Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie jeszcze możesz czas wydłużyć a procent zmniejszyć . Ja mam 180 sekund i 2% na pellecie 8mm. przemysłowym, i mam pył. No i czas pracy 35 sekund.

Edytowane przez misiek30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mhosaja napisał:

Panowie i u mnie jest znacznie lepiej :) Dzięki kolego Robin60! Po kilku godzinach w popielniku widać znacznie mniej spieków. Zastanawiam się czy nie przesadzam z czyszczeniem... Może ten towar faktycznie musi mieć czas, żeby się dopalić... Obecnie mam czyszczenie 10% co 40s. Myśle, czy jednak tego nie zmniejszyć... Jak macie ustawione czyszczenie na kiepskim pellecie?

Ja mam czas 120 s i 8 % ale jeszcze zmniejszę bo mi niedopala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i czas pracy 35 sekund.

I tu zdania są podzielone... Robin sugerował zostawić czas pracy 15s i prawdę mówiąc wydaje mi się, że dawało to mniejsze spieki w stosunku do poprzednich 30s...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet jest głównym powodem takich rozbieżności w naszych palnikach. Więc najlepiej wchodzi z własnych doświadczeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mhosaja napisał:

Za namową kolego Robina zresetowałem ustawienia do fabrycznych. Domyślnie piec pracuje w FL i tak narazie zostawiłem.

Od razu zmieniłem kaloryczność na 5.5, a czyszczenie na 10% co 40s.

Na mocy maksymalnej mam płomień 70-100% i jakieś 30cm kity, chodź nie wiem czy nie za bardzo pomarańczowy (mało powietrza)... Zobaczymy co będzie w popielniku i na ściankach wymiennika po nocy.

Co sugerujesz kolego Robin?

Sugerowałem Ci tylko podniesienie nadmuchu wobec pomarańczowego płomienia.

 

16 godzin temu, mhosaja napisał:

Jeszcze za krótko chodził na nowych ustawieniach, żeby to stwierdzić, ale już widzę, że z czasem kita się skróciła do ~20cm, a płomień waha się w granicach 55-80. W rurze palnika tworzy się czop, który przysłania palący się pellet. Chyba zwiększę jeszcze intensywność czyszczenia do 15% co 30s... Co myślisz? Czy najpierw zobaczyć jaki będzie efekt zwiększenia nadmuchu?

Mnie Twoja długość płomienia nie interesuje (albo ustawiasz sobie płomień albo poprawne spalenie pelletu który się u Ciebie nie spala a u Twego sąsiada na tym samym pellecie się spala). Więc musisz się na coś zdecydować albo ładny płomień , albo spalenie pelletu i temp w kotle, albo ładny płomień i i brak temp.

Sądziłem , że jak wrócisz do ustawień fabrycznych i jak się popali to pokażesz fotkę popiołu i tych spieków i w tedy będziemy iść w odpowiednią stronę. 

Ale Ty od razu zwiększyłeś kaloryczność i drastycznie zmieniłeś intensywność czyszczenia. Nie dałeś mi żadnej szansy odnieść się do sytuacji pierwotnej.

Tak drastyczną zmianą parametrów nic nie osiągniesz ponieważ jeżeli się okażę , że nie przyniosło to pożądanych efektów i dalej nie ma poprawy poprawnego spalania to nie wiadomo co jest tego przyczyną czy Twoja samowolka czy inny czynnik, albo moja mizerna wiedza,

Pozdrawiam

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczność zwiększyłem zgodnie z Twoja sugestią sprzed resetu ustawień. Sugerowałeś wtedy, żeby ustawić kaloryczność 5,5. Rozumiem, że mam ustawić czyszczenie na fabryczne 3% co 180s, a kaloryczność na 5,2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mhosaja akurat kaloryczność ma tu najmniej do namieszania gdyż różnica 5,2 a 5,5 to tak naprawdę 120 gr pelletu więcej na godzinę na pełnej mocy palnika.

Zwiększając kaloryczność zmniejszamy ilość dostarczonego pelletu do komory spalania. Więc skoro w swym poście piszesz , że zapycha Ci palnik i robią się spieki, to poprosiłem Cię o oszukanie sterownika i reset ustawień do fabrycznych gdyż nie jestem zgaduj zgadulą i nie wiem co Ty tam masz naustawiane w sterowniku.

Więc , żeby od czegoś zacząć to trzeba było to zrobić.

