Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 16.10.2022 o 13:42, Multiwojt napisał(a):

I pytanie czy po wymieszaniu takiej dawki trzeba zrobić test ważenia opału

Za kazdym razem wyjdzie inna waga z powodu mieszanki. Tu trzeba znaleźć "złoty środek" w ustawieniu podawania paliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej walcze ze swoim problem, lecz powoli myśle ze jest to nie wykonalne.
Mam Kipi z plumem 920 touch. Dwa termostaty pokojowe jeko exostera na parterze i salus bezprzewodowego na piętrze. Sterownik obydwa widzi.
Termostaty wpisane w mieszacze 1 i 2.
Wyłaczanie pompy na tak
Lecz po spadku temperatury o histereze kotła której nie moge wyłaczyc piec sie włącza i dogrzewa do 60 stopni, i tutaj jest problem bo wolabym aby termostaty tym sterowały.
Po wybraniu termostatu w ustawieniach serwisowych kotła jest tylko wybór termostatu i mogę wybrać jeden albo ecostera albo uniwersalny. Po wybraniu pompa od danego termostatu sie załącza i wychładza piec.

 

Czy mam coś nei właczone czy coś nie tak poustawione lub podłączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz moduł B ?

Ogólnie nie da się tego zrobić na ecoster , jak byś miał dwa salusy i moduł B to do opanowania , wtedy np salusy sterują przekaźnikami a te podają sygnał na palnik i pompę 

Edytowane przez cinas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie czy w parametr minimalna moc kotła fl ma być coś wpisane bo u mnie jest zero i czy te  inne parametry są w normie 

Screenshot_2022-10-21-21-05-38.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz typ palnika ?

Jeśli to 5-20 to moc max ustaw na 19 kW / nadmuch na 39% , histerezy dla H2 - 4 C a H1 na 2 C.

Moc pośrednia w połowie między moc min a max  czyli na ok 11-12 kW / 31-32 % nadmuch .

Moc minimalna kotła wynika z minimalnej mocy palnika a w palniku 5 -20 to 5 kW / 20 % nadmuch

Histereza kotła 4 C to trochę za dużo bo o tyle będzie przeciągał temperaturę , wystarczy 2 C .

Moc minimalna FL ma miejsce kiedy kocioł dobija do zadanej temperatury i kiedy się rozpala ( jeśli pracuje na FL) i powinna wynikać z parametrów palnika czyli 5 kW ( 25%) moc  poniżej tego parametru to już będzie moc w podtrzymaniu ( zgodnie z ustawieniami podtrzymania ) Ten parametr jest wprowadzany  ponieważ ster jest uniwersalny dla różnych mocy palników. .

 

Gdybyś uzupełnił profil było by łatwiej dopasować parametry do Twoich potrzeb . Chociaż palnik pracuje w FL to nie oznacza że pracuje zgodnie z zapotrzebowaniem budynku i za duża moc ustawiona nie zawsze jest wykorzystana w pełni ale to dopiero widać po temperaturze spalin i modulacji z jaką pracuje palnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok uzupełnię też te dane na profilu na przyszłość postów a piec mam Lumo 15kw zaś palnik 20kw dopiero zaczynam zabawy z nastawieniem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2022 o 17:53, marcinno napisał(a):

Dalej walcze ze swoim problem, lecz powoli myśle ze jest to nie wykonalne.
Mam Kipi z plumem 920 touch. Dwa termostaty pokojowe jeko exostera na parterze i salus bezprzewodowego na piętrze. Sterownik obydwa widzi.
Termostaty wpisane w mieszacze 1 i 2.
Wyłaczanie pompy na tak
Lecz po spadku temperatury o histereze kotła której nie moge wyłaczyc piec sie włącza i dogrzewa do 60 stopni, i tutaj jest problem bo wolabym aby termostaty tym sterowały.
Po wybraniu termostatu w ustawieniach serwisowych kotła jest tylko wybór termostatu i mogę wybrać jeden albo ecostera albo uniwersalny. Po wybraniu pompa od danego termostatu sie załącza i wychładza piec.

