Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Jackw64 napisał:

Nie zmieniałem histerezy nadzoru z fabrycznej. U mnie sytuacja skomplikowana. 2 mieszkania. jedno z końca 19 w i dobudowane w 2005. Stare nie ocieplone. Wymienione okna i drzwi. Instalacja, tez staro nowa, Częśc z 20 w reszta z 2005.

W nowych sterownikach np. u mnie fabrycznie histereza nadzoru jest ustawiona na 0* i taki jest wykres jak wyżej, natomiast w starszych sterownikach jest ustawiona fabrycznie na 5* i jak tak ustawię wtedy wykres mam podobny do Twojego, wnioskuję że chyba masz ustawioną na 5*. Jeżeli tak nie jest to już nie wiem.
Z histerezą nadzoru ok. 5* mój kocioł spala ok. 3 kg więcej na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zostaw histerezę nadzoru na 0C i spróbuj podnieść tylko moc minimalną kotła. Bo to właśnie zrobiłem wczoraj eksperymentalnie. Tylko nie baw się w zmiany kosmetyczne co 2-3%.  Palę jakimś ruskiem, co ma niby 26 Mj.

Teraz trochę prawdy. Przedstawiciele seko i pluma zostawili nas wszystkich z kłopotem. Myślicie, że nie śledza tego forum ? Seko zwala na kominy i pewnie pluma, plum na seko. Ciekawe, dlaczego seko ma badania na antracycie ? Skąd taki dostać ? Fałszywa flaga. Przysłali mi nowa zębatkę do odpopielania, ale łańcuszka już nie (stary za długi).

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jackw64 napisał:

To zostaw histerezę nadzoru na 0C i spróbuj podnieść tylko moc minimalną kotła. Bo to właśnie zrobiłem wczoraj eksperymentalnie.

Przepraszam że jestem taki upierdliwy ale interesuje mnie jaką masz histerezę nadzoru, piszesz że fabryczną, ale może to być różnie 0* lub 5* w zależności od wersji sterownika. Wtedy mógłbym to sobie porównać. Podniesienie mocy minimalnej chyba nic u mnie nie da bo na wykresie widać że moc nie spada poniżej 70%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2091744395_ustawieniaPiotr162019-01-2418_59_2019-01-2419_59.thumb.png.582fd9f81b4941173ec93c0ec997cf8d.pngNie jesteś upierdliwy. To forum ma pomagać. Po to istnieje. Guru jest tutaj Piotr16. Tylko, że on ma wymiennik i zawór 3D ustawiany ręcznie. A nasze 4D są źle zarządzane. U mnie wczoraj było 5C, ale zwróć uwagę, ze kocioł w nadzór wszedł dosłownie na chwilę. Ustawienia Piotra16 chyba się u mnie nie sprawdzają Kocioł źle reaguje..

 

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.Tak czytam i pozwólcie że sie wtrące.Może to wina węgla ze nie mozna wyregulować.Zarazem  współczuje z tym problemem noi ten czas przy piecu zamiast przy piwku w domu.Moze na próbe jakiś inny węgiel wsypać , a jak już masz dośc to moze do serwisu zadzwonic i przedstawic ten problem.Ja walczyłem z piecem ale jakos udalo mi sie go wkońcu opanowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darko240973 a dlaczego nie przy napitkach ? Mamy wszak komputery, tablety smartfony. Pozdrawiam

Problem jest taki, jak pisał Piotr16. Zła reakcja kotła na zmiany w co. Zbyt wolny i pokręcony. Za dużo parametrów. Tylko bierzmy to na bary i zróbmy coś z tym. Darko problem z węglem też występuje. Co do tego nie mam wątpliwości. Ale jak producent kotła i steru ma to gdzieś, to sami musimy to rozwiązać.

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, darko240973 napisał:

Witajcie.Tak czytam i pozwólcie że sie wtrące.Może to wina węgla ze nie mozna wyregulować.Zarazem  współczuje z tym problemem noi ten czas przy piecu zamiast przy piwku w domu.Moze na próbe jakiś inny węgiel wsypać , a jak już masz dośc to moze do serwisu zadzwonic i przedstawic ten problem.Ja walczyłem z piecem ale jakos udalo mi sie go wkońcu opanowac.

