Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A wiec byl probny przepal, moje wnioski:

Dym na cala kotlownie, adekwatnie slaby ciag. Po dobrym rozgrzaniu komina na krotkim obiegu jakos tam sie bujnelo ale i tak mowy nie bylo o otwarciu zasypu w celu dolozenia. Nawet przy krotkim obiegu i zamknieciu powietrza z klapki. Po prostu wali dymem w ryj. 

Zaczolem palic z blacha na pol rusztu i lipa. Wywalilem i bylo znacznie lepiej. 

Generalnie chyba trzeba szukac wyciagu mechanicznego. 

Komin wyczyszczony i drozny. Wszystkie polaczenia szczelne. Nawet awaryjnie mam rozkuty komin ma dwa kanaly ale lipa bo dwoma na raz nie leci dym. 

Piec osiagnal 60 stopni w 1 godzine palenia i potem jakos tam pyrkal. 

Dopiero przy otwartym popielniku jest charakterystyczny dzwiek z filmow Pana Maronki

 

Edytowane przez Stalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Dlaczego zrezygnowałeś z tego rozwiązania??

Chciałbym obejrzeć filmik jak wygląda płomień na takim rozwiązaniu przy przymkniętym miarkowniku.

Ciężko w takim rozwiązaniu o modulacje mocy bo musi tam dobrze dmuchać by się sensownie paliło, a przymknięcie miarkownika tłumi ciąg. Dlatego do bufora to jest dobre, a do palenia ciągłego już nie za bardzo.

Takie rozwiązanie zastosowałem z ciekawości testowo na krótki czas ponieważ kocioł miał małą komorę zasypową .Nigdy też cały sezon nie paliłem drewnem tylko w większości węglem . Miarkownik miałem zawsze tak ustawiony że nie domykał do końca zawsze szło powietrze bo  klapka regulacyjna dopływ powietrza była podłożona żeby się nie domykała do końca oczywiście nie może to powodować zagotowania kotła bo całość i palnik musi być  dobrany mocą do  zapotrzebowania budynku   .W tym rozwiązaniu nie używałem żadnych wyciągów czy dmuchawy tylko na naturalnym ciągu kominowym komin 8 m kanał tylko 140 mm .Od paru sezonów przerobiłem kocioł na podajnik  ślimakowy  a gdy zaistnieje konieczność  spalenia nagromadzonego drewna czy węgla zasypowo buduje na szybko palnik szczelinowy pionowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stalin napisał:

A wiec byl probny przepal, moje wnioski:

Dym na cala kotlownie, adekwatnie slaby ciąg.

Komin wyczyszczony i drozny. Wszystkie polaczenia szczelne. Nawet awaryjnie mam rozkuty komin ma dwa kanaly ale lipa bo dwoma na raz nie leci dym. 

W tym kominie upatrywał bym przyczyn takiego stanu. Powinien być 1 kanał drożny i szczelny ( bez rozkuć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego linku http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5x11 wynika że kocioł jest dużo za duży więc albo bufor, albo przeróbki. Palenie na połowie rusztu to dla Ciebie i tak za dużo. Tak na 1/4 rusztu z zwiększonym otworem przekroju palnika mogło by poprawić sytuację.

Jaki masz przekrój komina i jego wysokość?

Połączenie ( rozkuicie) 2 kanałów zaburza ciąg i wychładza komin. Gdzie zatkałeś ten komin? u góry? czy na dole kanału ?

"Przeciętna moc grzewcza" potrzebna Ci do palenia ciągłego to 2,4 Kw więc na co Ci taki wielki kocioł? 

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest przekrój 1 kanału to wystarczy, ale zatkać musisz przy rozgałęzieniu tych kanałów ( do drugiego kanału nie może dostawać się dym a do kanału dymnego powietrze). Po prostu zrobić 1 dobry kanał dymny.

Pomimo że kocioł jest za duży to do zagotowania wody powinien iść.

Jaka jest temperatura spalin?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to zamuruje go jak byl na dole. 

Temperaura spalin na rozpalaniu 150-200

Jak osiagnal temp 60 stopni kociol i tak trxymal to spaliny 110-120 stopni

Mialem otwarty obieg na grzejniki i cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stalin wyjmij zawirowacze z kotła, chyba masz 2, może najpierw jeden, ciąg powinien się poprawić (gdzieś o tym było), ale pewnie stracisz na sprawności kotła, chociaż nie wiadomo, trzeba by badania zrobić, nieważne. Ciąg w komie to w sumie konwekcja, ciepłe powietrze unosi się do góry, a im różnica temperatur między górą, a dołem większa tym szybciej to powietrze się unosi, teraz jest ciepło, więc ciąg będzie słaby. Na razie nie łącz dwóch kanałów komina, to w brew pozorom może pogorszyć ciąg. Przy kanale kominowym w kształcie litery "U", może być tak, ze jednym kanałem będzie ci zasysać powietrze, a drugim wyrzucać i z kotła dymu nie wyciągnie.

Ja też wstrzymałem prace przy kotle bo jest za gorąco, o ile ciąg mam o tyle z ciepłem które kocioł wyprodukuje nie mam już co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawirowywacze wywalone od razu po zakupie. Faktycznie cieplo jest. Poczekam na chlodny dzien. Wlasnie koncze zamurowywac ten rozkuty kanal. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.  uszczelnij komin - bdb  - wszystkie jego możliwe punkty  + wyczystke + rury doprowadzajace dym pomiedzy piecem a kominem.

