Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o poprawnosc podłaczenia naczynia wzbiorczego


jurkus7

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby był zapis jednoznaczny  np zabrania się, lub nakazuje to tu nie ma przebacz - trzeba i po sprawie a tak to na dwoje babka wróżyła, tym bardziej że w atestach z badań nie wszyscy mają wpisane tą pracę z buforem.

Ustawodawca zna słowo "zabrania się" gdyż zabronił rusztu awaryjnego, a przy  kotle i zbiorniku akumulacyjnym tego słowa nie użył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu jest nie tak. RM jest aktem prawnym do którego należy się zastosować. Tu nie może być jakiś wątpliwości i dwuznaczności. Za to normy nie stanowią prawa w Polsce i można je stosować dobrowolnie. Są tylko zaleceniem. To nie do końca. Bo jak w Rozporządzeniu Ministra jest odniesienie do jakieś normy to też należy do niej się zastosować.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisalem, ze nie jestesmy kompetentni do interpretacji prawniczej tego okreslenia.

Swoje pewnie przezyles (ja tez) dlatego ja nie jestem tak pewny, szczegolnie jesli sprawa zajmie sie sąd/prawnik... :)

A jak koledzy zinterpretuja zapis "Powinny odpowiadac PN...." to trzeba czy mozna wedlug widzi misie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Animus napisał:

Kocioł  do pracy wyłącznie z zasobnikiem ciepła!  

Swiadectwo%205%20klasa%20MPM%20DS%2014.j

 

Cała instalacja jest nadal nieprawidłowa,

Na fakturze jednak mam kocioł MPM DS 12-14KW nie wydaje mi się iż jest to ten sam kocioł gdyż kupiłem go na początku 2017 r. i wtedy nie był opisywany jako MPM DS14KW

 

A tak w ogóle to panowie nie wiem po co taka dyskusja rozpędziła się pytałem się tylko o podłączenie naczynia wyrównawczego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle jest tylko odpowietrzenie - ma być wyprowadzone na wolny wylot a nie do przelewu

 

 

naczynie2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura odpowietrzająca może być nawet wspawana w naczynko. 

Może ta informacja obniży troszkę montaż twojego naczynka: 

NW trzeba zamontować co najmniej 30cm  nad najwyższym punktem przepływu wody w instalacji, pompa na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, to mała instalacja więc mógłbyś zrezygnować z prowadzenia aż z kotłowni rury bezpieczeństwa.

Mógłbyś w ten sposób zaoszczędzić na materiale  i dać   pożądany  przekrój rury wzbiorczej,

 to średnica minimalna 25mm ale mierzona wewnątrz rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Animus napisał:

Rura odpowietrzająca może być nawet wspawana w naczynko. 

Może ta informacja obniży troszkę montaż twojego naczynka: 

NW trzeba zamontować co najmniej 30cm  nad najwyższym punktem przepływu wody w instalacji, pompa na zasilaniu.

Hmm no też nad tym dumałem... Co do wysokości 30cm na razie jakoś działa ten najwyżej położony grzejnik grzeje założyłem tylko odpowietrznik automatyczny higroskopijny i jest OK

 

22 godziny temu, Animus napisał:

Tak się zastanawiam, to mała instalacja więc mógłbyś zrezygnować z prowadzenia aż z kotłowni rury bezpieczeństwa.

Mógłbyś w ten sposób zaoszczędzić na materiale  i dać   pożądany  przekrój rury wzbiorczej,

 to średnica minimalna 25mm ale mierzona wewnątrz rury.

Właśnie jest aktualnie fi 20mm, mówisz że będzie za mała średnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 mm średnica wewnętrzna to minimum. Możesz poprowadzić wspólną rurę bezpieczeństwa i wzrosną do naczynia- przepisy na to zezwalają a będzie taniej

IMG_20200104_222827.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm rozumiem czyli bez wymiany rury się nie obejdzie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. I PEX też odpada - stal albo miedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem właśnie o miedzi jak już ale raczej by trzeba było z kręgu pociągnąć bez złączek żeby w razie "W" nie rozlutowało połączeń , dobrze myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby rury się "rozlutowały" musiałyby osiągnąć temperaturę 231,9 °C ponieważ taka jest temperatura topnienia cyny.

W warunkach domowych gotując w kotle taka temperatura w układzie otwartym jest niemożliwa do osiągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jurkus7 napisał:

Myślałem właśnie o miedzi jak już ale raczej by trzeba było z kręgu pociągnąć bez złączek żeby w razie "W" nie rozlutowało połączeń , dobrze myślę ?

Gdyby jakimś cudem miało rozlutować lub rozerwać połączenie, to bezpieczniej dla Ciebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Digitrax napisał:

Aby rury się "rozlutowały" musiałyby osiągnąć temperaturę 231,9 °C ponieważ taka jest temperatura topnienia cyny.

N ok wiadomo temperatura topnienia cyny jest jaka jest lecz gdy cyna osiągnie temperaturę np 100 st C kontra zanieczyszczenia wżery itd lut staje się nieco bardziej wrażliwy na warunki panujące. Ale spoko faktycznie rozlutować jako tako nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie musi ale warto stosować jak najmniej załamań, od kotła do pierwszego załamania poprowadzić możliwie najdłuższy odcinek, a zamiast kolan stosować łuki/kolana 45st. Jeżeli zastosujesz kolana 90st to poziome odcinki że spadkiem w stronę kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Także się podepnę do tematu. Proszę o pomoc w ustaleniu co za naczynie i po co zostało zamontowane w tym miejscu układu? Chodzi o niebieskie naczynie widoczne na zdjęciu - wydawało mi się że jest to naczynie wzbiorcze, ale po przeczytaniu kilku tematów mam wątpliwość. Dalej - kilka metrów od tego naczynia zamontowany jest piec gazowy z zasobnikiem wody oraz instalacja kominka z płaszczem wodnym.

foto1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że jest to naczynie przeponowe jeżeli dalej piszesz ze idzie do kotła gazowego i kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuje się na zasilaniu zasobnika zimną wodą - jest poprawnie(o ile nie ma na rurze na prawo od niego żadnego zaworu do samego zasobnika). Powinien być jeszcze zawór bezpieczeństwa.

ea741c72bd88a2d04b0c7edd670aef8a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.