Gdyby tylko sypać groszek , nie przejmować się zużyciem bo taki dom, i najważniejsze, nie oglądać wykresów z pracy kotła to nie miałbym zastrzeżeń, jest stabilnie ciepło w mieszkaniu i o co chodzi.
Tylko tu pojawia się mały problem, jest nowszy i starszy typ sterownika (sprawdzone w SEKO) z różnymi ustawieniami fabrycznymi i żeby porównywać wykresy użytkowników którzy deklarują że pracują na ustawieniach fabrycznych trzeba wiedzieć jakie te ustawienia są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam starszy. Pracowałem na fabrycznych, ale już nie. Od wczoraj. Do tego czasu na fabrycznych. Powtarzam nie jestem guru, tylko eksperymentuję. Tu macie gościa na youtube, co przerobił ustawienia na plumie. Kocioł inny, ale ster ten sam : seniu1984  .

Ustawienia Piotr16 u mnie nie działają. Czy ktoś ma wiedzę, czy w trybie aktywnym obsługi zaworu 4D praca ręczna nie uszkodzi siłownika lub sterownika ?

Edytowane przez Jackw64
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, peha napisał:

Gdyby tylko sypać groszek , nie przejmować się zużyciem bo taki dom, i najważniejsze, nie oglądać wykresów z pracy kotła to nie miałbym zastrzeżeń, jest stabilnie ciepło w mieszkaniu i o co chodzi.
Tylko tu pojawia się mały problem, jest nowszy i starszy typ sterownika (sprawdzone w SEKO) z różnymi ustawieniami fabrycznymi i żeby porównywać wykresy użytkowników którzy deklarują że pracują na ustawieniach fabrycznych trzeba wiedzieć jakie te ustawienia są.

No ja mam starszy sterownik bo histereza na 5 noi czyszczenie z czasowym wyłącznikiem z gniazdka.Tak więc z tego co piszecie to macie nowszy sterownik z histerezą 0.Co do sterownika itd to faktycznie nie jest do konca taki jak bym chciał zeby był.Paczac na ten dośc popularny co na yutubie ten gośc  testuje i chwali SKZP02 firmy Timel.To tam piec caly czas chodzi w pid i reguluje spaliny do pracy.Fajnie też ma mozna regulowac nadmuch w róznych procentach mocy.Jest dośc prosty a zarazem dośc dobrze dopracowany.Szkoda ze Seko nie współpracuje z inną firmą lub nie nacisnie na pluma żeby dopracować sterownik.Przeciez pewnie Plum tez czyta na necie jakie sa sterowniki i opisy -prawda ?.Chyba ze sie myle to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie darko jak i Ty. Czyszczenie poprzez programator czasowy. Padł mi kilka dni temu po niespełna 2 latach. Oczywiście czyszczenie wymiennika i problem z kotłem.

Edytowane przez Jackw64
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jackw64 napisał:

Mam starszy. Pracowałem na fabrycznych, ale już nie. Od wczoraj. Do tego czasu na fabrycznych. Powtarzam nie jestem guru, tylko eksperymentuję. Tu macie gościa na youtube, co przerobił ustawienia na plumie. Kocioł inny, ale ster ten sam : seniu1984

Jeżeli dobrze rozumiem ten wykres który pokazałeś dotyczy jeszcze ustawień fabrycznych z histerezą nadzoru 5* (starszy typ). Coś podobnego też mogę uzyskać jak ustawię sobie tą histerezę np. na 5* ale zużycie mi rośnie i muszę wracać do wersji bez histerezy. Próbowałem też trybu MinMax ale tu też jest troszkę gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw histerezę na 0C. Kocioł pracował praktycznie bez histerezy. Zobacz na youtube, co facet mówi o plumie.

Mówi też o nadzorze w którymś filmie.

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jackw64 napisał:

Zostaw histerezę na 0C. Kocioł pracował praktycznie bez histerezy.

