Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, Benton661 napisał:

Zawsze możesz zadać pytanie, jeśli coś konkretnego Cię zainteresuje i każdy użytkownik chętnie Ci odpowie.

Odpowiem humorystycznie, trochę to zgodne z moją naturą ;) 

Reszta jak w poście wyżej ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ MENU Laguny  jak obiecałem, na szybkiego. 

 

Taka ciekawostka jeszcze o której nie pisałem wcześniej. 

OCHRONA PRZED ZAMARZANIEM: po odczytaniu przez sondę odczytu temperatury wody wartości znajdujących się poniżej 5°C, karta elektroniczna aktywuje pompę cyrkulacyjną, aby nie dopuścić do zamarznięcia wody .

OCHRONA PRZED ZABLOKOWANIEM: gdy kocioł jest podłączony do zasilania, ale wyłączony, karta elektroniczna aktywuje pompę cyrkulacyjną przez 1 minutę co 24 godziny, aby nie dopuścić do zablokowania na skutek obecności osadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki eliks, napracowałeś się trochę ;)

Menu myślałem że jest bardziej skomplikowane. Dobrze, że masz opcję dołączenia bufora, ja musiałbym dokupić dodatkowy moduł.

Lato się kończy, pewno niedługo zaczniemy ostre grzanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy serwisant wtajemniczył Cię w kody serwisowe? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mocy 12KW zalecany jest bufor 300L a do 18KW 450L. Mało tego, do grzania niskotemperaturowego bufor jest wręcz wymagany. cytat z DTR

 

Cytat

Do niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego niezbędny jest zbiornik buforowy (puffer) zainstalowany zgodnie ze wskazaniami producenta systemu ogrzewania.

 

Kody mam, dlatego wiem jak to wszystko działa, jaki wpływ procentowy ma Leonardo na własne nastawy itd. ale nie korzystam, bo tam na prawdę nic nie poprawię, jedynie spieprzę. Skoro kocioł działał na różnych wynalazkach, nie produkuje sadzy a palnik "mieli" wszystko to nie ma co kombinować. Może jak mi poddasze dojdzie do grzania to wklepię soft od 18KW, ale czas pokaże. Na razie chcę przeżyć w spokoju i bezawaryjnie zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, jeżeli kocioł ma 12 kW, zwiększanie mocy palnika powyżej raczej mija się z celem moim zdaniem. Wymiennik nie odbierze energii którą wyprodukuje palnik pracujący na mocy większej niż moc kotła

21 minut temu, eliks napisał:

Do mocy 12KW zalecany jest bufor 300L a do 18KW 450L. Mało tego, do grzania niskotemperaturowego bufor jest wręcz wymagany.

Też jestem zdania, że do typowych pelleciaków, które mają małą pojemność wodną ( no może oprócz Biawara), bufor to mus, tym bardziej jak ktoś ma podłogówkę. Przy grzejnikach i dobrze ocieplonym domu u niektórych użytkowników zdaje egzamin wyłączanie kotła/ pompy CO od termostatu pokojowego. Mój kocioł ma prawie 90 L, pracuje jak mini bufor, gdyż pompy CO nie wyłączam. Pozwala mi to na dłuższe postoje kotła po osiągnięciu zadanej temperatury i wygaszeniu palnika. Jak masz starą instalację na grubych rurach, o dużej pojemności wodnej i jesteś "ciepłolubny", podejrzewam że w zimie też pompy CO nie będziesz wyłączał. Ponowne nagrzewanie instalacji i murów pochłania dodatkową energię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Laguna  P12 i P18 to te same kotły z tą samą pojemnością wodną (65L) i 2 metrowym wymiennikiem. Różnią się tylko softem. W porównaniu do niektórych kotłów które mają 35L pojemności, to całkiem dobrze wygląda. Ja mam u siebie grube rury. Podejrzewam że ze 300L wody mam do zagrzania. Ewenementem jest szerokość modulacji wersji P18: 3,1 - 16,5KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaką sprawność ma palnik pelletowy pracujący na 3,1 kW? Bardziej to przypomina wędzarnię niż palenie. Z doświadczenia wiem, że ciągła praca 24h/dobę palnika pelletowego na małej mocy jest nieekonomiczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Moim zdaniem 300 l bufora to trochę za mało. Troche już przepalalem i widze już co nieco na wykresach. Na nastepny sezon u siebie dostawiam drugie 300 l i powinno być lepiej. Z tego co pisal Sambor o swojej instalacji, bufor lepiej jest prowadzic niskotemperaturowo. I z tego co obserwuje u siebie, ma to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks uproszczony sposób doboru bufora do nowszej chatki to 30-35litrów wody na każdy 1kW mocy kotła. 

