Skocz do zawartości

HP79

Stały forumowicz
  • Postów

    852
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    9

Ostatnia wygrana HP79 w dniu 12 Stycznia 2015

Użytkownicy przyznają HP79 punkty reputacji!

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

7 847 wyświetleń profilu

Osiągnięcia HP79

Zaangażowany

Zaangażowany (11/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Maszyna do postowania Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

29

Reputacja

  1. Dlaczego "wełna fuj": http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221470-Czy-wełna-rockwool-klimafix-nadaje-się-do-kominka
  2. Nie dopatrzyłem się, że to dolniak i za szybko napisałem. Reaguję alergicznie na górno-dolne.
  3. adam1974 To co masz w tej chwili to ani dolniak, ani górniak. Poszukaj, na forum było wiele razy o wadach kotłów górno-dolnych.
  4. Ja mam dolniaka z poziomym wymiennikiem. Przerobiony za pomocą cegieł i płytek szamotowych z górniaka 18 kW. Pyłu mam sporo - jakieś trzy szufelki na tydzień przy dużych mrozach i paleniu "ruskiem" (ponad 30 kg na dobę), Na bobrku trochę mniej. Wypadałoby czyścić co trzeci dzień. Ale to łatwizna. Jak nie chce mi się wkładać zawirowywaczy to całe czyszczenie polega na wygarnięciu pyłu - góra dwie minuty.
  5. HP79

    Kocioł DS MPM

    Zamiast kombinować z charakterystyką miarkownika można założyć i skalibrować RCK. To rozwiązanie dla leniwych:-) No i kosztuje, jeśli mato być gotowiec. Można jeszcze pokombinować z przesłanianiem części otworu pod klapką powietrza głównego.
  6. Def Odstaw to co palisz aktualnie (albo się przynajmniej nie zaciągaj) i ogranicz do węgla - bo to umiesz. Nie bądź baba. Tak jak napisał artur - kto chciał to skorzystał z tego co piszesz (a jest z czego korzystać). Palenie od góry w GS z KPW nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów, ale jest o niebo lepsze niż kopcenie. Wiem bo sprawdziłem. Podawanie powietrza od góry w DS stosują niektórzy producenci. Czasem jest to konieczne, np. w przypadku zbyt grubego lub koksującego opału (było o tym na forum wielokrotnie). Doświadczeni palacze to rozumieją. To, że więcej opału się rozpali jest oczywiste - "żar rośnie w kierunku, z którego napływa powietrze". Tylko chodzi o aspekt ilościowy: nie wiemy jak to wpłynie na skuteczność dopalania w palniku. Może wcale? Może będzie dymić w przewymiarowanym kotle, może w takim z kiepskim dopalaczem? A może tylko w fazie budowania warstwy żaru, która później będzie dobrym filtrem/dopalaczem niezależnie od tempa odgazowania opału? U każdego może być inaczej. Z zawracaniem ciepła w krótkim obiegu spotkałem się jakieś 10 lat temu i chyba był to obieg wody zrealizowany wewnątrz kotła. Nie wiem czy zamysł został zrealizowany bo kotłów już na rynku nie ma (FEX) - jest Irlech zbudowany na tej bazie. U siebie mam trochę inaczej: do palnika podaję podgrzane powietrze wtórne (podpatrzone właśnie w kotłach FEX). A smoła mi się sama wypala po przekroczeniu granicznej grubości. Przy zastosowaniu kilku innych "sztuczek" przestałem się nią przejmować.
  7. HP79

    Kocioł DS MPM

    Jeśli udałoby się doczyścić ścianki komory do gołej blachy to szamot można przykleić silikonem odpornym na temperaturę 300 stopni. Miałem tak i ciężko było potem urwać. Kiedyś, kilka lat temu na forum był pokazany taki fajny dolniak z jakiejś małej polskiej firmy, produkowany wiele lat temu. I on miał kanał, którym powietrze spod rusztu było podawane nad opał (przy drzwiczkach zasypowych). Wystarczy dołożyć do tego wezyry i przewietrzanie komory gotowe. To jest jakiś (jeden z kilku znanych) sposób na smołowanie, jeśli komuś to bardzo przeszkadza. Ma oczywiście tę wadę, że jak powietrza nad zasypem będzie za dużo to za szybko go rozpali, albo bezproduktywnie go ominie. Myślę, że to kwestia regulacji przepływu.
  8. Możesz w nim palić "od dołu" ale chyba tylko koksem i grubą kostką (najlepiej płomienną). A producent może sobie pisać co zechce. Poza paleniem "od góry" można próbować palenia "kroczącego" - jest temat na forum. Generalnie w nomenklaturze tego forum kocioł to "górniak"
  9. Oprócz węgla słabszego i mocniejszego warto mieć jeszcze drobniejszy i grubszy:-)
  10. A te drzwi od szafy nie nagrzewają się w okolicy czopucha?
  11. HP79

    Pompa Ciepla

    Koleżanko Justyno, Na tym forum raczej nie zarobisz jako dystrybutor czy promotor "indukcyjnych pomp ciepła". To prawda, że urządzenia kosztują od 13,5 do 28 tys. zł? Takie ogłoszenia znalazłem (w Twoich chyba nie podajesz ceny).
  12. Z wątku o JULI post 1260: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212810-Pompa-ciepła-JULA/page63
  13. HP79

    Pompa Ciepla

    Jak dzieci...... Przestańcie wreszcie. Akurat u mnie koszt przyłącza gazowego to nie mniej niż 10 tys. zł bo rura z drugiej strony ulicy, a od ulicy do ściany domu jeszcze z 50 metrów. A pompa to nie zawsze musi być zubadan, albo T-cap 3f. Czasem w zupełności wystarcza "zwykły" Panasonic 1f ze starszej serii. I wtedy rzeczywiście koszt PC i gazu jest porównywalny. automatyk Jakie PC powietrze-woda montujesz?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.