Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka razy było tu wspominane o tym, że piec w nadzorze to niedobre zjawisko. Z czego to wynika? Temperatura przecież jest utrzymywana, ogień, czy żar też jest cały czas. No i daje też to jakieś oszczędności. Czy są pewne informacje na ten temat, czy tylko przypuszczenia? Mój piec 75% czasu jest w nadzorze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

aaand Już jakieś wnioski z porównania spalania z obydwu trybach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie wysoce nieobiektywne wrażenie, że na tzw FullzyLogic spala więcej. Dokładnie to będę wiedzieć za miesiąc/dwa/za rok jak zrobię zestawienia spalania/temperatury zewnętrznej. Palę ciągle tym samym. Swoją drogą schodzi tego trochę kg/4 dni (24 stopnie w domu/120m2, domek z lat 90 tych, niby ocieplony 10cm). Ale to i tak nic w porównaniu do tego ile schodziło przy poprzednim piecu...
Jak na razie robię eksperymenty z mocą zredukowaną  z max 15kW do 10kW - wystarcza do utrzymania i przyrostu temperatury na piecu w zakresie zadanych 63 w obciążeniu 45 na obwód co przy tych temperaturach jest akurat w sam raz (koło zerka, w nocy do -8).

Jeśli chodzi o tzw fuzzy logic plum to mam wrażenie, że jest to czysto różnicowe sterowanie, bez budowania map zapamiętujących stany min max na piecu i obwodzie. W połączeniu z niezłą bezwładnością cieplną pieca i bezwładnością palnika robi się z tego łatwo huśtawka i regulacje parametrami A/B niewiele dają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aaand po trzech sezonach uwazam że nie masz racji (ale próbuj spalić mniej niż FL). Teraz jest dostępny kod do regulacji FL to ewentualnie możesz też zoptymalizować proces. Jest w tym roku kilka problemów : nie bylo zimy, warunki byly hiper zmienne, a zeby coś porownac musiały by być stale kilka dni. To ze piec jest ekstra potwierdzam. Pozdrawiam Krzysiek 

Ps: map nie ma żaden sterownik do kotła. Wszystko ręcznie trzeba ustawić - popatrz na sto tysięcy stron o SKZP 02. Tam jest dramat. 

Edytowane przez Khojdys
Uzupelniam
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł miał fabrycznie odblokowany dostęp do trybów FL/MinMax i ustawień.

Czy masz na myśli kod dostępu do A/B trybu FL? Czy może są dostępne inne kody pozwalające na regulację innych parametrów? Mnie np  brakuje możliwości regulacji parametru C trybu FL,  możliwości ustalenia wartości maksymalnego otwarcia mieszacza, ustawienia histerezy temperatury na 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zmienia "czułość" FL, B zmienia czas z którego pobierane są dane do pętli (chyba?) całkującej różnicę wartości temp. zadanej i aktualnej.

Ja aktualnie używam B 69 A 10 i daje mi to  słabą korelację - różnica temperatury -moc. Gdzieś na tym forum jest do dużo lepiej i mądrzej opisane - poszukaj.

Warto poczytać nt układów regulacyjnych.W naszym regulatorze programista dobrał wartości tak, że nie da się wiele naszkodzić. Pewnie w tym celu ukrył też wartość C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie odnośnie czujnika tlenku węgla w tym piecu, ostatnio włączył mi się dwa razy, (więc działa), po wywietrzeniu piwnicy wszystko wróciło do normy. Zastanawia mnie co moce być przyczyną?

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, 

Mam dwa pytania odnośnie pieca Seco Maxx pelet15, 15kW z 2016 roku. 

Mam problem z mechanizmem czyszczenia wymiennika pionowego, zatarły się łożyska i chciałbym je wymienić. Ma ktoś wiedzę jak to zrobić. Czy trzeba mieć przyrząd do sciągania łożysk ? czy jest inna możliwość  ich wymiany. 

