Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli wniosek jest taki.Piec zarąbisty a sterownik do duszy.Piec w moc max 100% a w min 0% i po problemie.Fazzy  Logic w takim razie na papierku.Zaraz ide zwiekszyć moc kotła i przestaje sie bawic w ustawienia.Po sezonie zobacze co mnie tknie moze go zmienie na inny.Niech sie odstawia ile chce.Szkoda tylko ze w seko zapewniali mnie ze Pid działa jak najbardziej, tylko komu ?Skora jak cos wykombinujesz to spaliny za male.Zagladałem tez styłu nic niepokojacego nie widziałem jak narazie,Mam tez normalny komin bez wkładu.Tak z ciekawości to ile masz temperature spalin w pracy min i tej max.Piszesz tez ze nie apteka ale sterownik tak przelicza bo nie potrafi policzyc dokładnie jak skzp-02.Pozatym w workach nie ma nigdy 25 kg jest albo 23.5 kg albo 24 kg.Pozatym podałem z licznika z kotła.a według obliczen z kalibracji powinno byc 100 kg.Nie bede z waga stał w piwnicy i dowazał do 25 kg aby dokladnie podac tak jak piszesz.Pozatym jak wsypiesz wegiel to sterownik po krótkim czasie pokazuje już chyba 32 kg spalone paliwo a ubyło malo co nie wspomne niewiarygodnej wstepym obnizeniu w % paliwa w zbiorniku.Pisalem okolo bo tak jak sterownik pokazywal.Pozatym daje juz sobie spokój z tym pidem,Tylko powiedz mi jak piec mialem czesciej w nadzorze to czesciej czyscilem a jak w tym okrojonym pidzie czysty i ten sam wegiel to czy z moim kominem cos sie stanie.W pidzie na Tech i skzp-02 maja niska temperature spalin  i nikt nic nie mowi na temat wykwitów.Jak temperature na piecu ustawi 50* lub 45* to wtedy po piecu bo spaliny do duszy maja temperature.Wiemy ze dla pieca bezpieczna jest 57 * a Seko zaleca min temperature pieca 65*-pisze w instrukcji.Jeśli sie nie sprawdza to faktycznie dobrze ze sie wycofałes z tych ustawien.Seko chyba nie czyta tego forum.Prosiliśmy z kolega o wypowiedz powyzej w postach ale cisza.Moze zajmuja sie nowym sterownikiem i nas zaskoczą , a odpisując nam napiszą że wyminiaja nam z mała dopłata-to chyba niemozliwe.Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu śledzę dyskusję o wyższości palenia bez nadzoru nad paleniem z nadzorem. Próbowałem proponowanych tu ustawień pracy w PIDzie, wymyślałem swoje i muszę powiedzieć że za każdym razem miałem wyższe spalanie ok. 3kg na dobę, ale podkreślam tak jest u mnie. Zdecydowanie nie służy mi spalanie ciągłe i wróciłem do pracy z nadzorem czyli do ustawień prawie fabrycznych w moim przypadku z histerezą nadzoru 0*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanko, temperaturę zadana na kotle mam ustawioną na 65 stopni, histereza kotła na 2 stopnie, histereza nadzoru na 2 stopnie, moje pytanie dlaczego po zejściu temperatury na kotle poniżej 65 stopni, np. 64.5, kocioł przechodzi z nadzoru w tym pracy? Wydaje mi się że powinien zaczynać pracować poniżej 63 stopni?, skoro histereza kotła jest 2 stopnie.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zasady działania histerez gdzieś już to pisałem , ale podam jeszcze raz. Na twoim przykładzie : temp. zadana 65* histereza nadzoru 5 * i histereza kotła 2* - kocioł po osiągnięciu zadanej 65* jeszcze chwilę pracuje na  wyższej mocy która była potrzebna do jej osiągnięcia i schodzi na moc minimalną pracując na niej do osiągnięcia 70* ( zadana 65 +5 hist. nadzoru= 70) , po osiągnięciu 70* wchodzi w nadzór , temp sapada o 2* ( histereza kotła ) do 68* - kocioł rozpoczyna pracę przedmuchem ( u mnie najczęściej w czasie przedmuchu temp. spada jeszcze o 1*) następnie kocioł pracuje normalnie z mocą minimalną . Jeżeli temp nadal spada to po spadku temp. poniżej zadanej powoli dokłada sobie mocy aż temp. przestanie spadać , następnie doda sobie jeszcze trochę mocy i z taką dochodzi do temp. zadanej  po osiągnięciu której ponownie schodzi z mocą do minimalnej i tak w kółko. Jeżeli po nadzorze  gdy spadki temp. są duże powodujące wchodzenie kotła na moc max lub za szybko osiąga zadaną + histerezę nadzoru ( u ciebie 70*) to aby się tak nie działo można zwiększyć wielkość histerezy nadzoru ( wtedy kocioł będzie miał więcej czasu na wyhamowanie z dużej moc do mocy minimalnej a także będzie miał więcej czasu na reakcję po nadzorze na właściwą pracę z mocą minimalną czyli dłużej po nadzorze będzie pracował z mocą minimalną ) można też  zmniejszyć histerezę kotła na 1* - wtedy kocioł będzie krócej w nadzorze i także zwiększy się jego czas pracy na mocy minimalnej zanim temp. spadnie poniżej zadanej.

