Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o poprawnosc podłaczenia naczynia wzbiorczego


jurkus7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem trochę przerobić swoja instalacje CO. Zastanowiła mnie rzecz która jest naczynie wyrównawcze, mianowicie spotkałem się z rożnymi wersjami podłączenia tzn,

jedna rurka bezpieczeństwa= wznośna oraz dwie rurki jedna bezpieczeństwa a druga wznośna. Z przemyśleń wyszło mi podłączenie jak na schemacie załączonym.

Powiem szczerze że nie do końca jestem pewien czy będzie to funkcjonować dobrze, proszę zatem o radę czy schemat ma prawo funkcjonować poprawnie czy też nie?

Zaznaczę jeszcze iż rurę bezpieczeństwa planuję wykonać jako ok 1mb rurę stalowa potem rurka pex fi20.

Naczynie wyrownacze.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kicha :/

A coś można w zamian naczynia wstawić aby odpowietrzał się układ w fazie grzania ? Gdyż metal kiepska sprawa nie mam czystego przejścia przez strop tylko przez wiercony otwór i to nawet miejsca na zbyt duży otwór nie ma max fi40mm.

Ewentualnie gdybym poprowadził z drugiej strony kotłowni to może by się udało. Natomiast jeżeli chodzi o schemat podłączenia czy jest dopuszczalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbędny bajpas pompy z zaworem różnicowym  za mieszaczem 4D. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

Zbędny bajpas pompy z zaworem różnicowym  za mieszaczem 4D. 

Nie do końca zbędny celowo był zrobiony na wypadek braku prądu aby grawitacyjnie można było grzać choć na pietrze. Przez różnocowy pójdzie grawitacja przez pompę może i tez ale mało wydajnie albo w ogóle.

 

ps. dzięki Sambor za odpowiedź

A jeszcze jedno rura z powrotu pieca do naczynia tez metalowa powinna być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak prądu zabraknie w momencie zamknięcia mieszacza 4D? To tez pójdzie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, gmaj22 napisał:

A jak prądu zabraknie w momencie zamknięcia mieszacza 4D? To tez pójdzie? ;)

Mieszacz mi się nie zamknie ustawiony mam tak by nie zamknął się całkiem zawsze zostaje otwarty przynajmniej 50%.

 

16 minut temu, sambor napisał:

Wszystkie rury do i z naczynia muszą być metalowe ( przelew też)

Ok wszystko jasne wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jurkus7 napisał:

Mieszacz mi się nie zamknie ustawiony mam tak by nie zamknął się całkiem zawsze zostaje otwarty przynajmniej 50%.

Przynajmniej tyle dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak cała instalacja jest nadal nieprawidłowa,  brakuje bufora, wyłącznie do bufora  powinien być podłączony ten kocioł, dopiero od niego  rozprowadzenie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że nie ma bufora to nie znaczy że jest niepoprawna instalacja - co innego zalecenia a co innego niedopuszczalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 października 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.

 

Kotły na paliwko stałe  montowane po 1 października 2017 r muszą mieć bufor. 

Na schemacie jest jak wół napisane co to za kociołek, z buforem przeszedł badania na 5 klasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, instalacja nie może być zasilana bezpośrednio z kotła a bufor tylko pełni rolę odbioru nadmiaru wyprodukowanego ciepła? Odbiór energii cieplnej zawsze ma być z bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł powinien być podłączony do bufora,  naczynie wzbiorcze do kotła, a cała instalacja po stronie odbioru do bufora.

 Rozporządzenie z 1 sierpnia 2017 r jedynie dopuszcza montaż zasobnik CWU bezpośrednio do tego kotła po 1 października 2017 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objętość bufora nie może być niższa niż 50 litrów/1 kW mocy kotła dla kotła zasypowego nie będącego kotłem zgazowującym. Dla kotłów zgazowujących 55 litrów/1 kW mocy kotła. Buforka też nie możemy dobrać jaki nam się chce, aby był. Zgadza się? 

