Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wielka Prośba O Pomoc W Wyborze Kotła


wichertrzcinica

Rekomendowane odpowiedzi

Póki co sas solid ma wyższa cenę niż konkurencja dlatego gorzej się sprzedaje.

Sam bym go kupił bez wahania gdyby nie cena

Z tą ceną ja też trochę przesadziłem na fakturze było 8900  z 8 % Vat-em  a to była cena kotła ,pompy i zaworu 4-drogowego  sam kocioł kosztował 8200 z tym Vat-em dopiero wczoraj z sąsiadem rozmawiałem i wyszło wszystko. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupiłem, wymieniłem się worek za worek.

 

Akcyzę płacą firmy, odbiorcy indywidualni nie.

 

Tak a propos z Perły uzyskałem 15,88 MJ/kg, popiół 6,8%, było sporo spieków żużlowych co może stanowić problem przy niektórych palnikach.

 

Poza tym jest w porządku i w super cenie.

 

Podobnie spalał się Barter z LM tyle, że miał na worku deklarowane 23 MJ/kg

No ale sprzedawca podaje kaloryczność  24,5-25,5 MJ/kg  a ty uzyskałeś 15.88  może ja tu coś źle rozumiem ale jakaś duża różnica.

Polecasz mi tą czarną perłe na start kupić?? Bo mam już piec podłączony tylko brak ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą ceną ja też trochę przesadziłem na fakturze było 8900  z 8 % Vat-em  a to była cena kotła ,pompy i zaworu 4-drogowego  sam kocioł kosztował 8200 z tym Vat-em dopiero wczoraj z sąsiadem rozmawiałem i wyszło wszystko. :D

nie każdy ma możliwość kupna pieca z vatem 8%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi naliczyli 23%  <_<  <_<  <_< <_<  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale sprzedawca podaje kaloryczność  24,5-25,5 MJ/kg  a ty uzyskałeś 15.88  może ja tu coś źle rozumiem ale jakaś duża różnica.

Polecasz mi tą czarną perłe na start kupić?? Bo mam już piec podłączony tylko brak ekogroszku.

 

Nigdy nie uzyskasz 100% kaloryczności z węgla, zwłaszcza przy niewielkim zapotrzebowaniu i nastawach do sprawdzania spiekalności [czyli nastawiona moc jest znacznie większa niż potrzebna do pracy bez podtrzymań].

 

W każdym razie warto bo stosunek kaloryczność/cena ma bardzo dobry.

 

Jak chcesz poczytać więcej o testach i wynikach zapraszam na stronę z wynikami testów ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówiłem dziś tą perłę jak przyjdzie to zdam relacje ale coś czuję że mokro będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mokra trochę niestety jest, ale ostatnio o suchy trudno bo warunki jakie są każdy widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuję porady w doborze kotła do nowo  wybudowanego domu parterowego pow uzytkowa 140 m2 okna trzyszybowe U=0,6, 20 cm styropianu grafitowego 0,031 na fasadzie 20 cm styropianu na stropie oraz 12 w podłodze. w części dziennej podłogówka w częsci sypialnianej grzejniki

Nie mam możliwości podłączenia gazu z sieci dlatego myślalem o piecu na pellet + pompa ciepła do c.w.u  lub na ekogroszek z możliwościa palenia pelletu. Zastanawiam się która opcja była by lepsza. może jakies sugestie podpowiedzi ?? Zastanawiam się czy za dwa-trzy lata piece pelletowe przestaną być modne i zrobi się problem z paliwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pellet to akurat nigdy nie przestaną być modne.Jak by nie by wysoka cena tego opału to wszyscy by nim palili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma kotłów uniwersalnych które dobrze spalaly by ekogroszek i pellet. Palnik do ekogroszku jest inny jak do pelletu. Musisz zdecydować sie czym chcesz palić. Jeśli koszt ogrzewania pelletem jest dla Ciebie akceptowalny bierz pellet. Wg. mnie dodatkowa pompa do cwu inwestycyjnie jest bez sensu. Za cenę pompy będziesz miał kilkanaście lat grzania wody pelletem. Ceny kotłów pelletowych są trochę wyższe od kotłów ekogroszkowych, a koszt ogrzewania zbliżony do ogrzewania gazem.

Wady: wyższa cena opału w stosunku do ekogroszku i mniejsza kalorycznosc.

Zalety: Czystość obsługi. Kocioł sam sie rozpala i wygasza - super rozwiazanie w przypadku grzania samego cwu.

Dla Twojego domu ciężko będzie dobrać kocioł ekogroszkowy, lepiej brać pelletowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też planuje w przyszłości zakup pompy C.W.U jak się wcześniej rozglądałem to koszt około 3tys zł ale to na lato zamiast kolektorów słonecznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakup pompy dla samego CWU jest nieekonomiczny

pompy tylko do CWU nie osiągają sprawności jakich się oczekuje i zyski nie pokryją kosztu inwestycji

w nowym domu o tak małym zapotrzebowaniu sugeruję normalną powietrzną a nie gruntową pompę aby ogrzała całość, łącznie z CWU a paliwa stałe sobie darować

zapotrzebowanie nie powinno przekroczyć 7KW(zrobić OZC) więc sugeruję pompę o mocy do 9KW podłogówkę po całości i zapomniec o obsłudze a jedynie cieszyć się życiem 

nie widzę sensu pchania paliw stałych do nowego domu w XXI wieku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko ale teraz ***?? jaki koszt takiej pompy powietrznej? 21tysiecy taka pompa 9kw a ile to prądu zeżre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuję porady . w części dziennej podłogówka w częsci sypialnianej grzejniki

 

A te grzejniki już masz załozone czy planujesz je zrobić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dobra- 21 tysięcy pompa ciepła do wszystkiego... 