Darko 240973 pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć , a ani fizyki i matematyki nie da się oszukać - jeżeli zapotrzebowanie budynku na ciepło jest mniejsze niż wytwarza je kocioł w pracujący  z mocą minimalną odpowiednią dla swojej wielkości to musi przestać je wytwarzać wchodząc w nadzór. Piszesz że sterownik do dupy bo przy twoim przewymiarowanym kotle nie potrafi sterować tak by nie przechodził w nadzór , to po co by było dobieranie mocy kotłów do potrzeb budynków  gdyby wszystkie węglowe mogły pracować z tak małymi mocami żeby się nie odstawiały- niech wszyscy kupują kotły 40kW żeby zimą na 1000% nie zmarznąć a producenci mieli by mniej kombinacji z produkcją kilkunastu rodzajów . Jedynie takie rozwiązanie ( choć nie tak drastyczne) to kocioł peletowy z dużym buforem ,lub gazowy gdzie jakieś tam przewymiarowanie kotła nie było by bardzo szkodliwe i nie zrujnowało budżetu na ogrzewanie . U mnie na ciepłowłaściwe wychodził kocioł 15kW  , i pewnie tak jak ty pomyślałem << może będzie za mały i zimą nie da rady dogrzać budynku >> i kupiłem 17kW . Z perspektywy czasu widzę że jednak jest za duży - z powodzeniem dał by radę 14kW , a efektem było by zmniejszenie problemów w okresach przejściowych i praktycznie przy obecnych ciepłych zimach , gdyż moc minimalna z jaką by pracował była by mniejsza . W tej chwili kupując groszek o niższej kaloryczności radzę sobie w ten sposób ze zmniejszeniem tej mocy ( do tego jest on mniej problematyczny w spalaniu) , sezon rozpocząłem pod koniec września - liczniki kotła ( w tej chili nie pamiętam dokładnie , ale jak chcesz to po powrocie do domu mogę podać dokładnie) pokazują pracę z mocą max 8h , z mocą mni ok 2300-2400h , nadzór 775h  i właśnie po tych danych już widać , że kocioł jest za duży.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Ja też mam podobnie jak Peha, bez nadzoru kocioł pali 2-3 kg więcej. Ja nie mam problemu z kalibracja pojemnika. Licznik na panelu podaję zużyty węgiel co godzinę pracy podajnika, więc może wyliczyć po zasypie 30 kg w danym momencie potem będzie stał. U mnie odchylka spalania chwilowego max 3-5%. Całkowitego od 15 listopada - 0.

