Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wielka Prośba O Pomoc W Wyborze Kotła


wichertrzcinica

Rekomendowane odpowiedzi

pablosos

poczytaj o pompach serii T-CAP 

mają mocniejsze sprężarki i nie potrzebują grzałek 

nawet jeśli zajdzie taka potrzeba to poszukaj sobie ile jest w Twojej strefie dni z temperaturą ŚREDNIĄ -18stC nie chwilową a ŚREDNIĄ 

wtedy COP pompy nieco spadnie ale przez resztę sezonu będzie wyższy i koszt KWh na dobrym poziomie

 

ale dość o tym bo to nie miejsce na pisanie o pompach

chcesz znajdziesz sposób

nie chcesz zajdziesz powód

 

bardziej w temacie czyli o kotłach i o pellecie to Ci policzyłem- będzie prawie tak drogo jak gazem chyba że kupisz opał w dobrych pieniądzach  o to trudno

o pelletowych kociołkach jest mnóstwo wątków wystarczy wygooglać i poczytać, na tym forum też jest kilku aktywnych użytkowników takich sprzętów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Timon, wystarczy poszukać tańszego pelletu i koszty ogrzewania spadają , ja np do poprzedniej zimy paliłem tylko Lavę lub Barlinkiem u mnie po 960zł/ t.

Obecnie mam pellet z lokalnego składu  za 660/t i wychodzi na tą samą jakość i ilość.

Aby dobrać dostawcę sprawdziłem aż 8 producentów lub dostawców.

Nie wiem z jakiego rejonu jest autor tematu, ale są takie gdzie pellet to w każdej wiosce  robią - na sprzęt do produkcji  pelletu były spore dotacje z UE.

A kotłów to coraz większy wybór na rynku, byle nie kupić kotła do wszystkiego, gdyż taki jest do niczego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego drogi Samborze napisałem w kwestii pelletu że będzie taniej jak znajdzie lokalnie w dobrej cenie i wyjdzie koszt KWh jak z ekogroszku a czyściej będzie na pewno i ciut ekologiczniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor Mieszkam w województwie łódzkim na internecie znalazłem kilku producentów w województwie .

Nie wiem jak z ich jakością ale to kupujav na probe z kilku źródeł mozna sprawdzic ich jakosc i ocenic.

Do tej pory najchętniej chciałem kupic piec na groszek i na pellet ale chyba musze to jednak poważnie przemyslec i sie zdecydowac.

W przypadku instalacji na pellet lepiej bylo by mieć cały dom w podlogowce, czy dobrze sobie poradzi opcja w czesci dziennej podłogowka a w części sypialnianej grzejniki?? bo w przypadku pompy ciepła wiem ze lepiej radzilaby sobie pompa na podlogowce

Czy jesli dom nie jest osloniety to powiniem jakos zwiększyć zapotrzebowanie na kWh pieca??

Timon120777 dzięki poczytam o tych pompach

I w przypadku pompy i pelletu moge liczyc ma dofinansowanie wiec koszt zakupu tez byłby inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łódzkim jest kilku dostawców , u nich pellet  poniżej 700zł kupisz, szczególnie w lato.

Co do rodzaju instalacji grzewczej to nie ma to znaczenia - po prostu będą inne elementy w kotłowni, warto np kupić kocioł 16kW i mały - 400-600l bufor.

Ja mam kocioł na pellet + bufor 800 + grzejniki 100m2 i 160m2 podłogi, w domu 21-22C  i niecałe 3t pelletu/ sezon.

Na lato - grzanie 300l wody - 550kg/ sezon letni.

 

Pamiętaj , że kupując kocioł uniwersalny kupujesz coś w czym nie spalisz efektywnie ani pelletu ani innego paliwa - jest wiele takich tematów na forum

i brak w nich rozwiązania tego problemu.

Ponadto dotacja pewnie jest dla kotła specjalistycznego tylko na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem niezależnie od wyboru czajnika najlepsza będzie podłogówka- uważam że daje najlepsze uczucie komfortu oraz jest najbardziej uniwersalna. zwyczajnie przy zmianie sposobu grzania ona nie robi krzywdy a już z kalafiorami jest gorzej i przy zmianie na pompę z pelletu czy groszku spadnie sprawność całego układu a co za tym idzie koszty przy pompie będą wtedy nieco wyższe niż przy samej podłogówce.

nie wiem co myślec o buforze- to dodatkowy koszt a wystarczy dobrze zrobiona instalacja i bez niego będzie działać jak należy. tu jednak odsyłam do lektury wątków o buforach choćby dla poznania kosztów inwestycyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzy się grzejniki na temp pracy 50C , to ze zmianą źródła ciepła nie powinno być problemu - sam tak mam.

Co do bufora to jego główną rolą nie będzie akumulacja ciepła, lecz wydłużenie czasu pracy kotła między przestojami z jednoczesnym wydłużeniem przerw w pracy.

Jak pisałem, bufor ma być nieduży , raczej takie większe sprzęgło hydrauliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jeden z kominów przeznaczony do kominka bez płaszcza wodnego

No to będziesz miał gdzie się wyżyć jako palacz .

