Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już temat odświeżony to daje fotki ostatniej konstrukcji

 

Kocioł KUS II (paliwo podstawowe drewno) moc 16kW rys. przedstawiają kocioł o mocy 18kW gdzie nad kom zał jest pałasz wodny w w tym ze zdjęć jest ekran z klejonego szamotu.

post-13940-0-42585000-1344548818_thumb.png post-13940-0-30819600-1344548851_thumb.png post-13940-0-30628700-1344548874_thumb.png

 

post-13940-0-56742500-1344548786_thumb.jpg post-13940-0-85142200-1344548765_thumb.jpg post-13940-0-99294900-1344548744_thumb.jpg

 

post-13940-0-06677800-1344548728_thumb.jpg post-13940-0-27315300-1344548713_thumb.jpg post-13940-0-46665400-1344548658_thumb.jpg

 

post-13940-0-20399000-1344548636_thumb.jpg post-13940-0-68005000-1344548617_thumb.jpg post-13940-0-57596600-1344548594_thumb.jpg

 

post-13940-0-30050200-1344548573_thumb.jpg post-13940-0-41607900-1344548523_thumb.jpg post-13940-0-89248300-1344548500_thumb.jpg

 

post-13940-0-44438300-1344548483_thumb.jpg post-13940-0-58295200-1344548465_thumb.jpg

 

sambor i masz odpowiedz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli klient mnie o tym poinformuje wcześniej (przed budową ) to tak, muszę bardziej się postarać ze spawaniem ;) (wstawić więcej stężeń między płaszczowych) i zainstalować odpowiednie króćce do zaw.rozładowującego lub wężownicę schładzającą. oczywiście jest to za dopłatą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że znowu jestem sam przeciwko Wam. No to kilka argumentów ważnych .... Ze schematu WOLFA wynika że; - kocioł nie posiada odpowietrzenia (być może w naturze je ma) i tym samym wprowadza w błąd mniej spostrzegawczego oglądacza. - mieszanie wody powrotu z wodą ogrzaną kotła w tej konfiguracji rur, schładza wnętrze kotła ( może takie schładzanie kotła jest potrzebne ale hipotetycznie tylko przy spalaniu holzgazu kiedy to kocioł jest w stanie zagotować wodę). Schładzanie wnętrza kotła to ...? będę zgadywał:smoła ? Radosne naśladownictwo może spowodować niemało komplikacji. Jeśli WOLF myśli tak jak ja, to nie ma sprawy. Jak myślicie i widzicie to Wy ? Tego nie wiem.

Mam w tej sprawie (króćce, temperatury w kotle i ich konfiguracja z instalacją) pewne przemyślenia i mam też pewność, że bez zaworu trójdrogowego i innych sterowników jestem dalej niż WOLF . Tak przy okazji, żaden nawet powiatowego producenta kocioł, nie musi wytwarzać smoły ani obawiać się dolnej granicy temperatury na kotle. ..." Należy tylko jakiś granat włożyć do kotła"...

Kłaniam się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

króciec zasilający jest odpowietrzeniem, tak jak w większości kotłów - albo ja nie czaje o jakie odpowietrzenie chodzi

woda powrotu nie miesza się z wodą zasilającą (prawdopodobnie- bo inaczej było oby bez sensu) powrót jest poprowadzony rurą poprze już podgrzane warstwy wody na dół kotła, podgrzewając tym samym tę wodę powrotną

niska temperatura to nie przyczyna powstawania smoły, od niej powstaje kondensat pory wodnej i kwasów

smoła powstaje w wyniki niezupełnego spalania części lotnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ defin jakby tak się zastanowić to gdzie w kotle DS panują najwyższe temp . i najszybsza wymiana? Na moje na dole przy samym palniku i przy warstwie żaru. więc gdyby odwrócić obieg (z reguły i tak wymuszony pompą to mogło by się okazać że kocioł pracuje sprawniej. Jest tylko jeden warunek, trzeba by odpowiednio pokierować przepływ i zamontować by-pass aby przy braku zasilania (zmiana kierunku przepływu) rozładować kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły Wolfa na paliwo stałe są przeznaczone do montażu w układzie zamkniętym, czyli obieg jest przeważnie wymuszony.

Wg schematów hydraulicznych Wolfa kotły na paliwo stałe przeważnie są montowane parami z kotłem gazowym lub olejowym+ wspólna automatyka i wszystko hula.

Awaryjne schładzanie jest przez wężownicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... postęp techniczny nie musi opierać się na ustawicznym komplikowaniu konstrukcji a uproszczenia są majstersztykiem (znakomitym przykładem jest "jajko Kolumba"). Skoro już posiadacie Panowie świadomość, że w kotle temperatury wody posiadają różne wartości na różnych poziomach to..... ? Czy to nie jest kuszące aby z tym poflirtować ? Można zrezygnować z zaworu trójdrogowego? Oczywiście ciągle to rozwiązanie nie załatwia najistotniejszych trudności eksploatacji dolniaka. Ciągle jestem zainteresowany tym, aby ktoś mnie poprawił (nikt nie jest doskonały, a szczególnie ja sam)

z wyrazami szacunku. def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam z innej beczki.

Przemek jaką masz opinie o wymienniku poziomym i pionowym, bo jak widać na powyższym klient zachciał (a może i nie) wymiennik poziomy. Jakie są zalety jego nad wymiennikiem pionowym bo wg. mnie poziomy ma tą wadę, że na półkach odkłada się więcej zanieczyszczeń, które trzeba często czyścić. Czy może na naturalnym ciągu zjawisko nie jest aż tak uciążliwe?

