Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Widok paleniska 

20201117_061409.jpg

20201117_061407.jpg

Niespalony groszek 

20201117_061424.jpg

Moje ustawienia 

 

20201117_061456.jpg

20201117_061503.jpg

20201117_061509.jpg

20201117_061515.jpg

20201117_061521.jpg

20201117_061536.jpg

20201117_061617.jpg

20201117_061624.jpg

Jest ranek jak dom nie osiągnie 23 stopni na mieszaczu mam 60 stopni 

po osiągnięciu w pokoju 23 stopni,  temperatura na mieszaczu obniża się do 42 stopni 

Nie wiem dlaczego ale moc przy takich ustawieniach mam 16kW

(Moc Nie Jest ograniczona 100%)

 

Pomóżcie...

 

 

Ustawienia resetowałem już kilka razy

I...   nic

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator już raz odkręcałem, czyściłem kanał

Dziś zrobiłem to powtórnie 

Klapka jakby się zacinała w połowie wyszlifowałem nasmarowałem- zobaczymy...

Kanał czysty

Pod klapka z palnika troszkę popiołu 

Zobaczę dzisiaj co będzie..

 

 

Histerezą  - 3  co daje? Piec wchodzi szybciej do nadzoru

Zauważyłem iż niedopalonego węgla jest więcej w trybie praca niż w trtrybie nadzór 

 

Tryb FL takie same efekty jak w standardowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno minie tu nie było.  Choć nie znam zasady działania tego kotła w trybie min/max i co prawda mam trochę mniejszy kocioł 17kW ,  u mnie pracuje w trybie FL. 

Na pierwszy rzut oka to histereza wejścia w nadzór na +5* , i tak z tego co widać na zdjęciu z ustawień kocioł przebija ci temp. zadaną o 7 . Następnie należałoby podnieść temp. zadaną przynajmniej do 60 stopni jeżeli nie chcesz mieć problemów z korozją oraz ograniczyć moc max do 50% a minimalną ustawić na 0%

  • Do dalszej diagnozy potrzeba więcej danych 
  1. Czy to początek użytkowania , czy może dopiero teraz pojawiły się te problemy
  2. Czy możesz sam zmienić tryby pracy na zwykły FL( przy tych temperaturach moim zdaniem tryb min/max to chyba zdałby egzamin tylko z jakimś buforem)
  3. Jak regulujesz temp. w domu - wiem że sterownikiem pokojowym ale czy on wyłącza i załącza pompę, czy tylko współpracuje z mieszaczem? i czy są na grzejnikach termostaty , czy jest podłogówka
  4. Jaka jest temp. powrotu wody do kotła
  5. jak długo kocioł pracuje a ile jest w nadzorze
  6. jakie są ustawienia temp. mim kotła , histerezy kotła, temp. załączania pompy,     

Natomiast jeżeli chodzi o tryby pracy są 3. STANDARDOWY - gdzie samemu ustawia się czas podawania i nadmuch

                                                                        FL -Gdzie kocioł pracuje z modulacją mocy jaka akurat w danym momencie jest potrzebna

                                                                           min/max - kocioł pracuje tylko z mocą minimalną lub maksymalną( tak mi się wydaje)

Każdy z nich jest inny i kocioł inaczej na każdym pracuje .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na zdjęciu widać  temperatura zadana 65 

 

Użytkuję kocioł od maja Cały czas ten sam problem

Serwisant z Seko powiedział że wina węgla, ale próbowałem na różnych węglach...

 

Teraz przełączyłem na FL, ale przedtem też próbowałem i nic to nie dało 

 

Sterownik pokojowy reguluje mieszaczem. Zanim się nie nagrzeje to 60 stopni, po nagrzaniu pomieszczenia temperatura obniża się na mieszaczu do 41

Zawory termostatyczne na grzejnikach są 

 

Temperatura powrotu 50 stopni 

 

Temperatura załączania pompy 45 stopni

 

 

Dziękuję wszystkim za odzew

20201117_061617.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliście rację 

Rozebrałem powtórnie wentylator i okazało się (prawdopodobnie) iż klapka czasem się zacinała, zatrzymywała się w połowie 

Mam nadzieję iż to było to.

Węgiel jest już dopalony,  co prawda nie idealnie ale jest ogromna poprawa 

 

Napiszcie jeszcze proszę czy lepiej aby kocioł więcej czasu był w nadzorze czy lepiej aby częściej pracował 

 

Dziękuję i Pozdrawiam 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było by kocioł zamiast częstego przechodzenia w nadzór pracował ciągle ale z minimalnie możliwą mocą.

Choć ja mam kocioł z buforami to teraz kocioł pracuje 4 godziny z mocą maksymalna przez okres 4 godzin by zagrzać zbiorniki. Po tym przechodzi w nadzór by po 6 godzinach znów się wybudzić i przejść w pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście pomyliłem się - zadana 65 a aktualna temp. kotła była 57. Teoretycznie kocioł powinien pracować  pomiędzy temp. zadaną a zadaną +histereza przejścia w nadzór +/- 2 może 3*.. Moim zdaniem zbyt duży spadek no i temp. powrotu za mała. Różnice na mieszaczu też moim zdaniem za duże. Czy możesz ustawić tak żeby mieszacz podawał temp ok 50* +/- 2* ?( masz termostaty więc pomieszczeń nie przegrzejesz) Wypadało by uregulować pracę instalacji by nie było dużych spadków i wzrostów temp. a wtedy kocioł też będzie pracował mniej chaotycznie. W tej chwili wymuszasz na nim duży wzrost mocy gdy zalewa go zimna woda , a gdy będzie na dużej mocy mieszacz robi różnicę o -20* i kocioł hamuje - ma wtedy nadmiar mocy , po chwili musi się wyłączyć i nie dopali tego co na palniku . Podaj odpowiedzi na resztę moich pytań a szczególnie ile czasu kocioł pracuje a ile stoi w nadzorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie po długim czasie. Gego i jakie wyniki ? Ten koks (niedopalony) wrzuć z powrotem do pojemnika z opałem.