Tego chyba nie ma w Rozporządzeniu Ministra, ale jest w jakieś tam normie. Normy w Polsce nie stanowią prawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem tego roaporządzenia i znalazłem tylko to (3 strony) i właśnie nie ma tam nic o buforze. A w tym świadectwie mowa jest o jednym konkretnym kotle i ten wymóg to zapewne niezbędny tylko do przyznania 5 klasy. A czy ktoś to zamontuje z buforem czy bez to po zakupie już nikogo nie interesuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tutaj takie dwa i też nic nie ma o buforze:

DU poz. 1690 z 01.08.2017 - wyma gania kotłów na paliwa stałe.pdfDU poz. 303 z 25.02.2019 - wyma gania kotłów na paliwa stałe.pdf
 

Jednak coś jest:

Cytat

4. Kotły z ręcznym sposobem zasilania paliwem stałym powinny być eksploatowane ze zbiornikiem akumulacyjnym,

którego minimalna bezpieczna pojemność jest określona zgodnie z normą przenoszącą normę europejską

EN 303-5:2012 „Kotły grzewcze – Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa

o mocy nominalnej do 500 kW – Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie”.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi.

Podaje graniczne wartości emisji, może się zdarzyć że kocioł zasypowy będzie osiągał te wartości w inny sposób, niż z buforem np. z jakimś filtrem.

Producent sprzeda sam kocioł, żeby obniżyć cenę, a świadectwo tego kotła czyta jeden na dziesięciu, jeden na stu to rozumie.   

 Jednak samo Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania dla wprowadzanych do obrotu i do użytkowania kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie pisz że w instalacji niezbędny jest bufor. Przytoczone przez Ciebie rozporządzenie odnosi się do poziomu emisji spalin więc dotyczy samego procesu spalania - czyli jak palić i czym palić. Nie ma w nim mowy jak ma być zbudowana sama instalacja. Odnośnie budowy instalacji otwartej obowiązuje chyba niezmiennie norma PN-B-02413_1991-Ogrzewnictwo-i-ciepłownictwo-Zabezpieczenie-instalacji-ogrzewań-wodnych-systemu-otwartego-Wymagania.pdf

więc dopóki w niej nie będzie dodany  do niej żaden wpis czy nowelizacja to wystarczy się trzymać tego co jest w niej zawarte żeby instalacja była zbudowana zgodnie z przepisami

Idąc Twoim tokiem rozumowania - wystarczy dołączyć do kotła bufor żeby emisja spalin była ok? Dobra - dołączam bufor do takiego zasypowca, zasypuje zmoczonym miałem węglowym lub mokrym/niesezonowanym drewnem,rozpalam od dołu ustawiam  nadmuch na minimum żeby wsad wytrzymał jak najdłużej - bo tak do tej pory pali się w kotłach na wsi. I jakie te spaliny będą wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, emigrant napisał:

Ja mam tutaj takie dwa i też nic nie ma o buforze:

W tym nowszym jest paragraf 3, w którym podpunkt  4 ma brzmienie :

4. Kotły z ręcznym sposobem zasilania paliwem stałym powinny być eksploatowane ze zbiornikiem akumulacyjnym,
którego minimalna bezpieczna pojemność jest określona zgodnie z normą przenoszącą normę europejską
EN 303-5:2012 „Kotły grzewcze – Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa
o mocy nominalnej do 500 kW – Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie”.

Niby to dotyczy bufora ale nie jest obowiązkowe, gdyż słowo "powinny" nie jest przymusem, obowiązkiem lub zakazem ,

tylko dobrowolnym zaleceniem np aby utrzymać klasę kotła w codziennej eksploatacji!!!

Ponadto wg w/w normy bufor wcale nie służy do zapewnienia prawidłowych spalin, tylko jest jedną z opcji do odprowadzenia nadmiaru ciepła,

równie dobrze do odprowadzenia ciepła zamiast bufora można zastosować wężownicę schładzającą.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, sambor napisał:

Niby to dotyczy bufora ale nie jest obowiązkowe, gdyż słowo "powinny" nie jest przymusem, obowiązkiem lub zakazem

Interpretacje "powinno" zostawil bym prawnikom i sadom, lecz z tego co mi wiadomo to "powinno" = obowiazek (jest zobowiazany).

Termin ten wielokrotnie pojawia sie w zapisach kodeksow i rozporzadzen, ustaw, uchwal itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.