Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

 @Riva78

No domyslam ale po co tak . Tak dostaje na strzala wiecej paliwa i jest trudniejszy do kontrolowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ustawisz 10 ,czy 4 poda tyle samo węgla częstszych lecz w mniejszych dawkach.

Edytowane przez szelest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie to prawda . Jak by pracowal cały czas z tą  samą modulacja . Tu sobie poda po czym zejdzie w dół z modulacja A jak wiadomo I z nadmuchem . I co i jakos musi to wypalic .zrobi to jednak w gorszych proporcjach powietrze/paliwo . 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 w zakładce diagnostyka ,masz opcję sprawdzenia dmuchawy , wejdź sobie tam i sprawdź suwakiem przy jakim procencie dmuchawa rusza (zaczyna dmuchać w węgiel)  a przy jakiej się już więcej nie rozpędza lub płomienie się zaczynają strzępić (co nastąpi pierwsze) to będzie mniej/więcej  twoje minimalne i maksymalne powietrze ,maksymalne dla twojej maksymalnej modulacji

wg mnie powietrze minimalne  12 max 35 , podawanie 5sek , modulacja minimalna 12-15%

masz powpisywane prawidłowe dane kaloryczność i przesyp podajnika ? po co ci ta korekta paliwa + 10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczność podana tak jak na worku a co z potencjałem to niby o liczony ale coś mi jie pasi po liczniku czekam aż węgiel zejdzie i zrobię drugi raz, a te +10% to żeby też było więcej węgla na kopczyku wydaje mi się, że powinien być wyżej 

IMG_20191205_185506.jpg

15755760355311370173599906980937.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle 25Kw mam ustawione podawanie 6s i to dla mojego palnika jest optymalne ustawienie gdy dawałem większe albo mniejsze miałem problemy z dobraniem idealnych proporcji paliwo powietrze na tą chwilę powietrze mam ustawione 7-24 podawanie 6 s przy ekogroszku 28Mj i minimalna modulacja15% max 100% wykres dawałem wcześniej to widać jak to pracuje

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Riva78 napisał:

Kaloryczność podana tak jak na worku a co z potencjałem to niby o liczony ale coś mi jie pasi po liczniku czekam aż węgiel zejdzie i zrobię drugi raz, a te +10% to żeby też było więcej węgla na kopczyku wydaje mi się, że powinien być wyżej 

 

 

Ja powoli zaczynam dogadywać się z kotłem i sterownikiem. Temperatura spalin dużo mniejsza, pracuje bardziej stabilnie (ale bez siłownika na zaworze 3d, zaraz napiszę w czym problem).

Po pierwsze, nie pozwól aby węgiel zalewał retortę. Żar ma być skupiony na środku. Początkowo piec ustawiłem nominalnie, czyli 25kW, podajnik 25 kg/h z przesypu, dmuchawa 5-20. Efekt był taki, że na retorcie miałem full żaru i piec przestrzeliwał prawie po 10C w obie strony od zadanej. Masakra. Zmniejszanie maks powietrza powodowało straszne smolenie. Początkowo regulowałem podajnikiem i doszedłem do 34kg/h, żeby zmniejszyć podawanie. Było lepiej, sterownik za to podawał gigantyczne spalanie (dokładnie o tę różnicę w wydajności).

Drugie podejście, które dało całkiem fajny rezultat: zmniejszyłem moc pieca z 25kW na 20kW. W dokumentacji napisano, że taka zmiana powinna zmniejszyć nawęglanie. Po drobnych korektach piec moduluje sobie na ok 50%, spaliny maks 120, żar bardziej skupiony, nie przesypuje węgla (tutaj jeszcze będzie poprawka). Zakres powietrza 5-35. Dzisiaj jeszcze w modulacji zmniejszyłem dynamikę na 2. Zobaczymy.

I byłoby fajnie gdybym nie dostał wczoraj siłownika do zaworu 3d. Po jego założeniu mam huśtawkę. Piec podgrzewa, zawór się domyka, instalacja nie odbiera ciepła i niestety znowu mam przestrzeloną temperaturę na piecu, kończąc na modulacji 10%. W drugą stronę jest to samo. Piec stygnie, zawór się otwiera zwiększając schładzanie się kotła i efekt jest taki, że kończę na 100% modulacji.

Siłownik zaworu chodził na defaultach. Aktualnie  go wyłączyłem i ustawiłem na stałe. Zastanawiam się czy nie dobrym pomysłem byłoby ograniczenie zakresu jego pracy.

Testowałem też pracę z na stałe włączoną pompą CWU. Bardzo fajnie, tylko w zasadzie nie mam możliwości regulacji temperatury wody która idzie na CO. Musiałbym jakoś przykręcić pompę CWU, żeby powrotem nie dostarczała tyle ciepłej wody, albo zmniejszyć temperaturę kotła, co niestety jest powiązane z temperaturą na CWU. I tak źle i tak niedobrze.

Podawanie mam ustawione na 4s. Zmieniałem, ale wróciłem do wartości początkowej.

 

 

Edytowane przez mkwapisz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pochłaniacz napisał:

Panowie. Mam ustawioną modulację od 15%  A sterownik schodzi do 14 %.  Czy to norma ?

Nie jestem pewien i bardziej zgaduję niż wiem :-) .