Najpierw zrób wszystko żeby zamontować pompę cierpła (to dobra rada),a jeżeli się nie uda wtedy pomyśl o spalaniu pelletu czy innego paliwa stałego. 

Pompy ciepła masz do wyboru dwie :

-powietrzna( tańsza ale musisz ją wspomagać kominkiem e duże mrozy )

-gruntowa powierzchniowo  (tej nie musisz ale możesz ją  wspomagać kominkiem kiedy najdzie Cię ochota pobawić się w palacza.)

Do pompy ciepła   i niskich kosztów ogrzewania potrzeba dostosować dom :

1.Wentylacja mechaniczna (i tak z czasem będziesz musnął ją zrobić to nieuniknione inaczej problemy z wilgocią albo wietrzenie z nawiewnikami higroskopijnymi i wyrzucanie pieniędzy za okno) 

2.Ogrzewanie podłogowe w całym domu (żadnych grzejników drabinki w łazienkach z grzałkami na prąd) . 

3.Garażu jeżeli masz to się nie ogrzewa w nowych domach (ciepło ziemi wystarcza ale nie możesz dawać styropianu w posadzce pod garażem)

Jeżeli Ci się nie uda, to znaczy że zepsułeś dom ,zmarnowałeś kasę , obniżyłeś wartość tego domu. ;) 

 

Jeżeli Cię zainteresowałem i chcesz dalej ciągnąć ten temat to załóż oddzielny wątek a link wklej tu .

Co do pelletu tego sposobu ogrzewania to ogrzewanie gazem jest niewiele droższe i bez ciągłego nadzoru i dosypywania pelletu ,wiem, wiem  nie masz gazu ale   dobry kocioł na pellet kosztuje tyle samo co powietrzna pompa ciepła .  :D   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże system mieszany! Zrób wszędzie ogrzewanie podłogowe i się nie zastanawiaj nad grzejnikami! Ja mam mieszany i teraz żałuję. Koszta wykonania samej podłogowki mniejsze niż systemu mieszanego.

Jeśli Cię stać na pompe ciepła naprawdę warto się nad tym zastanowić. Ważna zaleta jest to ogrzewanie 100% bezobslugowe. A to naprawdę ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła dziś czarna perła oto zdjęcia czy waszym zdaniem jest to suchy opał mogę zacząć nim palić?

post-31409-0-64079000-1448458203_thumb.jpg

post-31409-0-88023300-1448458326_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień albo dwa węgiel będzie zmieniał temperaturę ,na zewnątrz był mróz i nawet suchy będzie się pocił w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze ,postaw kilka worków oddzielnie porozcinaj od góry niech odparuje.

 

Jak nie masz już czym palić to zasypuj po jednym worku co dziennie tak żeby w nocy starczyło.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co słychać u załozyciela wątku?Ma juz ciepełko i zamilkł?

Ahh szkoda gadać. Nadal obserwowałem forum, ale nie miałem nic ciekawego do dodania. Aż do dzisiaj. Miał dzisiaj przyjść piec a okazało się, że dopiero dzisiaj schodzi z linii produkcyjnej i jeszcze muszą go sprawdzić,co potrwa co najmniej do przyszłego tygodnia. Jak wiecie i tak już przekroczyłem czas jaki mogę mieszkać poza domem więc po małej dyskusji z sprzedawcami odmówiłem Defro (i tak nie mogli mi dać gwarancji, że rzeczywiście będzie w przyszłym tygodniu) i zamówiłem Sas Solid. Będzie u mnie maksymalnie w wtorek. Mam nadzieję, że uda mi się namówić hydraulika na następną zmianę terminu :( No i budżet znowu podskoczył. Jak bym wiedział, że tak będzie to zamówiłbym już w zeszłym tygodniu i dawno mieszkał u siebie.

 

Spać już nie mogę po nocach przez to wszystko ;) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hoho, Sas Solid jednak, gratulacje dobrego zakupu. Wziąłeś 25kW z obrotowym palnikiem, czujnikiem żaru i tym funem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór,za ile go kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że jest tylko z takim palnikiem i czujnikiem żaru bo z tego wszystkiego powiedziałem tylko, że ma mieć tego multifuna :( Następny stres

 

W poniedziałek z samego rana zadzwoń do firmy od której zamówiłeś i spytaj. Myślę, że Sas solidy z automatu mają obrotowy palnik i czujnik żaru, więc nie masz co za bardzo się stresować.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał ochotę możesz popstrykać trochę fotek z zewnątrz i w środku. Kolega @Animus porobił, ale wszystkie niestety mocno zaszumione, nic nie widać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał ochotę możesz popstrykać trochę fotek z zewnątrz i w środku. Kolega @Animus porobił, ale wszystkie niestety mocno zaszumione, nic nie widać.

Jak to nie widać trochę światła było mało w kotłowni a co dokładnie sfotografować ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic nie musisz fotografować, po prostu tamte zdjęcia nie nadają się do publikacji, nic na nich nie widać, zwłaszcza w powiększeniu.  Jak @wichertrzcinica zrobi swoje to też fajnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.