Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

Ja i tak kotła nie potrzebuję, więc jestem w tej dyskusji neutralny. Ale do niedawna paliłem w zwykłym zasypowcu z miarkownikiem i póki sie paliło temperatura była wystarczająco równa bez bufora. Nagle kocioł z kosmicznym sterownikiem i bufor jest konieczny? Zmniejszyła się masa budynku czy ciepło właściwe materiałów, że oto 3kW nagle przegrzeją budynek natychmiast, choć wcześniej 12 kW nie było w stanie podnieść temperatury na mrozie o wiecej, niż 1C/h ?

A i ponowne rozpalenie wygaszonego kotła na pewno zabierze mniej energii przy objętości wody 3 razy mniejszej (porównując same  kotły).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, eliks napisał:

@Visitor1230faktem jest że im mniejszy i lepiej ocieplony, tym mniejsza różnica do grochu lub żadna.  

A jeśli chodzi o bufor to jest jeszcze jedna kwestia. Do większości srtarszych kotłowni nie wejdzie nawet 500l Galmet bo z szerokością 85cm nie przejdzie przez futryne ☺

Tylko, że ta firma, nie jest jedynym producentem buforów. To jedno.

A druga sprawa jest taka, że liczy się wymiar zewnętrzny bez izolacji, gdyż przed wniesieniem i instalacją w kotłowni, można ją zdjąć.

Są nawet bufory o poj. 1000 l, które mają poniżej 80 cm. średnicy, więc nie panikuj kolego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HarryH napisał:

Ja i tak kotła nie potrzebuję, więc jestem w tej dyskusji neutralny. Ale do niedawna paliłem w zwykłym zasypowcu z miarkownikiem i póki sie paliło temperatura była wystarczająco równa bez bufora. Nagle kocioł z kosmicznym sterownikiem i bufor jest konieczny? Zmniejszyła się masa budynku czy ciepło właściwe materiałów, że oto 3kW nagle przegrzeją budynek natychmiast, choć wcześniej 12 kW nie było w stanie podnieść temperatury na mrozie o wiecej, niż 1C/h ?

A i ponowne rozpalenie wygaszonego kotła na pewno zabierze mniej energii przy objętości wody 3 razy mniejszej (porównując same  kotły).

A i wywróce teraz też trochę teorię bo zgodnie z danymi technicznymi sprawność kotła przy mocy minimalnej jest wyższa 3,1 - 92,1% niż przy mocy nominalnej 16,5 kW - 91,3%. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesto wystarczy ze ulozysz welne/styropian na poddaszu i 3kw bedzie za duzo.

3 minuty temu, HarryH napisał:

...

A i ponowne rozpalenie wygaszonego kotła na pewno zabierze mniej energii przy objętości wody 3 razy mniejszej (porównując same  kotły).

Uwazam to za duzy + dla tego kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 3 kW jest za duzo, to może kocioł 18kW jest za duży? I znów pytanie ekonomiczne - po co instalacja za 20 000 w tym przypadku, gdy prąd póki co jest po 26gr/kWh, a kocioł elektryczny kosztuje grosze?  I tu już praktycznie kotłownia jest czyściutka i pusta, bibliotekę mozna urządzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Ty!

Do tego zmierzam... i daze u siebie.

Jest tylko jeden problem: stabilnosc cenowa. Stad mozliwosc "przelaczenia" na rozne zrodla energii jest pokusa i za to place teraz.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HarryH napisał:

Jeżeli 3 kW jest za duzo, to może kocioł 18kW jest za duży? I znów pytanie ekonomiczne - po co instalacja za 20 000 w tym przypadku, gdy prąd póki co jest po 26gr/kWh, a kocioł elektryczny kosztuje grosze?  I tu już praktycznie kotłownia jest czyściutka i pusta, bibliotekę mozna urządzić.

