Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wielka Prośba O Pomoc W Wyborze Kotła


wichertrzcinica

Rekomendowane odpowiedzi

Masz budżet na Sas Solid. Poważnie nad nim się zastanów. Ma czujnik temperatury żaru. Podobno bardzo istotna sprawa przy efektywnym spalaniu. Z tego co piszą ludzie co już go mają do kotła w ogóle nie zaglądasz, dobry sterownik. Przy takim budżecie osobiście bym brał go, wersja 19kW.

To jeszcze dodam, że 5 klasa kotła i producent używa też stali nierdzewnej. Nie wiem w czym dokładniej jej używa, ale dobrze, że o niej przynajmniej wie i wykorzystuje. Nawet jak to są zwykłe śrubki i podkładki to też się chwali. 

Potwierdzam jak na razie kocioł całkowicie bezobsługowy co do nastaw sterownika.

 

Oczywiście ze sterownikiem obsługującym czujnik żaru a są dwa sterowniki przy wyborze kotła.

 

 

Węgiel niestety trzeba sypać i wynosić popiół.   :D

 

Chciałem dodać jako ciekawostkę że Defro niedawno opracowało również sposób na "pilnowanie kopca" na palniku  bez względu na rodzaj węgla ,zastosowano dodatkową turbinkę przy wentylatorze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie,jak są zaizolowane rury w kotłowni,a zwłaszcza w wykopie z kotłowni do domu.

Zastosowałeś  oryginalne rury  preizolowane?(przesyłowa rura zatopiona w odpowiedniej grubości pianki w plastikowej rurze osłonowej),czy tylko zwykła wełna owinięta w okół rury i np.papa izolacyjna na wierzchu.

Przy tej 2 opcji będą duże straty ciepła i przy dużych mrozach i jednoczesnym większym rozbiorze CWU ,19kW może okazać się za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to ta kotłownia wygląda na tej zasadzie ze po prostu piec stoi w budynku który styka się ściąga z domem. Rura przechodzi tylko przez ścianę do pierwszego grzejnika. Wiec nie idzie w żadnym wykopie czy coś. A same rury to mogę powiedzieć tylko o tej części ci widać bo nie mieszkałem tam od zawsze i nie ja zakładałem co. To co widać to rurki miedziane w takiej zaizolowane taka pianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te 19 kw nie będzie za słaby na 250m nie ocieplonego domu. I dosyć chłodna kotłownię poza budynkiem?

A obliczałeś zapotrzebowanie?

http://cieplowlasciwie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej 2 opcji będą duże straty ciepła i przy dużych mrozach i jednoczesnym większym rozbiorze CWU ,19kW może okazać się za mały.

To właśnie zadziała in plus ,bo to poważne straty dla kieszeni,użytkownik wtedy zainteresuje się izolowaniem stratami ,a jak kupi kocioł przewymiarowany to wniosku żadnego nie wyciągnie ,zadzwoni tylko i domówi następne 2 tony węglogrochu. :D   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę węgiel powinien być zakazany dla zwykłego usera. Powinien być dostępny tylko dla dużego przemysłu, elektrownie itd. Pewnie ponad 80% domowych palaczy węgla spala go źle, głównie kotły zasypowe. Do domu gaz, olej, pellet. Tylko te ceny... a raczej złodziejskie podatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę broń Boże mieszać Tobie w głowie ale dla tych co mieszkają na wsi,mają swoje drewno,a nawet gałęziówkę(oczywiście wystarczającą ilość) i trochę miejsca pod zadaszeniem,dobrym pomysłem moim zdaniem jest zestaw do spalania biomasy,a właściwie zrębek.

 

http://sprzedajemy.pl/podajnik-na-zrebki-trociny-witkowski-uklad-z-mieszadlem-nowo,25222992

 

Można podłączyć do zwykłego śmieciucha,komorę zasypową(w tym wypadku dopalającą) wyłożyć szamotem i palić czysto oraz ekonomicznie.

Do ogrzania średniej wielkości domu 160-180 m2 potrzeba będzie 15-20m3 zrębki na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór możesz już zawęzić do dwóch kotłów: Solid i ta Sigma. Oba w 5 klasie, oba ciekawe z czego Solid wygląda na lepszy: sterownik z ethernetem i czujnikiem żaru, stal nierdzewna. 

Jaki nie kupisz z tych dwóch to wybór i tak będzie pewnie dobry.