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że przy ustawieniach : zadana kotła 65, histereza kotła 2, histereza nadzoru 3, kocioł będzie pracował do osiągnięcia 68, a z nadzoru w pracę przejdzie przy 66?. Dobrze myślę?

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlaczego u mnie zawsze z nadzoru w tryb praca przechodzi przy temperaturze takiej jaka mam zadaną na kotle?

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie znaczna poprawa w pracy kotła na max 46%. Zużycie opału spadło o ok 9kg/dobę. Praca ciągła bez nadzoru.

1411688432_seko_4625_2019-02-0105_10_2019-02-0118_10.thumb.png.a83ba8d739a671ef2f276d696fe0794d.png

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spalal ile?

Pozdrawiam Krzysztof 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalał ok 36kg/dobę. Tak się zastanawiam nad ponownym zwiększeniem mocy min na np. 15%

Edytowane przez Jackw64
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co? Jackw64? Może palić więcej? Niech moc będzie z nim. 

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko mam noname. Pewnie chciał się dokopać. Po to mu ograniczyłem, aby tego nie zrobił ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jackw64 napisał:

Witam. U mnie znaczna poprawa w pracy kotła na max 46%. Zużycie opału spadło o ok 9kg/dobę. Praca ciągła bez nadzoru.

 

Pozdrawiam.

Też to próbowałem ale temp. zewnętrzna spadła i trzeba było podnieść moc max bo kocioł nie osiągał temp. zadanej. Tą mocą musiałby chyba sterować czujnik pogodowy wtedy byłby spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak komuś duszno, musi ograniczyć zawór na dom. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dąże do 0 kg. Jestem blisko. Na pompie ciepla mam 35 kWh  x4 =140 kWh. Na SEKO około 20 x 7.8. Szkłem dupy nie utrzesz. Dom jest dom. 

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno co mam to Tauron po 15 PLN. za miesiąc. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, arturgruszeczka1 napisał:

Czyli rozumiem że przy ustawieniach : zadana kotła 65, histereza kotła 2, histereza nadzoru 3, kocioł będzie pracował do osiągnięcia 68, a z nadzoru w pracę przejdzie przy 66?. Dobrze myślę?

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

Dobrze rozumiesz , a dokładnie powinien zacząć pracę - przedmuchem przy temp. 65,9*. Jeżeli zaczyna przedmuchem przy 65* to jest coś nie tak . A na ile masz ustawioną temp minimalną kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrzut ekranu ze sterownika . Większość nadzoru od rozpalenia pod koniec września do grudnia.

IMG_20171230_122633.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiesz , a dokładnie powinien zacząć pracę - przedmuchem przy temp. 65,9*. Jeżeli zaczyna przedmuchem przy 65* to jest coś nie tak . A na ile masz ustawioną temp minimalną kotła.
Min 50, max 75

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinien rozpocząć przedmuch przy 65.9 *

 a tak to wyglądało na początku grudnia

IMG_20171230_122633.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Włączyłem Econeta 11 stycznia, potem kombinował w oparciu o porady z forum. W moim przypadku nie zmniejszaly ilości zużycia paliwa, a wręcz przeciwnie. Nie mówię że nie pomogą komuś. Tylko że każda instalacja ma swoje potrzeby. Moja ma takie ot co. Ja wróciłem do fabrycznych. Pozdrawiam Krzysiek 

Screenshot_20190202-145028.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jakie to są te ustawienia fabryczne, w nowych sterownikach histereza nadzoru ma wartość 0* a w starszych 5* na ustawieniach fabrycznych. W pierwszym przypadku jest to praktycznie praca dwustanowa nadzór - praca - nadzór - ... w drugim przypadku nadzór pojawia się od czasu do czasu przy wyższej temp. zewn. a moc jest jakoś tam modulowana chociaż w sposób niedoskonały. I jak się tu dogadać gdy różni użytkownicy mają różne ustawienia fabryczne i nie wiadomo jakie.
Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki artykuł opisujacy działanie sterownika Plum. https://instalreporter.pl/ogolna/individual-fuzzy-logic-kierunek-dobre-spalanie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.