 

Czy mam coś nei właczone czy coś nie tak poustawione lub podłączone?

Trzeba trochę zmienić filozofię grzania ,podłączenia i odpowiedzialność za obwody grzewcze .

Do rzeczy . Aby  to zadziałało kocioł ma pracować cały czas ( zwiększyć parametr praca w podtrzymaniu na ok 30 min ale to zależy czy pracując w podtrzymaniu nie będzie przeciągał temperatury powyżej ustawionej histerezy temperatury kotła )

 Wybór termostatu ustawić na EKO STER i funkcję termostatu na -wyłącz pompę .

Obwód drugi z salusem należy odłączyć całkowicie od sterownika kotła i zasilić pompę tego obwodu z modułu zasilania salusa ( moduł będzie odpowiadał tylko za prace pompy drugiego obwodu)  .

Sterowanie pompami będzie sie odbywało niezależnie ale z nadrzędną funkcją EKO STER bo to on będzie uruchamiał kocioł do pracy .

Jeśli nie chcesz żeby kocioł pracował cały czas możesz wykorzystać harmonogram pracy kotła i/lub czujnik pogodowy i funkcje lato zima .

 

 

7 minut temu, Multiwojt napisał(a):

Ok uzupełnię też te dane na profilu na przyszłość postów a piec mam Lumo 15kw zaś palnik 20kw dopiero zaczynam zabawy z nastawieniem 

Ja mam tą samą sytuację Kocioł 15 a palnik 5 -20 ale nie ma w tym żadnej przeszkody pod warunkiem że wymiennik kotła rozsądnie odbiera ciepło ze spalin ( na 19 kW max to mam 109 C spaliny ) ale aktualnie pracuje na 15 kw bo więcej nie potrzeba .  Max moc z jaką będzie pracował kocioł trzeba dopasować do zapotrzebowania budynku i preferencji użytkownika . Myślę jednak że skoro masz wymiennik 15 kW dobrze dobrany do budynku to nie ma sensu marnować opał na 20 kW bo zawsze więcej ciepła będzie uciekało w komin  a po co ? Uzupełnij profil a będzie łatwiej . Co do preferencji grzania to czy kocioł będzie pracował cały czas czy okresowo gdy domownicy będą w domu a poza tym ma być wyłączony czy utrzymywać temperaturę nie mniej niż ... w pomieszczeniach ? Czy masz jakiś termostat pokojowy , rodzaj instalacji ( podłogówka , grzejniki ) itp . Od tego zależą ustawienia kotła i sposób jego pracy .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam uzupełniłem te dane w profilu czy pomoże mi ktoś z tymi nastawami ,temperaturę spalin mam od 70st  do 90 stopni posiadam też wkład nierdzewny w kominie myślę że temperatura ok 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Multiwojt napisał(a):

Witam uzupełniłem te dane w profilu czy pomoże mi ktoś z tymi nastawami ,temperaturę spalin mam od 70st  do 90 stopni posiadam też wkład nierdzewny w kominie myślę że temperatura ok 

No to tu mamy inny przypadek ale bardzo podobny .

2 obiegi na eko ster ale pracujące niezależnie od siebie . Za regulację temperatur będą odpowiadać mieszacze 4 d z siłownikami czyli praca kotła non stop czyli nie ma potrzeby windowania mocy max dla podniesienia temperatury przy starcie instalacji . Przy pracy ciągłej również duży bojler nie powinien stanowić problemu i zbytniego obciążenia bo kocioł będzie na bieżąco dogrzewał CWU.

Ustawienia dla 15 kW powinny wystarczyć czyli moce od minimalnej 5/10/15 i nadmuchy >20/30 /35 % .Histerezy jak powyżej . Praca w podtrzymaniu ( w minutach ) będzie dość istotna żeby nie przeciągało temperatury i nie wygaszało kotła ale ten parametr trzeba dopasować do budynku i odbioru ciepła .