Sprawności, które podajesz są ze stanowiska, gdzieś ktoś pilnował tlenu e spalinach a sam palnik był pewnie lepiej pod wzgledem szczelnosci przygotowany a jego otwory i ich livzba idealnie spasowane do badanego pelletu oraz mocy. Załóż, że w domu przy pracy ciaglej będzie coś z tego >4.5-5kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Moze i tak Pieklorz.  Z tym, ze nie każdy ma nowa chate. Dwa, ze bufor z pojemnoscia w gore nie przeszkadza. Trzy, to to o czym już wspomniałem. Czyli prowadzenie bufora na niższej temp. Tu wieksza pojemność będzie bardziej odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz przytaczając słowa jednego z producentów kotłów,  również widzianego na tym forum, to kocioł może zejsc jeszcze spokojnie 10% poniżej tej mocy minimalnej. Oczywiście sprawność spadnie na łeb na szyję,  ale kocioł kotłowi nie równy i coś w tym jest że jeden moduluje szerzej, inny mniej, nawet biorąc pod uwagę badania w laboratorium. Kolejny przykład nisko "schodzącego" kotła to np. Blackstar 12 z palnikiem RTB.  Co ciekawe, nowe kotły RED z normą Ecodesign już tak nisko nie schodzą.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 300 l bufora to trochę za mało. Troche już przepalalem i widze już co nieco na wykresach. Na nastepny sezon u siebie dostawiam drugie 300 l i powinno być lepiej. Z tego co pisal Sambor o swojej instalacji, bufor lepiej jest prowadzic niskotemperaturowo. I z tego co obserwuje u siebie, ma to sens.
Brawo!

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za jakość, nie ustawiłem telefonu, ale w formie ciekawostki, Laguna w trybie pracy i dźwięki jakie wydaje, a w zasadzie ich brak. Do pokazania filmu nakłonił mnie ostatni film Eko Loga z Defro Alfą i  dźwiękami tego kotła które wydobywał.

https://drive.google.com/open?id=1Hj-8DUrrcKCAG7uoSdhjVNMBWz26TCQz

chyba różnica jest...... https://youtu.be/3f_oHSxGDnI?t=1186

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Chron nas Panie przed takimi wynalazkami:) Pakuja jakas chinszczyzne sprzedajac ja za gruba kase.  Moj niestety jest glosniejszy. Slychac spadajacy pellet. No i szyflade,  ruszt jak sie czysci przed rozpaleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra ;). Mieć obok sypialnię, to ja dziękuję, w nocy dźwięki jak z fabryki heheh. Mój stary, poczciwy Kamen z Revo jest cichszy, owszem słychać spadający pellet i wentylator, cykliczny obrót komory niesłyszalny, ale teściowa ma sypialnię obok i nigdy nie marudziła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks, widzę notatnik na kotle i długopis, będziesz robił skrupulatne zapiski w sezonie chyba? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Benton661 napisał:

Eliks, widzę notatnik na kotle i długopis, będziesz robił skrupulatne zapiski w sezonie chyba? ;)

Tak, będę robił. Na razie tyle mogę powiedzieć że odpaliłem kocioł 24. października i myślę że jutro na cały dzień jeszcze pelletu starczy. Fakt, że w domu aż za ciepło trochę bo 23-23,5 jest w najzimniejszym miejscu :)

 

Cytat

Chron nas Panie przed takimi wynalazkami:) Pakuja jakas chinszczyzne sprzedajac ja za gruba kase.  Moj niestety jest glosniejszy. Slychac spadajacy pellet. No i szyflade,  ruszt jak sie czysci przed rozpaleniem.

U mnie pellet też słychać jak spada no i jak powietrze zasysa. Ale to co robi Linak w Alfie to po prostu woła o pomstę do nieba, w kotle za 15 000zł. 

Nagram jak będzie możliwość cały proces rozpalania. Kocioł po wygaśnięciu wchodzi w tryb stand-by, po czym się załącza, czyści kompletnie, odpopiela i dopiero rozpala. U mnie to wszystko razem jest cichsze niż podawanie peletu w Alfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób prowadzisz kocioł?: Praca ciągła na modulacji, z wygaszaniem z wykorzystaniem histerezy kotła czy sterujesz wyłączaniem kotła za pomocą czujnika pokojowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100_1162483987.jpg.e0b0f7d9dc1fb4e028d18940ba0180ad.jpgSterownik pokojowy, stary Euroster zapięty z pieca gazowego :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mialem taki. Jest malo precyzyjny. Histereza 0,5 stopnia. Czyli rozrzut temperatury 1 stopnien. Jak dla mnie, wybitnego szczegolarza  nie do zaakceptowania:):):) Stosujesz jakies niepotrzebne obnizenia nocne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju kocioł i pompy OFF?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Visitor1230 napisał:

Mialem taki. Jest malo precyzyjny. Histereza 0,5 stopnia. Czyli rozrzut temperatury 1 stopnien. Jak dla mnie, wybitnego szczegolarza  nie do zaakceptowania:):):) Stosujesz jakies niepotrzebne obnizenia nocne?

Tak jest jak piszesz. Mi to na razie nie przeszkadza, trzymajac taka temperature nawet jak zejdzie do poziomu ponownego włączenia się kotła to i tak mam ciepło ☺ .Jak będzie trzeba to kupię st-292 jak u rodziców przy grochu. Aha,  po 23 jest ustawione na 21 stopni. 

 

@Benton661dokładnie 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zachciało mi się nowego peletu. Sam pojechałem jeszcze po tą tonę bo znajomy znajomy takim samym kotłem ma spieki ale nie wielkie, a u mnie coś takiego po porannym odpaleniu kotła. 

https://drive.google.com/file/d/12rIIV_H1XDv7oPfmEGhMMsHYLjyPCoty/view?usp=drivesdk

 

Nie nagrywałem od początku. Do tego moja Ukraina to rarytas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.