Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wielka Prośba O Pomoc W Wyborze Kotła


wichertrzcinica

Rekomendowane odpowiedzi

Podajcie przykłady takich kotłów które mozna brac pod uwagę przy konieczności zakupu.Właśnie stoje przed takim wyborem i biję się z myślami i instalatorem który jest nastawiony tylko na żeliwnego kliomsza z retortą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pomyśl dlaczego?

Przecież przeważnie kocioł nie gnije od środka, od strony wody z obiegu CO, tylko z zewnątrz gdyż z uwagi na możliwość wykraplania się pary wodnej zawartej

w spalinach, istnieje konieczność utrzymania temperatury powrotu na odpowiednim poziomie, aby para wykraplała się po za kotłem, a nawet po za kominem.

 

Kocioł z twojego przykładu został przeżarty skroplinami ze spalin a spaliny są w górnej części kotła a nie w dolnej. ;)

 

A często dobre kotły mające większe wymienniki , lepiej odbierające ciepło od spalin są bardziej narażone na korozję niż kotły kiepskie puszczające w komin spaliny o temp ponad 200C, dlatego paląc na niższych temp spalin należy montować termometr spalin na wyjściu kotła.

 

Chyba odwrotnie tj. w środku są spaliny a woda na zewnątrz, ale mniejsza z tym.

 

Oczywiście, że najszybciej skoroduje blacha pomiędzy spalinami a wodą a nie ta druga między wodą a izolacją i obudową kotła, dlatego często ta pierwsza ma 6 mm grubości a druga tylko 4 mm.

 

Spaliny są wewnątrz całego wymiennika, także na dole bo kto im co im tam być zabroni, mają otwarte więc panoszą się wszędzie ;-), a skoro na dole jest powrót i najzimniejsza blacha to tam najszybciej się skrapla woda.

Zresztą wiem, że tam najszybciej korodowały zawsze kopciuchy, więc praktyka to potwierdza.

 

"A często dobre kotły mające większe wymienniki , lepiej odbierające ciepło od spalin są bardziej narażone na korozję"  - w tym 5 klasa będzie niedościgniona, chyba, że wejdzie 6 całkowicie kondensacyjna, co ten "miód" zrobi z kanalizacją gdy się go do niej wpuści ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 200 st to norma i kocioł wtedy jest najbardziej wydajny. Ostatnio panuje tendencja do prowadzenia kotła non stop nawet na małej mocy, modulacje etc. Tylko że zejście z mocą skutkuje obniżeniem sprawności kotła więc zachodzę w głowę gdzie logika. Zastanawiałem się nawet nad buforem ale wiele bym nie zyskał bo można i bez mieć wysoką sprawność.

 

To zależy od kotła i modulacji bo u mnie 80% sprawności jest już przy stałej pracy z mocą 3-4 kW, i tyle samo jest przy 7-8 kW, a kocioł ma nominalnie 18 kW, natomiast w OEPM przy 30% mocy i niskiej temp. spalin sprawność jest nieco wyższa niż przy mocy nominalnej i wyższej temp. spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w tym sklepie co Ty za 7800 z dostawą. Sigma z Smart II i ekoenergia.

 

Powiedzcie mi z dwie tony Czarnej Perły będą dobre na początek? W lokalnych  składach mają ekogroszek pakowany po 25 kg (u nich) za 24 zł  i nie wiedzą nawet z jakiej kopalni. Ale podobno świetnie się pali :D . Raczej spasuję

 

Właśnie testuję Perłę i spala się całkiem ładnie, robi trochę spieków żużlowych i jest trochę wilgotna w workach co skutkuje wykraplaniem się wilgoci na ściankach zasobnika, ale nie koksuje.

 

W ciągu 2 dni będę wiedział ile MJ/kg z niej uzyskałem oraz ile jest popiołu, wtedy podam to w odpowiednim wątku.

 

Wstępnie powiem, że wg mnie przy tej cenie warto ją kupić, tylko najlepiej podziurkować worki i dawać do kotłowni do wyschnięcia zanim się ją wsypie do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od kotła i modulacji bo u mnie 80% sprawności jest już przy stałej pracy z mocą 3-4 kW, i tyle samo jest przy 7-8 kW, a kocioł ma nominalnie 18 kW, natomiast w OEPM przy 30% mocy i niskiej temp. spalin sprawność jest nieco wyższa niż przy mocy nominalnej i wyższej temp. spalin.