Może masz korektę paliwa na plus i to 14% z korektą to tyle samo co 15% bez korekty (tak by moc rzeczywista się zgadzała)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riva po teście dmuchawy trzeba kliknąć /rozpalony/

kopiec wygląda ok ,  (jak będziesz miał kiepsko ustawiony węgiel, przesyp i kaloryczność to dalsze ustawienia nie maja sensu) , kopiec ci urośnie jak ujmiesz powietrza i w zasadzie jak ujmiesz powietrza na tyle że korektę paliwa będziesz miał na 0 i dobry kopczyk , twój palnik będzie w miarę wyregulowany 

Mkwapisz, ostatnie 2 doby próbowałem trochę poprostować linie modulacji (nie udało się), na ten czas wyłączyłem siłownik zaworu 4D, ustawiłem go manualnie tak żeby powrót był ok , i powiem szczerze lepiej mi to wszystko działa 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, jolo747 napisał:

Mkwapisz, ostatnie 2 doby próbowałem trochę poprostować linie modulacji (nie udało się), na ten czas wyłączyłem siłownik zaworu 4D, ustawiłem go manualnie tak żeby powrót był ok , i powiem szczerze lepiej mi to wszystko działa 

Jak napisałem, też wyłączyłem siłownik. Działa wszystko stabilniej. Jutro mam dzień wolny i powalczę jeszcze z ustawieniami sterownika i siłownika. Zrobię konfigurację od 0. Założę kaganiec na zakres regulacji siłownika. Zobaczymy co z tego będzie. Inaczej będę musiał odżałować zakup siłownika. Co ciekawe przez tyle lat obywałem się bez tego i jakoś to było i działało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, krisgie napisał:

Nie jestem pewien i bardziej zgaduję niż wiem :-) .

Może masz korektę paliwa na plus i to 14% z korektą to tyle samo co 15% bez korekty (tak by moc rzeczywista się zgadzała)?

Korekta była na zero. Dopiero dzisiaj podniosłem, bo ustawiłem kaloryczność według napisów na worku, i kocioł coś słabo podnosił temperaturę. 

Ogólnie, to kocioł z podajnikiem mam dopiero od dwóch tygodni, i jak na razie ciężko mi się z nim dogadać :D

Do tego ciężko znaleźć wiadomości o sv200, bo prawie wszyscy mają retorty, a to inna bajka jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pochłaniacz to jak podnosi temperature też nie jest dobry wyznacznik . Bardziej sugerował bym się spadkami i jak kocioł na  nie reaguje . Powiedzmy spadek od zadanej 1.5 i powolne podbicie temperatury będzie lepsze niż spadek 4 i rakietowe osiagniecie zadanej .

Jak sobie wykres plynie spokojna fala to jest ok . Jak jest z tatrami już nie jest dobrze . Trzeba tak kombinować by sterownik pracował w swoim zakresie . Ustawienie modulacji np 10-100 . A na wykresie widać że on sobie pracuje 15-40 . I to jest doba praca . Gorzej jak widać 10-60 i zaś spadek do 10 . Wtedy zbyt gwaltownie reaguje ster I nam szaleje . Tu w duzej mierze psuje prace kotla woda przez niego plynaca . Okazuje się najczesciej ze plynie zbyt wolno . Co za tym idzie ster dobija i za chwilę znów dostaje zimnej wody . Dobry przypływ to już połowa sukcesu nawet na prostej czy z wadami instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pochłaniacz napisał:

cężko znaleźć wiadomości o sv200, bo prawie wszyscy mają retorty, a to inna bajka jest. 

No trochę inaczej niż na retorcie. Ale jest nas tu coraz więcej, niedługo sam będziesz doradzał nowym właścicielom SV.

Obecnie tak u mnie SV pracuje. Chyba w końcu podłączę się do wojszyma żeby wykresy były ładniejsze :-) 

Screenshot_20191206-082735.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura spalin pokazuje jak "mocno" się w piecu pali,

ale też ile ciepła w piecu zostało a ile z niego ucieka,(jak szybko przepływają spaliny przez kocioł ) przykładowo u mnie temp spalin 70 stopni ale jak uchylę dolne drzwiczki kotła ,dostaje tzw lewe powietrze ,kocioł stygnie a spaliny wzrastają do 80st, to samo jak jest za dużo powietrza zadanego, spaliny wysokie a kocioł zimny ,wydaje mi się że masz jakieś nieszczelności w retorcie i ustawione już za duże powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo może po sezonie retorte rozbiorę i zobacze o co chodzi dzięki za wskazówki.Ja ma teraz 160 st a na piecu 57 jak mu zmniejszę powietrze to na mniejszej mocy kopci 

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kocioł czysty czy dalej sadze , to też ma ogromny wpływ, masz  dobrze wpisaną kaloryczność?,masz jakąś korektę paliwa ?

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ustawiłem według Waszych zaleceń, piec pracuje w miarę równo ale co rzuca mie się w oczy to jak by z prawej strony retorty  węgiel nie był całkiem dopalony, retorta uszczelniona a płomień nie skupia się na środku tylko bardziej pod lewa stronę. 

IMG_20191206_160437.jpg

IMG_20191206_155732.jpg

IMG_20191206_155724.jpg

IMG_20191206_155702.jpg

Edytowane przez Riva78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo dalej sadze duża temp spalin 120/140 ciężko dochodzi do zadanej No moduluje masakra , Zaeksperymentowalem dałem max kalorycznosci i korekta -14 a tu dalej zaduzo na palniku moc wpisana 25 kw . Jak by dać to co ma być z kalorycznosci powiedzmy 27 MJ to napewno by przesypywał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.