Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

@PiotrNdt nie boisz się,że ta przeróbka nie spełnia wymogów uchwały antysmogowej?

Ja CEEB jeszcze nie wypełniałem(czas do 1 lipca).Ale dla kontrolujących będzie oczywiste,że kocioł pozaklasowy nie ma prawa  być używany,mimo,że palnik w tym kotle spala pelety bez efektów wizualnych na kominie.

Więc mam dylemat w jakim kierunku dalej iść.

@Kordjano w jakim kotle planujesz palić drewnem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w tym co mam  ,ruszt jest , nie palić a bardziej przepalać w duże mrozy .

przyjdzie czas to go wymienię na właściwy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję montaż bufora do mojego pieca. Do sterownika Plum ecomax 850 P-2 C touch potrzebny jest moduł B. Czym się kierować przy zakupie, musi być dedykowany do Kipi, Plum czy to bez znaczenia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może palenie trocinami zamiast pelletu? 

Tylko czy to jest możliwe w instalacji pelletowej bez  jakichś przeróbek technicznych?

Próbował może ktoś takiego rozwiązania?

Byłoby z pewnością taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie.

Panowie mam problem z palnikiem polega on na tym, że pokazuje się komunikat " przegrzanie palnika " co dziwne komunikat pojawia się w trakcie gdy palnik nie pracuje. Gdy zlikwiduję komunikat palnik się czyści i przechodzi w postój.

Gdzie może być problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryśku masz ekonet ?  Ustal jaką temperaturę łapie Ci palnik w momencie zaraz po wygaszeniu , w trakcie pracy powinien mieć temperaturę zbliżoną do otoczenia , zaraz po wygaszeniu gdy wentylator stop ,temperatura nieco rośnie bo ciepo promieniuje ,jak ci zostaje dużo żaru lub jakieś spieki w rurze to może włączyć się alarm , 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie nie wygasza się dobrze i zostaje żar w komorze spalania, wtedy bez dmuchawy temperatura palnika rośnie. Miałem to samo kiedy wyłączyli prąd na pięć minut... Spróbuj wydłużyć czas czyszczenie po wygaszaniu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile ustawiony jest alarm?

Jest wentylator wyciągowy w kotle czy pracuje na naturalnym ciagu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile ustawiony alarm też ważne , jeszcze trzeba sprawdzić drożność dziurek w palenisku , też ważne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ekonetu

komunikat pokazuje się długo po wygaszeniu palnika

nie wiem na ile ustawiony jest alarm, praca na naturalnym ciągu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja paliłem 8 , mam wrażenie że lepiej jeśli chodzi o podajnik, 6 potrafi się klinować w żmijce podajnika i słychać trzaski kruszonego pelletu. Poza tym większych różnic w spalaniu nie zauważyłem. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od początku jadę na ósemce , szóstka była sporadycznie wrażenia jak u kolegi wyżej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, czy dodanie ekogroszku do pelletu w jakiejś sensownej proporcji byłoby na plus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo bo coś by padło ,najpierw żmijki,potem palnik z racji zalegania ciężkiego popiołu i grzania palnika przez żar po wygaszeniu,chyba że w palniku do tego przystosowanym bodajże v200

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam od tego sezonu posiadam palnik KIPI w kotle 20KW. Cieżki to sezon nie powiem:

Głowne problemy to:

-problem z nagrzaniem kotła do zadanej 60 stopni (piec cały czas chodzi na maks)

- duże spalanie bo od paźdzernika wychodzi tona na miesiac (częśc domu ocieplona),

-tylko grzejniki (brak podłogowki) oraz CWU

 

Spostrzeżenia:

-wg mnie problem z powrotem (niestety nie ma termometru na powrocie) powrót zabezpieczony zaworem 40 stopni afriso

-działa wg termostatu w domu co też sprawia problem bo długo się nagrzewa a szybko wychładza przez co dużo razy sie rozpalal. Pyttanie: czy ustawienie nadzoru na minimalnej mocy mogłoby pomoc?

-Gdy dogrzewa CWU z automatycznie wylacza sie pompa CO, mysle ze to tez problem. Bo gdy nagrzewa CWU powrot robi sie bardzo cieply i kociol ladnie nabija temp nawet na minimalnych obrotach

 

- Zauważyłem tez, że temp która jest na kotle idzie na grzejniki. Nie ma zadnego mieszacza. Czy może tak być czy też bez sensu?

 

Proszę doradzić co poprawić by przyszły sezon był lepszy.

 

Na oko instalacja wyglada tak:

- kociol - CO - powrót   i osobno od kotla idzie na CWU - powrot (mały obieg)

 

Czy może piec działąć tak, że jednoczesnie grzeje i CO i CWU i być moze dzięki temu kociol równiez bedzie się lepiej nagrzewał? czy są inne sposoby

 

jestem laikiem prosze o pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej pomóc to może docieplenie domu i to porządne .

Termostat to dobrze się sprawdza jak dom za szybko się nie wychładza 

Co to za zawór afriso 40 st ? powinien być VTC z wkładką 55 st , chyba że kolega miał na myśli 4d .

Ogólnie za mało danych by coś więcej doradzić , co to za kocioł ? jeśli palnik pracuje z mocą 20 kw to nie powinno być problemu by osiągnąć 60st .

