Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym Ci radził byś odżałował i kupił dwa worki pelletu porządnego i zobaczysz jak taki palnik powinien pracować .

To co masz do tej pory to mizernota , śmiem twierdzić że pójdzie Ci dwa razy więcej pelletu niż powinno ,a jak zrobi się zimno to palnik będzie na okrągło pracował z pełna mocą która faktycznie jest połowiczną mocą , jezeli na powyższym zdjęciu jest praca z mocą 10 kw to jest ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mały ten płomień jak na 20kw. Jasnością się nie kieruj tylko jakością płomienia z palnika jaki wychodzi. Jeżeli nie wiesz jak ma wyglądać płomień popatrz na zdjęcia albo yt. Nie rozumie ustawiasz według kalorycznosci czy sek podawania do palnika. 

Sorki Kordjano nie widziałem twojego wpisu. 

Ja też miałem problem na przemysłowce caly kocioł mi się zasmolil dopiero ja kupiłem Lava zrobił się taki płomień że cała smole wypali i nawet nie trzeba się było trudzić z ustawieniami. 

 

Kolegą może się pobawić i zejść do 4 i zwiększyć nadmuch powyżej 50 i zobaczyć czy coś da 

Edytowane przez ManiekBasick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=104410]hubertkledzik09[/mention] Co to za pellet jest, nie czasem łupki ze słonecznika ?

Czy u Was też econet24 ma takie długie opóźnienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2022 o 17:35, alekss napisał:

@8010 spróbuj  4996.

A masz może kod do ecomax800?

U sąsiada muszę zmienić nastawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc w ustawieniu kotła KATLA 11KW z palnikiem KIPI.

Instalator ustawił byle jak i na ten moment z rury kominowej skrapla się smoła na podłodze, dodatkowo w palenisku ścianki są całe w sadzy i występują czopy. Poniżej zdjęcie

image.thumb.jpeg.c03a2930833bd5f22a707db3515bd253.jpeg

 

Kocioł w 30 godzin spalił 4 peletu...

Aktualne ustawienia:

Temperatura zadana kotła - 57°

Max moc kotła - 26kw

Max moc nadmuchu - 35%

Średnia histeryza H2 - 3°

Średnia moc kotła - 12kw

Średnia moc nadmuchu - 28%

Minimalna histeryza H1 - 1°

Minimalna moc kotła - 6kw

Minimalna moc nadmuchu - 19%

Histeryza kotła - 5

Wydajność podajnika 6,2kg/h

Temp zadana cwu 50°

Histeryza cwu 2°

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 26 kW nadmuch na ok 45-46 %

Moc pośrednia 26-6=20 /2+6=16 kW i do tego nadmuch 35-36 % ( trzeba dopasować do peletu tak żeby nie dymił i skwarki niedopalone nie wydmuchiwało z paleniska ) to jest orientacyjnie .

Moc minimalna 6 nadmuch 20-21%

Wydajność podajnika z kapelusza czy to wynik po teście bo coś mało ( ale to zależy jaki jest typ zbiornika i sposób podawania ) dlatego pytam .

Histerezy przy tej mocy palnika trochę małe 5C dla kotła ok ale może być mniejsza ( zależy jak kocioł będzie wykorzystywany )

H1 -2-4

H2 4-6

Reszta powinna być ok .

Co do skraplania to jeśli nowy kocioł to pocenie sie to objaw normalny ale warto przegonić kocioł na temperaturze ok 75 C przez kilka dni i powinno sie uspokoić . Mam tylko jedną uwagę dlaczego w kotle 11 kW jest palnik 26 kw ( przynajmniej tak wynika z ustawień co tam faktycznie jest wsadzone ) . O co biega ?

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mac65 napisał:

Dla 26 kW nadmuch na ok 45-46 %

Moc pośrednia 26-6=20 /2+6=16 kW i do tego nadmuch 35-36 % ( trzeba dopasować do peletu tak żeby nie dymił i skwarki niedopalone nie wydmuchiwało z paleniska ) to jest orientacyjnie .

Moc minimalna 6 nadmuch 21-22%

Wydajność podajnika z kapelusza czy to wynik po teście bo coś mało ( ale to zależy jaki jest typ zbiornika i sposób podawania ) dlatego pytam .

Histerezy przy tej mocy palnika trochę małe 5C dla kotła ok ale może być mniejsza ( zależy jak kocioł będzie wykorzystywany )

H1 -2-4

H2 4-6

Reszta powinna być ok .

 

To jest dokładnie taki piec. Specyfikacja pod tym linkiem. https://kotlyleszka.pl/katla11kw Te 26kw maksymalnej to nie jest za dużo skoro piec jest 11kw?. Do ogrzania ma mieszkanie 55 metrów. Zbiornik cwu 140 litrów + 4 grzejniki.