 

A kocioł na pellet 8 tysięcy, a pompa ciepła do CWU ze zbiornikiem 6 tysięcy, a komin dymowy np. 6 tysięcy (choć ja bym do pelletu pompy ciepła co CWU nie montował, ale jest to jeden ze spotykanych i rozważanych zestawów).

 

 

Tak że może nie aż tak drogo... Radziłbym na spokojnie przeliczyć, przemyśleć, przepić itp, a nie z góry wykluczać, w dodatku wulgarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale zbiornik CWU tak czy siak musisz kupić mój kosztował 2660zł, akomin 7m kosztował mnie 2400zł

Oczywiście wszędzie mam podłogówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuję porady w doborze kotła do nowo  wybudowanego domu parterowego pow uzytkowa 140 m2 okna trzyszybowe U=0,6, 20 cm styropianu grafitowego 0,031 na fasadzie 20 cm styropianu na stropie oraz 12 w podłodze.

 

 

A wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - tym bardziej trzeba na spokojnie przeliczyć - zapewne PC wyjdzie DROŻEJ niż układ na paliwo stałe, ale czy na tyle drożej ,by inwestora odstraszyć - to już zależy od inwestora. I tego, ile Palbosos by zapłacił za sam zbiornik, za komin.

 

Ty na przykład zapłaciłeś za komin moim zdaniem b. mało (czy liczyłeś sam materiał, czy koszt postawienia, wykończenia, obróbek blacharskich, stopy fundamentowej pod komin itp? Trochę się tego zwykle nazbiera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja grawitacyjna
instalacje dopiero są w fazie planowania i dogadywania z wykonawcą.
Jeśli chodzi o pompę ciepła nie do konca jestem przekonany jak poradzi sobie w duze mrozy  a nawet jesli sobie poradzi to jaki będzie koszt za prąd. Sama instalacja z dofinansowaniem wydaje mi się zmiescila by się w budzecie. Najwyżej pozniaj z czegos bym zrezygnowal :P
Kominy są już wybudowane więc ja juz ich nie wlicze do kosztow pompy ciepla. Mnie dwa kominy 6m kosztowaly 7 tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt będzie zależny od tego ile kosztuje KWh u Twojego dostawcy prądu

zakładając taryfę dwustrefową i średnią cenę brutto za 1KWh na poziomie 35groszy to przy średniej sprawności na poziomie 250% koszt 1KWh wyniesie 0,14zł zaś przy średniej sprawności 300% wyjdzie 0,11zł

teraz pozostaje Ci podstawić cenę pelletu i jego koszt w przeliczeniu za KWh i to samo zrobić dla ekogroszku

poznasz różnice i będziesz wiedzial czym jest taniej 

o komforcie przy pompie nie ma co nawet mówić

u mnie np 1kg ekoretu o kaloryczności 26MJ to 0,8zł

uzyska się z tego jakieś 5,5KWh

daje to koszt 1KWh =0,145zł 

jak kupisz węgiel w cenie powiedzmy 500zł/tonę to ten koszt KWh będzie liczony od poziomu 0,5zł/kg i da dla węgla o tej samej kaloryczności 0,09zł

są jednak rejony gdzie tona kosztuje 1000zł a to już wychodzić będzie 0,18zł/KWh

jak widać zatem trzeba usiąść i policzyć a potem rzucać mięsem na oślep

 

prawda dobra pompa to koszt około 20tysięcy ale bez grzałek da radę nawet przy -20stC

nie wiem w której strefie klimatycznej  mieszka pablosos ale uważam że do nowej chałupy jeśli tylko nie ma jazd typu brak prądu przez kilka dni co kilka tygodni to właśnie pompa jest najlepszym rozwiązaniem

 

pellet wyjdzie drożej niż ekogroszek - chyba że kupowany za bardzo dobre pieniądze od lokalnego producenta-

te markowe kosztują pieniądze nieadekwatne do kaloryczności a to wychodzi prawie jak gazem a to porażka moim zdaniem. u mnie tona pelletu 960-1000zł co daje jakieś 0,24zł/KWh przy kaloryczności 18MJ

mam jednak znajomych kupujących pellet podobno z drzew liściastych ale ja myślę że iglastych w cenie 750zł/tonę

wychodzi im wtedy 0,18zł/KWh zakładając średnio 4KWh/1kg pelletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może trochę wiecej informacji na temat domu oraz wynik z cieplo wlasciwe
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/10f1

strefa klimatyczna 2

Wymiary budynku w rzeczywistości to 20x16 ale zeby dopasować do 140 m2  powierzchni uzytkowej musiałem wpisać inne wymiary

powierzchnia całkowita domu 223 m2

dom nie jest z zadnej strony osłonięty zadną zabudową oraz drzewami.
problemu z prądem nie mam zadnych

Nie do końca wiem w jaki sposób pompa ma sobie poradzić bez grzałek przy -20 ??

Nie neguję pompy ciepła tylko chciałbym poznać jej atuty i obalić ewentualne mity związane z wysokimi rachunkami w czasie najwiekszych mrozów.

Gaz z butli odpada musiałbym kupować butle, żeby jej nie dzierżawić a dodatkowo żonie nie podoba się butla na działce. Znajomy mówił koszt ogrzewania 150 m2 gazem z butli 2014 rok to 5500 zł więc stwierdziłem ze stanowczo za drogo

w piecu na pellet na co najbardziej zwrocić uwagę  ?? co najczęściej może ulec zuzyciu uszkodzeniu ??

Chciałbym zebrać jak najwięcej danych aby móc podjąć w miarę mądrą decyzję

na koniec Posta chcciałbym podziękować za zaangazowanie i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.