Miałem podobny problem po uszkodzeniu mechanizmu czyszczącego. Dzisiaj wiem, że ponownie nie kupiłbym tego kotła.

Edytowane przez Jackw64
edycja
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niedopalonym węglem mam spokój 

Wina była po stronie wentylatora, nie było odpowiedniej ilości powietrza 

Teraz jest ok.

Teraz walczę z ilością spalanego węgla 

Dom starszy nieocieplony 180m, stara instalacja, grzejniki żeliwne, kocioł spala około 40 kg. na dobę 

Temperatura w pokoju gdzie jest sterownik  ustawiona na 23,6 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gego. Ustaw moc min na taką wartość, aby kocioł nie wchodził w nadzór.

seko_29_11_2020.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Tylko w tym jest jeden problem. Moc minimalna jest na daną chwilę. Temperatura spadnie i niestety nic minimalna będzie potrzebna większa. Szkoda że Fuzzy Logic tak nie działa by dążyć do pracy ciągłej z minimalnie możliwie najniższa mocą.

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest na FL. U mnie jak widać eksperymentalnie  min FL  na 25% i kocioł chodzi jak na wykresie.

seko2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu tak się upierasz z tym nie wchodzeniem w nadzór.  W stanie nadzoru straty kominowe zmierzają do 0%.

Eksperymentowałem z FL  (stała temp zewn. stała temp wewn. stała temp czynn. grzewczego. ten sam opał, brak innego poboru, próba tygodniowa):

-trybem MIN/MAX

-modulacją obcinaną od dołu

-modulacją obcinaną od góry

-podniesieniem temperatury wchodzenia w nadzór (co skutkowało ciągłą pracą w trybie modulacji FL)

- zmianą mocy FL np do 3,0kW do 15kW

Zawsze spalanie było większe niż w ustawieniu fabrycznym:

FL + przejście w nadzór +3stopnie, histereza kotła 1st.

Wsp FL - A 10(max), wsp B 20 (min) - stałe dla całej próby

Różnice wynosiły około 1 dzień/zasyp co daje około 16%. Wg nomogramów straty kominowe  powinny wynosić dla temperatury spalin 50-70stopni << 10%. Problemem może być % O2 w spalinach który może znacząco podnosić % sprawności układu.

Pozostałe ustawienia kotła fabryczne, bez korekt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł 25kW. Zauważyłem iż moc kotła zmienia się w zależności od korekty podawania, jak mam na 0 to moc palnika 22.5kW, w tej chwili mam -4  moc 21kW

Mam Sterownik pokojowy który steruje temperaturą mieszacza

Na Sterowniku mam ustawioną temperaturę dzienną na 23,6  nocną 21

Na kotle temperatura ustawiona na 64 stopnie

Aby uzyskać temperaturę w pokoju 23.6 muszę puścić na mieszaczu min. 59 stopnie, taką temperaturę osiągam po dwóch godzinach pracy kotła

Po osiągnięciu 23,6 w pokoju temperatura na mieszaczu zmniejsza się do 42 stopni

Spalam około 40 kg ekogroszku 26Mj na dobę 

20201129_143158.jpg

20201129_143147.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Era9. Z niczym się nie upieram. Po korekcie min FL  spadek zużycia paliwa 0 25%. Cieszę się , że u ciebie wszystko  Ok. Forum powstało , żeby rozwiązać problemy i nawzajem wymieniać się doświadczeniem. Twoja uwaga nie za bardzo jest na miejscu. Każdy sam decyduje co zrobić.

Edytowane przez Jackw64
edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sarzyk napisał:

Racja. Tylko w tym jest jeden problem. Moc minimalna jest na daną chwilę. Temperatura spadnie i niestety nic minimalna będzie potrzebna większa. Szkoda że Fuzzy Logic tak nie działa by dążyć do pracy ciągłej z minimalnie możliwie najniższa mocą.

Dane ze stycznia.

Ten pik ranny, to prysznic i poranna toaleta. Pozdrawiam.

seko3.JPG

Edytowane przez Jackw64
edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paliwa 0 25% - mam rozumieć "o  25%"?

Możesz więcej napisać o ustawieniach Twojego kotła (najlepiej wszystkie ustawienia) - chętnie poeksperymentuję

Nie mam econet (ale się zastanawiam nad zakupem) więc pytanie: jak wygląda kwestia separacji z serwisem - czy są  osobne zgody na "grzebanie" w moim kotle? Czy domyślnie SEKO ma przyznane uprawnienia do podglądu i modyfikacji "wszystkiego"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony 33 jest opis doświadczeń użytkowników w ustalaniu optymalnych parametrów kotła. Wystarczy poczytać. Pozdrowienia dla starych userów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.