Wiesz, ja gdybym miał zapotrzebowanie na poziomie 40W/m2 i podlogowke, w życiu nie pchal bym się w paliwo stałe, ale to już inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od początku lat 70-tych było 5 kotłów w których paliło się koksem potem węglem, a w ostatnich dwu miałem. Po ostatnim roku miałem już dość miału - brud, smród, wybuchy po 6 rano a czasami i przed 6 musiałem być w pracy, a w domu w dzień nikt nie kontrolował tego co się dzieje bo wszyscy w pracy. W ubiegłym roku podjąłem decyzję zmieniam miał na pellet. Całą zimę szukałem kotła który spełniał by moje wymagania, a jak już znalazłem montaż poszedł szybko i prawie bezboleśnie i tak palę właściwie od lipca i nawet nie wiem co to popiół? Do kotłowni schodzę tylko po to żeby uzupełnić pojemnik, no i teraz gdy jest ciepła jesień na dzień zdejmuję z CO. Czekam na ecoTOUCH to jeszcze rzadziej będę chodził do kotłowni.

Ten sezon pokaże jak moje wysiłki i wydatki poszły, bo obecnie w końcu po miesiącu oczyszczania poddasza - a było tych trocin od groma i jeszcze jakiś gruz - układam wełnę. Pomalutku pomalutku i przed zimą się ocieplę, bo powiem że jak kiedyś ocieplali trocinami to nie bardzo zdawało to egzamin bo w mrozy czuło się chłód na piętrze, a latem parówa od dachu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Puławiak napisał:

Nic prostszego założyć działalność dogadać się z producentem i sprowadzać takie urządzenia do kraju założysz sobie marże która cię satysfakcjonuje i będzie ok. Ja tak robię z kotłami Edilkamina kupuję je we Włoszech i sprzedaję w PL z marżą która mi odpowiada. 

No OK każdy ma swoją politykę pieniężną, i ustala marże takie jakie chce. Mam znajomego który handluje elektroniką to powiedział mi , że jak cena będzie za niska to nikt nie kupi bo uzna , że to towar marnej jakości ale jak cena będzie wysoka to towar jest na pewno z najwyższej półki i właśnie ma ceny kosmos i towar z chodzi jak ciepłe bułeczki .  Ja wiem swoje , ale tym nie powinniśmy się zajmować, prosiłem o odpowiedź w sprawie bufora , bo to nas interesuje a szczególnie Pana odważna odpowiedź którą cytowałem w poprzednim poście.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale konkretnie co chcesz wiedzieć bo wykład łopatologiczny to bardzo ogólne pojecie. I wcale całkowicie nie neguję akumulatora w niektórych przypadkach jest przydatny w innych konieczny w jeszcze innych a jeszcze innych zbędny czy też np niemożliwy do zainstalowania ze względu na brak miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak, że nie dodało mi do wypowiedzi zdjęcia o którym pisałem, a minął czas pozwalający na edycję, więc pozwolę sobie powtórzyć.

"Na poniższym wykresie widać wyraźnie, że ostatnia praca CO, miała miejsce w piątek rano, gdy w czasie jednego uruchomienia palnika, dogrzany był najpierw bojler, a następnie budynek, w którym temperatura spadła, do magicznej granicy 20,1 stopnia.

Palnik spalił wtedy niecałe 4 kg. pelletu. A kolejne 2 uruchomienia palnika, to już jest tylko dogrzewanie samego bojlera. Dlatego, że temperatura w budynku, nie spadła od ostatniego dogrzewania niżej, niż do 20,3 a w ciągu dnia osiągała 21-22,5 stopnia. Słońca, nie da się powstrzymać, ale nikt nie narzeka, na taki wzrost temperatury, powyżej zadanej.
Więc przez 3 ostatnie dni, palnik spalił około 9 kg. pelletu.

Chyba więc, będę musiał zm ienić o p is budynku, który określiłem jako nieocieplony.

Bo widząc inne wyniki, osiągane w ogrze waniu domów o mniejszej powierzchni, które są określane jako ocieplone, to zaczynam się zastanawiać, c zy firma budująca ten dom, czegoś nie zataiła, umieszczając np. ocieplenie wewnątrz muru. Gdyż pod zewnętrzną elewacją nie ma go napewno."

Aaa1.jpg

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Puławiak napisał:

Tak i w takich domach jest podłógówka w 100%

Jakos pozno te wiadomosci od Ciebie sie ukazaly. Nie wiem czy tylko u mnie. Nie wazne.