2. sprawdz klapke od PW - czasami robili je niedokładniei nie domykala sie do konca i leciało tam lewe powiertrze i ciag zdychał - kilka osób to miało,  mi sie udało nie miec - rozwiazanie jest bardzo łatwe wystarczy ja obszlifować szlifierka ( boki i kanty ) aby dobrze dolegała 

3.  jest ciepło i było nie palone wiec komin nie ma ciagu . kup sobie mały palnik gazowy i zawsze przed rozpaleniem odpal go i włóz wew przegrody na dosłownie 10sec + otwórz krótki obieg - wtedy łatwo zrovi sie ciąg w kominie od  gorących spalin z gazu /    Potem drobne szczapki przy samym palniku i mozna to opalać palnikiem gazowym aby sie zajeło - wtedy od razu sie rozpala, jest dobry ciag i nie ma grama dymu w kotłowni.

4. naucz sie że na początku nie ma co dogladać do zasypu - raz załaduj i koniec -  potem za jakis czas ogarniesz proces dokładnia bez dymu na kotłownie.

5.  naprawde nie chce cie pouczać ale nie podoba mi sie jedno :  temp które osiągneła instalacja -   za szybko osiagnał 60c na całej instalacji domu - aż za bardzo wyglada na to że kocioł jest za mocny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok sprawdze wszystko. 

Z palnikiem masz racje. Dzieki niemu udalo sie rozpalic. Z poczatku wrzucilem za duzo do kotla i dym jak z granatu dymnego. 

Moze 2 godz albo i 3 godz osiagnal temperature. W sumie nie liczylem ile bo biegalem przy kotle cale popoludnie i nagle zrobil sie wieczor. Wydawalo mi sie ze i tak ok bo na zewnatrz bylo 20 pare stopni. 

Duzo niedopalkow w popielniku generalnie. 

To Pw nie ma byc chodz troche podawane? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzenie dwóch kanałów dymnych (portki)doprowadza do sytuacji,gdzie jednym idzie dym,a drugi dostaje ciąg odwrotny i ciągnie powietrze od góry i miesza się na dole z tym  dymem.Teraz praktycznie komin nie będzie miał ciągu,jak zrobi sie zimno to zobaczysz jak wyciąga opał z kotła.Na razie nic nie rób do momentu aż nie przepalisz całego sezonu i wtedy będziesz miał obraz całości rzeczy do poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, carinus napisał:

Tworzenie dwóch kanałów dymnych (portki)doprowadza do sytuacji,gdzie jednym idzie dym,a drugi dostaje ciąg odwrotny i ciągnie powietrze od góry i miesza się na dole z tym  dymem.

Jak miałby zdarzyć się taka sytuacja, to świadczyłoby o tym, że nie jest potrzebny drugi przewód dymowy.

Jak się DS rozpali to w nim dużego ciągu nie potrzeba - u mnie 10Pa przy 55C na kotle ciągnie aż strach.

Tu trzeba doprowadzić powietrze do spalania - Z-ka się kłania i prawidlowo podawać PP i PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stalin tu jest fajnie rozpalanie pokazane

Tylko drewno prostopadle do dyszy układaj, bo jak się papier wypali, to większy kawałek może opaść i dyszę zatkać, a wtedy wiadomo świeca dymna.

 

19 godzin temu, mikkei napisał:

5.  naprawde nie chce cie pouczać ale nie podoba mi sie jedno :  temp które osiągneła instalacja -   za szybko osiagnał 60c na całej instalacji domu - aż za bardzo wyglada na to że kocioł jest za mocny.

@mikkei Stalinowi taka moc kotła z obliczeń wyszła, on ma strop nieocieplony, więc zimą mu dużo ciepła będzie tamtędy uciekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni może spojrzyj jeszcze raz na link http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5x11  jaki podał @Stalin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie moj wynik

Jestem z Torunia. Nie z Elku. Mi wychodzi 24kw c CWU

Mam dobudowe dobrze zaizolowama i policzylem jako blizniak. O to wyniki

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5y6n

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5y6o

Edytowane przez Stalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stalin sam podałeś 09.08 w poście #12797 taki link do ciepło właściwe http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5x11 więc z sufitu go nie wziąłem.

Niepotrzebne zamieszanie ale taki podałeś.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam najmocniej. 

Na prawde nie wiem skad sie to wzielo. 

Jak mowisz niepotrzebne zamieszanie. 

Jest mozliwe ze wynik z cieplowlasciwe sie powiela. Znaczy sie ze ilosc jest ograniczona i pod tym numerem mogl podmienic sie czyjs nowy wynik. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, wynik po kilku tygodniach jest zastępowany innym. Sam sie kiedys na to nacialem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli warto Print Screen-a zrobić.CO3.thumb.jpg.9c1a04a99c8b6dda302eff1174d5faf4.jpg

Plik z 23 stycznia 2017r.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak miałowiec zasypowy 25kW dla miału 38kW dla węgla, paliłem miałem, tak mi doradzili.

Potem zacząłem czytać fora i się uczyć co jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci doradcy. Mi w sklepach mowili wszyscy "Panie minimum 28kw".

Tylko Pan techniczy z MPMa celowal miedzy 14kw a 18kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.