Jak ustawię na 0* to właśnie mam tak jak niżej. Histereza kotła 2* reszta fabryczne.
23.01_p-wykr.thumb.jpg.a6240619f9993356883e7785c27055b4.jpg

Jak na 8* to tak:
21.01_p-wykr.thumb.jpg.64cbc213cd94fb3fbd8bb444fb58dacc.jpg

Ale to zużycie groszku !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam. Ustaw min moc na 50%. Eksperymentalnie. Zobacz kocioł wchodzi na duże moce i zwieksza sie spalanie grochu. Wg. mnie źle napisany algorytm. Gdyby kocioł pracował w nominalnej mocy, to wsie parametry powinny by optymalne. Zjazd do za niskiej mocy niepotrzebnie obniża wszystkie parametry. Kocioł przechodzi w za duże moce i niepotrzebnie zawyża spalanie eko.

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jackw64 napisał:

Strzelam. Ustaw min moc na 50%

Z przebiegiem z taką histerezą mogę sobie poradzić, miałem nawet ładny wykres przy mocy min. 30% ale w tym trybie spala zdecydowanie więcej i to mi nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poeksperymtuj. dlaczego tylko 30% min ?? Dla doświadczenia mam u siebie przy ustawieniach Piotr16 już 44%

 

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj nowy test. Różnica temp na mieszaczu i kotle 15C. Min moc kotła na 45%. Dam znać jakie wyniki.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę utrudnioną sytuację bo piec zamontowałem u teściów, a mieszkam 150 km dalej. Nie mam jeszcze Econetu(ale przymierzam się do jego zakupu). Póki co walczę na weekendy - ustawie coś i pojadę. Jedno mogę napisać, że nasze piece nie pracują tak jak powinny. Wahania temperatur są, co bym nie ustawił.  Być może to wina domu, ale jak wytłumaczyć fakt, że niezależnie czy jest na dworze +10 czy -8 stopni piec pali tyle samo(25-30 kg). Mam teorie, że pracuje na siebie, w sensie, że nie potrafi szybko odbudować temperatury po wejściu w nadzór, nawet jak ten nadzór nie trwa zbyt długo.Nie potrafię ustawić pieca tak, żeby pracował tylko w minimum. No chyba, że wesoła którą palę tak mi psuje działanie pieca. Dzisiaj zasypię Bartexem silver i sprawdzę. Zastanawiam się jeszcze czy to nie wina zaworu 4D. Może lepszy byłby zawór, który nie jest sterowany automatyką, ale tutaj musieli by się wypowiedzieć ci co się znają na tym. A co do sterownika, to serwisant Wojtek mówił mi przez telefon w grudniu, że pracują nad jakimś nowym sterownikiem. Coś jest na rzeczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peha wydaje mi się , że nie ma znaczenia nowy czy stary sterownik ale jego wersja oprogramowania. Gdy wrócę do domu sprawdzę i podam jaką posiadam.

