamina kupuję je we Włoszech i sprzedaję w PL z marżą która mi odpowiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH uzywane, uzywane z nierdzewki...

Jak masz podstawowa umiejetnosc spawacza TIGiem to zrobisz/przerobisz co chesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Puławiak napisał:

Rozwinąć temat czyli ? Co kolega chce wiedzieć ? 

Tak bardzo jestem ciekawy ale zapewne nie tylko ja dlaczego te bufory mimo , że zostały , i użytkownicy je zatrzymali , ale po roku palenia w Pana kotłach gdzie jest Pan ich dystrybutorem postanowili się ich pozbyć i sprzedać albo na złom albo na OLX., gdyż jak rozumiem stały się bezużyteczne.

Jak Pan może niech Pan to wytłumaczy łopatologicznie ZA i BE buforowi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie bym nie miał umiejętności spawania tigiem i tak bufor będzie zabierał miejsce. Przy dzisiejszej cenie nieruchomości nie wydaje mi się, by zysk z poprawy sprawnosci o 1 % zrekompensował mi to do końca życia. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak np. o caly 0,5m2. Roznica miedzy samym zasobnikiem cwu a buforem z wezownica lub "zbiornik w zbiorniku"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Byly dni ze PV u mnie nie pracowaly. Dni byly pochmurne, deszczowe i chlodne. W nocy juz zimno.Poprzedni kociol ekogroszkowy spalal mi w takich warunkach 6,5 kg wegla. Peleciak powinien spalic go o jakies 30% wiecej. z buforem spalal troche ponad 6,5-7kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230faktem jest że im mniejszy i lepiej ocieplony, tym mniejsza różnica do grochu lub żadna.  

A jeśli chodzi o bufor to jest jeszcze jedna kwestia. Do większości srtarszych kotłowni nie wejdzie nawet 500l Galmet bo z szerokością 85cm nie przejdzie przez futryne ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, PioBin napisał:

To nie ma nic do rzeczy! Nie popadaj w skrajnosc gdyz do 17C w budynku tylko srednio energetycznym nie zejdziesz, chyba ze przez tydzien nie bedziesz palil.

Słuszna uwaga kolego.

Na poniższym wykresie widać wyraźnie, że ostatnia praca CO, miała miejsce w piątek rano, gdy w czasie jednego uruchomienia palnika, dogrzany był najpierw bojler, a następnie budynek, w którym temperatura spadła, do magicznej granicy 20,1 stopnia.

Palnik spalił wtedy niecałe 4 kg. pelletu. A kolejne 2 uruchomienia palnika, to już jest tylko dogrzewanie samego bojlera. Dlatego, że temperatura w budynku, nie spadła od ostatniego dogrzewania niżej, niż do 20,3 a w ciągu dnia osiągała 21-22,5 stopnia. Słońca, nie da się powstrzymać, ale nikt nie narzeka, na taki wzrost temperatury, powyżej zadanej.
Więc przez 3 ostatnie dni, palnik spalił około 9 kg. pelletu.

Chyba więc, będę musiał zmienić opis budynku, który określiłem jako nieocieplony.

Bo widząc inne wyniki, osiągane w ogrzewaniu domów o mniejszej powierzchni, które są określane jako ocieplone, to zaczynam się zastanawiać, czy firma budująca ten dom, czegoś nie zataiła, umieszczając np. ocieplenie wewnątrz muru. Gdyż pod zewnętrzną elewacją nie ma go napewno.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna zdjac ocieplenie wstawic i zalozyc.

Jak kotlownia stara to i pewnie dom stary wiec i zapotrzebowanie nie male. Wtedy kociol o 3kw w pracy non stop nie przeszkadza i bufor nie potrzebny. Moze to wlasnie te przypadki z instalacji kolegi @Puławiak

Ps. Nie mam nic do kotla Edelmino czy jak mu tam.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mój dom jest stary z lat 70-tych, ale powiem że stary śmieciuch 15 kW panowie wynosili z kotłowni po schodach i drzwiami, a nowy pelleciak 16 kW wszedł przez okienko od piwnicy oczywiście bez płaszcza ociepleniowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.