 

Mnie zastanawia jakim cudem nie możesz wygrzać domu. Gdzieś muszą być błędy. Może źle dobrane grzejniki? Chociaż przy kotle ze spalaniem górnym to z 70% energii cieplnej uciekała w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo Ogniwo Eko plus 16kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sprawa się trochę skomplikowała. Juz miałem zamawiać, ale okazało się, że sprzedawca wprowadził mnie trochę w błąd i Sas to wersja 19kw za 9100 nie wiem czy to nie za drogo. Boje się tak mocno nadwyrężyć budżet bo nie wiem ile mi jeszcze reszta wyjdzie.

 

Na obecną chwilę waham się między ogniwo eko plus, defro Sigma i defro komfort eko pz (z tym nowym sterownikiem) wszystkie poniżej 8000. Rozważałem jeszcze ogniwo eko plus m jeśli bym dostał jakiś rabat poniżej 9000.

 

Sam juz nie wiem zaczyna mi się mózg ładować a jutro musze koniecznie coś zamówić. Ostatni dzień bo hydraulik wchodzi w środę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem Twoje rozterki przy zakupie.To trudny wybór dla laika.Jednak trzeba wydać dużo kasy i nie wiadomo do końca czy będziemy zadowoleni z kotła a to zakup na kilkanaście lat.

Ja również stoję przed tym wyborem.Mam kocioł sprawny ale to paliwożerny  śmieciuch.Sprzedający chwalą swoje wybory i na dodatek męcą w głowie z mocą kotła-dla mnie ciepło własciwe poleca 17-19 kw a sprzedawca najmnie j 35 kw bo do ogrzania mam pona d 350 m.

Daj znać co wybrałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego,jak napisałem wcześniej celuj w kocioł ok. 25kW.

Defro Sigma 24kW z dobrym palnikiem(oprócz rynny) da radę

Wygląda fajnie, ale nie wiem czy bardziej nie kusi mnie Defro Komfort Eko Pz. Ma palnik ekoenergii, żeliwny ślimak i ten nowy sterownik Smart II (zależy mi na jako takiej automatyce). Ciężki wybór:(

 

Cały myk z piecami Defro wygląda tak, że jako jedyne mam je na miejscu i serwis w razie czego też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki właśnie mam zamiar. Jutro się dopytam i zapadnie decyzja.Dzięki za pomoc wszystkim! Nie będę już Was więcej męczył :) Wyślę zdjęcia jak już wszystko będzie na miejscu.

 

Przy okazji może zapytam się jeszcze. Może polecicie jakiś ekogroszek? Nie orientowałem się jeszcze po skłądach w okolicy, ale może lepiej coś z netu? Wybór chyba jeszcze węszy niż piecami. Uwzięli się normalnie na nowicjuszy;)

 

Na portalu aukcyjnym najwięcej sprzedaje się chyba Piekło ale są różne i nie wiem co wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą opinię wśród użytkowników ma "czarna perła".

 

http://superopal.com/sklep/ekogroszek-czarna-perla-nowosc-super-promocja

 

Oprócz tego możesz też kupić ruski groszek extra 26MJ/kg z firmy Energo.

 

http://wegiel.nazwa.pl/pl/p/Ekogroszek-Extra-8-25mm%2C-25-27-MJkg-pakowany-w-mocne-worki-tkane-PP/154

 

 

Kupiłem pod koniec kwietnia z tej firmy w Kole 3t luzem i jestem zadowolony(620zł/t) teraz workowany kosztuje niestety drożej ale warto.

Jaret jest również bezproblemowym paliwem

 

Jak będziesz miał palnik wielopaliwowy(np. ekoenergia),możesz pomyśleć o ekomiale Rokita z Piasta 25MJ/kg,zapytaj na lokalnych składach.

Jest na prawdę dobry,wygląda jak ekogroszek,a nie miał i z tym groszkiem z Energo robię b. fajną mieszankę.

 

Generalna zasada,nie kupuj wysokokalorycznych paliw typu Wesoła,Pieklorz itp.

Spiekają się,trudno je spalić jak nie ma dużych mrozów i mogą być udręką zwłaszcza dla początkujących użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jeszcze mój wynik. Mam nadzieję, że wszystko dobrze wypisałem bo mieszkam chwilowo gdzie indziej :(

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/zvo

 

Wyszło trochę mniej metrów bo dwa ogrzewane pokoje są w innym budynku a nie idzie tego dodać do kalkulatora.

To po tym wpisie  tylko kocioł na miał tłok Iskra w 5 klasie.

Inne kotły puszczą Cię z torbami. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.