Niektórzy uważają mnie za przedstawiciela lub handlowca SEKO , inni za GURU jeżeli chodzi o ustawienia a jeszcze inni twierdzą , że w tym temacie wypowiada się grupa użytkowników zafascynowana kotłami SEKO. otóż chciałbym zapewnić iż nie reklamuję  firmy SEKO , ani ich pracownikiem. Jestem tylko zwykłym posiadaczem ich kotła , ani jakimś GURU . To nie ja założyłem ten temat ale chyba jako pierwszy pochwaliłem się zakupem tego kociołka i zacząłem opisywać swoje spostrzeżenia , wstawiać zdjęcia i filmiki. Później były pytania i odpowiedzi odnośnie kotła jego pracy i ustawień jakie mam ( co nie znaczy , że u każdego się sprawdzą) i w ten sposób temat sam się rozwinął. Co do fascynacji tym kotłem , owszem w porównaniu z kilkunastoletnim paleniem w zwykłym śmieciuchu , a przejściem na podjnikowca  i uzyskaniem komfortu cieplnego przy minimum obsługi a na dodatek zmniejszeniu wydatków na opał to jak można nie być zadowolonym czy zafascynowanym ? Podejrzewam , że gdybym kupił inny kocioł a rezultaty były by podobe , też był bym nim zafascynowany. A do zakupu tego kotła skłoniły mnie  : obrotowa retorta , odpopielanie , elektryczne czyszczenie wymiennika i właśnie sterownik już fabrycznie dedykowany do tego kotła wraz z wgranymi podstawowymi parametrami pracy ( żebym nie musiał sam ustalać dawki paliwa , nadmuchów itd. )Nie zależało mi na nadmiernie rozbudowanym sterowniku gdyż posiadam dość prostą instalację a bardziej na tym żebym rozpalił , załączył automat i zapomniał o ustawieniach . ( wszelkie zmiany dokonywane prze zemnie to raczej forma testów i ciekawość - i tak zawsze był powrót do fabrycznych z niewielkimi doregulowaniami ) Wiadomo  ,że apetyt rośnie w miarę jedzenia a i postęp w technologiach jest coraz szybszy i to co wczoraj było dobre jutro jest już przeżytkiem . Niektórzy mają większe wymagania niż ja co do sterownika - na szczęście u mnie do tej pory <<odpukać>> wszystko gra i kocioł pracuje bezawaryjnie.Myślę ,że jak i u nas tak i użytkownicy innych kotłów dzielą się na tych którzy są zadowoleni jak i na takich co nic nie zgrywa i mają problemy  - po to tu piszemy i próbujemy pomóc - doradzić. Niestety ideał nie istnieje ani w przyrodzie ani tym bardziej w urządzeniach zrobionych przez ludzi . zawsze są jakieś wady i zalety a nam pozostaje się z tym pogodzić i przy odrobinie szczęścia z tym żyć - raz lepiej , raz gorzej. Przeglądam czasami tematy o innych kotłach i sterownikach - wnioski -na prawdę myślę ,że źle nie trafiłem kupując ten akurat kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr16 dla mnie jesteś guru. Dzięki Tobie poradziłem sobie w początkowej fazie prowadzenia kotła. Mam dobre wieści:

 

 

 

pracaseko2019-01-25 12_34_2019-01-25 13_14.png

Od 9.00 zacząłem zmniejszać moc kotła. W tej chwili max mam na 70% min na 10%. Kocioł pracuje stabilnie. Prawdopodobnie nie są to ustawienia końcowe. Pracuję nad tym dalej. Peha zacznij to samo. Zmniejszaj moc max o kilka procent i obserwuj pracę kotła. Jak włączy się nadzór, to w następnym cyklu obniż moc. Tak do skutku. Pozdrawiam.

P.S. u mnie też kocioł pracował bezproblemowo. Zużycie eko  36 kg/dobę.

Edytowane przez Jackw64
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr16. Aktualnie stosowany regulator ma inną płytę elektroniki EM890 v1.1
U mnie: moduł A:   v.104,12.31.B1
Panel  104.30.24.B0
Taka zmiana którą od razu widać to dodanie czujnika czadu.
Zapomniałem zapytać pana Wojtaka z SEKO dlaczego tak zrobili że w ustawieniach fabrycznych FL teraz histereza nadzoru ustawiona jest na 0* a w starszych regulatorach była ustawiona na 5*. Teraz jak użytkownicy mówią że mają ustawienia fabryczne to może to dotyczyć diametralnie różnych rodzajów pracy jedni mają pracę z nadzorem a inni pracę ciągłą bez nadzoru i jak tu się dogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jackw64 napisał:

Piotr16 dla mnie jesteś guru. Dzięki Tobie poradziłem sobie w początkowej fazie prowadzenia kotła. Mam dobre wieści:Od 9.00 zacząłem zmniejszać moc kotła. W tej chwili max mam na 70% min na 10%. Kocioł pracuje stabilnie. Prawdopodobnie nie są to ustawienia końcowe. Pracuję nad tym dalej. Peha zacznij to samo. Zmniejszaj moc max o kilka procent i obserwuj pracę kotła. Jak włączy się nadzór, to w następnym cyklu obniż moc. Tak do skutku. Pozdrawiam.

Chciałbym zobaczyć ten wykres dla przedziału czasowego np. 8 godz. wtedy wychodzi cała prawda.
U mnie w czasie 40 minut bez histerezy nadzoru też wygląda to ładnie. Ale to jest moje zdanie i mogę się mylić. Warto próbować.
1.thumb.jpg.4e619060ae9e975fdf3eee04cb3e46cd.jpg

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. Wkleję za kilka godzin. Pozdrawiam.

P.s. Moc max trzeba obniżyć tak, aby nie było nadzoru.

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajfun wulkan p1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.