Jak jeszcze dodasz ze mieli tam 5-10cm styropianu (czesto slysze buduje dom energooszczedny) to sie nie dziw ze 3kw non stop potrzebne i bez bufora. Bo 2kw to ziemia wciagnela a 1kw poszedl na dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Puławiak napisał:

Nic prostszego założyć działalność dogadać się z producentem i sprowadzać takie urządzenia do kraju założysz sobie marże która cię satysfakcjonuje i będzie ok. Ja tak robię z kotłami Edilkamina kupuję je we Włoszech i sprzedaję w PL z marżą która mi odpowiada. 

No i już wiadomo teraz, kto ma największy wpływ na wzrost cen owych kotłów na polskim rynku. Kolega handlarz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dracogo napisał:

Jak, że nie dodało mi do wypowiedzi zdjęcia o którym pisałem, a minął czas pozwalający na edycję, więc pozwolę sobie powtórzyć.

"Na poniższym wykresie widać wyraźnie, że ostatnia praca CO, miała miejsce w piątek rano, gdy w czasie jednego uruchomienia palnika, dogrzany był najpierw bojler, a następnie budynek, w którym temperatura spadła, do magicznej granicy 20,1 stopnia.

Palnik spalił wtedy niecałe 4 kg. pelletu. A kolejne 2 uruchomienia palnika, to już jest tylko dogrzewanie samego bojlera. Dlatego, że temperatura w budynku, nie spadła od ostatniego dogrzewania niżej, niż do 20,3 a w ciągu dnia osiągała 21-22,5 stopnia. Słońca, nie da się powstrzymać, ale nikt nie narzeka, na taki wzrost temperatury, powyżej zadanej.
Więc przez 3 ostatnie dni, palnik spalił około 9 kg. pelletu.

Chyba więc, będę musiał zm ienić o p is budynku, który określiłem jako nieocieplony.

Bo widząc inne wyniki, osiągane w ogrze waniu domów o mniejszej powierzchni, które są określane jako ocieplone, to zaczynam się zastanawiać, c zy firma budująca ten dom, czegoś nie zataiła, umieszczając np. ocieplenie wewnątrz muru. Gdyż pod ze wnętrzną elewacją nie ma go napewno."

Aaa1.jpg

Odpala Ci sie kociol RAZ dziennie ?

Faktycznie dziwnie z tymi postami. Pojawily sie za pol godziny??? Nie wazne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dracogo napisał:

Jak, że nie dodało mi do wypowiedzi zdjęcia o którym pisałem, a minął czas pozwalający na edycję, więc pozwolę sobie powtórzyć.

"Na poniższym wykresie widać wyraźnie, że ostatnia praca CO, miała miejsce w piątek rano, gdy w czasie jednego uruchomienia palnika, dogrzany był najpierw bojler, a następnie budynek, w którym temperatura spadła, do magicznej granicy 20,1 stopnia.

Palnik spalił wtedy niecałe 4 kg. pelletu. A kolejne 2 uruchomienia palnika, to już jest tylko dogrzewanie samego bojlera. Dlatego, że temperatura w budynku, nie spadła od ostatniego dogrzewania niżej, niż do 20,3 a w ciągu dnia osiągała 21-22,5 stopnia. Słońca, nie da się powstrzymać, ale nikt nie narzeka, na taki wzrost temperatury, powyżej zadanej.
Więc przez 3 ostatnie dni, palnik spalił około 9 kg. pelletu.

Chyba więc, będę musiał zm ienić o p is budynku, który określiłem jako nieocieplony.

Bo widząc inne wyniki, osiągane w ogrze waniu domów o mniejszej powierzchni, które są określane jako ocieplone, to zaczynam się zastanawiać, c zy firma budująca ten dom, czegoś nie zataiła, umieszczając np. ocieplenie wewnątrz muru. Gdyż pod ze wnętrzną elewacją nie ma go napewno."