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy w parametr minimalna moc kotła fl  mam nic nie wpisywać ma być  jak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Multiwojt

Parametry ,,Minimalna moc kotła FL" i ,,Maksymalna moc kotła FL" są uzależnione bezpośrednie od parametrów minimalna i maksymalna moc kotła w trybie standard. Jeśli w trybie standard masz ustawione min np 5kw a max 20kw a w Fl min 0% i 100% to kocioł w Fl będzie pracował w zakresie mocy 5-20, ale jeśli ustawisz dla FL np 10% i 90% to kocioł będzie pracował w zakresie 6,5-18,5kW. 0% dla FL =min w trybie standard, a 100% dla FL= max w trybie standard. Każde pośrednie procenty sterownik wylicza z zakresu pracy czyli max-min w trybie standard. W tym przypadku 20-5=15 czyli każde 10% to 1,5kW

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że ktoś to sensownie wyjaśnił pozdrawiam i dziękuję za  pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy może ktoś mi doradzić odnośnie niskiego poziomu płomienia u mnie od pewnego czasu jakby zanikał skacze między 10 a 30 procent A wcześniej miałem 100 procent trochę poczytałem ale dalej nic nie wskórałem.Piec Lumo 15kw z sterownikiem Ecomax860P3-C TOUCH  zaś palnik 20kw i tak myślę czy tu ten sterownik nie jest ustawiony pod te 15kw z pieca .I drugie pytanie czy tą  moc kotła zmniejszam w modulacji mocy,u mnie moc pieca to 15 kw A niby pokazuje 20kw od czego  by tu zacząć żeby to jakoś poustawiać.

Screenshot_20221023-203829_Samsung Internet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wielkość płomienia mają wpływ dwa parametry - kaloryczność paliwa ( zazwyczaj w okolicach 5 ) i drugi to wydajność podajnika po teście którą po zważeniu  wpisujesz w sterownik . Parametr ustawionej mocy nie ma tu nic do gadania  Tu masz film jak to się robi test

 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pszeważyłem to na dwóch wagach  1460  i nadal płomień w procentach bardzo skacze .Według mnie za dużo  opału w palniku jak zmniejszyć czas ciągłego podawania. Kaloryczność mam już  na 6.3

Przerwę też wydłużylem i dalej za dużo opału mi się wydaje 

20221024_210302.jpg

20221024_210253.jpg

 Czy ten parametr odpowiada też za podawanie  /Wydłużenie pracy podajnika 2 /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wydłużyć czas cyklu praca, jest to czas między podawaniem porcji. Teraz masz 45 s zrób np. 55 s i obserwuj co się dzieje. Jak pelet zasypuje fotokomórkę to wszystko głupieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Multiwojt napisał(a):

Witam pszeważyłem to na dwóch wagach  1460  i nadal płomień w procentach bardzo skacze .Według mnie za dużo  opału w palniku jak zmniejszyć czas ciągłego podawania. Kaloryczność mam już  na 6.3

Przerwę też wydłużylem i dalej za dużo opału mi się wydaje 

20221024_210302.jpg

20221024_210253.jpg

 Czy ten parametr odpowiada też za podawanie  /Wydłużenie pracy podajnika 2 /

Niekoniecznie , może również podawać za mało  a  6,3 to jak byś węglem palił ,coś nie gra . Wydłużenie 8sekund to standard mam to samo a chodzi żeby wypluł wszystko co podane na ruszt . co do cyklu praca to to parametr do wyliczeń sterownika dawka do mocy w cyklu 45 sekund . Jeśli go zmienisz to jedynie zmienisz okres do wyliczeń podawania ale dawka całościowa się nie zmieni ( po prostu poda częściej po mniej albo rzadziej ale po więcej ale i tak do mocy z którą pracuje wyjdzie na to samo ) .

