Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy kolegę Puławiaka, który zajmuje się dystrybucją i montażem kotłów Edilkamin. Jak widzisz kocioł ten wzbudza wiele kontrowersji na tym forum, miło byłoby zasięgnąć wiedzy "u źródła". Zastanawialiśmy się, jak to jest w końcu z tym czyszczeniem palnika w tym kotle? Czy takie spieki jakie pojawiły się u eliksa byłyby w stanie unieruchomić palnik przy pracy ciągłej? W jaki sposób jest dobierana dawka paliwowo-powietrzna dla różnego rodzaju pelletów?

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Benton661 napisał:

Jak widzisz kocioł ten wzbudza wiele kontrowersji na tym forum, miło byłoby zasięgnąć wiedzy "u źródła". 

Nie wzbudza kontrowersji. Spedza tylko sen z powiek jednemu z Tekla. Kazdy porzadny palnik czysci  sie nadmuchem przy jakims mechanicznym ruchu . Jedne maja system obrotowy jak w Edilkaminie Eliksa. Inne poprzez ruch np szuflady. Tak mam to w Biawarze. Kolega przemadry  klamczuszek zakwestionowal takie rozwiazanie. przecież on wie lepiej.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój palnik czyści się w trakcie pracy, poprzez cykliczny ,niewielki ruch komory spalania przy każdej kolejnej dawce pelletu. To wystarcza by pozbywać się spieków, które mogą się pojawić gdy palimy pelletem no name. Oczywiście przy końcu cyklu oraz przed rozpalaniem komora wiruje i dodatkowo wentylator wpina sie na wysokie obroty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trudno powiedzieć po jakim czasie pracy powstała taka ilość spieku ale co 45 min pracy następuje wydmuch w celu oczyszczenia paleniska z popiołu co przy wentylatorze wyciągowym jest dość skuteczne. I po 6 godzinach pracy ciągłej kocioł się wygasza i oczyszcza mechanicznie. Oczywiście te interwały można skrócić ale to zasadniczo jest kocioł na pellet drzewny a nie na sprasowaną mieszaninę trocinowo piaskową. A co do doboru mieszanki to odpowiednio przygotowane parametry ( fabrycznie ) oraz system Leonardo - pomiar ciśnień na dolocie powietrza i odpowiednim punkcie komory spalania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że będziesz często odwiedzał to forum i ten temat i dzielił się wiedzą, którą bardzo sobie cenię, śledząc konkurencyjne forum, mimo że nie jestem tam zalogowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Benton661 napisał:

Zastanawialiśmy się, jak to jest w końcu z tym czyszczeniem palnika w tym kotle? Czy takie spieki jakie pojawiły się u eliksa byłyby w stanie unieruchomić palnik przy pracy ciągłej? 

Stwierdziłem, że nie będę nic tykał przy kotle, niech sam sobie radzi. Oczywiście dam znać co z tego wyszło. 3ci dzień na tym pelecie, kocioł odpala się tylko rano, na razie jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puławiak, jak wygląda sprzedaż tego kotła w PL? Jak długo juz pracują te które zamontowałeś, jak z awaryjnością i dostępnością części zamiennych? Czy np. zapalarkę da się wymienić samemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Benton661 napisał:

Puławiak, jak wygląda sprzedaż tego kotła w PL? Jak długo juz pracują te które zamontowałeś, jak z awaryjnością i dostępnością części zamiennych? Czy np. zapalarkę da się wymienić samemu?

Co znaczy jak wygląda ? Sprzedają się pierwsze które ja zamontowałem już sezon przeżyły ale było też kilka szt zamontowanych wcześniej przez innych dystrybutorów i jakoś na forach ich nie widać wiec raczej to dobrze o nich świadczy. Co do awaryjności to raczej jestem spokojny bo znam trochę produktów Edilkamina które pracują po kilka lat i serwisu na oczy nie widziały. Co do części to oczywiście posiadam je na miejscu a jeśli czegos brakuje to z Włoch dociera dość szybko 3-5 dni. A jak najbardziej prosta sprawa nawet znalazłem takie dostępne na OLX w dobrej cenie. https://www.olx.pl/oferta/zapalarka-ceramiczna-do-pelletu-biomasy-psx-2-240-b-CID628-IDqWDgt.html#e80e280ae1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak to działa jak zacznie się prawdziwa zima :). Mam jeszcze pytanie, w jaki sposób z reguły prowadzi się taki kocioł przy instalacji grzejnikowej i podłogowej?  Eliks ma starą instalację, podobnie jak ja, teraz w takich okresach przejściowych zdaje egzamin wyłączanie kotła od sterownika pokojowego, ale z doświadczenia wiem, że jak zrobi się naprawdę zimno, ta opcja raczej odpada. Po prostu nie opłaca się wychładzać takiego zładu wody w instalacji, a przy okazji całego domu, gdyż powtórne nagrzewanie pochłania dodatkową energię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam najprostsza instalacje mieszana op i grzejniki. Na op stałe ustawione 30’C a na grzejniki tyle co z pieca. A piecem steruje czasowo. O 23 zawsze się wyłącza i pierwszy start ma o 5 rano. Potem koło 11 i 15 i 19. Pracuje Ok 2,3 h za każdym razem. I to mu wystarcza do 22’C w domu. Ale to wszystko zależy od charakterystyki domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benton661 na razie jest ok, ale jak mówisz, nie ma zimy. Mam 2 nocy (23:00-6:00) ustawione 21,5 stopnia i w dzień (6:00-23:00) 23st. Myślę że kocioł i tak będzie sie wyłączał, nawet w ostre mrozy. U mnie na mazurach 4. strefa klimatyczna, -20 to żaden wyczyn i wtedy Ci powiem jak to działa. Jak się wyłączy nawet na 2 czy 3 godziny, to dużo strat nie będzie bo z tego co zauważyłem, kocioł dobrze trzyma temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie obniżenia nocne, wyłączania kotła lub pompy od termostatu u mnie totalnie nie zdały egzaminu. Pompa CO pracuje cały czas, ale temperatura wody która idzie na grzejniki jest niewielka, co wydłuża czas postoju kotła po wygaszeniu, a w domu mam komfort termiczny, bez skoków temperatury