Nie ma też problemu by grzać równocześnie co i cwu .

przede wszystkim to jaki metraż kolega ogrzewa , jakie jest zapotrzebowanie budynku na energie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2022 o 19:41, johnybananas napisał:

Proszę doradzić co poprawić by przyszły sezon był lepszy.

Jaki model sterownika do kipi ?

Jaki termostat pokojowy ?

Termostaty na grzejnikach ?

Jak kocioł taktuje ( dużo rozpaleń)  to trzeba mu ograniczyć moc maksymalną , dobrać na podstawie dziennego zużycia ok. 5 kW na każdy zużyty kilogram peletu . Zużycie dzienne w kg / 24 godziny x 5 kWh , do wyniku dodać 1 kW więcej i tyle ustawić moc palnika . Palnik ustawić w tryb standart ( przedtem ustawić moce minimalna  i pośrednią ) . W okresach cieplejszych lub przejściowych używać termostatu pokojowego natomiast przy temperaturach poniżej zera ( zależy od ocieplenia domu ) wyłączać termostat pokojowy w sterowniku kotła i kocioł prowadzić wg temperatury zasilania ( można włączyć i ustawić harmonogram obniżeń nocnych w sterowniku  kotła . ( wymaga dopasowania  ustawień parametrów podtrzymania /nadzoru tak aby kocioł się nie wyłączał .

Przydaje sie odczyt temperatury spalin jeśli ster na to pozwala to elektroniczny ( czujnik  w czopuch ) albo chociaż analogowy .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się podłączyć pod temat pracy w trybie "nadzór/standard". Mogę bezkarnie przełączyć kocioł w ten tryb podczas pracy w FL? W czym pomaga znajomość temp. spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomość temperatury spalin pozwala przekonać się jaki mamy sprawny wymiennik , pozwala się zorientować czy czasem nie za dużo ciepła wylatuje przez komin , jak już wiesz na ile stać twój kocioł to w zasadzie jest zbędny .

Co do nadzoru to ustawia się go jak z najmniejszą mocą tak by palnik nie zgasł ,ma to sens jak jest pobór ciepła i gdy kocioł po wejściu w nadzór długo w nim nie będzie trwał { kilka kilkanaście minut } i histereza kotła mała nie jakaś 20 st  by kocioł nie nadzorował pół godziny czy więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jasio napisał:

Chciałbym się podłączyć pod temat pracy w trybie "nadzór/standard". Mogę bezkarnie przełączyć kocioł w ten tryb podczas pracy w FL? W czym pomaga znajomość temp. spalin?

Tak możesz zmienić w każdej chwili tryb regulacji z FL na standard i odwrotnie . Co do pomiaru spalin to nie zgodzę się z przedmówcą że staje się niepotrzebny po zapoznaniu z kotłem . Używam go cały czas a zwłaszcza po zmianie paliwa i często konieczności dostrojenia nadmuchu ( nie mam lambdy ) poza tym po temperaturze spalin wiem kiedy wymiennikowi należy się kompleksowe czyszczenie gdy  więcej ciepła idzie w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wymiennikowi należy się czyszczenie to ja wiem bez czujnika spalin , owszem temperatura spalin rośnie do 10st kiedy jest zasyfiony . Ostatnio ten czujnik mi padł i nie zamierzam kupować nowego bo po co? 

Nadmuch dostrajam na podstawie wyglądu płomienia , a nie temperatury spalin  .

Do tego jak kolor wymiennika ok to co więcej się doktoryzować .

Jak chce się mieć idealnie { prawie} to się ecoLambde kupuje ☺️

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostka wykres temperatury i poziom tlenu.

Termopara typu K umieszczona okolo 3 cm nad sondą lambda. Co ciekawego (i nie wiem czemu) najwyższa temperatura osiągana jest przy bardzo niskim poziomie mierzonego tlenu np. ~2-4%. Dlaczego tak?

Poziom zmian temperatury w tym punkcie to ~20C (380-400C), poziom zmian tlenu ~4% (5-9%)

Sama zmiana (skoki) temperatury i tlenu najbardziej zależą od chwilowej mocy palnika (nie równe podawanie pelletu).

Czy czujnik spalin się przydaje? Zamontowany w czopuchu jako bardziej do podglądu na odbiór ciepła.

Trzeba dobrze przesadzić z ustawieniami żeby zmiany zaobserwować w czopuchu. Tam bardziej będzie widać moc palnika i "sprawność" wymiennika niż jakość spalania.

2022_04_15_23_27_06_WinPLC_Analyzer_demo_version_V3.2.2.9_KK22.SA7_BEZ_SONDY_2_2_2_2_.thumb.png.4f0de2d3b6957239a2f84fe2234fec10.png

IMG_0894.thumb.JPG.0a7091b5bc65b12806444c5493888f61.JPG

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, PioBin napisał:

Jako ciekawostka wykres temperatury i poziom tlenu.

Termopara typu K umieszczona okolo 3 cm nad sondą lambda. Co ciekawego (i nie wiem czemu)

najwyższa temperatura osiągana jest przy bardzo niskim poziomie mierzonego tlenu np. ~2-4%. Dlaczego tak?

 


Dla mnie jako amatora, jest to raczej zrozumiałe.
Spalanie stechiometryczne i współczynnik nadmiaru powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.