Testy wydajności ponoć instalator robił.

image.png.1ce4949a646171e31107eaf9b6915866.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci się coś Kolego pomyliło , nie chce mi się wierzyć żeby producent do kotła 11 kw wsadził palnik 26 kw , chyba że kupowałeś osobno palnik ,osobno kocioł ,tam powinien być palnik 16 kw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mac65 napisał:

Dla 26 kW nadmuch na ok 45-46 %

Moc pośrednia 26-6=20 /2+6=16 kW i do tego nadmuch 35-36 % ( trzeba dopasować do peletu tak żeby nie dymił i skwarki niedopalone nie wydmuchiwało z paleniska ) to jest orientacyjnie .

Moc minimalna 6 nadmuch 20-21%

Wydajność podajnika z kapelusza czy to wynik po teście bo coś mało ( ale to zależy jaki jest typ zbiornika i sposób podawania ) dlatego pytam .

Histerezy przy tej mocy palnika trochę małe 5C dla kotła ok ale może być mniejsza ( zależy jak kocioł będzie wykorzystywany )

H1 -2-4

H2 4-6

Reszta powinna być ok .

Co do skraplania to jeśli nowy kocioł to pocenie sie to objaw normalny ale warto przegonić kocioł na temperaturze ok 75 C przez kilka dni i powinno sie uspokoić . Mam tylko jedną uwagę dlaczego w kotle 11 kW jest palnik 26 kw ( przynajmniej tak wynika z ustawień co tam faktycznie jest wsadzone ) . O co biega ?

Po pierwsze zważ i przelicz ile podaje podajnik kg/h 

Po drugie jakim pelletem palisz

Jeżeli z dodatkiem słomy to smoła na ściankach będzie na 100%

Jeżeli masz dodatek słomy to w popielniku będą spieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko brednie te ustawienia  . Dla kotła 11 kw max palnik to 16 kW czyli wszystkie te ustawienia można wsadzić między bajki . Wyjdźmy z zapotrzebowania Twojego mieszkania . Tylko nie wiem jaka wysokość pomieszczeń ale załóżmy że standard 2,5 m  i zapotrzebowanie na poziomie 100 W na m2 . Wychodzimy z zapotrzebowania 5,5 kW a to praktycznie minimum palnika .

1 Test podajnika -powinno być ok 12 kg/godzinę przy podajniku skośnym 45 stopni a taki chyba posiadasz .

2 Kaloryczność paliwa na 5 kwh.

3 Ustawienia mocy od mocy minimalnej 4/6/8 kw i dla tego nadmuchy 19 /25-26/27-28 % .

To na początek .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mac65 napisał:

To wszystko brednie te ustawienia  . Dla kotła 11 kw max palnik to 16 kW czyli wszystkie te ustawienia można wsadzić między bajki . Wyjdźmy z zapotrzebowania Twojego mieszkania . Tylko nie wiem jaka wysokość pomieszczeń ale załóżmy że standard 2,5 m  i zapotrzebowanie na poziomie 100 W na m2 . Wychodzimy z zapotrzebowania 5,5 kW a to praktycznie minimum palnika .

1 Test podajnika -powinno być ok 12 kg/godzinę przy podajniku skośnym 45 stopni a taki chyba posiadasz .

2 Kaloryczność paliwa na 5 kwh.

3 Ustawienia mocy od mocy minimalnej 4/6/8 kw i dla tego nadmuchy 19 /25-26/27-28 % .

To na początek .

Faktycznie palnik 16kw (instalator podał jakąś wartość z dupy). Test podajnika wyszło 620g czyli 6,2kg/h coś jest nie tak ?

Ja tam mam rurę która wchodzi w palnik (taka elastyczna) to chyba nie jest to podajnik skośny? Pellet ważony jest w palniku czy trzeba zdejmować rurę i ważyć samemu ?

@edit: ogarnięte, wyszło 20kg/h te parametry które napisałeś wyżej są ok do takiej wydajności podajnika ? Co z histeryzą jaką najlepiej ustawić? Nie potrzebuję jakiejś wysokiej temperatury w mieszkaniu.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajnik skośny jest wtedy kiedy rura podajnika 1 ( wychodzi pod kątem z zasobnika paliwa a paliwo jest wyciągane ze zbiornika )Motoreduktor znajduje sie w najwyższym punkcie podajnika . Drugi podajnik to podajnik poziomy wykorzystywany w kotłach kompaktowych ze zbiornikiem nad kotłem i w nich paliwo jest wypychane ślimakiem z dołu zbiornika .  Zeby zrobić prawidłowo test wydajności podajnika 1 ( a on tu jest najważniejszy ) należy odłączyć ( wyjąć rurę elastyczną ) z palnika ( tam jest końcówka metalowa nic nie trzeba rozkręcać ) Końcówkę włożyć do np reklamówki  a nstp. w sterowniku znaleźć zakładkę test podajnika i uruchomić test . Test trwa 6 minut a paliwo z przerwami wsypuje się do reklamówki . Test zakończy się sam po 6-u minutach , Tobie pozostaje zważyć paliwo w reklamówce i osiągniętą wartość wpisań do sterownika ( ilość paliwa z testu ) . Automatycznie sterownik sobie przeliczy te wartości i wyświetli wydajność podajnika paliwa / godzinę . Tak jak pisałem wcześniej ta wartość oscyluje w okolicach 12 kg jeżeli rura podajnika nr 1 jest ustawiona zgodnie z instrukcją czyli pod kątem nie przekraczającym 45 stopni .