Jakbyś tak potwierdził to, co piszesz, udokumentowanymi wynikami badań - byłoby super. Jeśli tylko tak piszesz - to są tylko puste słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie testuję Perłę i spala się całkiem ładnie, robi trochę spieków żużlowych i jest trochę wilgotna w workach co skutkuje wykraplaniem się wilgoci na ściankach zasobnika, ale nie koksuje.

 

W ciągu 2 dni będę wiedział ile MJ/kg z niej uzyskałem oraz ile jest popiołu, wtedy podam to w odpowiednim wątku.

 

Wstępnie powiem, że wg mnie przy tej cenie warto ją kupić, tylko najlepiej podziurkować worki i dawać do kotłowni do wyschnięcia zanim się ją wsypie do zasobnika.

Gdzie kupiłeś czarną perłe??? i o co chodzi z tą akcyzą czy ja będę musiał ją zapłacić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarną Perłę zamówiłem tutaj http://superopal.com/jeszcze nie doszła więc nie mogę nic powiedzieć. Jest jeszcze na allegro. Wrzucę ją do kotłowni i zanim przyjdzie piec może trochę przeschnie.

 

Co do pieca mam nadzieję, że będę zadowolony. Mam zamiar palić tylko ekogroszkiem ewentualnie 50/50 z miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajcie przykłady takich kotłów które mozna brac pod uwagę przy konieczności zakupu.Właśnie stoje przed takim wyborem i biję się z myślami i instalatorem który jest nastawiony tylko na żeliwnego kliomsza z retortą

Lista kotłów z klasą małej mocy
 do 20kW.
ekogroszkowe ,miałowe
kotły posiadające certyfikat  laboratorium
 co do wymagań klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012
klasa_5_PL_1.PNG
 
1.(kocioł EG-Carbon Lux 14kW)
DEFRO
1.(kocioł Sigma UNI 16kW)
2.(kocioł Sigma 16 kW )
KOŁTON
1.(kocioł Ecomatix 19kW)
SAS
1.(kocioł SAS SOLID 14kW)
2.(kocioł SAS SOLID 19kW)
PROTECH
1.(kocioł EP V 14kW)
ZGODA WIEPRZ
1.(kocioł Iskra Eko 17kW)
 
Klasa 5 kotła oznacza, że spełniają on następujące wymagania w zakresie emisji i sprawności:
emisja pyłu: do 40 mg/m³
emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³
emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC): do 20 mg/m³,
sprawność cieplna: od 87%,
 
W tej klasie jednak królują urządzenia przystosowane do spalania biomasy: kotły z palnikami pelletowymi oraz kotły zgazowujące drewno.
 
A tu masz :
Lista producentów kotłów z podajnikiem
 
na ekogroszek i miał  klasy 5  !
 Kotły posiadają certyfikat  laboratorium co do wymagań klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012
 
DEFRO (kocioł  Sigma  i Sigma UNI)
KOŁTON (kocioł Ecomatix)
KOTREM (KWMP2 CERAMIC) http://www.kotrem.pl...kat klasa 5.pdf
ZGODA WIEPRZ (kocioł Iskra Eko). -http://www.zgoda-wie...t_iskra_eko.pdf
 
 
Na tą chwilę  najbezpieczniej kupować kotły w 5 klasie ,jeżeli w jakimś regionie Polski za kilka lat zacznie się wycinanie kotłowni emitujących najwięcej zanieczyszczeń ,to kotłownie z kotłami w 5 klasie mają szansę przetrwać najdłużej .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupiłeś czarną perłe??? i o co chodzi z tą akcyzą czy ja będę musiał ją zapłacić?

On kupuje  jako firma handlująca sprzedająca kotły i ekogroszek . :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.Kotły 5 klasy 25 kw to wydatek ponad 10000 zł.Klimosz polecany przez instalatora to chyba 3 klasa -80% sprawności.

