Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Ptaszniko napisał:

Najświeższe wyliczenie na cieplowlasciwie.pl:

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7phh

Przez strop ucieka nawięcej ciepła. Na te powierzchnię przy zimie jaka była teraz powinieneś spalic max. 2-2,5 t. U mnie na niewiele większą powierzchnię, podobnie ocieplona z tym, że 30cm wełny na stropie szło 3-3.2T na zimę i CWU latem. A sam zezon potrafiłem zamknąć max 2,4. A kilka lat paliłem ekogrochem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80m2 strop i strych nie ocieplony, 8 grzejników

od 5 stycznia 1250kg do teraz

obecne spalanie na poziomie 6,5kg w domu 22 do 23 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, witek1234 napisał:

Myślałem że dom masz nieocieplony.

Witku bo tak było, ale zapadła decyzja że będziemy jednak ocieplać. Teraz z jednej strony się cieszę, a z drugiej przez to co się dzieje na Świecie i w Polsce jestem załamany. Ja nie pracuję, małżonka również. Wszystko wydane na remont i nic nie zostawione na czarną godzinę. Teraz bym nie inwestował w ocieplenie. Powiedz mi o jakim kotle myślisz? Kupowałbyś u nas w mieście na miejscu czy gdzieś z Polski byś ściągał? Jaka moc?

Pewnie bym przeżył ten wynik 3 ton ale gdyby to było po mroźniejszej zimie. Na chwilę obecną widzę, że jeśli za rok zima byłaby mroźniejsza nie ma raczej szans na utrzymanie tego wyniku. Nie grzebię już nic przy ustawieniach. Jak to mówił forumowy kolega Orłowski jak się spala (dopala) ekogroszek to nic nie nakombinujesz no chyba że na gorsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, manx napisał:

od 5 stycznia 1250kg do teraz

Ja tego nie pojmuję :)

Jaki węgiel? Piec sterowany pogodowym czy termostatem domowym? A może po prostu chodzi sobie w samopas? CWU grzana?
Sterownik w PID czy dwustan?

 

Mój wynik to https://cieplowlasciwie.pl/wynik/6xpk

Ile powinien spalić mój dom? ;)
U mnie od 28 lutego do dzisiaj 1 tona MOCNEGO max 24 Mj.

Edytowane przez popo76
wstawiony link do ciepłowłasciwe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, popo76 napisał:

Ile powinien spalić mój dom? ;)
U mnie od 28 lutego do dzisiaj 1 tona MOCNEGO max 24 Mj.

~2,5t na sezon 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, popo76 napisał:

Ile powinien spalić mój dom?

13 kg na dobę nie licząc CWU. Wszystko zależy od kotła. Jego konstrukcji i sprawności. Tyle samo zależy od sposobu dystrybucji ciapła na metraż. 

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Coś mi się wydaje, że to niemożliwe patrząc na ilość spalonego do tej pory węgla. To mój pierwszy sezon (piecyk założony właśnie 28 lutego) . Temp w domu 22-23 st, sterowanie pogodówką. Baniak 140 l CWU.

Węgiel spala się poprawnie na popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe. Przy średnim zapotrzebowaniu 3 kW... 3kW x 24h daje 72kWh energii. To jest 10 kg wegla. Dodamy do tego 30 procent na strate sprawności kotła i wymiany ciapła. 

To że wegiel spala sie na czysty popiół nie mowi nic o sprawności spalania. Skzp to skomplikowany ster. Druga sprawa jak masz ustawioną moc. Następna to jak masz ustawiona pogodówkę. Kluczem do ekonomii jest takie ustawienie mocy kotła jakie jest zapotrzebowanie. Tzn nie za wysoko. Lepiej jest jak kocioł pracuje dłużej ale na niższej mocy. Ustawienie pogodówki to te nie jest prosta sztuka. I generalnie lepiej jest prowadzić instalacje niskotemperaturowo. Dobrze jest mieć za mieszaczem pompę adaptacyjną. U mnie dla przykładu pogodówka daje przy 4,2 stopnia na zewnątrz 31 stopni na grzejniki. Temp. pokojowa uzyskana 22,2 stopnia.  A ocieplenie domu mam raczej slabe. A co najważniejsze to należy całkowicie zrezygnować z obniżenń nocnych. To żadna oszczędnośc. A wręcz strata opłu. Obnzenie nocne warto zastosować na CWU. 

Jeżeli od 28 lutego spaliłeś tone węgla to albo masz duże zużycie CWU albo spalasz węgiel z 50-o procentową sprawnością. 

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, popo76 napisał:

Ja tego nie pojmuję :)

Jaki węgiel? Piec sterowany pogodowym czy termostatem domowym? A może po prostu chodzi sobie w samopas? CWU grzana?
Sterownik w PID czy dwustan?

