Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, dokładnie, o to chodziło. Czyli masz wersję 14, a ja jeszcze 6. Ładne masz wyniki, u mnie przy wyłączeniu pompy od termostatu mam teraz 8-10 rozpaleń na dobę. Ale dom z 1942

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że temat rozpaleń wypłynął, to właśnie mam w związku z tym pytanie - jak widać na obrazku poniżej widać, że u mnie (znaczy się Teściowej) rozpaleń jest ok 20 dziennie. Piec został uruchomiony 18 września i od tego czasu licznik wskazuje 757 rozpaleń.

2021-11-23 historia danych.png

2021-11-23-01-Liczniki-serwisowe.jpg

Teraz regulator pilnuje temperatury pokojowej i temperatury samego pieca, zastanawiam się, czy jest możliwość pilnowania jedynie temperatury pokojowej, a podczas grzania CO piec ogrzeje się przy okazji... czy to nie ma sensu.

Dodatkowo mam problemy z realnym zużyciem paliwa, tzn. sterownik sporo zawyża rzeczywiste ustawienia. Startowo piec był ustawiony: - wydajność podajnika 13.0kg/h, Kaloryczność paliwa 5.2 kWh/kg, pojemność zbiornika 180kg.

Jak poczytałem forum i przeważyłem pellet (po wcześniejszym wyczyszczeniu zbiornika i podajnika) i ustawiłem zgodnie w wynikiem 10.6kg/h. Początkowo regulator zawyżał zużycie pelletu o ok. 12% (wg jego wyliczeń 176kg, faktyczne zużycie 157kg), teraz różnica jest duuużo większa. Jeśli chodzi o proces spalania to raczej wszystko jest OK - jest tylko popiół, żadnych niedopałków. Pellet to certyfikowany Anpol EN Plus A1. Czy jeśli zmniejszę kaloryczność (wg informacji producenta to >=4.7 kW/h) to nie spowoduje to, że zacznie podawać go więcej i być może nie wszystko będzie się spalać jak obecnie.

Mam jeszcze prośbę o weryfikację ustawień, czy dobrze byłoby coś poprawić zmienić?

Instalacja starego typu: kaloryfery żeliwne z termostatami, rury w instalacji 1,5" (zawory przy kaloryferach 1/2"), zawór 4D z siłownikiem, sterowany regulatorem

2021-09-07 Schemat.jpg

2021-11-23-02-Ustawienia-kot-a.jpg

2021-11-23-03-Ustawienia-CWU-miesz.jpg

 

2021-11-23-05-Ustawienia-kot-a.jpg

2021-11-23-06-Ustawienia-CO-CWU.jpg

2021-11-23-07-Ustawienia-miesz.jpg

2021-11-23-04-Ustawienia-palnika_01.jpg2021-11-23-04-Ustawienia-palnika_02.jpg2021-11-23-04-Ustawienia-palnika_03.jpg2021-11-23-04-Ustawienia-palnika_04.jpg

 

Edytowane przez Statom
poprawienie czytelności zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, bo muszę zaraz uciekać do roboty.

Jaki masz kocioł? Jaką pojemność wodna?
Masz małą histerezę kotła 4 stopnie, to powoduje duża ilość rozpaleń.
W tym sezonie ustawiłem poraz pierwszy wyłączenie pompy od termostatu pokojowego i fajnie się to sprawdza. Temperatura pokojowa 22 st. Histereza 0.2 stopnie. Większej nie polecam, ale to już sam zbadasz na swojej instalacji.
Nieczułość mieszacza masz 2 stopnie, u mnie jest 0.5 stopnia.
Wyłączyłem również sterowanie pogodowe i ustawiłem stała temperaturę mieszacza na 40 stopni.
Mam włączoną ochronę powrotu na 40 stopni.
W kotle sucho i jasno.

Rzuć okiem na to jak miałem:
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/praca-od-histerezy-kota-czy-od.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pappen76, kocioł to raczej nic znanego - *** Bio-MAX Pellet, zgodnie z tabliczką znamionową pojemność wodna kotła to 60l. Co do ochrony powrotu to kocioł fabrycznie nie był w niego wyposażony, ale czytając forum (niestety dopiero po montażu) kupiłem i zamontowałem go samodzielnie (tak samo, jak czujnik temp zewnętrznej, ale ten źle zamontowałem - za głęboko schowałem go pod daszkiem przy wejściu do piwnicy i niestety zawyża temp. o kilka stopni; testowane - jak wyniosłem go bardziej na zewnątrz to pokazuje OK, ale nie mam kiedy go przemontować na stałe).

