Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega henryk1953 moźe mieć na myśli zaciągania powietrza dzięki efektowi inźektorowemu. Teoretycznie jeśli prędkość przepływu jest duża...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A da sie jakoś sprawdzić na jakim najlepiej biegu ma chodzić pompka co by nie powstał taki efekt zaciągania ?? ( u mnie jest ustawiona na 2 bieg  pompka 25-40 z uwagi na to ze mam dom parterowy ale ostatnie grzejniki są oddalone dość sporo od kotła ostatni najdalszy licząc długość rur od kotła do niego to jakieś 17 m a druga odnoga ma długość do ostatniego grzejnika jakieś 14 m  wiec w sumie ma co ,,pchac ta pompka "

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takim, żeby najdalszy grzejnik na tych 17 m był ciepły :) To jeśli chodzi o ciśnienie. Mniejszy przepływ zniwelujesz wyższą zadaną na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby powstał efekt zaciągania powietrza  musi  być nieszczelność instalacji po stronie ssącej pompki. Jezeli masz nieszczelność to przy wyłączonej pompce masz cisnienie takie jak wysokosc naczynia wzbiorczego do pompki.Wtedy przez tą nieszczelność będzie wyciekała woda.Ta nieszczelność moze być znikoma np, kropla na minute ,takie coś trudno zauważyć.Natomiast jak włączysz pompkę  powstanie na tym odcinku podciśnienie co spowoduje to ze zamiast woda wyciekac bedzie zaciągac tą nieszczelnością powietrze.Natomiast  jak będzie ta nieszczelność po stronie tłocznej ,to po   włączeniu pompki efekt wyciekania będzie bardziej widoczny i łatwiejszy do zlokalizowania.

Jezeli ta nieszczelnosc będzie po stronie tlocznej pompki to instalacja bedzie dzialac ale będziesz musiał co jakiś czas uzupełniać braki wody w naczyniu wzbiorczym.

Jezeli ta nieszczelność będzie po .stronie ssącej pompki  to instalacja co jakiś czas będzie ci się zapowietrzała i przestanie prawidłowo działać.

Przełączenie pompki na wyższy bieg zwiększy tylko efekt zaciągania,

Co moze powodować efekt zaciągania?- np. zamontowany  automatyczny odpowietrznik po stronie ssącej pompki Nieszczelny zawór którym dopuszczasz lub upuszczasz wodę (zawsze jakiś paproch moze pot tloczek się dostać co spowoduje niecałkowite zamknięcie zaworu)Nieszczelność moze być również na srubunku ,lub niedokładnym lutowaniu.

Dlatego zeby upewnić się ze masz nieszczelność zaproponowałem ci zamknięcie automatycznego odpowietrznika .Jezeli masz jakąś nieszczelnosć w instalacji to ta instalacja ci się zapowietrzy  

 Pytanie - czy raz w miesiącu puszczasz wodę ZB 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post #238 dwie strony wcześniej - proponowałem wyłączenie pompy i zaobserwowanie rur i armatury przed pompą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od postu #212 autor (aktualnego problemu, bo to nie jego temat) opisuje, że "mój problem jest taki ze wszystko grzeje jak ma być tylko stale sie zapowietrza pompa obiegowa i nie mogę sobie z tym poradzić ".  Wielokrotnie pisał, że powietrze się w grzejnikach nie gromadzi i nie ma problemu z ogrzewaniem. Problemem jest "zapowietrzanie się" pompy... Otóż zapowietrzona pompa nie tłoczy wody! Niech się kolega jasno określi, co jest jego problemem. Pompa szumi, hałasuje, po czasie przestaje tłoczyć, czy co? 

 

Moim zdaniem to kwestia zaniżonych średnic rurociągów. Dwiema rurkami PP o śr 13 mm zasilono 13 grzejników. I to pod warunkiem, że zgrzewy są idealne. Prędkości przepływu są tam duże i może wystąpić miejscowa kawitacja lub głośne turbulencje przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak  jak już pisałem w grzejnikach nie ma powietrza i grzeją na całej powierzchni ! powietrze sie zbiera w korpusie pompy gdzie jest śruba do odpowietrzania i daje to taki trochę efekt jak by było słychać gaz w wodzie sodowej takie szumienie malutkich bąbelek powietrza  ale z przodu  pompki gdzie pracuje wirnik tłoczący wode nie słychać powietrza, po 3 rurkami 20 zasilone w jedna stronę jest 8 grzejników ! i w druga strone 5 ! dodam poglądowo jak wygląda rozłożenie w domu grzejników sory za rysunek :)

post-74084-0-85623400-1516193305_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AA wycieków nawet najmniejszych nie znalazłem obserwowałem instalacje wszystkie łączenia śrubunki

przez długi czas i zero nawet pocenia 

To się robi jak instalacja jest zimna ,przy gorącej predzej ci ta woda wyschnie niz zrobi się kropla.

Zrob sobie czyszczenie kotła ,w trakcie przełącz zawor 4D  tak aby pompka nie pobierała wody z kotła , a pompka pracowała by tylko w obiegu grzejnikowym...,.Jezeli ten obieg jak twierdzisz jest niezapowietrzony ,to na pompce nie powinno być powietrza  ,jezeli będzie to znaczy ze masz kawitację  i problemem będzie to co ostatnio napisał kol.kiminero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słyszysz te "bąbelki" w domu, czy tylko jak ucho do pompy przykładasz?

 

Trochę Cię rozumiem, bo też bym nie spał po nocach mając świadomość, że one tam są.  

Raczej ja ucho przystawi to słychac czasem przeleci przez pompe taka wieksza ilosc bombelek to wtedy słychac z dalsza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie siana z tymi "bombelkami" bąbelkami woda tak ma szczególnie gorąca jest jeszcze cieczą a już chce być gazem ale zbyt wcześnie jest i robi się dalej cieczą tak jest przez cały czas ,ba ona nawet czasem chce być kryształem mimo że jest ciepła innym razem ma poniżej zera Celsjusza a jest dalej cieczą. poz Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hermogenes...fajny wykład, tylko o cisnieniach tejże wody przy tym nie wspomniałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to to właśnie....że czasem lód chce być gazem zapominając, że wcześniej wypadałoby zostac cieczą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj pompę "do góry nogami" i zobacz jaki efekt będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie wspomniałem o ciśnieniach gdyż nie wiem jakie panują u kolegi w instalacji ,szczególnie te chwilowe na krawędzi wirnika pompy. "Żeby nie było przed lub za " .poz .Hermogenes

Powietrze jest to określona mieszanina gazów dokładny skład średni można znaleźć w encyklopedii.  

 

Jest autor to jak masz to coś w instalacji czy nie masz nie licząc tego że szumi? gdzieś wyczytałem w Twoich postach że nic nie masz.

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma w drugą stronę toczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.