Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

Te 3KW "kisi" ze sprawnością bodajże 91,2%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o sprawność wymiany ciepła w kotle, Eliks :)

Ktoś mądry kiedyś ustalił, że moc palnika nie powinna przekraczać 30% mocy znamionowej kotła, gdyż poniżej tej wartości drastycznie spada sprawność wymiany ciepła

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie opinia jest taka, ze praca stala pelleciaka jest zla i zawyza zuzycie paliwa. Z drugiej strony dla tak malej mocy przy przemyslanym wymienniku ktory nie bedzia generowal negatywnych skutkow moze miec to sens. Taki tryb pozre 16 kg pelletu na dobe. Z drugiej strony np 24 rozpalenia w czasie doby to tez dla sprawnosci ani dobre ani wogole sensowne. Dlatego jestem zwolennikiem stosowania bufora. Tu jednak tez sprawa nie jest do konca prosta. Wiadomo ze moc wtedy nominalna. Doswiadczalnie trzeba jednak dobrac histerezy. Kotla i bufora. Jak i temperatury zadane.Zeby latwo nie bylo nalezy to dostosowac do odbioru. przy nietrafionych nastawach kociol zezarl mi ktoregos dnia 14 kg pelletu. Po zmianach nastepnego dnia spadlo w granice 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Visitor1230 napisał:

Taki tryb pozre 16 kg pelletu na dobe

A mój tryb "pożerał" 10-12 kg na dobę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Visitor1230 napisał:

Z drugiej strony np 24 rozpalenia w czasie doby to tez dla sprawnosci ani dobre ani wogole sensowne.

Zgadza się. Mój odpalał się średnio 8 razy na dobę . Da się przeżyć :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Visitor1230 napisał:

Generalnie opinia jest taka, ze praca stala pelleciaka jest zla i zawyza zuzycie paliwa. Z drugiej strony dla tak malej mocy przy przemyslanym wymienniku ktory nie bedzia generowal negatywnych skutkow moze miec to sens. Taki tryb pozre 16 kg pelletu na dobe. Z drugiej strony np 24 rozpalenia w czasie doby to tez dla sprawnosci ani dobre ani wogole sensowne. Dlatego jestem zwolennikiem stosowania bufora. Tu jednak tez sprawa nie jest do konca prosta. Wiadomo ze moc wtedy nominalna. Doswiadczalnie trzeba jednak dobrac histerezy. Kotla i bufora. Jak i temperatury zadane.Zeby latwo nie bylo nalezy to dostosowac do odbioru. przy nietrafionych nastawach kociol zezarl mi ktoregos dnia 14 kg pelletu. Po zmianach nastepnego dnia spadlo w granice 6.

zdecydowana wiekszość moich klientów przy podłogówce nie ma bufora i są bardzo zadowoleni - kilku miałem takich gdzie był wywalany śmieciuch i wstawiany pelleciak ( red compact ) przy układzie ze śmieciuchem był bufor i do pelleciaka też zostawał ale z możliwością jego odcięcia i niestety zawsze kończyło się to tak że po roku bufor wyjeżdżał albo na złom albo był do kupienia na olx. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Puławiak napisał:

zdecydowana wiekszość moich klientów przy podłogówce nie ma bufora i są bardzo zadowoleni - kilku miałem takich gdzie był wywalany śmieciuch i wstawiany pelleciak ( red compact ) przy układzie ze śmieciuchem był bufor i do pelleciaka też zostawał ale z możliwością jego odcięcia i niestety zawsze kończyło się to tak że po roku bufor wyjeżdżał albo na złom albo był do kupienia na olx. 

`Tak jak juz pisalem. Bufor wymaga dosterowania. Zalety bufora za niezaprzeczalne. U mnie bufor jest niezbetny tez z racji ze dogrzewam go grzalka z paneli PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Puławiak napisał:

zdecydowana wiekszość moich klientów przy podłogówce nie ma bufora i są bardzo zadowoleni - kilku miałem takich gdzie był wywalany śmieciuch i wstawiany pelleciak ( red compact ) przy układzie ze śmieciuchem był bufor i do pelleciaka też zostawał ale z możliwością jego odcięcia i niestety zawsze kończyło się to tak że po roku bufor wyjeżdżał albo na złom albo był do kupienia na olx. 

A to bardzo dla mnie ciekawa i odważna odpowiedź w sprawie bufora. Czy mógł by Pan Kolega rozwinąć tę myśl tak dłuższym opisem i wykładem zapewniam przydało by się to większej rzeszy  tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Puławiak napisał:

zdecydowana wiekszość moich klientów przy podłogówce nie ma bufora i są bardzo zadowoleni - kilku miałem takich gdzie był wywalany śmieciuch i wstawiany pelleciak ( red compact ) przy układzie ze śmieciuchem był bufor i do pelleciaka też zostawał ale z możliwością jego odcięcia i niestety zawsze kończyło się to tak że po roku bufor wyjeżdżał albo na złom albo był do kupienia na olx. 