Czy włączenie tej ochrony coś zmieni? (pytam, bo serwis twierdzi, że przy zaworze 4D sterowanym regulatorem za pośrednictwem siłownika na nim zamontowanym nie ma znaczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Statom czy masz ecoster zainstalowany bo nie widze go nigdzie w ustawieniach? Jak nie masz to neistety nie ma co się dziwić, że tyle rozpaleń. Czy pompy ustawione są na stałe?

IMG_20211124_174312.jpg

5 godzin temu, papen76 napisał:

W tym sezonie ustawiłem poraz pierwszy wyłączenie pompy od termostatu pokojowego i fajnie się to sprwdza

No w końcu a już dawno o tym Tobie mówiłem i nie tylko Tobie.

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 , nie wrzuciłem wszystkich ustawień, ale tak - tak jest moduł pokojowy eSTER_x80.

889698707_2021-11-2308.ecoSTER_Panel.jpg.1401fd7cc3f3f1aed9f21b87210d3055.jpg

Co do pomp, to ta od CWU w zasadzie nigdy się nie włącza, bo nawet bez niej przez tą częstą pracę kotła i małą ilość osób korzystających (150l normalnie 1 osoba, czasami w weekend 5), temp. wody w bojlerze nie spada poniżej 55'C (a temp CWU ustawiona jest na 48'C). Pompa od CO jak widzę w ustawieniach włącza się powyżej 38'C, ale był moment, że była włączona na stałe (nic to nie zmieniło). Generalnie duża ilość wody do podgrzania w instalacji CO sprawia, że po włączeniu się pompy temp. powrotu bardzo mocno spada (co w sumie nie powinno dziwić). Pompa CO Wilo jest włączona na najwyższy bieg (dom jest piętrowy). Teraz nie mogę znaleźć, gdzie w ustawieniach można pompę CO włączyć na stałe.

Edytowane przez Statom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej nie dziwi że mocno spada skoro masz zawór 4d .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Statoma pompa CO wyłącza się od termostatu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




No w końcu a już dawno o tym Tobie mówiłem i nie tylko Tobie.


A ja w końcu zostaje na zimę w PL. Nie chciałem eksperymentować na teściach, to dobrzy ludzie
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2021 o 20:30, PINIOJ napisał:

Istnieje nowa wersja oprogramowania (3.2.3810) 

Coś wnosi nowego ta aktualizacja Econet300??

Warto aktualizować czy zostawić jak działa dotychczasowa 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam takie pytanie do kolegow którzy posiadaja sondę lambde, Czy taka sonde sie jakos czysci ?

 

Edytowane przez Ryszard
Stopka z Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrkierys Za każdym razem jak czyścisz piec to można wyczyścić sondę a nawet należało by ją przeczyścić bo zabrudzona nie będzie już działać tak jak powinna

Edytowane przez olo231
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrkierys napisał:

Witam
Mam takie pytanie do kolegow którzy posiadaja sondę lambde, Czy taka sonde sie jakos czysci ?

 

A w samochodzie ktos to czysci?

W zasadzie nie powinna byc brudna co najwyżej „okurzona”.

Mam do swojej bardzo dobry dostep wiec dmuchnalem powietrzem i kurz spadl. Mozna delikatnym pedzelkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za informacje jutro wykrece swoja sonde i ja przedmucham
A czy ktos z was ma taknze jak robi kalibracje sondy to wentylator sie nie wlancza, dzwoniłem do serwisu i nibybnowe sterowniki juz tak maja
Wersja modułu A:

14.33.53

Wersja modułu Panel:

14.10.66

Wersja modułu ecoSTER 1:

1.13.71

Wersja modułu Lambda:

0.8001.7

A jakie macie nadmuchy przy sondach moc palnika 20kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zalacze kalibracje to wentylator startuje. Podobno zalezy od softu.

Mam 16 (ustawiony na max12) wiec nadmuchy beda inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik kipi, kocioł zebiec diament, sterownik Lider.

Pytanie odnośnie minimalnej mocy kotła.

Czy ktoś już zmniejszał poniżej 4kW?

Mój ma minimum 4kW, zastanawiam się czy chodziłby z mniejszą mocą, czy byłby w stanie utrzymać płomień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem na 3 kW i idzie, ale przy moim wymienniku to tylko grzanie komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aktualizacji aktualizacja Econet300 to nie wiem bo nie robiłem i nie wiem co nowego sie tam znajdzie . Pytanko Jesli w NADZORZE zmniejsze CZAS CYKLU np z 15 sekund na 10 to znaczy że bedzie częściej czy rzadziej podawał pellet ? No bo CYKL 10 s to jest np podawanie pelletu 2s+ 8s pauzy tak ? A 15 s CYKLU to podaje np 4s +11s pauzy .TAK Dobrze kombinuje ! Gdzie mogę to sprawdzić ile to jest podawania a ile pauzy Czy sterownik sam to dobiera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas cyklu pracy to:

Jak masz kaloryczność 5.0 a cykl pracy 20 to 10s będzie sypał a 10s będzie w postoju podajnik. Jak dasz większą kaloryczność to postój wydłuży się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy to do końca tak  , ile sekund będzie podawał ile stał to zależy od aktualnej mocy i wydajności podajnika ,nigdy tym nie zaprzątałem sobie głowy , jedno jest pewne ,strumień paliwa na godzinę zależy on od mocy kotła , czym większą kaloryczność wpiszesz to strumień paliwa się zmniejsza dla każdego progu mocy ,jeśli wydajność podajnika mała to podajnik musi dłużej kręcić by dostarczył odpowiednią dawkę , a czas cyklu praca im krótszy to częściej będzie podawał ale po mniej ale w końcowym rozliczeniu strumień paliwa musi się zgadzać bo inaczej zmieniając czas cyklu praca zmieniła by się moc palnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano jest dokładnie tak jak mówisz. Przy kaloryczności 5.0 i mocy 20kW pokazuje mi strumień 3.9kg/ godzinę, a podajnik na wydajność 19.5kg/h. Z tego wynika że podajnik przez 12 minut(60/5) podałby ilość paliwa potrzebną do uzyskania takiej mocy w godzinie. Żeby miało to sens każdy cykl proporcjonuje odpowiednio żeby wydajność podajnika dopasować do strumienia. W moim przypadku wystarczy 20% wydajności podajnika więc sterownik dzieli cykl praca na 20% podawanie +80% postój, czyli przy cyklu 20 sekund będzie podawał 4s i czekał 16 sekund. Oczywiście zmieniając kaloryczność lub moc zmieniamy zapotrzebowanie na paliwo i proporcje będą się zmieniać.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję pomocy z ustawieniem pieca. A może to ja za bardzo swiruje. Spalanie obecnie około 30kg na dobę przy temperatuze około 0 + 2 stopnie. 

Piec 25kw, 80m2 parter podłogówka + jeden grzejnik lazienkowy. Poddasze w 3 pokojach grzejniki 1100kw, lazienka i suszarnia podłogówka około 40m2. Cała powierzchnia grzana domu około 200m2.

Z pieca wychodzą 3 pompy. Pierwsza zasila grzejniki w całym domu i podaje temperaturę na grzejniki taka jaka jest na piecu. Na grzejnikach termostaty. 

Druga pompa jest za zaworem 3d i zasila podlogi

Trzecia pompa to CWU zbiornik 200l.

Dom nowy z ytonga i 15cm styropian. Dach 15cm wełny 36 lambda w kozły  i 10 cm 33lambda po kozłach. Okna 2 szybowe i rolety zewnętrzne. 

Nastawy pieca oraz foto kotlowni:IMG_20211129_232927.thumb.jpg.ab54968a1d733fb195cdea2f8bbe40d1.jpgIMG_20211129_232920.thumb.jpg.e22d2933099c962092f85b69d5592d14.jpgIMG_20211129_232850.thumb.jpg.a62d4d996fe183a32a15fae94312491d.jpgIMG_20211129_232903.thumb.jpg.ed26af7b299bc5278fcb4640bb6e1bec.jpgScreenshot_20211129_231450_com.huawei.browser.thumb.jpg.a27b6f916ce6532212e959e5eca1098c.jpgScreenshot_20211129_231540_com.huawei.browser.thumb.jpg.3c1daa2fb636b355bcce3261611ac61d.jpgScreenshot_20211129_231647_com.huawei.browser.thumb.jpg.650ba26a05b7450c7aea5c9aea3c2b50.jpg1290815296_CH6PNB0P32D9K1G9G05Z0_2021-11-2823_17_2021-11-2923_17.thumb.png.655cdb8645e1fe8fbc0cd762091a36a7.png

Edytowane przez 19ozzy94
Dodatkowe zdjecia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz od histerezy kotła? dużo tych rozpaleń 

Ten kocioł to za duży jest , potrzebny bufor do niego 

Ja bym zmniejszył moc maksymalną kotła do 20 kw po co Ci 26? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak palę od histerezy kotła. Traktuje go jak bufor ciepłej wody. Ponieważ pompa od podłogi pracuje cały czas. Termostat pokojowy jedynie obniża temperaturę na mieszaczu o zadana wartość. 

Taka moc pieca była dobrana przez instalatorów. Ja myślałem o piecu 15kw ale zaufałem dużej firmie. 

Odpalenia są co godzinę. Myślałem ze to dom ma tak duże zapotrzebowanie na ciepło. 

Co mi da zmniejszenie mocy do 20kw? I jak podzielić pozostałe moce? Zostawić srednia na 13kw a niska na 6kw? I jakie nadmuchy dobrać do 20kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.