Na jakiej mocy to się dzieje , może nadmuch dla tego przedziału mocy niewłaściwy .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc 18kw nadmuch 35 % chyba ten pelet jakiś dziwny ale A1 po pięciu minutach się ładnie rozpuszcza,wilgoci też nie zaobserwowałem. Ręce mi już opadają a chciałem iść w pompę ciepła 

Może zawyżyc wartość z testu to mniej poda tylko o ile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak mam 1260 . Podnieś nadmuch na 38 % dla tej mocy może nie wypalać . Jak wyczaić czy za dużo podaje -  jak płomień spada zaraz po podaniu i wyłączeniu podajnika 2 ( widać na wyświetlaczu ) to znaczy że dawka za duża a jeśli pływa pomiędzy podaniami to nie dopala tego co w palniku i pojawia sie wtedy dym z palnika i sadza na kotle . A jak płomień na tej mocy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na Max to płomień zbiedom 30/50% i jest za dużo opału w tej rurze ,że też nie ma sposóbu żeby podawało mniej tego opału 

Edytowane przez Multiwojt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sposób jest wpisz większą wagę z testu i po temacie . Potestuj co 200 gram i dojdziesz do jakiś efektów . Zawsze jest opcja " przywróć ustawienia fabryczne " jak by co ale i tek potem trzeba te ilości powpisywać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy sprzęt i tyle walki z tym wszystkim żeby to poustawiać bęndę dalej próbował a jak nie dam rady   to pozostaje serwis 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Multiwojt Nie wiem co to masz za pellet ale na A1 to bez problemu by Ci chodziło na podstawowych parametrach, żeby ustawić kaloryczność 6,3 to w tym pellecie musiałbyś mieć chyba węgiel, no i czas cyklu w trybie praca 45s to za dużo, zmień to na 15 sekund. Obawiam się że idziesz z tymi parametrami za wysoko, twierdzisz że masz w palniku za dużo pelletu, oczywiście nie może być tam tego pelletu zasypane pół średnicy rury ale też nie może być tak by leżało tam kilka ziarenek bo świeży pellet musi się od czegoś zapalać więc "małe" palenisko musi tam ciągle być. Moja sugestia jest taka, Jak wygasi Ci się kocioł, i wpisaną masz odpowiednią wagę (nie zaniżoną ani nie zawyżoną) ustaw kaloryczność na 5.0, czas cyklu w trybie praca ustaw na 15sekund, co do czyszczenia  czas czyszczenia na 160sekund i obrót 5%. Odpal kocioł ( weź sobie krzesełko i kawę do kotłowni, bo to trochę potrwa)i obserwuj ale tak min. po pół godzinie jaki masz płomień w %, jak kiepski płomień i mały to obniż do 100sekund czas czyszczenia, odczekaj z 15-20 minut i sprawdź czy się coś polepszyło czy pogorszyło, jak się polepszyło to zostaw czas czyszczenia a zmniejsz na 4% rotacje, odczekaj i zobacz jak to się zmienia. I jak już wielu to powtarza, jak coś zmieniasz w ustawieniach, to zawsze zmieniaj jeden parametr i sprawdzaj co się po tej zmianie zmieniło, jak na lepsze to zostaw jak na gorsze to wróć lub idź z ustawieniem w drugą stronę i też sprawdź w którą stronę jest zmiana. Ja na początku jak coś zmieniałem to zawsze sobie zapisywałem w zeszycie co zmieniałem. Nie ma takiej możliwości by nie ustawić optymalnych parametrów, każdy pellet spala się inaczej, nie każdy spala się idealnie i nie przy każdym będzie płomień 100% ale też nie oto tylko chodzi. Musisz być cierpliwy, ustawienia wymagają czasu i obserwacji, a następnie korekt i nie wszystko na raz bo namieszasz w sterowniku tak, że nie dojdziesz co i jak, oczywiście zawsze można przywrócić ustawienia fabryczne i zacząć od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bendę próbował 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy o czym w zasadzie juz kiedyś pisaliśmy . Mianowicie  należało by sprawdzić typ czujnika płomienia bo jeśli to OCP2 w czerwonej izolacji to normalnie mógł się uszkodzić sam z siebie i pokazuje głupoty . Aktualnie są OCP5 (czarna izolacja ) niestety wymiana prosta ale sam czujnik to jakieś 150 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.