Pierwotnie myślałam nad ogniwo eko plus.Cena przystępna.Czy warto dokładać 2500 zł do M?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś troszkę poszukała to znajdziesz poniżej 10 kafli a jak podzwonisz jeszcze czy podjedziesz gdzieś i się uśmiechniesz to jakiś upust na pewno dostaniesz

 zaglądnąłem do neta i na dzień dobry .  25kW  Sasa kosztuje na starcie .9.545,00 zł brutto.

A dla kobiety palacza ten kociołek z czujnikiem żaru przysporzy najmniej problemów .

W papierach ma że te 25kW  to na powierzchnię ogrzewaną od 220 m2 do 280 m2 a spokojnie ogrzeje i 300 m2 jesteś pewna że takiego potwora potrzebujesz kupić . :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając ogniwo M dzwoniłam do Olsztyna do przedstawicieli to cena była wyższa o 1000 zł niz w internecie.Mieszkam przy granicy z Rosją.Tu mamy słaby wybór -raczej wszyscy palą śmieciuchami i czym się da. Zastanawiam się jak się zachowa instalator gdy poproszę o inny kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niedaleko mnie ja na Mazurach ,a kociołek kupował sąsiad w Brodnicy,jak dzwonisz do przedstawiciela to mówisz że chcesz z montażem  wtedy masz na 8%  Vat-u.

Tak to prawda ogniwo w necie np tu kosztuje mniej.

http://xn--kociocenowy-x5b.pl/kociol-z-zasobnikiem-ogniwo/2826-kociol-ogniwo-eko-plus-m-26kw-z-podajnikiem.html

 

A ile masz m2 do ogrzania? to dom czy jakiś większy budynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mieszkalno-usługowy -duzy obecnie do ogrzania ok 380m z lat 80 docieplony 8 steropianem.

Spać znowu nie będę przez ten kocioł. Kwota spora do wydania a i przecież o zadowolenie chodzi.  Już jeden żarłok stoi w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mało czasu na kręcenie w kotłowni to szukaj  kotłów  co mają sterownik  z kontrolą w  internecie z podglądem w smartphonie.

 A czym chcecie  palić w tym kotle ruskim ekogroszkiem czy bardziej  miałem, bo do miału to bardziej Ogniwo M-ka z tym nowym sterownikiem .

Sas raczej do ekogroszku z domieszką miału, sterownik z czujnikiem żaru sam ustawia sobie dawki paliwa ,utrzymuje automatycznie kopiec na palniku. 

Obydwa mają dostęp przez neta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiam się na ekogroszek zakupiony przez inetrnet np obecnie chwalona tu czarna perła ew z domieszką miału.U nas na składzie to na pytanie co to za groszek-Pali się dobrze,wszyscy

biorą.Koniec wiedzy. Ja nie będę walczyła i każdy gram paliwa.Jeżeli np. przy obecnych temp kocioł 25 kw np. czarną perłę spaliłbym w ilości 1,5 tony/miesiąc to byłabym przeszczęśliwa.Ale to chyba tylko marzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba odwrotnie tj. w środku są spaliny a woda na zewnątrz, ale mniejsza z tym.

 

Oczywiście, że najszybciej skoroduje blacha pomiędzy spalinami a wodą a nie ta druga między wodą a izolacją i obudową kotła, dlatego często ta pierwsza ma 6 mm grubości a druga tylko 4 mm.

 

Spaliny są wewnątrz całego wymiennika, także na dole bo kto im co im tam być zabroni, mają otwarte więc panoszą się wszędzie ;-), a skoro na dole jest powrót i najzimniejsza blacha to tam najszybciej się skrapla woda.

Zresztą wiem, że tam najszybciej korodowały zawsze kopciuchy, więc praktyka to potwierdza.

 

"A często dobre kotły mające większe wymienniki , lepiej odbierające ciepło od spalin są bardziej narażone na korozję"  - w tym 5 klasa będzie niedościgniona, chyba, że wejdzie 6 całkowicie kondensacyjna, co ten "miód" zrobi z kanalizacją gdy się go do niej wpuści ;-)

Witam.