W sumie kto bogatemu zabroni spalać 30% pelletu więcej ponad normę :). A taki bufor wędrujący na złom chętnie bym przygarnął heheh. Pewnie nie tylko ja, co nie @robin60 ?

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli sprawność między 3kW a mocą maksymalną różni się we włoskich i duńskich kotłach o 1-2 % i raczej przynajmniej Duńczycy nie oszukują na specyfikacjach (poważne laboratorium nie będzie ryzykować akredytacji i kar dla takich bzdur), to taki bufor będzie miał okres zwrotu z inwestycji z 1000 lat. Przecież nikt nie zakłada buforów do kotłów gazowych o podobnej modulacji. Co innego palnik wciśnięty w wymiennik węglowy, tu nie dyskutuję.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia jakie zaczely mi sie prawdzac na chwile obecna:

1 zadana w domu 22 stopnie

2 obieg CO sterowany zaworem 4D pogodowo. obnizenie / podwyzenie proporcjonalne zadanej przez pogodowke jezeli temperatura w domu rosnie lub spada

3 stala praca pompy za buforem w trybie zima

4 ustawienie trybu autolato. obieg w dzien powyzej 16 stopni nie pracuje

5 zadana kotla 65, jednak kociol jej nie osiaga przechodzac w postoj gdy bufor dogrzany

6 bufor uruchamia kociol gdy temp spadnie do 44 stopni i laduje do 60

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, robin60 napisał:

A to bardzo dla mnie ciekawa i odważna odpowiedź w sprawie bufora. Czy mógł by Pan Kolega rozwinąć tę myśl tak dłuższym opisem i wykładem zapewniam przydało by się to większej rzeszy  tego forum.

Rozwinąć temat czyli ? Co kolega chce wiedzieć ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

6 minut temu, HarryH napisał:

Ale jeżeli sprawność między 3kW a mocą maksymalną różni się we włoskich i duńskich kotłach o 1-2 % i raczej przynajmniej Duńczycy nie oszukują na specyfikacjach (poważne laboratorium nie będzie ryzykować akredytacji i kar dla takich bzdur), to taki bufor będzie miał okres zwrotu z inwestycji z 1000 lat. Przecież nikt nie zakłada buforów do kotłów gazowych o podobnej modulacji. Co innego palnik wciśnięty w wymiennik węglowy, tu nie dyskutuję.

Pewnie da sie 3kw i np.90%. A jesli budynek nie odbiera tego 3kw i tak trza wygaszac i odpalac duzo czesciej gdyby "jakis" bufor byl, tymbardziej przy kotle o tak niewielkiej pojemnosci wody. Ile z tego zysku a ile strat ciezko powiedziec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że strata postojowa bufora oraz straty na rurociagach przewyższają straty na sprawności w wyniku obniżenia mocy. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca, zważywszy na intensywność wymiany powietrza w kotłowni wymaganą przepisami. Wiadomo, że w Twojej instalacji jakoś te wszystkie zabawki trzeba pożenić, ale w innym przypadku nie widzę ekonomicznego sesnu stosowania bufora z kotłem, którego sprawność jest praktycznie stała.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

13 minut temu, HarryH napisał:

Tyle tylko, że strata postojowa bufora oraz straty na rurociagach przewyższają straty na sprawności w wyniku obniżenia mocy. 

Nie jest to wszystko takie oczywiste ale moze byc cos na rzeczy. Mozna znalesc informacje ze straty ciepla z bufora sa w okolicy 100W (ale nie podaja dla jakiej temperatury IN / OUT) wiec ciezko to odniesc do czegokolwiek, czyli na dobe wychodzi 2,4kwh. Duzo/malo? Nie uwzgledniasz straty na rozpalenie!

@Visitor1230 dla mnie ogrzewanie kotlowni to tez poniekad strata mimo iz znajduje sie w budynku. Z prostej przyczyny - ja nie potrzebuje tam miec 25C, mogloby byc 10 lub 15, a sie nie da. Przy czym sama obecnosc w niej bufora tej temperatury nie generuje a raczej kociol i rurki a te sa czy nie ma bufora.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy moze miec inne zdanie. Napewno strata postojowa da odczuc sie tym wszystkim, ktorzy ogrzewaja po zlodziejsku. W nocy 17 a wdzien 22. Grzejniki zamiast szybko nagrzac powietrze beda uzupelnialy nocna strate akumulacyjna scian. strata y bufora i rur.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic do rzeczy! Nie popadaj w skrajnosc gdyz do 17C w budynku tylko srednio energetycznym nie zejdziesz, chyba ze przez tydzien nie bedziesz palil.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.