W palniku jest podajnik ( sztoker ) który wypycha paliwo podane przez podajnik nr 1 bezpośrednio na ruszt i w sterowniku występuje pod oznaczeniem " podajnik 2 " ale nim sobie głowy nie zawracaj jak nic nie grzebałeś to jest ustawiony fabrycznie i jak nikt nic nie pokombinował to zazwyczaj pracuje dobrze .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65 Mi wyszło w tym teście 2kg więc 20kg/h. Teraz palę od wczoraj i pellet się spala bardzo ładnie ogień też jest ok. Na ten moment zostawię w ten sposób na dłużej i zobaczymy jak to będzie szło. Bardzo dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Markowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że dostanie w mojej okolicy pelletu dobrej jakości jest utrudnione to chciałbym zapytać Was o kwestie waszych sytuacji. Przy pellecie słabej jakości otwór dla czujnika płomienia mocno się osmala przez co czujnik wariuje i potrafi zejść do wartości 0 mimo obecnego płomienia przez co kocioł się wygasza i odpala ponownie i tak non stop. Im dłużej użytkuje słabej jakości pellet tym gorzej.

Macie na to jakiś patent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik nie moze sie osmolic bo tam nie ma czym. Moze sie zakurzyc od „brudnego” powietrza z kotlowni ale to dlugo, dlugo… Moze „zarosnac” otwor przez ktory pada swiatlo plomienia - to przez pellet ktory sie „skleja” po spaleniu i zaslania otwor. Nic tylko czyscic recznie, automat niewiele wyczysci.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o ten otwór mi chodzi. Myślałem, że może ktoś jakoś rozwiązał ten problem. Wychodzi na to że Kipi nie nadaje się na dzisiejsze czasy ;⁠-⁠)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 godzin temu, ptaku666 napisał:

Panowi zerknijcie na moj palnik 20kw od srodka. Zauwazylem ostatnio ze robi sie w nim jakis czarny osad jak na zdjeciu. Co to jest ? Mam sie tym przejmowac ? Pozdro

EACCC23B-505E-4EEF-B391-8080FA53D506.jpeg

Czarnym bym sie nie przejmował to sadza ale gorsze jest to co w tej chwili na fotce masz w górnej części paleniska . Ten spiek będzie sie powiększał aż zatka otwory powietrza . Proponował bym zwiększyc w ustawieniach sterownika częstotliwość lub procent czyszczenia / obrotu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mac65 napisał:

 

Czarnym bym sie nie przejmował to sadza ale gorsze jest to co w tej chwili na fotce masz w górnej części paleniska . Ten spiek będzie sie powiększał aż zatka otwory powietrza . Proponował bym zwiększyc w ustawieniach sterownika częstotliwość lub procent czyszczenia / obrotu .

jeśli mówisz o tym na górze to tam zrobiły sie wżery. Pewnie za jakiś czas będę miał palenisko do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi nie wygląda na wrzery tylko oblepione syfem z dziadowskiego pelletu, palnik słabo czyściłeś, weź sobie sztotke zamontuj na wiertarce i porządnie wyczyść ten palnik bo te dziurki powietrza za chwilę nie będą przepuszczać.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej mosiężna /miękka szczotka na wiertarkę i polerka . Do wypolerowanych powierzchni syf tak łatwo  nie przywiera jak do porowatych + do tego ustawienia żeby ten pseudo pelet za długo nie leżał w jednym miejscu i się do tego nie przyklejał . Tak na marginesie to on sie chyba topi jak plastik skoro takie coś powstaje ( powinienem tego nie pisać bo jeszcze jakiś wynalazca sie znajdzie i zacznie robić pelet z plastiku już k..a niedużo brakuje ) .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 6.10.2022 o 11:03, mac65 napisał(a):

  Witam a ma ktoś jakieś doświadczenie,sugestie w spalaniu peletu z owsem 60 do 40 procent jakie nastawy porobić bo mam trochę owsa do dogrzania budynku oczywiście palnik obrotowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie czy po wymieszaniu takiej dawki trzeba zrobić test ważenia opału i wpisać do sterownika pieca oraz jakie ustawienia się  koryguje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.