Podtrzymuję nadal moje pytanie.Jak to jest możliwe że w kotle z poziomymi półkami,gdzie spaliny nie mają kontaktu bezpośredniego z powrotem wody z układu c.o. jest bezpośredni związek ze zbyt niską temperaturą wody powracającej z tego układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ma jakąś moc grzejną, moc ta pozwala na podgrzanie wody wejściowej o np 20C , czyli na wyjściu woda ma temp wejścia + 20C.

Im wyższa temp wejściowa wody to tym wyższa temp  jej wyjścia, jednocześnie wyższa temp wejściowej wody powoduje mniejsze wychłodzenie spalin i zmniejsza możliwość ich wykroplenia na wymienniku.

Wychłodzenie spalin jest tym większe im większa jest różnica temp między wodą w wymienniku i samymi spalinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Z całym szacunkiem lecz nadal nie mogę tego zrozumieć.

Dlatego odniosę się do mojego przykładu.Nie piszę tego dlatego aby móc ogólnikowo tutaj zaistnieć lecz dlatego że mam chęć poznania tego tematu dogłębnie.

I taki przykład z mojego podwórka.

Palę w kotle z temperaturą wyjściową 60 st.,Gonię wodę pompą,na powrocie mam 50 st.I to jest jedna opcja.

Druga możliwość,palę z temperaturą wyjściową 60 st.,Mam zawór n-drogowy,wraca do kotła 58 st.

Więc jaka jest zależność jeśli cały czas utrzymuję 60 st. na wyjściu.

Natomiast moja uwaga jest taka,że w przypadku drugiej podanej możliwości,kocioł pracuje w dłuższym czasie na podtrzymaniu,więc według mojej oceny z mniejszą prędkością spalin i niższą temperaturą tychże spalin i większym prawdopodobieństwem wytrącania niepożądanych dla stali substancji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiam się na ekogroszek zakupiony przez inetrnet np obecnie chwalona tu czarna perła ew z domieszką miału.U nas na składzie to na pytanie co to za groszek-Pali się dobrze,wszyscy

biorą.Koniec wiedzy. Ja nie będę walczyła i każdy gram paliwa.Jeżeli np. przy obecnych temp kocioł 25 kw np. czarną perłę spaliłbym w ilości 1,5 tony/miesiąc to byłabym przeszczęśliwa.Ale to chyba tylko marzenia.

Ja jadę na "rusku" to dobre paliwo suchy ekogroszek 630zł t workowany biorę z fili firmy z Olsztyna ,spalam teraz z innym sterownikiem testuję go ,spala średnio  17kg na dobę metraż podobny a nawet większy ,ale styropianu więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz mieszkam w domu drewnianym tona węgla kamiennego idzie mi na sezon plus 3 kubiki drzewa piec mam seko 10 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do granicy-Bezledy bliżej niż do Olsztyna i nawet rozważałam opcję wyjazdów po groszek tak jak znajomi jeżdżą.Podaj proszę namiary na skład w Olsztynie

 

 

Ja w Olsztynie kupuje groszek w MPEC-u, w zeszłym roku mieli ruski, w tym roku dostali jakąś partie z Kolumbii i ją właśnie testuje od września.

d917e21599d17e933c533e1b7d19c452.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do granicy-Bezledy bliżej niż do Olsztyna i nawet rozważałam opcję wyjazdów po groszek tak jak znajomi jeżdżą.Podaj proszę namiary na skład w Olsztynie

Dzwoniłem, niestety w Olsztynie ich  nie ma są w Nowym Mieście w Iławie i gdzieś tam jeszcze ale to za daleko. :(

Po sam groszek się chyba nie opłaca jeździć musiałabyś wozić paliwo. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość producentów pisze o takim paliwie ;)

Ten przynajmniej łyka miał i groszek ,nie mylić z ekogroszkiem.

 

Ceny tańsze i kotły gorsze.Jemu do miału to lepsza ta nowa rynna albo tłok z Iskry.

Dlaczego gorsze?

Mowa o skam i rbr. Ciągle nie mogę tego zrozumieć, parę miesięcy temu jak zacząłem czytać forum to te dwa kotły na przemian były pokecane. Sam myślałem o nich jak kiedyś będę kupował. Teraz jak czytam to wszyscy wybierają defro itp. O co chodzi z tymi kotłami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.