Jeszcze jedno test wydajności podajnika i wagę peletu czym robiłeś wagą dostarczoną wraz z palnikiem czy inną wagą , proszę zrobić to dokładnie i taką wartość wpisać. 

Kaloryczność zostaw na 5,5 , nadmuchy takie jak podałem czyszczenie jak w oryginale i niech się pali . Wywalasz popielniczkę z popiołem i czekam na foto.

Pozdrawiam.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak mówiłeś i czekam na efekty w popielniku. Co do ważenia, to wagę z kipi zweryfikowałem wagą kuchenną i wskazania są zgodne co do 5g, bo taka jest dokładność wagi z kipi. Nawet dziś to zweryfikowałem robiąc ponownie test podajnika i jest bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec cyklu pracy zwabił mnie do kotłowni lekki dymek... Podajnik wariowały, bo na mocy min. płomień miał ok. 5% i raz spadał raz się lekko podnosił. W tym momencie termostat zgłosił dogrzanie pomieszczeń i palnik przeszedł w tryb wygaszania. Wtedy właśnie do niego zajrzałem. Popielnik wyglądał tak:
6745a807cbb8b391f63554a333f9b7dc.jpg

Ale palnik tak:
c74e0572267a022a96ba67006b053bcb.jpg

Nie wiem czy zdjęcie jest wystarczająco jasne, ale palnik jest całkiem zawalony spiekiem... Temperatura palnika 45C. Gdyby popracował dłużej, to trzeba by znowu rurkę wymieniać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde... Ja przy takich kiełbasach wydluzylem "czas czyszczenia wygaszanie" do dwunastu (!) minut. Palnik był czysty do następnego cyklu, ale w tym czasie temperatura kotła spadała chyba o trzy stopnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać wyraźnie , że palnik sobie nie radzi nie może spalić dostarczonego paliwa.

U Ciebie ta rura spiro się przepaliła tak. 

Powiedź a komin drożny ponieważ masz za dużą temperaturę podajnika 45 st szok ewidentnie spaliny maja problem z opuszczeniem wymiennika.

Masz czujnik temp spalin co tam się dzieje na wylocie może za bardzo stłumiłeś ruch spalin gdyż ogień cofa się do podajnika i topi się ta rura tak być nie może.

Jaką masz w tej chwili wydajność podajnika wpisaną.

Zwiększ cykl rotacyjnego czyszczenia ze 180 na 140 s intensywność 4 %..

Nadmuchy podnieś tak 27 33,40.

Czy po wyczyszczeniu się palnika wszystko się spaliło czy wypluł spiek.

Daj informacje na te zapytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ta temperatura palnika jest od początku po wyczyszczeniu ,czy dopiero jak się zapcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak rura się przepaliła, ale to było ewidentnej efektem zapchania palnika. Górka spieków zasłoniła cały palnik i wszystko się w nim kisiło.

Komin drożny, czyszczony, zawirowaczy nie ma, szamoty z rusztu zdjęte. Spaliny na moc max ~100C.

Wydajność podajnika z dzisiejszego testu 11,2.

Po wyczyszczeniu palnika wypluł spiek. Problem jest w tym, ze palnik w trakcie pracy zapycha się rozżarzonym spiekiem, dmucha w ten spiek, ale to wszystko kisi się w środku. Jestem przekonany, że to powoduje wzrost temperatury palnika i stopienie rury. Ta rura wytrzymuje ~60C...

Przy czyszczeniu 10% co 40 s nie dochodziło do takiej sytuacji, ale spieków było sporo w popielniku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ta temperatura palnika jest od początku po wyczyszczeniu ,czy dopiero jak się zapcha.

Dopiero jak się zapcha i tak pracuje. Normalnie jest ~30C


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm , u mnie czym wyższa moc, tym niższa temperatura palnika, ponieważ palnik jest chłodzony powietrzem podawanym do spalania, może faktycznie jest problem z odprowadzaniem takiej ilości spalin, albo po prostu pellet zanieczyszczony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jaka Ci wyszła waga paliwa w teście.