 

Mój wynik to https://cieplowlasciwie.pl/wynik/6xpk

Ile powinien spalić mój dom? ;)
U mnie od 28 lutego do dzisiaj 1 tona MOCNEGO max 24 Mj.

Defro Komfort Eko 12kw + skzp02 pid

Ustawiona stała temp na zaworze 39stopni, testowałem już różnie i jednak stała sprawdza się najlepiej u mnie.

Cwu 100L ustawione 50stopni histereza 2

 

Sobianek Gold

Edytowane przez manx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider Dzięki za odpowiedź.

Kocioł ma wg specyfikacji 13,3 Kw, więc moc ustawiona jako moc kotła, czyli 13 kW .
Pogodówka trochę jednak inaczej niż u Ciebie, bo mam korektę 6 st, a zaczynam od 34 :) Jakoś byłoby chyba za chłodno w łazienkach, gdzie mam termostaty na max otwarte, gdyby było tylko 31 st na grzejnikach. Choć zawsze mogę sprawdzić. Aktualnie przy około 5 st na zewnątrz mam podawane 36,9 na grzejniki. Aktualna temp w domu 22.8.
Może tu trzeba coś pokombinować.

Obniżeń nocnych nie stosuję. Chociaż czasem chciałbym mniej stopni w nocy. Przy 22 średnio się śpi. Jednak to chyba mogę osiągnąć termostatem na grzejniku. Wcześniej miałem zasypowca bez termostatów i jedynym sterowaniem było okno :)
CWU na noc całkowicie wyłączone z grzania. Uruchamia się rano jak potrzeba i nagrzewa baniak do max. Później to już w zależności od potrzeb pracuje do godzin późno wieczornych.

Nie szukam na siłę oszczędności. Przy zasypowcu spalałem około 3 t węgla nie mając prawie żadnej kontroli nad temp w domu. Dodatkowo kupa drzewa. Kupa roboty.
Aktualnie komfort temperaturowy i wygoda użytkowania są rewelacyjne. Jednak wiadomo, każdy chciałby spalać mniej niż więcej :)
Być może się nie da, ale szukać i pytać nikt nikomu nie zabroni.

Pozdrawiam.

Screenshot_20200420-214936_SKZP Viewer.jpg

Screenshot_20200420-214842_SKZP Viewer.jpg

Edytowane przez popo76
Dodane pliki graficzne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@popo76 wyłącz pogodówkę na próbę i daj na stałe 39stopni

ja wszędzie, na 8 grzejnikach mam termostaty ustawione na 22stopnie

pogodówka się u mnie nie sprawdza, spala mi więcej

Mój wynik i tak jest wysoki bo niedawo przerobiłem 3d na 4d i jest dużo lepiej w stosunku do zeszłego roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@popo76 możesz dać mniej, u mnie najlepiej sprawdza się 39 + termostaty

obecne spalanie 6,86kg/h

mimo że mam panel w pokoju nie używam żadnej temp komfortowej itp....panel służy do podglądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy kotle gregor 22KW konvert spalam ok. 150kg ekogroszku EKOSILESIAN tygodniowo, temperatura stała ustawona 42st na zaworze mieszającym. CWU 60st. Na samą CWU na lato planuje kupić EKOPROMETEUSZA bo w tamtym roku spalanie w lecie na CWU o temperaturze 45-50st. szło mi tylko 140kg miesięcznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 22.04.2020 o 16:14, Oldek napisał:

Przy 140 zł. miesięcznie za groch na CWU bym się mocno zastanowił czy pod prąd bojlera nie podłączyć.

mnie wychodzi 135 zł około, ale ładuję wodę na 70st. jeśli ustawię 50st. idzie znacznie mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam.

A ja odgrzeję "kotleta"......( ͡° ͜ʖ ͡°)

Profilaktycznie od 3-dni odpaliłem kocioł, gdyż nie był ruszany od połowy marca i spalanie obecne przy temp zewn -1,-5 wychodzi 22,7kg na dobę ruska

A jak to wygląda u innych palaczy?

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.7e8344e52f02badf35cdad926de83f4e.png

image.thumb.png.a2bdced325e7cfd4fc58f40c0259f1a1.png

image.thumb.png.d334c94a3a5ceb32c9ddf7bc951e122e.png

image.thumb.png.7dae7b01ad82548142252dd248f69744.png

 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego podczepie sie do tematu mam 110m2 dom piec 13.5kw drewmet i teraz spala mi przy tych temperaturach na dworze  od 9-11 kg na dobe 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 kg (około 8kg na cwu) ( ekomiał grenpal )  .Baniak cwu 300 l ( 6 domowników ).Temperatury od -1 dzień, -3 noc.

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/6ljl

Edytowane przez szelest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23-25kg na dobę. Ekogroszek 26MJ/kg. Teraz zasypałem 28MJ/kg, zobaczę jakie będzie spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.