Skocz do zawartości

Stan13a

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  50
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O Stan13a

 • Tytuł
  Rozkręca się

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  mazowieckie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  220m2 Ocieplony 1i1/2 suporex w śrotku wełna bazaltowa 4-5cm ,tynk + 8cm styropian
 • Instalacja
  Instalacja grzejnikowa przewymiarowana -26 grzejników , podłogówki tylko 9m2 , zawór 3D
 • Kocioł
  Zasypowy , obecnie gazowy ACV 18kW

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Zużycie opału ok. 35-40 % mniejsze.
 2. Przerobiłem kocioł zasypowy ze sterownikiem /dmuchawą/ na kocioł eco-wery. Dołożyłem płytę szamotową . Palę bez sterownika , założyłem miarkownik ciągu, w drzwiczkach zasypowych zrobiłem otwór , założyłem klapkę / dość duży 10x 20cm - przerabiałem 2 razy na większy/ do miarkownika. Naprawdę polecam. Aby wiedzieć o co chodzi trzeba przejrzeć schemat kotła eco-wery.
 3. Jak napisałem wcześniej mam kocioł węglowy zasypowy który zresztą przerobiłem na model ECO-Wery. Kocioł gazowy grzeje z zadaną ręcznie temperaturą a sterownik pogodowy i pokojowy steruje zaworem trójdogowym.
 4. Przy tych ustawieniach kocioł pracuje ok. 1g 40min z przerwą ok.1g.20min
 5. Mogę ustawić na kotle np.40st.C wówczas układ CO odbierze całą nagrzaną wodę a kocioł będzie pracował prawie no-stop.
 6. Aktualnie mam ustawione na kotle 50st.C zaś przy buforze mam termostat na którym ustawiam temp. zał. i wył. kotła .Czujnik temperatury termostatu sterującego kotłem gazowym umieszczony jest na ok. 1/3 wysokości bufora. Temperatura zał. ustawiłem na 34st.C a wył. na 43st.C Głównie chodzi mi o temperaturę - jaką ustawić na kotle gazowym ?
 7. amciek - ja też tak rozumuję. Ale moje pytanie - jaką temperaturę ustawić na kotle gazowym nagrzewając bufor ? przy temperaturze zasilania grzejników ok.38st.C ?
 8. Jeśli to jest dom piętrowy /np. z poddaszem użytkowym/ to polecam kocioł ACV 18kW jednofunkcyjny może pracować w układzie otwartym CO.
 9. Posiadam CO z kotłem gazowym ACV 18kW + kocioł węglowy z buforem CO /900l/. Sterowanie temperaturą wody zasilającej odbywa się zaworem 3- drogowym z łącznością bezprzewodową. Jaką temperaturę ustawić na kotle gazowym /który nagrzewa bufor/ gdy woda zasilająca grzejniki ma mieć np. 38 st. C ? 40,45,50 st. C czy inną. Jaka temperatura kotła gazowego będzie najbardziej ekonomiczna?
 10. Proponuję zastanowić się nad kotłem jednofunkcyjnym ACV 18kW.
 11. Dzięki za odpowiedz. Tak liczyłem że ok. 3000 -3500 litrów propanu. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedz !!!
 12. Zapomniałem dodać kocioł zasypowy - paliłem groszkiem.
 13. Mam pytanie do znawców tematu i praktyków . Dotychczas spalałem 6 ton węgla ok. 26 MJ /CO+CWU/. Założyłem gaz płynny propan. Ile orientacyjnie zużyję propanu / kocioł kondensacyjny/ ?
 14. Kilka istotnych szczegółów /z własnego doświadczenia/ - Pompa ciepła jest opłacalna w sytuacji gdy do ogrzewania domu przy temperaturze zewnętrznej - 10st. /minus 10/ na zasilaniu potrzeba ok. 42st. C. Przy dużo droższych pompach 45 st. C Warunek taki spełniony może być przy bardzo dobrze ocieplonym budynku z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym w minimum 50% powierzchni budynku. Przy temperaturach niższych niż minus 12st. ogrzewanie pompą ciepła przestaje być opłacalne / jest znacznie droższe niż: drewnem, peletem , węglem, gazem. Po to w niektórych pompach ciepła instalowane są grzałki 3,6,9kW aby ogrzać budynek przy temperaturach niższych niż minus 12st. Tak więc przy montażu pompy ciepła zawsze należy zostawić sobie alternatywne źródło energii /kominek ,kocioł węglowy , gazowy itp./ Podane parametry pompy np. temperatura max. zasilania 65st.C to tylko w warunkach labolatoryjnych w praktyce min. 10 st niższa ,czyli ok 54-55st. C po to aby nie zajechać /nie zniszczyć/ sprężarki - ale te nastawione temperatury są często w praktyce nie osiągalne w temperaturach zawnętrznych minusowych / niewielkich - 1,-3st.C/ Należy wzjąć pod uwagę iż temperatura wody użytkowej /CWU/ to max 45st.C Czyli potrzebny jest większy zbiornik o dużej powierzchni oddawania ciepła ok.4m2. Jeśli decydujemy się na pompę powietrze-woda zainstalować ją 5-7metrów od budynku /ze względu na hałas/. Jeśli weźmiemy powyższe pod uwagę i budynek spełnia w/w warunki pompa jest opłacalna /tańsza w eksploatacji od kotła na węgiel/.
 15. Przy węglu rozpalasz przeciętnie przy temp.-10st. raz na dobę,przy drewnie trzeba załadować minimum 2-3razy.Polecam kocioł miałowy zasypowy /rozpalany od góry/.Musisz kupić zasypowy nieco większy niż wynika z obliczeń.Najlepiej wymiennik z półkami u góry/nad paleniskiem/ nie ma wtedy problemu z chłodną wodą na powrocie kotła.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.