Jak palnik będzie pracował na pełnej mocy 16 kw podejdź do niego i stoperem w smartfonie zmierz czas podawania paliwa przez podajnik pelletu z kosza zasypowego oraz czas postoju tego podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, mhosaja napisał:


Dopiero jak się zapcha i tak pracuje. Normalnie jest ~30C


 

Kolego  a od jakiego czasu użytkujesz palnik , ile peletu już spaliłeś ?  czyściłeś kiedyś tą rurę wyciągając ją może otwory ci pozarastały , najczęściej zarastają  przy  wlocie pelletu ciężko to zobaczyć  bez demontażu  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszecie tutaj o tym ze pelet kipeski. Pewnie wszyscy testowalismy pelet certyfikowany za chore pieniadze i pelet przemyslowy za normalne pieniadze. Czy ktorys z palaczy procz ilosci popiolu i ogolocenia naszego portfela zauwazyl korzysci na plus dla peletu dinowskiego? Po mojej stronie roznic brak, jak u was? Piszecie o pelecie z roznych trocin jeden bedzie mial wiecej kory, drugi wiecej sosnowego drzewa, trzeci wiecej debu i plyty wiurowej itp. Ktory pelet teoretycznie powinien spalac sie najlepiej i najekonomiczniej dla naszego portfela? Nie wiem czy mozna porownac drzewo lisciaste i iglaste w kawalku do takiego samego peletu.

Edytowane przez alfiorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje Ci palnik obecnie? 

Obecnie nie pracuje. Włączy się pewnie ze dwa razy w nocy.


Powiedz jaka Ci wyszła waga paliwa w teście.
Jak palnik będzie pracował na pełnej mocy 16 kw podejdź do niego i stoperem w smartfonie zmierz czas podawania paliwa przez podajnik pelletu z kosza zasypowego oraz czas postoju tego podajnika.

W teście wyszło dokładnie 1122,5g. Zrobię jak mówisz i napiszę, co wyszło.


Kolego  a od jakiego czasu użytkujesz palnik , ile peletu już spaliłeś ?  czyściłeś kiedyś tą rurę wyciągając ją może otwory ci pozarastały , najczęściej zarastają  przy  wlocie pelletu ciężko to zobaczyć  bez demontażu  .

Palnik chodzi od połowy października. Spaliłem nieco ponad tonę pelletu. Nie rozbierałem go jeszcze, ale raz w tygodniu czyszczę szczotką do rdzy środek rury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mhosaja Masz dużo szamotu wokół rury palnika, musi go być aż tyle? Ja postawiłem cegły tylko naprzeciw kity płomienia, boki palnika mam wolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, alfiorz napisał:

Panowie piszecie tutaj o tym ze pelet kipeski. Pewnie wszyscy testowalismy pelet certyfikowany za chore pieniadze i pelet przemyslowy za normalne pieniadze. Czy ktorys z palaczy procz ilosci popiolu i ogolocenia naszego portfela zauwazyl korzysci na plus dla peletu dinowskiego? Po mojej stronie roznic brak, jak u was? Piszecie o pelecie z roznych trocin jeden bedzie mial wiecej kory, drugi wiecej sosnowego drzewa, trzeci wiecej debu i plyty wiurowej itp. Ktory pelet teoretycznie powinien spalac sie najlepiej i najekonomiczniej dla naszego portfela? Nie wiem czy mozna porownac drzewo lisciaste i iglaste w kawalku do takiego samego peletu.

Masz rację, ja osobiście nie robiłem długoterminowych testów na pellecie z najwyższej półki, ale podejrzewam że niema takiego zysku cieplnego jak różnica w cenie . Kupując tego typu palnik kierowałem się też informacjami że będzie on pracował też na gorszym pellecie. I na takim pracuje. 

Edytowane przez misiek30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mhosaja Masz dużo szamotu wokół rury palnika, musi go być aż tyle? Ja postawiłem cegły tylko naprzeciw kity płomienia, boki palnika mam wolne.

Tam gdzie mam wyłożony szamot nie ma płaszcza wodnego. Zaczyna się dopiero powyżej szamotu. Uważasz, że powinienem wyjąc te cegły z boku?

 

Ustawiłem czyszczenie na 4% co 120s i znow przekroczona temperatura palnika i taki widok w środku:

26d6d69e0b26088c8f5b5c9ba3f50607.jpg&key=57cea5b0562773a2b5005c28d830675b85a211f02fe7b9abdd9927656432a6ad

 

07c781a5dc966921cae74c49b18a178d.jpg&key=a598924e07af3690a8493954e89507c0a5517bbd798a6f573d4fe3d6e33414e6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał cieńsze, są takie o grubości jednego cała mniej więcej. Ale ten Twój pelet to chyba pół na pół z MDFem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.