Usłyszałem też stwierdzenie, że wykonanie kotła z wymiennikiem pionowym pochłania więcej pracy no i kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością kocioł z pionowym wymiennikiem to większe koszty, zarówno wymiennik pionowy jak i poziomy mają swoje wady i zalety. Tak jak wspomniałeś wymiennik poziomy to szybsze osadzanie się popiołu (nie mylić z sadzą) lecz spaliny podążają naturalną drogą ku górze, dodatkowym atutem z punktu widzenia producenta jest mniejszy udział materiału.

Wymiennik pionowy natomiast jest "czystszy" lecz są opinie że zmniejsza ciąg (z czym osobiście się nie do końca zgadzam) lecz ma też swoje wady, albowiem w ostatnim kanale spaliny mogą być nadmiernie wychłodzone i może dochodzić do skraplania w związku z czym aby temu zapobiec trzeba dość dokładnie dobrać wysokość kanałów nawrotnych lub zastosować inne rozwiązania aby zapewnić odpowiednią temp na wyjściu do czopucha.

 

W konstrukcji ^ wymiennik jest rozwiązany tak że jest to połączenie obydwu systemów (patrz posty wcześniejsze)

 

Od siebie tylko mogę dodać że wyczyszczenie kotła to ok. 10min pracy więc nie warto z tym zwlekać. Ja czyszczę kocioł zawsze jak wybieram popiół czyli co 3 dni z tym ze w wymienniku jest tylko leciutki, luźny nalot.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do spalacza: prototyp mam ja zamontowany w piwnicy i puki co nie zgasł, opisany również na forum poszukaj, konstrukcja dobra (wg mojej wiedzy w dniu dzisiejszym, a bynajmniej jestem zadowolony, widać dym z komina tylko wtedy gdy się "budzi") więc jeśli ten do drzewa jest tak samo przemyślany a widzę że jest to będzie dobrze służył, kotły z reguły pracują w przedziale 30-100% mocy wg zaleceń producenta, mój pracuje z 3% mocy nominalnej bo grzeje tylko cwu i dziś czyściłem komin z którego zaczęła schodzić sadza szklista czy coś po poprzednim przewymiarowanym kotle (gołe cegły :D )

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przemysław2ar:Czy konstrukcja tego pieca a raczej jego funkcjonalność jest sprawdzona czy to tylko prototyp?

Zapewne pytasz o KUS więc jest to prototyp a może inaczej... wyewoluowany prototyp. To jak się sprawdzi to się okaże podczas sezonu (montuje u siebie taki sam tyle że bardziej...doskonały? albo raczej bardziej nadający się do testowania różnego rodzaju rozwiązań)

Życzył bym sobie aby działał tak jak prototyp u kol.@reded któremu też bardzo dziękuje za pomoc oraz dostęp do informacji z pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolniak ... nie dolniak...

 

To jest kocioł na drewno z ekranem żarowym, i tak powinny być budowane kotły GS a nie tak jak jest dziś.

Zapewne kocioł ten niema zbyt dużej sprawności ale spalanie zapewne jest czyste.

Takie sterowanie PW było by trudne do zrobienia, albo inaczej... było by drogie, poza tym podawanie PW z boku kotła ma tą zaletę że można podejrzeć płomień :)

 

Ps sory źle zinterpretowałem rysunek to dość ciekawe ale nie zamierzam kopiować czyjegoś pomysłu (jakkolwiek śmiesznie to brzmi ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny wzór do przemyśleń, ale to raczej klasyka, trudna do wykonania w naszych warunkach z powodu dużej ilości przegród szamotowych

 

Pozdr.

 

PS

Widziałem kocioł takiej konstrukcji z podwyższoną komorą załadowczą,o wysokości 1,8m, przy wysokości samego kotła 1,1m- dobudowany garb na dodatkowe drewno.

Wygląd nieziemski

post-18578-0-47940800-1345800901_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już te carboroboty i nie wiem czy ktoś chciałby mieć takie coś w piwnicy :)

 

Te kotły niczym szczególnym się nie wyróżniają poza tą kom załadowczą. Do mojego KDS też można zamontować taką nadstawkę. A gdyby klapa zasobnika była poza kotłownią to taczką można by węgiel wwozić :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... automatyka to coś czego nie potrzebuję w kotle. Ale ten odpopielacz jest ciekawą opcją. Zastanawiam się tylko czym jest to sterowane? są to servomechanizmy czy zwykły silnik z przekładnią bez możliwości zmiany tempa oraz kierunku (przydatne podczas zacięcia).

W związku z dużym zainteresowaniem cały czas pracuję nad kociołkiem w pełni zautomatyzowanym sterowanym z PC który sam by się załadował, odpopielił i ustawił najlepsze parametry pracy. Wiem że jest to do zrobienia ale też i cena za taki kocioł osiągała by zapewne 10k i więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak było to sterowane i czym napędzane, więc tu dużo nie napisze :P

ale zwracam jeszcze uwagę na inną zaletę takiego rozwiązania:

są dwa popielniki i ew kamienie i spieki które będą powstawały w trakcie palenia, dzięki temu mechanizmowi trafiają do drugiego popielnika. Wcale nie muszą przelecieć przez ruszt!

Dla mnie to proste i genialne rozwiązanie odpopielania rusztu w dolniaku, gdyby jeszcze wyeliminować, koksowanie i zawieszanie się opału, byłby już prawdziwy automat do ciągłego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nietypowy kocioł prod litewskiej - z ciekawie rozwiązanym dostarczaniem powietrza, może o coś takiego chodziło koledze @defowi w innym temacie.

Ciekawy przełącznik rodzaju paliwa - drewno-węgiel.

Może kolega @Sanitsystem ma coś takiego w sprzedaży?

 

Pozdr.

Stropuva-S20-DTR.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.