Aaa1.jpg

A tak wygląda praca palnika, a w zasadzie brak pracy( te same daty) z buforem dogrzewanym solarami. Najniżej to wykres temperatury zewnętrznej 

Zrzut ekranu 2018-10-14 o 19.03.10.png

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Puławiak napisał:

zdecydowana wiekszość moich klientów przy podłogówce nie ma bufora i są bardzo zadowoleni - kilku miałem takich gdzie był wywalany śmieciuch i wstawiany pelleciak ( red compact ) przy układzie ze śmieciuchem był bufor i do pelleciaka też zostawał ale z możliwością jego odcięcia i niestety zawsze kończyło się to tak że po roku bufor wyjeżdżał albo na złom albo był do kupienia na olx. 

Tak bardzo jestem ciekawy ale zapewne nie tylko ja dlaczego te bufory mimo , że zostały , i użytkownicy je zatrzymali , ale po roku palenia w Pana kotłach gdzie jest Pan ich dystrybutorem postanowili się ich pozbyć i sprzedać albo na złom albo na OLX., gdyż jak rozumiem stały się bezużyteczne.

Jak Pan może niech Pan to wytłumaczy łopatologicznie ZA i BE buforowi.

Ok ale konkretnie co chcesz wiedzieć bo wykład łopatologiczny to bardzo ogólne pojecie. I wcale całkowicie nie neguję akumulatora w niektórych przypadkach jest przydatny w innych konieczny w jeszcze innych a jeszcze innych zbędny czy też np niemożliwy do zainstalowania ze względu na brak miejsca

Proszę wyeliminować jeden punkt- pojemność kotłowni gdzie bufor się nie zmieści.

Proszę mi wierzyć ja się Pana nie czepiam proszę tak tego nie odbierać po prostu chcę poznać Pana opinię na ten temat. Tyle.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PioBin napisał:

Odpala Ci sie kociol RAZ dziennie ?

Raz dziennie grzeje bojler, bo w domu temperatura się utrzymywała powyżej histerezy pokojowego, więc CO nie pracowało od piątku.

Edytowane przez Dracogo
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowiek ma kocioł który się automatycznie wygasza i rozpala i do tego ma w kotłowni bufor zwykle to były 1000 litrowe potworki które zajmują jednak sporo miejsca, specjalnych oszczędności pracując z buforem nie widzieli ( robiłem możliwość odcięcia bufora) wiec wywalali bo po co miało im to miejsce w domu zajmować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Puławiak napisał:

czepiacie się pracy non stop z mocą minimalną a wcześniej napisałem że 98% instalacji pracuje w systemie start stop. Niestety moje odpowiedzi musiały czekać na zatwierdzenie przez administratora. 

Ja akurat taką prace stosuję i nie widzę w niej nic niepokojącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Puławiak napisał:

czepiacie się pracy non stop z mocą minimalną a wcześniej napisałem że 98% instalacji pracuje w systemie start stop. Niestety moje odpowiedzi musiały czekać na zatwierdzenie przez administratora. 

I o to sie rozchodzi.

Ze te 98% gdyby zainstalowac tam bufor to mozliwe ze ilosc cykli rozpalen i wygaszenia zmniejszylaby sie do poziomu jednego na dobe.

Przez reszte czasu palnik moglby pracowac na mocy minimalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w wiekszości podłogówek tak pracuje 1 max 2 rozpalenia na dobę dogrzanie pomieszczenia do zadanej na termostacie i postój i czekanie az temperatura spadnie to sterownik kotła decyduje z jaką mocą ma pracować to tak naprawdę zależy od zapotrzebowania na ciepło dochodzi do zadanej to redukuje swoją moc jeśli na zredukowanej temperatura spada to zwieksza moc jeśli rośnie to zmniejsza nic prostszego

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PioBin napisał:

I o to sie rozchodzi.

Ze te 98% gdyby zainstalowac tam bufor to mozliwe ze ilosc cykli rozpalen i wygaszenia zmniejszylaby sie do poziomu jednego na dobe.

Przez reszte czasu palnik moglby pracowac na mocy minimalnej.

Tylko po co, palnik miałby pracować na mocy minimalnej po załadowaniu bufora? W instalacjach z buforami, palnik też pracuje w trybie start/stop.Dogrzewa bufor, pracując na dużej mocy, a potem się wygasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiekszosci podlogowek to grunt wciaga 50% tego ca tam poszlo a reszta idzie na dom. Ale to temat ogrzewania podlogowego a nie wina kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.