Drugi problem to w momencie kiedy w podajniku jest już mniej niż połowa peletu. Z podajnika zaczyna się  dymić. Dzieje się to głownie podczas rozpalania ale też w czasie pracy kotła. Dymu jest dużo i trzeba wietrzyć piwnice i utrzymywac zawsze pełny pojemnik. Ostatnio piec był znowu czyszczony ale to nie pomaga. Użytkuję piec od 1,5 roku, poprzedni właściciel nie twierdzi ze nie miał z tym problemu. Używam tego samego peletu. Co mogę jeszcze sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jak tam wygląda osadzenie łożysk, ale możesz posiłkować się tym

Drugie pytanie - nie wiem. Jeśli masz palnik Kipi - odpowiedź pewnie szybciej znajdziesz wśród jego użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Też to miałem, zaspawały się rdzą do rur, przepalasz aby się rury trochę rozszerzyły , ściągasz obudowę i leciutko podważasz raz z jednej raz z drugiej strony płyty z łańcuchem, aż wyjdzie do góry, po wyjęciu czyszczenie:)

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik napędu systemu czyszczenia turbulizatorów rozgrzewa się w czasie pracy tak, że parzy w ręce!  Czyszczenie działa OK, obraca się m.w. z taką samą prędkością jak na początku - przy pierwszym uruchomieniu.

Czy u Was jest tak samo? Mam go jeszcze na gwarancji  - więc zastanawiam się czy to taka przypadłość tego elementu czy może przejaw usterki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu pisał, że do czyszczenia płomieniówek dobrze sprawdza się płyn do czyszczenia nagaru w silniku - najwygodniejszy taki w rozpylaczu. Spróbuj nim zapryskać i wyczyścić, bo to nie jest normalne by silnik się tak rozgrzewał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik jest gorący i to raczej normalne bo choć by dlatego że jest nad źródłem ciepła. Problem z zatykającymi się kanałami bardzo często spowodowana jest praca kotła w niskich lub bardzo niskich przedziałach mocy. U mnie stacja jest taka że kocioł pracuje z buforami i jest bardzo dobrze tzn. nie ma z tym problemu. U rodziców znów kocioł jest przewymiarowany co powodowało zatykanie się kanałów.

Szkoda że nie da się wyłączyć w programie częstszy ruch tych spiral. Jest jeszcze rozwiązanie w postaci przerobienia silnika od czyszczenia na zasilanie z wtyczki z gniazdka a te sterowane zwykłym programatorem czasowym tak by czyszczenie było częstsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by się zgadzało. U mnie większość czasu pracuje na 4,7kW (tryb FL). W menu nie mam możliwość zmiany nastawy ruchu spiral - zablokowane  Można zmieniać jedynie czas obrotu (7s) czyszczaka co jak rozumiem jest używane jako próg do wyzwolenia alarmu przy jego blokadzie?

Rozumiem, że producent nie chciał dopuścić do obniżenia częstości czyszczenia. Ja bym tam włączył czyszczenie co 1 godzina przez 5 minut...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Proszę o pomoc 

Nie mogę ustawić odpowiednio kotła 

Kocioł Seko Maxx Lee 25 kW

Cały czas w popielniku są spieki. 

Kombinowałem z groszkiem z Chwałowic, Bobrka, jakimiś z OBI... i nic ciągle to samo

Ustawienia miałem różne 

Korekta czasu podawania zjechana do minimum, Korekta nadmuchu zwiększona do 15

POMOCY 

W popielniku mnóstwo niedopalonego węgla 

Dom nieocieplony 180m

Sterownik pokojowy ustawiony na 23 stopnie

 Temperatura ustawiona na piecu 65 stopni 

Temperatura na mieszaczu 42 stopnie (jak osiagnie w pokoju 23, jeżeli nie ma w pokoju 23 stopni to na mieszaczu 55 stopni)

Proszę o pomoc....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.