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszość moich klientów ( wcześniej montowałem bardzo dużo Red Compact) pracuje w start/stop chyba tylko dwóch pracuje w trybie podtrzymania - w kotłach włoskich jest możliwość wyłączenia trybu stand by - wtedy kocioł pracuje jakby w trybie podtrzymania czyli po osiągnięciu temperatury otoczenia ( pokojowej - termostat pokojowy) kocioł przechodzi do pracy tylko z mocą minimalną w przypadku Laguny to 3,1 kW dla kotła 12/18 i pracuje tak do czasu aż termostat nie zgłosi chęci grzania. W takim trybie nie ma znaczenia zadana temperatura kotła - kocioł pracuje tylko i wyłącznie z mocą minimalną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Benton661 napisał:

Wszelkie obniżenia nocne, wyłączania kotła lub pompy od termostatu u mnie totalnie nie zdały egzaminu. Pompa CO pracuje cały czas, ale temperatura wody która idzie na grzejniki jest niewielka, co wydłuża czas postoju kotła po wygaszeniu, a w domu mam komfort termiczny, bez skoków temperatury

U siebie na kotle gazowym mam start stop no i mam skoki temperatury 0,4 st i jakoś dyskomfortu nie odczuwam może jestem gruboskórny - wcześniej miałem histerezę 0,8 i też to było komfortowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się bez bicia, że na początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tego kotła, ale kto wie, może zdaje to egzamin i będzie to wyznacznik rozwoju kotłów pelletowych w przyszłości. Życie potrafi zaskakiwać. Jednak firma Edilkamin ma u mnie dużego minusa za zachłanność. Podnosić cenę kotła o kilkadziesiąt procent dosłownie z dnia na dzień bez żadnej uzasadnionej przyczyny jest co najmniej nie fair...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj... To nie uzasadnia aż takiej zachłanności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Benton661 napisał:

Przyznam się bez bicia, że na początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tego kotła, ale kto wie, może zdaje to egzamin i będzie to wyznacznik rozwoju kotłów pelletowych w przyszłości. Życie potrafi zaskakiwać. Jednak firma Edilkamin ma u mnie dużego minusa za zachłanność. Podnosić cenę kotła o kilkadziesiąt procent dosłownie z dnia na dzień bez żadnej uzasadnionej przyczyny jest co najmniej nie fair...

No trochę przesadziłeś Edilkamin to duża firma duży koncern z Zakładami produkcyjnymi we Włoszech i na Węgrzech kilkoma centrami dystrybucyjnymi. http://www.edilkamin.com/pl/produkcja-biura-handlowe. A co do podwyżek to niestety Edilkamin przegapił kilka wcześniejszych podwyżek ( celowo czy też nie celowo to pominiemy) i ich urządzenia były naprawdę śmiesznie tanie - porównywalne kotły katalogowo kosztowały 4-5 tyś euro a ich urządzenie 2750 euro netto to w końcu musieli podnieść ceny a że nastąpiło to jednorazowo to mogło to być szokiem i zostać potraktowane jako zachłanność a to tylko dorównanie do cen rynkowych. No i nie nastąpiło to z dnia na dzień podwyżka nastąpiła od 1 kwietnia a informacja o podwyżce dotarła do mnie w styczniu i wielu klientów informowałem o podwyżce i wielu kupiło kocioł w marcu po starych cenach. Dla porównania przyjmijcie sobie kocioł w podobnej klasie ( podobne wyposażenie - kompresja popiołu, automatyczne czyszczenie, system optymalizacji procesu spalania itd) produkt Grupy MCZ ( dwie konkurencyjne firmy we Włoszech) Red Performa Easy Clean Plus 

Edytowane przez Puławiak
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem w górnictwie surowców mineralnych, głownie dla drogownictwa, w momencie, gdy ogłoszono program budowy dróg na Euro 2012. Dynamika cen była zdumiewająca, wkrótce poza wydobyciem zaczęliśmy importować kruszywa z niemieckich kopalń z imponującą marżą. Ekonomia zawsze weryfikuje politykę. I zawsze płacą za wszystko obywatele, albo w wyższych podatkach, albo jak teraz w wyższej inflacji.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw, czy we Włoszech też podnieśli cenę, czy tylko u nas w PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej do tła - przecież teraz byle g.. o węglowym rodowodzie z dostawionym palnikiem pelletowym kosztuje ok. 10 000. Bo na pewno nikt do produkcji nie dokładał.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt... Smutne, lecz prawdziwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.